عسکری صحیح است یا عسگری؟

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 15352
محل سکونت : * پادگان *

عسکری صحیح است یا عسگری؟

عسکری صحیح است یا عسگری؟

 

89-93.jpg به کار بردن صحیح واژه‌ها و اسامی ضرورتی است که گاهی با سهل‌انگاری و بی‌توجهی، به اشتباهات بزرگی منجر می‌شود. یکی از این اشتباهات که به طور مداوم با آن مواجه هستیم، بیان یا نگارش «عسگری» به جای «عسکری» است.

به گزارش ایسنا به نقل از «عصر ایران»، آنچه به اهمیت رعایت صحیح‌نویسی وصحیح‌گویی‌ در این لفظ می‌افزاید، برداشت‌های غلط معنایی از این دو عبارت است که دستمایه دشمنان دین و امامت امام عصر علیه‌السلام قرار گرفته و بدین‌وسیله این غلط اصطلاحی و لغوی را به دایره موضوع اعتقادی کشانده است.

شنیده می‌شود که گفته‌اند حسن عسگری عقیم بوده و فرزندی نداشته است و عبارت عسگری که لقب ایشان است به معنای عقیم و بی‌دانه است؛ فلذا همین شهرت به عقیم بودن دلیل بر عدم وجود فرزندی برای اوست. تاریخ گواه است که «عسکری» از مشهورترین القاب آن حضرت است؛ همان طور که امام هادی علیه‌السلام را به این لفظ لقب داده‌اند و عسکر محله‌ای بوده در شهر سامرا که لشکرگاه و محل توقف سپاه خلفای عباسی در آنجا قرار داشت.

خلفای عباسی برای زیر نظر داشتن فعالیت‌های فرهنگی، علمی و سیاسی امام هادی علیه‌السلام، آن حضرت را در سال 236 ه.ق از مدینه به سامرا انتقال و در محله عسکر سکونت دادند. چون امام حسن علیه‌السلام و پدر بزرگوارش امام هادی علیه‌السلام در محله عسکر قرارگاه سپاه در شهر سامرا زندگی می‌کردند و به عسکری لقب یافتند و این لقب مشترک بین آن حضرت و پدرشان امام هادی علیه‌السلام است و آنها را عسکریین گفته‌اند.

اگر بنا بود این لفظ به (گاف) نوشته یا تلفظ شود، باید امام هادی نیز عقیم می‌بود و از نعمت فرزند محروم تلقی می‌شد. از سوی دیگر عسکر لفظی عربی است و به معنای لشکر است. عسکری اسم منسوب است و منسوب به عسکر است و اصولا در زبان عربی حرف گاف وجود ندارد. پس آنچه صحیح است، عسکری (با کاف) است، نه عسگری (با گاف).

در به وجود آمدن شایعه عقیم بودن حضرت، عوامل مختلفی چون خلفای عباسی، جعفر کذاب و فردی به نام زبیری تاثیری به‌سزا داشتند.

این شایعه و عوامل حکومتی عباسی باعث شدند که عده قلیلی از مسلمانان معتقد باشند که امام حسن عسکری فرزندی دارد و او مهدی موعود (عج) است ولی طرفداران این عقیده، خیلی کم بودند، چنانکه نعمانی که در زمان غیبت صغری می‌زیسته، می‌نویسد: این جمعیت کمی که بر این عقیده پا بر جا ماندند همان‌هایی هستند که علی بن ابیطالب درباره‌شان می‌فرماید: در پیمودن راه حق از کمی نفرات وحشت نکنید.

شایسته است گویندگان و نویسندگان و رسانه‌ها کمر همت ببندند و در ترویج کلمه صحیح عسکری به جای عسگری کوشش کنند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی: www.isna.ir

 

اشکی که هنگام شکست میریزیم

همان عرقی است که هنگام تلاش نریختیم

 

جمعه 12 دی 1393  12:04 ق.ظ
تشکرات از این پست
moradi92 ria1365 alifanoodi salma57 omiddeymi1368 shirdel2 borkhar alirezaHmzezadh f3080h517 fatemexry
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4842
محل سکونت : یزد

پاسخ به:عسکری صحیح است یا عسگری؟

بنام خدا

ضمن تشکز از شما که مطلب مهمی را بیان کردید، همانگونه که در متن شما آمده بود در زبان عربی حرف (گاف) نداریم و متاسفانه گروه  وهابیت برای اینکه بگویند امام حسن عسکری (علیه السلام) هیچگاه فرزندی نداشته ، این گونه لقب امام حسن عسکری را به امام حسن عسگری تغییر دادند.لازم به ذکر است که عسگری در فارسی  معنی و مفهوم بی دانه است.(انگور عسگری هم به معنای انگور بی دانه میباشد.)

البته لقب امام حسن عسکری و پدرایشان همانگونه که در متن آمده به دلیل تحت نظر بودن در یک منطقه نظامی گذاشته شده ، زیرا عسکر به معنای لشکراست.

با احترام

 

 

 

                  

جمعه 12 دی 1393  08:12 ب.ظ
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh amirhossein1392 ria1365 ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها