عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

بارداری

بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:56 ب.ظ

در این پست انشالله ازبارداری  سخن خواهیم گفت

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:57 ب.ظ

نکته برای حفظ سلامت جنین

 

 


اگر می خواهید مادر شوید و نوزادی سالم به دنیا بیاورید، توجه به یک سری نکات در حین بارداری برای حفظ سلامت جنین لازم است. 

 


جنین انسان

1- جنین و کتاب خواندن

جنین می‌تواند لرزش صدای مادر را تشخیص دهد، بنابراین صحبت کردن یا خواندن کتاب برای او می‌تواند فوایدی در بر داشته باشد. برخی از این فواید عبارتند از:

آرامش

جنین می‌تواند صدای خارج از رحم را بشنود. این صدا از طریق استخوان، بافت و مایع اطراف و داخل رحم به جنین منتقل می‌شود. جنین 6 ماهه قادر است صدای مادر خود را تشخیص دهد و با شنیدن آن آرام می‌گیرد.

 

پیشرفت مغزی

میان حس شنوایی و توانایی یادگیری در کودک ارتباطی برقرار است. این شواهد اثبات می‌کند که جنین توانایی یادگیری دارد. خواندن کتاب می‌تواند در پیشرفت مغز و زبان، در سال‌های اولیه زندگی بسیار مفید باشد.

 

پیوند میان والدین و کودک

برقراری ارتباط با جنین برای بسیاری از افراد کاری دشوار است. خواندن کتاب روش بسیار خوبی برای برقراری این ارتباط است. کتابی را انتخاب کنید و در اوقات فراغت با صدای بلند برای جنین خود بخوانید.

اکوکاردیوگرافی جنین در هفته 18 بارداری، برای تشخیص زودهنگام بیماری قلبی مادرزادی لازم است

 

2- جنین و ورزش مادر

ورزش در بارداری، رشد جنین را در دیواره رحم بهبود می‌بخشد و خون و مواد غذایی لازم را به جنین می‌رساند. ورزش مادر در بارداری، به ضربان قلب جنین و وزن او به هنگام تولد آسیبی وارد نمی‌کند.

زنان باردار می‌توانند در حین حاملگی ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا انجام دهند، ولی از انجام ورزش‌های رزمی و سنگین باید پرهیز کنند.

شنا در زمان بارداری به زایمان راحت‌تر و کنترل اضافه وزن در حین بارداری کمک می‌کند.

 

3- جنین و تشخیص بیماری قلبی

نواقص دریچه‌ای قلبی از جمله بیماری‌های شایع قلبی مادرزادی است. اکوکاردیوگرافی جنین در هفته 18 بارداری، برای تشخیص زودهنگام بیماری قلبی مادرزادی است. البته این امکان را داریم که زودتر از این زمان به روش اکوکاردیوگرافی جنینی، وجود بیماری را تشخیص دهیم.

 

4- جنین و آلودگی هوا

رشد طبیعی جنین به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای آلوده کاهش می‌یابد. در طی اولین و سومین دوره سه ‌ماهه حاملگی، این خطر افزایش می‌یابد. افزایش اکسید نیتروژن از عوامل عمده این معضل است. آلودگی هوا، فعالیت سلولی جنین را کاهش می‌دهد یا منجر به اختلال در رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به او می‌گردد.

 

5- جنین و اسپری مو

این اسپری‌ها حاوی موادی هستند که عملکرد طبیعی سیستم هورمونی بدن را مختل می‌کنند و کارایی آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

درصد بالایی از مادرانی که در سه ماهه اول بارداری‌شان از اسپری‌های مو استفاده می‌کردند، پسرانشان دچار هیپوسپادیاس شده بودند.

زمانیکه آلت تناسلی جنین پسر شکل می‌گیرد، مجاری ادراری از مثانه تا سر آلت امتداد می‌یابند. در بیماری هیپوسپادیاس، مجاری ادراری آن گونه که باید رشد نمی‌یابد و ممکن است در میانه راه تمام شود و فرد بیمار مجبور باشد از زیر آلت تناسلی ادرار کند. نقطه خروج ادرار در کنار مقعد یا کیسه بیضه هم مشاهده شده است.

 

6- جنین و کم خونی مادر

کم‌خونی در زنان باردار، باعث تاخیر در رشد رحم، تولد نوزادان با وزن کم و کاهش شدید هموگلوبین و هماتوکریت و در نهایت افزایش مرگ و میر می‌شود. در کم خونی ناشی از فقر آهن، ممکن است دریافت آهن کافی باشد، ولی جذب آن کم باشد. در اغلب موارد فراهمی زیستی آهن کم است و به همین دلیل جذب نمی‌شود. عفونت‌های انگل روده‌ای در فقر آهن دخالت دارد. مواد غذایی حاوی تانن‌ها (مانند چای) و وجود فیتات در نان تخمیر نشده، جذب آهن را مختل می‌کند. غذاهای حاوی ویتامین C جذب آهن را بالا می‌برد.

 

7- جنین و دود سیگار

عوارض دود سیگار برای کودکان از زمان بارداری شروع می‌شود، یعنی زمانی که دستگاه تنفسی هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. در طی این دوران، با استعمال هر نخ سیگار توسط مادر و یا اطرافیان، عوارض زیادی در جنین به وجود می‌آید.

سیگار کشیدن در طول حاملگی موجب بیماری‌های زیادی مانند مرده زایی، سقط خود به خود، مرگ جنین و مرگ در دوران نوزادی می‌شود

وزن نوزادان مادران سیگاری حدود 170 تا 200 گرم کمتر از نوزادان مادران غیرسیگاری است.

پیدایش برونشیت و عوارض تنفسی در سال اول زندگی در کودکانی که یکی از والدین آن‌ها سیگار می‌کشد شایع‌تر است.

میزان بروز سرماخوردگی، عفونت گوش میانی، گلودرد و گرفتگی صدا در کودکانی که والدین سیگاری دارند، بیش از کودکانی است که والدین غیر سیگاری دارند.

 

8- جنین و کافئین

ماده کافئین که در نوشیدنی‌های بسیاری همانند قهوه، چای یا کوکاکولا وجود دارد، محرک  است و فعالیت ماهیچه‌های دیواره‌ لوله تخمدان را متوقف می‌کند. همین امر باعث کاهش حرکت تخمک از تخمدان به سمت رحم مادر می‌شود. مصرف بالای کافئین می‌تواند مانع رشد جنین و حتی سقط جنین شود.

 

9- جنین و مواد پلاستیکی

افزایش مقدار ترکیب موجود در مواد پلاستیکی موسوم به بیسفنول یا BPA در بدن مادران باردار، خطر بروز نارسایی‌های مادرزادی را در نوزاردان افزایش می‌دهد.

افزایش سطح این ماده شیمیایی در خون مادران، احتمال نارسایی‌های عصبی – رفتاری را در نوزادان آن‌ها تشدید می‌کند.

غذا مهم‌ترین منبع ورود این ماده شیمیایی به بدن است. BPA  یک ماده شیمیایی مصنوعی است که در آستر داخلی قوطی‌های کنسرو، پلاستیک‌های خشک پلی کربناتی مثل شیشه شیر نوزادان و لیوان‌های چند بار مصرف و مواد پرکننده دندان‌ها استفاده می‌شود.

 

10- جنین و مواد شیرین

مصرف مواد شیرین به مقدار زیاد، در زمان بارداری، می‌تواند تاثیرات مضری بر جنین دختر داشته باشد. این مواد تاثیر چندانی بر جنین پسر ندارند.

آزمایشات دیگر بر روی سایر پستانداران نشان داد که مصرف مواد شیرین، تاثیرات متفاوتی بر روی نوزادان ماده و نر دارد.

این تحقیقات نشان داد که جنین‌های ماده موش‌هایی که به آن‌ها روزانه 26 قاشق چای‌خوری محلول فروکتوز (قند طبیعی) داده می‌شد، از جفت کوچک‌تری نسبت به جنین‌های دیگر برخوردار بودند.

دانشمندان بدین ترتیب دریافتند که شکر، مواد مغذی را مسدود می‌کند.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:57 ب.ظ

انتخاب جنسیت جنین

 

 


باید توجه داشت که هیچ روش قطعی برای انتخاب جنسیت جنین وجود ندارد و حتی با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌ها، امکان تعیین جنسیت به 100 درصد نمی‌رسد. با این حال بعضی رژیم‌های خاص و یا روش‌های آمیزش می‌توانند در انتخاب جنسیت جنین به والدین کمک کنند.

 


جنین انسان

برای تعیین جنسیت جنین ، روش های زیر وجود دارد:

روش PGD یا تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی جنین

زمانی از این روش استفاده می شود که افزایش سن مادر و همچنین وجود بیماری‌های ژنتیکی در زوج‌های در معرض خطر باعث افزایش خطر بروز ناهنجاری‌های کروموزومی در نوزاد می‌شود، مثلا در بیماری هموفیلی.

این روش همچنین در خانم‌هایی که سقط‌های مکرر داشته‌اند، خصوصا در افرادی که سقط‌ها به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی رخ داده باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش، با دادن دارو به زن، تخمک‌ها را به صورت مصنوعی در محیط آزمایشگاهی رشد می‌دهند و بعد از عمل لقاح با اسپرم، جنین‌های تشکیل شده را در مرحله هشت تا شانزده سلولی مورد ارزیابی قرار داده و یک یا دو بلاستومر را جدا می‌کنند. به این ترتیب از تولد جنین‌های سالم با جنسیت مطلوب بدون افزایش احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی اطمینان می‌یابند. این روش با دو تا سه درصد خطا همراه است.

 

 

روش رژیم درمانی

تحقیقات نشان داده است که دریافت بیشتر یون های کلسیم و منیزیم موجب افزایش احتمال دخترزایی و دریافت یون های سدیم و پتاسیم با افزایش احتمال پسرزایی همراه است.

رعایت نکات زیر پیش از آغاز رژیم درمانی ضروری است:

 

* خانم ها باید پیش از تصمیم گیری برای بارداری، ابتدا آزمایش‌های لازم در مورد کم خونی و برخی بیماری‌های خاص مانند سرخجه و هپاتیت ب را انجام داده و پس از درمان این بیماری‌ها در صورت وجود و استفاده یک قرص اسید فولیک به صورت یک روز در میان از 3 ماه پیش از بارداری، برای تغییر رژیم غذایی خود اقدام کنند.

 

* توجه داشته باشید که مدت رعایت رژیم غذایی 4 تا 6 هفته پیش از اقدام برای بارداری است. به محض باردار شدن مادر باید رژیم معمولی را از سر گرفته و برای مراقبت‌های دوران بارداری، تحت نظر باشد.

 

* پیش از شروع رژیم مطمئن شوید که برای مصرف غذاهای حاوی یون های بالا منعی ندارید، مثلا در افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و نارسایی کلیوی رژیم پسرزایی با سدیم و پتاسیم بالا توصیه نمی‌شود. در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و بالا بودن کلسیم خون، رژیم دخترزایی با کلسیم و منیزیم بالا توصیه نمی‌شود.

 

* به خاطر داشته باشید انجام هیچ کدام از این روش‌ها، به تنهایی تضمین کننده جنسیت مطلوب جنین نیست و استفاده از رژیم‌ها باید به صورت منظم و دقیقا بر حسب کالری مورد نیاز فرد انجام گیرد تا فرد دچار مشکلات متابولیکی ناشی از تغذیه نامناسب نشود. بنابراین تعیین جنسیت جنین تنها باید در موارد ضروری و وقتی سلامتی جنین با یک جنس خاص به خطر می‌افتد و توسط یک فرد ماهر مثلا ماما یا پزشک، انجام شود.

تمام روش‌های انتخاب جنسیت، باید از حدود دو ماه قبل از بارداری اجرا شوند. بدون شک حتی اگر یک روز از لقاح گذشته باشد، جنسیت جنین مشخص است و نمی‌توان آن را تغییر داد و اگر قرار است تعیین جنسیتی انجام شود حتما باید قبل از بارداری باشد

 

روش تغییر PH واژن

در برخی منابع، شستشوی واژن با ترکیبات خاص مانند سرکه یا جوش شیرین توصیه می‌شود. در محیط قلیایی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی  Yبیشتر شده و پسرزایی افزایش می‌یابد و در محیط اسیدی، احتمال زنده ماندن اسپرم حاوی X و دخترزایی افزایش می‌یابد.

 

روش آمیزش در زمان خاص

بر اساس روش شتلز، اگر آمیزش در زمان تخمک گذاری صورت گیرد، احتمال پسرزایی و 2 تا 3 روز پس از تخمک گذاری، احتمال دخترزایی افزایش می‌یابد. برای تعیین زمان تخمک گذاری می‌توان از تست‌های خانگیLH  و یا سونوگرافی استفاده کرد.

 

روش بارداری بر اساس ماه‌های سال

با استفاده از جداولی، سن مادر را با حاملگی در نظر می‌گیرند و بر این اساس مشخص می‌شود که بارداری در هر ماه که اتفاق بیفتد احتمال کدام فرزند بیشتر است .

 

چرا بعضی ها نتیجه نمی گیرند؟

بعضی از زوج‌ها تاکید می‌کنند که ما همه موارد را رعایت کرده‌ایم، پس چرا نتیجه نگرفتیم؟

در پاسخ باید گفت اگر تمام موارد را مو به مو اجرا کنید، ولی همسرتان مشکل اسپرمی داشته باشد (در تعداد و کیفیت اسپرم‌ها) موفق نخواهید شد. در زوج‌هایی که یک یا چند فرزند دختر دارند و خواهان پسر می‌باشند، مرد حتما باید یک آزمایش شمارش اسپرم بدهد، چرا که اگر تعداد اسپرم‌های مرد در یک سی‌سی کمتر از حد مشخصی باشد یا کیفیت اسپرم‌ها پایین باشد، درصد دختردار شدن بسیار بالا خواهد بود.

 

تمام روش‌های بالا باید از حدود دو ماه قبل از بارداری اجرا شوند، خصوصا روش تغذیه‌ای از یک و نیم ماه قبل از بارداری باید شروع شود. بدون شک حتی اگر یک روز از لقاح گذشته باشد، جنسیت جنین مشخص است و نمی‌توان آن را تغییر داد و اگر قرار است تعیین جنسیتی انجام شود حتما باید قبل از بارداری باشد.

 

علاوه بر این نقش استرس، محیط زندگی و نوع روش زندگی را در تعیین جنسیت جنین نمی‌توان نادیده گرفت. کوچک‌ترین این موارد می‌تواند تلاش‌های شما برای تولد نوزاد دلخواه را از بین ببرد.

با توجه به اینکه تعیین جنسیت هم نیاز به مراقبت‌های خاص دارد، به نظر می‌رسد انتظار برای تولد نوزاد خیلی شیرین‌تر و البته آسان‌تر از دانستن نوع آن است.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

 


منابع :

پزشکان ایران

پزشک آنلاین

سلامت نیوز

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:57 ب.ظ

چرا جنین مرده به دنیا می‌آید؟

 

 


آمار سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که در هر روز بیش از 7200 نوزاد مرده در جهان به دنیا می‌آیند.

 


جنین

10 عامل موثر بر مرده‌زایی جنین عبارتند از :

1- سیگار کشیدن

مصرف سیگار خطر تولد زودرس، سقط جنین و مرده زایی را افزایش داده و موجب وارد آمدن آسیب‌های جدی به کودک می‌شود. استعمال سیگار در مادران باردار باعث کم بودن وزن کودک و کاهش رشد بدنی و ذهنی می‌شود. قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز می‌تواند موجب افزایش بروز مشکلات ریوی در کودک شود.

 

2- مصرف مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی عوارض بسیار خطرناکی برای رشد کودک دارد. سندرم الکل جنینی، یک اختلال جسمانی و ذهنی جدی است که ناشی از خوردن مشروبات الکلی است.

همچنین مادران باردار باید از پرتوهای اشعه X و از مصرف مواد مخدر نظیر هرویین، تریاک، حشیش و ... اجتناب کنند چون باعث بروز نارسایی‌هایی در کودک می‌شود.

 

3- کمبود ید

کمبود ید یک مشکل بهداشتی جدی محسوب می‌شود و بیماری‌هایی که با عوارض کمبود ید ایجاد می‌شود در سنین مختلف بروز پیدا می‌کند. سقط جنین، مرده‌زایی و کندذهنی کودکان از جمله عوارض کمبود ید در زنان باردار و کودکان است.

 

4- اعتیاد به مرفین

اعتیاد پدران به مرفین، باعث عوارض شدیدی در جنین می‌شود. در این افراد، افزایش مرده زایی و کاهش وزن نوزادان نسل اول در مقایسه با افرادی که به این ماده معتاد نیستند از افزایش چشمگیری برخوردار است. کاهش دوره جنینی و افزایش تعداد فرزندان مذکر و نیز افزایش پلاک واژینال در مادران، از عوارض اعتیاد پدران به مرفین است.

 

5- سیفلیس

هر روز هفت هزار نوزاد مرده به دنیا می‌آیند و بیشترین این موارد، در کشورهای فقیر و بر اثر ابتلای مادر باردار به سیفلیس اتفاق می‌افتد. سیفلیس از جمله بیماری‌های قدیمی است که هنوز هم در عصر مدرن شایع است.

 

6- فیبروم رحم

زنانی که دچار فیبروئید یا فیبروم رحمی هستند، در معرض خطر بیشتر مرده‌زایی جنین هستند. فیبروئید بسیار شایع است، اما اغلب زنان مبتلا به آن، نمی‌دانند که فیبروئید دارند.  فیبروئید، یعنی تومورهای عضلانی در دیواره رحم که معمولا خوش‌خیم هستند.

 

7- خوابیدن روی پهلوی راست و یا پشت

مادرانی که در ماه‌های پایانی دوران بارداری، روی پهلوی راست یا به پشت می‌خوابند، در مقایسه با مادرانی که روی پهلوی چپ می‌خوابند، بیشتر با خطر احتمالی مرده‌زایی مواجه می‌شوند.

خوابیدن به مدت طولانی روی پهلوی راست یا به پشت باعث می‌شود که جریان خون کمتری به جنین برسد و احتمال اینکه جنین مرده به دنیا بیاید، افزایش می‌یابد

8- زنان دیابتی

در 60 درصد زنان دیابتی باردار، امکان سقط مکرر، مرده‌زایی و بروز مشکلاتی در ارگانیسم مادر وجود دارد. دیابت دوران بارداری، دیابتی است که فرد به دلیل شرایط خاص این دوران و استرس‌های مختلف به آن مبتلا می‌شود.

اگر زنی که مبتلا به دیابت است به موقع و به طور صحیح درمان شود و با آموزش‌های لازم، قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارد، این دوران به خوبی طی می‌شود و نوزاد و مادر هر دو سالم خواهند بود.

زنانی که سابقه به دنیاآوردن فرزندان بالای 4 کیلو یا سابقه دیابت در بارداری قبلی داشته باشند و کسانی که سن بالای 30سال دارند و دارای قند خون و چربی بالایی هستند، باید قبل از بارداری تحت نظر پزشک متخصص باشند.

 

9- زنان چاق

زنان باردار چاق با خطر مرگ جنین در اواخر بارداری روبرو هستند و در این زمینه زنان سیاه پوست بیشتر در معرض خطرند.

زنان چاق نسبت به زنان با وزن طبیعی، 40 درصد بیشتر در معرض خطر مرده‌زایی در هفته بیستم بارداری یا بعد از آن هستند. بخشی از ارتباط چاقی و مرده‌زایی مربوط به این است که زنان چاق بیشتر در معرض خطر دیابت و فشار خون بالا در بارداری هستند.

در زنان چاق چربی‌های خون مانند کلسترول، بالاست و این چربی‌ها ماده‌ای به نام پروستاسیکلین را مهار می‌کنند که در نتیجه به تنگ شدن عروق و تشکیل لخته در عروق تغذیه کننده جنین منجر می‌شوند.

صرف نظر از دلیل مرده‌زایی در اثر چاقی، بهترین راه برای کاهش این خطر، تنظیم وزن پیش از بارداری است. کاهش وزن پیش از بارداری، اساسی‌ترین راهکار برای جلوگیری از تولد نوزاد مرده است. خطر مرده‌زایی در زنان چاق تقریباً دو برابر سایر زنان است.

 

10- رژیم گرفتن

خطر مرده زایی، زایمان زودرس و همچنین افزایش فشار خون در زنان بارداری که در دوران بارداری رژیم لاغری می‌گیرند، افزایش پیدا می‌کند.

زنان باید یک وزن سالم و یکنواختی را قبل، در حین و بعد از بارداری حفظ کنند. رژیم گرفتن می‌تواند به تدریج توانایی بدن را برای حفظ یک ذخیره مناسب از مواد مغذی برای حمایت از رشد و سلامت جنین تحلیل ببرد. زنانی که در حین بارداری 5 واحد یا بیشتر کاهش شاخص توده بدنی (BMI) داشته‌اند، با خطر زایمان زودرس و پیش از موعد مواجه هستند.


 

 


منابع :

سلامت نیوز

هفته نامه سلامت

ویستا

همشهری

پزشکان بدون مرز - دکتر طالب آزرم ، متخصص بیماری‌های خونی

ایران سلامت - دکتر علیرضا محمودیان، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد

فارس - محمدمهدی گویا ، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:58 ب.ظ

مراقب بار شیشه باشید


این مقاله مخصوص مادرانی است که به واقع "مادر" شده اند ، اما هنوز آن موجود شیرین ، از درون و بطن آنان به بیرون و جهان خارج پا نگذاشته است . این مقاله مخصوص مادرانی است که میوه ی دلشان را بارور می سازند و چه بهتر که این باغبانان دلسوز، از چگونگی رشد گل وجودشان به خوبی آگاه باشند و بدانند که حمل این نوگلان لطیف ، از حمل بار شیشه هم دقیق تر و حساس تر است.
بار شیشه

در این مقاله برآنیم تا به بهانه ی 9 ماه انتظار ، 9 عامل موثر در رشد جنین را مورد بررسی قرار دهیم .

 

عواملی چون :

"سن مادر ، استرس وحالات هیجانی وعاطفی مادر، تغذیه  و بیماری های مادر،  مصرف داروهای شیمیایی توسط مادر ، مصرف مواد مخدر ودخانیات ، مصرف سیگار و الکل و مضرات اشعه ."

 

** اولین عامل که می تواند بسیار موثر باشد ، سن مادران است . بهترین سن بارداری 29-23 سالگی است وسن قابل قبول 35-20 سالگی می باشد. 

 

 

** عامل بسیار مهم دیگر ، استرس و حالات هیجانی وعاطفی مادر می باشد .اضطراب شدید با میزان بیشتر سقط ، زودرسی،کم وزنی هنگام تولد وبیماری تنفسی نوزاد ارتباط دارد.

یکی از نقایص جسمانی شدید که نوزاد با آن درگیر است، کام شکافته وتنگی باب المعده یا تنگ شدن خروجی معده ی نوزاداست.مواجه ی دراز مدت با هورمون های استرس،سبب تند خویی واختلال های گوارشی شده واز سویی دیگر استرس باعث ضعیف شدن دستگاه ایمنی می شود ومادران باردار را نسبت به بیماری عفونی آسیب پذیر می سازد.

هورمون های استرس به دلیل این که از جفت رد می شوند ، باعث افزایش ضربان قلب وسطح فعالیت جنین می شوند.

حالات عاطفی مادرممکن است به طور غیر مستقیم در عملکرد فیزیولوژیکی جنین تاثیر بگذارد . عواطف وهیجانات مادر در دوران بارداری از طریق غدد درون ریز بر جنین تاثیر می گذارند.

 

** ازعوامل مهم دیگر مصرف مواد مخدر ودخانیات است. این مواد برقلب،وسایراعضاء تاثیردارند.نوزادانی که از مادران معتاد به کوکائین،هروئین یامتادون متولد می شوند ، بامشکلاتی مثل زودرسی،کم وزنی هنگام تولد،نارسایی های جسمی،مشکلات تنفسی ومرگ در حدود زمان تولد،مواجه هستند.

مهمترین نکته در مورد این نوزادان آن است که این نوزادان معتاد به دنیامی آیند و هنگام تولد رفتارهایی مثل سراسیمگی وتندخویی داشته وبا مشکل خوابیدن مواجه بوده وگریه آن ها به صورت غیر عادی،گوش خراش وگزنده است،این نشانه ی آخرازعلایم مهمی است که دربین نوزادان تحت فشارروانی شایع است

ازعلایم دیگراین نوزادان: رشد حرکتی کند و توجه بسیارکم به محیط است.مصرف ماری جوانا،باواکنش های یکه خوردن،خواب آشفته و بی توجهی شدید در نوباوگی کودکی در ارتباط است . نوزادانی که از مادرانی متولد می شوند که کراک مصرف کرده اند،ازنظرکم وزنی وآسیب وارده به دستگاه عصبی مرکزی،دروضع بدتری قرار دارند.

 

** عامل دیگری که اکثر افراد فکر می کنند خیلی هم تاثیرگذار نیست ، مصرف سیگارمی باشد .نیکوتین که ماده اعتیاد آور در توتون است ، باعث می شودجفت به صورت غیر عادی رشد کند واین امر،انتقال مواد غذایی را کاهش می دهد وباعث کم وزنی جنین شده وازسوی دیگر،سیگار کشیدن،تراکم مونوکسیدکربن درجریان خون مادر را افزایش می دهد.

مشخص ترین اثر سیگار کشیدن تاخیر رشدجسمی کودک وکم وزنی درهنگام تولد است،همچنین موجب کاهش مقاومت در برابربیماری ها می گردد.

بار شیشه

** 

مصرف الکل درطول بارداری سبب عقب ماندگی ذهنی،ناهماهنگی حرکتی،حافظه وزبان معیوب واز همه مهمتر بیش فعالی می شود.

 

** عامل دیگرتغذیه مادران است. ازمهمترین نکات درمورد تغذیه آن است که،کودکان در دوره پیش از تولد از هردوره ی دیگری،سریع تررشد می کنند وهمین امربه اهمیت توجه به تغذیه دراین دوره اشاره دارد. سوء تغذیه قبل از تولد می تواند بیشترین آسیب را به دستگاه عصبی مرکزی وارد کند  و منجر به کاهش تعداد سلول های مغزی ،وزن مغز کمتر ازمتوسط (36%کمتر)،اختلال درلوزالمعده،کبد ورگ های خونی،شود.کودکانی که پیش از تولد به سوء تغذیه دچار شده اند مشکلات جدی در زمینه ی بیماری های تنفسی دارند.زیرا سوء تغذیه از رشد دستگاه ایمنی جلوگیری می کند.

یکی از ویژگی های اصلی این دسته از نوزادان آن است که معمولا  تندخوبوده وبه تحریک پاسخ نمی دهند .آن ها مانند نوزادان معتاد به مواد مخدر ،گریه ی جیغ مانندی دارند و در بزرگسالی به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا می شوند.

 

برخی بیماری های مادر، می تواند در سرنوشت کودک تاثیرگذار باشد مثل:

سرخجه

هیچ زنی نباید باردارشود مگر اینکه قبلا به سرخجه مبتلاشده

باشد،دردوران بارداری و در صورت مبتلا نبودن نمی توان از واکسن سرخجه استفاده کرد حتی تا2یا3ماه قبل از بارداری.

دربین بیماری های عفونی، سرخجه،انواع اختلال ها را ایجادمی کند ولی تاثیر ان بر حسب این که در چه زمانی از حاملگی،جنین رامبتلا کند متفاوت است.

اشعه ، عامل دیگری است که به خصوص درسه ماهه ی اول می تواند زیان بار باشد.نقایص جسمانی،اختلال های زبان وهیجانی،نمرات کمتردر آزمون هوش،مغزرشد نایافته،ورشد جسمانی کم،از نشانه های این دسته از نوزادان است

بیماری قند

این بیماری موجب اختلال دردستگاه گردش خون وتنفس می شود.درمراقبت های ویژه دوران بارداری توجه به قند مادر اهمیت به سزایی دارد زیرا قند اضافی(در مادران مبتلا به دیابت) درجریان خون مادر باعث رشد بیش ازحد متوسط جنین ودرپی آن، مشکلات حاملگی وزایمان می شود.

یکی دیگر از مشکلات این دوران مسمومیت یا توکسمی است که به آن تشنج حاملگی (اکلامپسی)هم گفته می شود وطی آن فشار خون بالا می رود.

 

ویروس نقص دستگاه ایمنی  (ایدز)

بار شیشه

این بیماری دستگاه ایمنی رانابود می کند و در نوباوگانی که در6 ماهگی هستند،کاهش وزن،اسهال وبیماری های تنفسی مکررشایع است. این ویروس،آسیب مغزی هم وارد می کند که حملات صرع،کاهش تدریجی وزن ومغز و تاخیر رشد ذهنی وحرکتی از نشانه های ان است وبیشتر نوزادان مبتلا به این ویروس،فقط 5 تا 8 ماه زنده می مانند.

 

**  یکی ازآسیب های دوران بارداری واز عوامل تاثیرگذاربررشد قبل ازتولد،مصرف خودسرانه وبدون تجویز دارو ازسوی مادران باردار است.

یکی از رایج ترین این داروها،آسپیرین است که مصرف منظم آن با کم وزنی هنگام تولد،مرگ نوزاد درحدود تولد،رشد حرکتی ضعیف و نمرات هوشی پایین همراه است.

قهوه،چای،کولا ، کاکائو ، حاوی کافئین بوده ونشانه های ترک دارو در نوزاد مثل تحریک پذیری واستفراغ وهمچنین سقط وکم وزنی را در پی دارد.

مصرف داروی تالیدومید ، باعث آسیب مستقیم به دستگاه عصبی مرکزی شده و بدشکلی دست ها و پاها را به دنبال دارد

** اشعه ، عامل دیگری است که به خصوص درسه ماهه ی اول می تواند زیان بار باشد.نقایص جسمانی،اختلال های زبان وهیجانی،نمرات کمتردر آزمون هوش،مغزرشد نایافته،ورشد جسمانی کم،از نشانه های این دسته از نوزادان است.

یکی ازخطرهایی که پرتو نگاری(اشعه x) دوران بارداری برای کودک ایجاد می کند،به ویژه در فاصله ی لقاح تا قرار گرفتن تخم دررحم، از بین رفتن تخمک بارور شده و خطرنقص می باشد . درسه ماهه ی اول باردای به هیچ وجه نباید ازعکسبرداری با اشعه  x  استفاده کرد.

 

 

سرور حاجی سعید

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:58 ب.ظ

مراقبت‌های قبل از بارداری

 

 


اگر می‌خواهید مادر شوید، اگر می‌خواهید نوزادی سالم به دنیا بیاورید و اگر دوست دارید خودتان هم پس از زایمان مادری سالم باشید، مراقبت‌های قبل از بارداری را نادیده نگیرید.

 


مراقبت‌های قبل از بارداری

اغلب مادران جوان می‌دانند چگونه باید در دوران بارداری از خود و فرزند دلبندشان مراقبت کنند، ولی متاسفانه خیلی از آن‌ها از کنترل‌های قبل از بارداری غافلند.

 

دکتر الهه ثناگو، جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان با اشاره به اهمیت مراقبت‌های پیش از بارداری تاکید می‌کند:

«همه خانم‌ها باید قبل از بارداری برای کنترل و بررسی‌های لازم از نظر وجود مشکلات احتمالی به پزشک متخصص مراجعه کنند.

پزشک نیز باید به کمک معاینات و آزمایشات قبل از لقاح، از سلامت کامل مادر مطمئن شود. وجود هر گونه مشکل پزشکی قبل از بارداری باید تشخیص داده شود و کنترل‌های لازم در مورد آن صورت پذیرد.

خانم هایی که سابقه فشار خون بالا دارند، افراد دیابتی، کسانی که دچار مشکلات تیروئیدی، قلبی، کلیوی، ریوی، کم خونی، بیماری‌های روماتیسمی و... هستند، باید قبل از بارداری به منظور کنترل بیماری کاملا بررسی شوند.»

 

دارو مصرف کنیم یا نه؟

به طور حتم برای درمان هر بیماری باید اقداماتی صورت گیرد و در صورت نیاز داروهایی طبق نظر پزشک مصرف شود، اما همیشه در این‌باره سوالی برای مادران مطرح است؛ مصرف دارو در دوران بارداری خطرناک است یا نه؟!

دکتر ثناگو با اشاره به این‌که خانم‌ها به هیچ‌وجه نباید در دوران بارداری خودسرانه داروهای خود را قطع کنند، هشدار می‌دهد و می‌گوید:

«مصرف برخی از انواع داروها حین بارداری الزامی است. بعضی از داروها هم در این دوران با داروهایی امن و مناسب برای جنین جایگزین می‌شوند؛ مانند داروهای خوراکی قند خون که در دوران بارداری، انسولین جایگزین آن می‌شود.

در اغلب موارد مقدار داروهای تیروئید در دوران بارداری تغییر می‌کند، پس اگر پزشک میزان مصرف آن را کم یا زیاد کرد، در مصرف مقدار جدید دقت کنید.

همچنین بیماران قلبی یا افرادی که دچار درجاتی از نارسایی کلیوی هستند نیز حتما باید قبل و حین بارداری تحت آزمایش و معاینات لازم قرار گیرند. در مورد این بیماران، بارداری حتما باید با اجازه و نظر پزشک باشد.»

 

دردسر بیماری‌های مادر برای جنین

مادران دلسوز باید دقت کنند، گاهی بیماری آن‌ها گریبان جنین را هم می‌گیرد. دکتر ثناگو با اشاره به این نکته می‌گوید:

«وجود بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون بالا اگر در دوران بارداری کنترل نشود، ممکن است باعث کاهش رشد جنین در رحم و حتی مرگ او شود. این بیماری‌ها علاوه بر جنین برای مادر نیز مشکلاتی جدی ایجاد خواهند کرد.

قبل از بارداری باید سلامت دهان و دندان بررسی شود و برای درمان پوسیدگی‌های دندانی اقدامات لازم صورت گیرد. ثابت شده است عدم رعایت بهداشت دهان و وجود دندان‌های پوسیده می‌تواند باعث زایمان زودرس شود.»

 

دکتر مظهری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز درباره کم‌خونی در خانم‌ها می‌گوید:

«مشکل کم‌خونی زنان باید قبل از بارداری برطرف شود. مصرف مکمل‌های آهن با تجویز پزشک از زایمان‌های زودرس، تولد نوزاد با وزن کم و به ‌خطر افتادن سلامت مادر و کودک جلوگیری می‌کند.

هیچ زنی نباید قبل از درمان کم‌خونی خود اقدام به بارداری کند، زیرا در دوران بارداری به خصوص در اواسط و اواخر این دوره در معرض کم‌خونی قرار می‌گیرد.

اگر زنی با زمینه کم‌خونی‌های قبلی باردار شده باشد، طی بارداری مایعات کلی بدن و حجم خون افزایش پیدا کرده و اندام‌های بدن مادر به موازات رشد جنین، نیاز بیشتری به آهن پیدا می‌کند.

گاهی در 3 ماهگی، 6 ماهگی و 9 ماهگی مقدار نیاز بدن به آهن به 5 برابر قبل از بارداری می‌رسد که تأمین چنین نیاز افزوده‌ای تنها از طریق بهبود کیفیت تغذیه مادر امکان‌پذیر نخواهد بود.»

خانم از سه ماه قبل و در یک ماه اول بارداری باید قرص اسید فولیک مصرف کنند. از ماه چهارم به بعد نیز مصرف قرص آهن برای خانم‌های باردار الزامی است

 

خانم‌های شاغل و دوستداران ورزش دقت کنند

خیلی از خانم‌های باردار، شاغل هستند و باید در طی بارداری در محل کار خود حاضر شوند. به گفته دکتر ثناگو بارداری منعی برای کار کردن خانم‌های شاغل ندارد، ولی ایستادن به مدت طولانی و انجام فعالیت‌های بدنی و ذهنی شدید که منجر به خستگی بیش از حد شود می‌تواند موجب بروز عوارضی مانند زایمان پیش از موعد و حتی بالا رفتن فشار خون حاملگی شود. دکتر ثناگو در این زمینه توصیه می‌کند:

«در این دوران باید فعالیت‌های بدنی در حدی باشد که منجر به خستگی بیش از حد مادر نشود.

ورزش کردن در دوران حاملگی ممنوع نیست. پس خانم‌هایی که ورزشکار هستند می‌توانند در این ماه‌ها هم به فعالیت ورزشی خود ـ البته با شدت متوسط ـ ادامه دهند. بهترین ورزش برای خانم‌های باردار ورزش‌های هوازی (ایروبیک) است. اما انجام ورزش‌هایی که در آن‌ها احتمال زمین خوردن و صدمات بدنی وجود دارد، توصیه نمی‌شود. البته ورزش کردن برای گروهی از خانم‌های باردار ضرر دارد که تشخیص این مورد با پزشک متخصص است.

رانندگی کردن در این دوران مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی کمربند ایمنی حتماً باید بسته باشد.»

 

تغذیه در دوران بارداری

تغذیه مناسب یکی از موضوعات مهم و اساسی در این دوران است که معمولاً بیش از بقیه موارد مورد توجه خانم‌های باردار قرار می‌گیرد. دکتر ثناگو در این‌باره یادآور می‌شود:

«به طور معمول از سه ماه قبل و در یک ماه اول بارداری خانم‌ها باید قرص اسید فولیک مصرف کنند. از ماه چهارم به بعد نیز مصرف قرص آهن برای تمامی خانم‌های باردار الزامی است. مصرف سایر مکمل‌ها و ویتامین‌ها در دوران بارداری ضرورتی ندارد. اما در افراد خاص مثل گیاهخواران، کسانی که سوءتغذیه دارند و حاملگی‌های دوقلو مصرف آن‌ها نیز الزامی است.»

 

دکتر اشرف سماوات، رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت با اشاره به تاثیر ویتامین اسیدفولیک در جلوگیری از بروز نقص مادرزادی لوله عصبی می‌گوید:

« مصرف قرص اسید فولیک برای زنان در دوران بارداری برای جلوگیری از ناهنجاری نقص لوله عصبی در نوزادان کافی نیست و میزان این ویتامین در خون مادر باید قبل از بارداری افزایش یابد.

نقص لوله عصبی نوزاد در اثر کمبود اسید فولیک در بدن مادر به وجود می‌آید که در صدر ناهنجاری‌های مادرزادی است. در نقص لوله عصبی، کاسه سر و یا لوله عصبی (از سر تا کمر) کاملا بسته نمی‌شود و اعصاب از این مناطق بیرون می‌زند و نوزاد دچار صدمات بسیار زیادی می‌شود.

بسیاری از این نوزادان در ماه‌های ابتدایی جان خود را از دست می‌دهند و بسیاری از نوزادانی هم که به نقص در ناحیه کمر مبتلا هستند، با ناهنجاری‌های زیادی از جمله فلج پاها و بی‌اختیاری ادرار روبه‌رو می‌شوند.

میزان بالای اسید فولیک هیچ ضرری برای سلامت انسان ندارد. بنابراین زنان باردار علاوه بر غذاهای دارای اسید فولیک، باید در دوران بارداری قرص اسید فولیک را نیز مصرف کنند. علاوه بر آن، لازم است همواره در رژیم غذایی زنان، میزان مناسبی از سبزیجات و برگ‌های سبز و تازه وجود داشته باشد.»

 

بیماری‌هایی در دوران بارداری

خانم‌های باردار معمولا از مشکلاتی مانند کمر درد، تهوع، پا درد، معده درد و... شکایت دارند. اما باید بدانیم گاهی خود حاملگی عامل اصلی بروز چنین مشکلاتی است و مادران نباید خیلی نگران شوند. دکتر ثناگو در این‌باره می‌گوید:

«70 درصد خانم‌های باردار، درد تحتانی کمر را تجربه می‌کنند که اغلب، شرایط حاملگی دلیل بروز آن است. ولی در موارد شدیدتر حتما باید از نظر مشکلات ارتوپدی بررسی‌های لازم صورت گیرد.

حالت تهوع و استفراغ کردن در اوایل بارداری میان خانم‌ها شایع است که 90 درصد تا شروع نیمه دوم حاملگی بهبود می‌یابند.»

فراوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

 


منابع :

جام جم - نیلوفر اسعدی بیگی

ایسنا

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:58 ب.ظ

برنزه کردن پوست در بارداری خطری ندارد؟

 


برنزه کردن فرایندی است که طی آن سلول‌های پوست برای حفاظت از خود در برابر اشعه مضر فرابنفش تلاش می‌کنند. در معرض آفتاب بودن برای هر کسی می‌تواند خطرناک باشد. برنزه کردن توسط سولاریوم و یا زیر نور آفتاب خیلی مناسب نیست، چه برسد به اینکه فرد باردار هم باشد، زیرا عوارضی مانند سرطان پوست و پیری زودرس را ممکن است همراه داشته باشد. اشعه‌های مضر خورشید، مشکلاتی در رشد جنین به وجود آورند.
بارداری

استفاده از ضد آفتاب برای خانم‌های باردار توصیه می‌شود. زنان باردار باید از کرم ضد آفتاب در فواصل منظم استفاده کنند تا از پوشش ثابت در برابر نور خورشید اطمینان حاصل کنند و SPF حداقل 40 برای آن‌ها توصیه می‌شود.

 

خانم‌های باردار در طول این دوران، متوجه تغییر رنگ پوست خود می‌شوند. این مسئله به خاطر هورمون‌هایی (هورمون محرک ملانوسیت) است که در طول دوران بارداری بیشتر می‌شوند و باعث می‌گردند خانم باردار لکه‌های تیره‌ای را در صورت خود (کلاسما) یا شکم خود ببینند.

 

در معرض آفتاب قرار گرفتن موجب کلاسما و ملاسما می‌شود که این‌ها بیماری هستند که در آن پیشانی، گونه‌ها و لب فوقانی زن باردار به رنگ قهوه‌ای تبدیل می‌شود. این بیماری ممکن است پس از بارداری ناپدید شود. دوری از آفتاب به جز در مواقع ضروری و استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب توصیه می‌شود.

 

بسیاری از متخصصان بر این باورند جنین مادرانی که حین بارداری برنزه می‌کنند نسبت به اشعه فرابنفش بسیار حساس‌ترند، همانطوری‌که تأثیر الکل و سیگار بر روی جنین بسیار شدیدتر از والدین آن‌ها خواهد بود.

 

تحقیقات نشان داده که برنزه کردن سبب ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی شده و میزان مرگ و میر جنین را در موش‌ها افزایش داده است. همچنین برنزه کردن میزان جهش در DNA سلول‌ها را در طیف وسیعی از دوزیستان افزایش داده است.

 

اگر پزشکتان شما را از برنزه کردن منع نکرد، آگاه باشید که خطرات بالقوه‌ای می‌تواند در آینده گریبان‌گیر نوزاد شما شود؛ برای مثال اگر شما در زمان بارداری به علت برنزه کردن مبتلا به مشکلات پوستی و یا سرطان پوست شدید، درمان شما با توجه به شرایطتان محدود می‌شود و اگر تصمیم جدی برای درمان سرطان پوست داشته باشید، ممکن است به جنین‌تان آسیب برسد.

حساسیت پوست در دوران بارداری نسبت به نور خورشید زیاد می‌شود. لذا قرار گرفتن در معرض نور آفتاب باعث تغییر رنگ شدیدتر پوست می‌گردد

 

دلایل عدم برنزه کردن

بهتر است که خانم‌های باردار از برنزه کردن به دلایل زیر دوری کنند:

 

افزایش دمای بدن

نور آفتاب دمای بدن را بالا می‌برد که می‌تواند سبب سقط جنین غیر عمدی و ایجاد نقص در مغز و نخاع جنین شود. در نهایت افزایش دمای بدن موجب سکته در اثر گرما می‌شود که سبب از دست دادن هوشیاری ، تشنج و حتی مرگ می‌شود.

 

از دست دادن آب بدن

برنزه کردن در آفتاب سبب از دست رفتن آب بدن می‌شود، بدون آنکه متوجه آن باشید. از دست دادن آب بدن برای شما و جنین مضر است و می‌تواند سبب زایمان زودرس شود.

 

ظاهر پوست

تغییر سطح هورمون‌ها در طول بارداری سبب می‌شود تا پوست خانم‌های باردار لک و پیس دار شود. برنزه کردن سبب بدتر شدن این حالت می‌گردد.

 

کاهش سطح اسیدفولیک بدن

میزان مناسب اسیدفولیک بدن در طول دوران بارداری مهم است. اسید فولیک در برابر اشعه‌ی قوی خورشید شکسته می‌شود و اشعه فرابنفش سبب افت و کاهش سطح اسیدفولیک بدن می‌شود.

دریافت کافی اسیدفولیک در بارداری، از ابتلای جنین به نقص‌های سیستم عصبی مثل اسپینا بیفیدا جلوگیری می‌کند.

 

آفتاب سوختگی

خانم‌های باردار بیشتر از بقیه، از آفتاب سوختگی رنج می‌برند، زیرا تغییر میزان هورمون بدن آن‌ها، پوستشان را نسبت به آفتاب حساس‌تر می‌کند. همراه با ضد آفتاب، خانم‌های باردار می‌توانند موارد احتیاط دیگری را برای جلوگیری از آفتاب سوختگی به کار گیرند. آن‌ها باید زمان کمتری را در معرض آفتاب قرار بگیرند و از لباس‌های محافظ مثل کلاه لبه‌دار استفاده کنند.

 

در آخر...

حال ممکن است شما پزشکی را پیدا کنید که آسیب‌های گفته شده در اثر برنزه کردن حین بارداری را قبول نداشته باشد و یا فکر کند از سه تا شش ماهه بارداری می‌توانید برنزه کنید، در این صورت باید تمام خطرات ذکر شده را بپذیرید.

اگر در دوران بارداری مصمم به برنزه کردن هستید، از لوسیون های برنزه استفاده نمایید. در ابتدا لوسیون را روی قسمت کمی از پوست خود تست کنید که مبادا حساسیت داشته باشید، حتی اگر قبل از بارداری این لوسیون را استفاده می‌کرده‌اید، چون پوست شما در این دوران حساس‌تر می‌شود.

زهره لطیفی

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:58 ب.ظ

سرخجه و تاثیرش بر بارداری

rubella

 


همه زنان باردار باید قبل از حاملگی واکسن سرخجه را بزنند یا با تست سرولوژی آنتی بادی روبلا (سرخجه) ، وضعیت خود را بررسی کنند.

 


عوارض سرخجه در دوران بارداری

سرخجه چیست؟

بیماری سرخجه یکی از بیماری های ویروسی شایع در کودکان است. مشخصات این بیماری، ظهور دانه‌هایی بر روی پوست صورت و بدن می‌باشد. شیرخواران به علت ایمنی مادری، معمولا تا شش ماهگی به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. پس از آن، در هر سنی آمادگی دارند، ولی اغلب در سنین 5 تا 14 سالگی به بیماری سرخجه مبتلا می‌گردند.

علائم بیماری سرخجه در کودکان در مقایسه با بیماری سرخک خفیف است.

تشخیص بیماری سرخجه از این نظر اهمیت دارد که اگر خانم بارداری قبلا به سرخجه مبتلا نشده باشد و در سه ماه اول دوران بارداری مبتلا به سرخجه گردد، ویروس سرخجه بر روی جنین داخل رحم او اثر می‌کند و سبب بروز ناهنجاری هایی از قبیل عقب افتادگی ذهنی، کوری، کری، بیماری های قلبی ، خونی و مغزی نوزاد می‌گردد.

سرخجه مادرزادی، یک عارضه خطرناک و کشنده می‌باشد. نوزادان مبتلا به این بیماری تا مدت ها (6 تا 8 ماه) ویروس را در بدن خود پرورش داده و انتشار می‌دهند.

 

نشانه‌های بیماری سرخجه

کودک ابتدا کمی تب می‌کند و آب ریزش مختصری از بینی خواهد داشت. سپس دانه‌های صورتی رنگی در بدن او ظاهر می‌شود.

مشخصات بیماری سرخجه این است که 24 ساعت قبل از پیدایش دانه‌های پوستی ، غدد لنفاوی پشت گوش و گردن کودک، بزرگ و متورم می‌گردند. دانه‌های بیماری سرخجه معمولا ریز، صورتی رنگ و کمی برجسته اند و ابتدا از صورت شروع می‌شوند و در طی 24 ساعت به تمام بدن منتشر می‌گردند.

بعضی از کودکان ممکن است در دوران بیماری دچار درد و ورم مفاصل مخصوصا مفصل زانو گردند.

کودک پس از یک دوره کمون (نهفته) 14 تا 21 روزه، یک مرحله پیش درآمد کوتاه و نسبتا خفیف را تجربه می‌کند که با علائم لوزه دردناک پشت گوش ، گردن پشتی و پس‌سری مشخص می‌شود. بعد از 24 ساعت از التهاب لوزه‌ها ، یک دانه پوستی در سر و گردن ظاهر می‌شود‌ و سریعا در بدن گسترش پیدا می‌کند.

سرخجه بر خلاف سرخک در مدت 24 ساعت به سرعت به تمام بدن انتشار می‌یابد و در عرض دو روز محو می‌گردد. پوسته‌ریزی این بیماری چندان واضح نیست. بیماران مبتلا به سرخجه برخلاف سرخک سرفه نمی‌کنند، ولی ممکن است گلو و لوزه‌ها و مخاط دهان آنها کمی قرمز باشد.

گاهی اوقات سرخجه عوارض مغزی خطرناکی در بردارد.

اگر مادر حامله در سه ماه اول بارداری مبتلا به سرخجه گردد احتمال دارد که فرزند کر، لال، کور و ... به دنیا آورد. بنابراین باید مادران باید سه ماه قبل از بارداری، حتما واکسن سرخجه را بزنند

بیماری سرخجه ممکن است علائم فوق را نداشته باشد یا علائم آنقدر خفیف باشد که پزشک و مادر نتوانند تشخیص دهند.

 

چطور مادر باردار مبتلا به سرخجه می‌شود و چطور جنین او دچار ناهنجاری می‌گردد؟

اگر زن بارداری که قبلا به سرخجه مبتلا نشده و واکسن هم نزده باشد با فرد مبتلا به سرخجه تماس پیدا کند، ویروس سرخجه از راه بینی و حلق او وارد بدنش می‌شود و در بدن او تکثیر می‌یابد. سپس ویروس از راه جفت به جنین می‌رسد.

سن بارداری به هنگام ابتلا مهم است. اگر ابتلای مادر به سرخجه در طی 8 هفتگی دوران آبستنی باشد، 50 تا 80 درصد امکان دارد جنین او مبتلا شود. در سه ماهه دوم دوران بارداری، 10 تا 20 درصد و در سه ماهه سوم دوران بارداری، ابتلا کمتر می‌باشد.

اگر جنین در سه ماهه اول دوران جنینی مبتلا شود، چون در این دوران اعضای جنین در حال شکل گرفتن می‌باشند، موجب ناهنجاری های مختلف جنینی می‌شود و نوزاد پس از تولد دچار ناهنجاری های قلبی ، کبدی ، عارضه چشم (آب مروارید و آب سیاه) ، عارضه گوش (کری) و خونی (خونریزی پوست) می گردد و بالاخره ویروس، مستقیما اعصاب مرکزی را مبتلا می‌سازد و نوزاد پس از تولد دچار عقب افتادگی مغزی و گاهی تشنج می‌گردد.

 

اگر زن آبستنی با کودک مبتلا به سرخجه تماس پیدا کرد چه باید کند؟

اگر خانم بارداری در سه ماهه اول دوران بارداری خود با بیمار مبتلا به سرخجه تماس پیدا کند و از ابتلای خود به بیماری سرخجه در گذشته اطلاعی نداشته باشد و واکسن سرخجه هم به او تزریق نشده باشد، باید بلافاصله و به صورت اورژانسی، از او آزمایش خون از نظر پادتن سرخجه به عمل آید و عیار آن تعیین شود. اگر پادتن به حد کافی در خون او وجود دارد، جای نگرانی نیست، ولی اگر آثاری از پادتن نیست و یا عیار آن کم است امکان ابتلای به سرخجه در او وجود دارد.

به چنین خانمی باید به مقدار کافی آنتی کورپگاماگلوبولین در خلال 7 تا 8 روز بعد از تماس تزریق گردد. با این وجود امکان ابتلای جنین به سرخجه وجود خواهد داشت.

اگر تزریق گاماگلوبولین انجام نگرفت، چنین خانمی باید تحت نظر پزشک باشد. این خانم اگر از نظر بالینی، مبتلا به بیماری سرخجه شد و یا این که در آزمایش خون مجددی که چهار تا شش هفته بعد از او انجام می‌شود، عیار پادتن سرخجه افزایش قابل توجهی پیدا کرد و امکان ناهنجاری در جنین او بوجود آمد، در چنین شرایطی می‌توان به حاملگی او خاتمه داد.

اغلب نوزادانی که مادرشان در طی بارداری سرخجه داشته، می توانند آن را به دیگران منتقل کنند، لذا باید جدا شوند.

 

درمان سرخجه مادر باردار

هیچ درمان اختصاصی ندارد. پیشگیری با واکسیناسیون است که در حین بارداری نباید انجام شود (حداقل سه ماه قبل از حاملگی انجام شود).

فرآوری : زهره لطیفی

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:58 ب.ظ

روز زایمان فهمیدم باردارم!

 


دکتر سونوگرافی از من پرسید، چرا مراجعه کرده‌ای و من در پاسخ گفتم به علت درد در ناحیه شکم. دکتر سونوگراف با تعجب گفت یعنی نمی‌دانی که بچه‌ات دارد به دنیا می‌آید؟! واقعا از این صحبت دکتر تعجب کرده بودم. باورم نمی‌شد، بی‌هوش شدم...
جنین

به گزارش فردا، «باور» دختر چند ماهه‌ای است که خصوصیات عجیبی دارد. عجیب‌ترین خصوصیت او این بود که تا پیش از به دنیا آمدنش، مادرش از باردار بودن خود خبر نداشت! اتفاقی عجیب در علم پزشکی، کودکی که به طرز عجیبی به دنیا آمد، پس از تولدش هم خصوصیات عجیبی دارد و به اذعان پزشکان، از هوش بالایی برخوردار است. اما این‌که چرا مادر این کودک، متوجه نشد که 37 هفته فرزندش را باردار است، در نوع خود جالب می‌‌باشد.

دیگر خصوصیات عجیب این کودک را از زبان مادرش بشنوید.

 

از چهار پنج روزگی مرا می‌شناخت

می‌گوید: «همان طور که می‌دانید وقتی بچه‌ها تازه به دنیا می‌آیند نمی‌توانند گردن خودشان را ثابت نگه دارند، ولی «باور» برعکس بچه‌های هم‌سنش کاملا گردنش را به اختیار خود نگه می‌داشت و از همان ابتدای تولد با کنجکاوی به اطرافش نگاهش می‌کرد. چهار پنج روزش بود که متوجه شدم مرا به خوبی می‌شناسد و در 10 روزگی افراد را از اشیاء تشخیص می‌دهد. «باور» از همان ابتدای تولدش به راحتی می‌نشست و این ویژگی‌ها همه نشان‌دهنده این بود که «باور» از هم سن و سالان خود متمایز است.»

 

جلوتر از دیگر نوزادان!؟

مادر می‌گوید: «باور از زمانی که به دنیا آمده از نظر جسمی، فکری، رشدی و رشد مغزی خیلی جلوتر از بچه‌های هم سن و سالش است. از همان ابتدای تولد، شاید از چند روزگی وقتی من با او صحبت می‌کردم به صحبت‌هایم به دقت گوش می‌داد. باور از نظر شناخت افراد و اشیا نیز بسیار متفاوت است. به نکات مثبت حساس است و با افراد غریبه‌ای که با او رابطه مثبت و خوبی داشته باشند، به سرعت ارتباط عاطفی برقرار می‌کند.»

در طول مدت بارداری به غیر از داروهایی که پزشک زنان برایم تجویز کرده بود و خیلی هم خطرناک بودند، داروهای گیاهی را که به شدت برای جنین خطرناک است، نیز مصرف می‌کردم

 

از بارداری‌ام خبر نداشتم

عجیب‌ترین نکته این بارداری را بخوانید. مادر باور می‌گوید: «من تا دو یا سه شب قبل از تولد باور از بارداری‌ام هیچ اطلاعی نداشتم و در ظاهر و جسم من هیچ آثاری وجود نداشت، پزشکان و دوستانم هم که با آنها در ارتباط بودم از ظاهر من متوجه هیچ علامتی از بارداری نشده بودند. حتی پزشک متخصص زنان که من در دو یا سه ماهگی بارداری‌ام به او مراجعه کرده بودم هم نتوانسته بود آن را تشخیص دهد. من در آن دوران شش ماه تحت نظر پزشک متخصص زنان بودم ولی متوجه نشده بود که باردارم!» او می‌گوید: «خودم هم هیچ احساس خستگی و سنگینی نمی‌کردم.»

او همچنین ادامه می‌دهد: «حتی پزشکان متخصص زنان و زایمان هم به من گفته بودند اگر تصمیم به بارداری گرفتم باید تحت درمان قرار گیرم و جالب این‌که من هیچ تصمیمی برای بچه‌دار شدن نداشتم.» مشکلی داشتم و به یک متخصص مراجعه کردم، نگو آن زمان دو ماه باردار بودم، اما پزشکان به این موضوع شک نکرده بودند. عجیب این‌که در آزمایشات هم، هیچ نشانه‌ای مبنی بر بارداری من یافت نشد. MRI مغزی هم یکی از مراحل درمانی من بود زیرا فکر می‌کردند که شاید علت بالا رفتن پرولاکتین خون من تومور باشد، ولی هیچ تومور و مشکل مغزی هم در من دیده نشد. او می‌گوید: «نکته عجیب‌تر این بود که من خیلی ورزش می‌کردم، حتی تقریبا 10 روز قبل از وضع حمل، در استخر و از ارتفاع شیرجه رفتم.»

 

فردای آن شب فهمیدم باردارم

شب آخری که فردای آن باور به دنیا آمد دردهای بسیار شدیدی در ناحیه شکم احساس کردم. قبل از آن باید بگویم من در طول این مدت به غیر از داروهایی که پزشک زنان برایم تجویز کرده بود و خیلی هم خطرناک بودند، داروهای گیاهی را که به شدت برای جنین خطرناک است، نیز مصرف می‌کردم. شب آخر وقتی با این علایم درد به بیمارستان مراجعه کردم، پزشک اورژانس، رادیولوژی و سونوگرافی تجویز می‌کند، همان طور که می‌دانید همه این ها برای جنین بسیار خطرناک است، آنها احتمال می‌دادند که کیست یا آپاندیس است و باید روی من جراحی انجام دهند. ساعت 10 صبح قبل از این که به اتاق عمل بروم پزشک مرا مجددا برای سونوگرافی آماده کرد. دکتر سونوگرافی از من پرسید، چرا مراجعه کرده‌ای و من در پاسخ گفتم درد در ناحیه شکم. دکتر سونوگراف با تعجب گفت یعنی نمی‌دانی که بچه‌ات دارد به دنیا می‌آید؟! واقعا از این صحبت دکتر تعجب کرده بودم. باورم نمی‌شد، بی‌هوش شدم... در آن بیمارستان زایشگاه نبود، از این رو مرا به زایشگاه منتقل کردند.

دکتر عبدالحسین پشـتیبان متخصص کودکان می‌گوید: شیرخوار «باور هنرجو» از نظر تکامل، رشد مغزی و توجه به محیط اطراف در حد بالایی قرار دارد و از هوش خلاق برخوردار است.

همچنین دکتر هادی بخشنده می‌گوید: «مورخ 8 دی ماه 88 خانم جوانی مراجعه کرد که از درد شکم در عذاب بود.از وی سونوگرافی به عمل آوردیم و متوجه شدیم که وی 37 هفته است که حامله می باشد. وقتی به او گفتیم، او اظهار بی‌اطلاعی کرد و این برای ما هم عجیب بود. او به ما گفت که ماه‌هاست زیر نظر یک متخصص زنان هستم، چگونه باردارم که خودم متوجه نشده‌ام، پزشکم هم متوجه نشده، مگر امکان دارد...»

دکتر هادی بخشنده می‌گوید: «علایمی که بیمار داشته در واقع دردهای زایمانی بود که با نگهداری، پیشگیری و ارجاع او به بیمارستان زنان، منجر به تولد ناباورانه نوزادی دیدنی به نام «باور» شد.»

بخش تغذیه و سلامت تبیان

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:59 ب.ظ

بايد و نبايدهاي آرايش در دوران بارداري


بيشتر خانم‌ هاي باردار از ترک‌ ها و تيرگي پوست بدن و صورت‌ شان خسته مي شوند و وقتي سراغ کيف آرايش ‌شان مي ‌روند، نگران اين مي شوند که آيا استفاده از اين مواد آرايشي و بهداشتي در دوران بارداري، خطري براي جنين آن ها ايجاد نمي‌ کند؟
لوازم آرايشي

تا کنون هيچ شواهد ثبت ‌شده‌ اي وجود ندارد که مواد شيميايي موجود در کرم‌ هاي ضدآفتاب که از طريق پوست جذب مي‌ شوند، به مادر يا به جنين آسيبي رسانده باشد. اگر مي خواهيد خيلي محتاط باشيد، بهتر است از يک کرم ضدآفتاب غيرشيميايي استفاده نماييد.

بارداري و برنزه ‌کننده‌ ها

استفاده از لوسيون‌ هاي حمام آفتاب (برنزه‌ کننده‌ ها) کمتر از خود آفتاب گرفتن ضرر دارد. سوختگي ‌ها و برنزه کردن پوست احتمال ايجاد چين و چروک را در پوست زياد مي‌ کند. تابش مستقيم خورشيد روي پوست صورت و پيشاني سبب ايجاد لکه‌ هايي در صورت مي ‌شود که در زنان باردار که به دليل تغييرات هورموني مستعد به وجود آمدن لک هستند، بيشتر ظاهر مي شود.

بنابراين به زنان باردار توصيه مي ‌شود که در معرض آفتاب و نور مستقيم خورشيد قرار نگيرند.

بارداري و کرم ‌هاي ضدترک

در ماه چهارم بارداري به تدريج  روي پاها، شکم و دستان راه‌ راه‌ هاي سفيد يا صورتي ‌رنگي ايجاد مي شود. البته اين حالت در تمامي‌ زنان باردار وجود ندارد و به ميزان کشش پوست بدن آن ها بستگي دارد. براي جلوگيري از به وجود آمدن اين راه ‌راه‌ ها که ديگر ناپديد هم نخواهند شد، بايد ازهمان ماه اول بارداري از کرم ‌هاي ضدترک ويژه زنان باردار استفاده نماييد.

بارداري و رنگ مو

- از موادي که موها را صاف، بي‌ رنگ، رنگ يا فر مي‌ کنند، تا سه ماهه دوم بارداري استفاده نکنيد.

- استفاده از اين مواد در را بايد جايي با تهويه خوب انجام دهيد.

- موها و پوست سرتان پس از استفاده از اين مواد بايد کاملا شسته شوند.

- براي اين که مطئن شويد که به اين مواد‌‌ آلرژي نداريد، ابتدا آن ها را روي دسته کوچکي از موهاي‌ تان آزمايش نماييد.

بارداري و کرم‌ هاي ضدآکنه

چنانچه از لوازم آرايش استفاده مي ‌کنيد از محصولاتي استفاده کنيد که به جاي روغن بر پايه آب ساخته شده باشند و روي آن برچسب "غير کومدون ‌زا" داشته باشد که به اين معنا است که منافذ پوست را مسدود نمي کند و آکنه را تشديد نمي کند. پيش از خوابيدن حتما آرايش را پاک کنيد. با مشورت پزشک از ژل‌ هاي دارويي براي درمان آکنه استفاده نماييد زيرا ممکن است آکنه پوست شما شديد باشد.

برخي از محصولات که بـدون نسـخه به فـروش مي‌ رسند و يا داروهايي که براي تهيه آن ها نسخه لازم است، به از بين بردن آکنه کمک مي‌ کنند اما استفاده بعضي از موادي که داخل آن ها به کار رفته ‌اند به خوبي در دوران بارداري مطالعه نشده است. بنابراين بدون تأييد پزشک از داروهاي ضدآکنه استفاده ننماييد.

استفاده از داروي ايزوترتينوئين خوراکي در دوران بارداري اکيدا ممنوع است زيرا به ناهنجاري جنين منجر مي ‌شود (از مصرف ترتينويين موضعي نظير Retin-A نيز بپرهيزيد). مصرف کرم‌ هاي حاوي آنتي ‌بيوتيک نظير اريترومايسين و کليندامايسين در دوران بارداري کاملا مجاز است اما استفاده کرم هاي حاوي تتراسيکلين مجاز نمي باشد.

عسل

آرايش در سه‌ ماهه اول و سه‌ ماهه دوم بارداري

در سه‌ ماهه اول و سه‌ ماهه دوم بارداري دو دوره ‌اي هستند که خانم باردار بايد بسيار مراقب باشد. سوالي که در ذهن بيشتر خانم هاي باردار مي باشد اين است که آيا مي‌ توانند در اين دو دوره بارداري از لوازم آرايشي مختلف استفاده نمايند؟

يکي از معضلاتي که بيشترخانم‌ ها در دوران بارداري با آن مواجهه هستند ايجاد لک بارداري در صورت آن ها است و براي کاهش اين لک ها و بهبود نسبي آن ها استفاده از ضدآفتاب‌ ها ضروري مي باشد.

توصيه مي شود که ازضدآفتاب‌ هاي فيزيکال جايگزين ضدآفتاب ‌هاي شيميايي در دوران بارداري استفاده شود. در مورد کرم‌ هاي لايه ‌بردار نيز توصيه مي شود که از کرم‌ هاي ترتينوئين که احتمال تاثير ناخوشايند بر روي جنين در صورت جذب دارو دارد استفاده نشود.

اما استفاده از کرم‌ ها و لوسيون ‌هاي که حاوي اسيد ميوه هستند، اشکالي ندارد، البته به شرط آن که به هنگام روز از کرم ضدآفتاب‌ هاي فيزيکي استفاده ‌شود.

از رنگ کردن موها مخصوصا رنگ ‌هاي تيره در سه ماهه اول و حتي سه ماهه دوم بارداري جدا خودداري کنيد زيرا مواد شيميايي موجود در اين رنگ ‌ها به ويژه پارافنيلن دي‌ آمين قابل جذب هستند و براي جنين خطرناک هستند.

بهترين روش در اين دوران استفاده از هاي‌ لايت است که خطر تماس مواد شيميايي رنگ با کف ‌سر بسيار کم است. البته تاکنون مطالعات علمي را اثبات نکرده‌ اند که مصرف رنگ مو در دوران بارداري باعث بروز مشکلات براي جنيني مي شود اما بهتر است از مصرف هرنوع ماده شيميايي قابل جذب که احتمال مضر بودن آن براي سلامت جنين وجود دارد، پرهيز شود.

برخي مواد آرايشي‌ حاوي مواد ضدآفتاب هستند که ميزان آن به هيچ وجه براي پيشگيري يا درمان لک‌ بارداري کافي نمي باشند لذا اين کرم‌ پودرها نبايد جايگزين مصرف ضدآفتاب ‌هاي فيزيکي گردند.

کساني که مستعد جوش صورت هستند و يا احتمال تشديد شدن آکنه صورت آن ها در دوران بارداري زياد است نبايد از کرم‌ پودرهاي چرب استفاده کنند زيرا باعث وخيم تر شدن جوش‌ هاي صورت‌ آن ها مي گردد.

استفاده کم از کرم پودر و پنکيک براي کساني که عادت به آرايش کردن دارند کمترين خطر را دارد. برخي از مواد آرايشي مانند برخي از رژلب‌ ها حاوي مقادير بيش از حد فلزات سنگين مانند سرب هستند که امکان جذب مخاطي و پوستي آن ها وجود دارد و لذا در دوران بارداري از مصرف اين لوازم آرايشي تا حد امکان اجتناب کنيد، مخصوصا انواع غيراستاندارد آن ها که حاوي مقدار نامتعارف سرب هستند و ممکن است که خطرناک ‌تر باشند.

بنابراين توصيه مي ‌شود که تا حد امکان از مصرف لوازم آرايشي به خصوص انواع غيراستاندارد به شدت خودداري کنيد، زيرا سلامت جنين از زيبا بودن صورت مادر مهم تر است.

در هواي آلوده کمتر آرايش کنيد

دبير انجمن پوست و موي ايران گفت: آرايش کردن به ويژه از نوع غليظ آن در هواي آلوده شهرها اثرات سويي در روند تکثير و بازسازي سلول‌ هاي اپيدرم به همراه دارد.

دکتر محمد گلشني، با اعلام اين خبر گفت: "ميزان بالاي غلظت مونواکسيدکربن و دود حاصل از سوخت‌ هاي فسيلي علاوه بر تاثيرات زيانبار قلبي و ريوي موجب اختلال در کارکرد سلول‌ هاي پوست و ايجاد چهره‌ اي غيرشاداب و کدر در افراد مي ‌شود." وي با اشاره به اين که سلول ‌هاي اپيدرم (لايه سطحي) هر 28 روز يک بار بازسازي کاملي انجام مي‌ دهد افزود: "در صورت نارسايي اکسيژن به اين سلو‌ل ‌ها، شاهد اثرات سوء در پوست بدن به ويژه صورت، گردن و دست ‌ها خواهيم بود."

دکتر گلشني با هشدار به افرادي که در اين روزها از لوازم آرايشي با ميزان بالا استفاده مي‌ کنند توصيه کرد: "با تهيه پاک ‌کننده‌ هاي غيرصابوني با PH اسيدي سازگار با پوست که به Syndet Bar معروف ‌اند (از داروخانه‌ ها) به حفظ سلامت و شادابي پوست بدن خود کمک کنند. اين پاک ‌کننده‌ ها در مقايسه با صابون ‌هاي جامد و مايع علاوه بر امکان استفاده مکرر در طول شبانه‌ روز، به دليل سازگاري چربي‌ هاي طبيعي پوست از جمله سراميدها را کمتر برداشته و اثرات خشکي پوست و تحريکي کمتر خواهند داشت."

دبير انجمن پوست ايران استفاده از کرم‌هاي درماني تجويز شده از سوي پزشکان همچنين مصرف کرم ضدآفتاب و کرم ‌هاي مرطوب ‌کننده پوست را در روزهاي آلودگي هوا مورد تاييد قرار داد و گفت: "هموطنان پس از بازگشت به منزل، در پي شست ‌وشوي سريع، حتما از مرطوب‌ کننده پوست ‌هاي خشک و يا چرب استفاده کنند.

وي در پايان گفت: "استحمام و شست‌ وشوي موها با شامپوهاي معمولي به صورت روزانه جهت حذف آلاينده ‌هاي هوا و محيط ‌زيست از مهم‌ ترين نکات بهداشتي در ايام آلودگي هوا است که به نشاط و شادابي پوست و موها کمک فراواني مي ‌کند."

فرآوري: معصومه آيت اللهي

بخش تغذيه و سلامت تبيان

 


منابع:

سلامتيران

پزشکان بدون مرز

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:59 ب.ظ

قرص ‌های ضدبارداری؛ مفید یا مضر؟


یکی از شایع‌ ترین روش ‌های جلوگیری از بارداری استفاده از قرص‌ های ocp است. استفاده از این قرص‌ ها روشی مؤثر و بی‌ خطر شناخته شده است که قدرت باروری را نیز کاهش نخواهد داد. البته مصرف این داروها برای درمان برخی بیماری‌ ها نیز توصیه می‌ شود. با این حال خانم‌ ها معمولاً ترجیح می ‌دهند این قرص‌ ها را مصرف نکنند.
قرص ضدبارداری

اما آیا واقعاً مصرف این قرص‌ ها خطرناک است؟

دکتر نیلا طبسی، جراح و متخصص زنان و زایمان در درباره این روش توضیح می دهد:

قرص‌ های ocp یا همان قرص‌ های ضدبارداری برای جلوگیری از باروری خانم‌ ها ساخته شده و سیکل قاعدگی را متوقف می ‌کند. از سال ‌های قبل تا امروز سعی شده میزان دوز دارو کمتر شود، دارو موثرتر عمل کند و همچنین عوارض کمتری نیز برجای بگذارد.

خانم‌ ها اغلب از مصرف این قرص‌ ها شکایت دارند و آن را دلیلی برای بروز مشکلات گوارشی، چاقی و اعصاب می ‌دانند. در گذشته افراد تصور می ‌کردند که مصرف این قرص ‌ها باعث ناباروری نیز خواهد شد در حالی که مصرف آن ها چنین شرایطی را ایجاد نخواهد کرد. در دوره کنونی پیشرفت ‌های پزشکی و دقت بیشتر در مورد نحوه مصرف آن ها، عوارض این قرص ‌ها را به حداقل رسانده است.

با این وجود هر خانمی نسبت به این قرص‌ ها، مانند هر داروی دیگری واکنشی متفاوت خواهد داشت و به همین دلیل بروز برخی عوارض غیر قابل اجتناب است. البته عوارض جانبی این قرص‌ ها متفاوت هستند ولی معمولا چندان دردسرساز نخواهند بود.

اگر تاریخ مصرف قرص‌ ها نگذشته باشد و به شیوه صحیح نیز مصرف شوند، معمولا با مصرف قرص‌ ها باروری امکان ‌پذیر نیست. علاوه بر این بهتر است توجه داشته باشید هر زمانی که مصرف این قرص‌ ها قطع شود، بلافاصله قدرت باروری فرد برمی ‌گردد.

افراد باید قرص‌ ها ی ضدبارداری را به شیوه صحیح مصرف کنند و سلیقه و خواست خود را در مصرف آن ها دخالت ندهند.

افراد باید قرص‌ ها ی ضدبارداری را به شیوه صحیح مصرف کنند و سلیقه و خواست خود را در مصرف آن ها دخالت ندهند.

استفاده کوتاه مدت خانم ها از قرص های ضدبارداری

خانم‌ ها در هنگام مسافرت به مکان های زیارتی یا در ماه مبارک رمضان اقدام به مصرف این قرص ها می کنند که پس از سفر و به مدت چند ماه باید منتظر تغییراتی در عادت ماهانه خود باشند. بنابراین بهتر است حتماً با نظر پزشک این کار انجام شود تا بررسی‌ ها و معاینات لازم انجام شود.

قرص‌ های ضدبارداری و رشد موهای زائد

بسیاری از خانم ‌ها مصرف این قرص ‌ها را دلیلی برای افزایش رشد موهای زائد می ‌دانند. گروهی نیز برخلاف دسته اول، این قرص‌ ها را تنها به دلیل کاهش رشد موهای زائد استفاده می ‌کنند.

معمولاً خانم ‌ها به محض مشاهده موهایی کلفت و غیر طبیعی برای پیشگیری از رشد آن ها، با مراجعه به پزشک اقدام به درمان می ‌کنند. پزشکان نیز ممکن است پس از بررسی‌ های دقیق و معاینات لازم، برای پیشگیری از افزایش رشد این موها استفاده از نوع خاصی از این قرص ‌ها را پیشنهاد کنند.

هرچند این قرص‌ ها مانع افزایش تعداد موهای زائد می ‌شود، ولی در مورد حذف موهایی که وجود دارند موثر نخواهد بود. فردی که این شیوه درمان را شروع می ‌کند باید دقت داشته باشد که روند این نوع درمان به نسبت طولانی است. بنابراین چنانچه فردی بدون دلیل اقدام به این کار ‌کند، باید انتظار عوارضی را نیز داشته باشد.

موارد منع مصرف دارو

این دارو هم مانند دیگر داروها تداخلات و عوارضی در پی خواهد داشت. بنابراین افراد نباید بدون نظر پزشک این دارو را مصرف کنند. افرادی که با بیماری ‌های کبدی یا مشکلات دفع کلیوی روبه‌ رو هستند و کسانی که صرع دارند و داروهای مربوط به آن را مصرف می ‌کنند، باید در این زمینه دقت و با پزشک خود مشورت کنند.

کسانی که سابقه بیماری‌ های قلبی یا سردردهای میگرنی شدید دارند نیز باید تا جایی که ممکن است از این قرص‌ ها کمتر استفاده کنند.

قرص های ضد بارداری

درمان کیست‌ های تخمدان

این قرص ‌ها برای درمان برخی بیماری‌ ها و مشکلات نیز استفاده می ‌شود. استفاده از این قرص‌ ها درمانی موثر و مناسب برای کیست‌ های تخمدان به شمار می ‌رود. معمولا برای درمان و بهبود کیست ‌های تخمدانی که از بین نمی‌ رود از این قرص‌ ها استفاده می ‌شود. در چنین شرایطی مصرف این داروها مفید است و هیچ‌ گونه عوارض جدی در پی نخواهد داشت.

قرص‌ های ضدبارداری؛ سرطان و پوکی استخوان

برخی نیز چنین تصور می ‌کنند که مصرف این قرص‌ ها سبب پوکی استخوان می ‌شود. مصرف این داروها باعث ابتلا به پوکی استخوان نمی‌ شود و چنین تصوری از نظر علمی صحیح نیست. در واقع پزشکان برای کسانی که دچار پوکی استخوان هستند، درمان ‌های هورمونی را نیز همراه با درمان‌ های استخوانی شروع می ‌کنند تا شرایط بهتر شود.

شاید خیلی از خانم ‌ها از بروز سرطان در نتیجه مصرف این قرص ‌ها هراس داشته باشند و به همین دلیل آن را کنار بگذارند. اما لازم به ذکر است که: این قرص ‌ها از بروز سرطان‌ های تخمدان و رحم جلوگیری می‌ کند.

البته معمولاً پزشکان سعی می‌ کنند چنانچه مشکل خاصی وجود نداشته باشد برای پیشگیری از بروز سرطان سینه، پس از سنین یائسگی درمان‌ های هورمونی را انجام ندهند.

در آخر دکتر طبسی تاکید می‌ کند که این قرص ها روشی موثر است که عوارض چندانی نیز برجای نمی‌ گذارد، اما برخی مردم به دلیل دشواری و ترس از استفاده روزانه دارو، این قرص را کنار می‌ گذارند.

مصرف قرص ها و کاهش درد عادت ماهانه

سلول ‌های جداره داخلی رحم هرماه یک بار ریزش کرده و دفع می ‌شود، اما وقتی عمل تخمک ‌گذاری متوقف شود، سلول‌ های کمتری در دیواره رحم تشکیل می ‌شود، پس حجم دیواره ‌ای که باید دفع شود کمتر خواهد بود. در نتیجه معمولا دوره عادت ماهانه کوتاه تر و سپری کردن آن راحت‌ تر خواهد بود.

به عبارت دیگر استفاه از قرص‌ ضدبارداری اغلب باعث کاهش یافتن ناراحتی در این دوره می ‌شود.

تاثیر داروهای دیگر در کار قرص های ضدبارداری

بعضی از داروها می توانند اثر قرص های ضدبارداری را کم نمایند. این داروها عبارتند از: آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد تشنج و ضد صرع، داروهای ضد سل و داروهای ضد میگرن

برخلاف اکثر آنتی بیوتیک ها اختصاصا در باره سیپروفلوکساسین گزارش شده که تاثیری در قرص های جلوگیری ندارد و نیازی به استفاده از سایر روش های جلوگیری به همراه قرص نیست.

احتمال حاملگی همزمان با مصرف قرص ها

توجه کنید که در موارد زیر احتمال حاملگی همزمان با مصرف قرص ها افزایش می یابد و بایستی از روش دیگری همزمان با مصرف قرص ها استفاده کرد:

* مصرف نا مرتب قرص ها

* ابتلا به اسهال و استفراغ شدید

* مصرف آنتی بیو تیک ها – مثل آمپی سلین، تتراسایکلین

* مصرف داروهای ضد سل و ضد تشنج

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

نیلوفر اسعدی بیگی- جام جم

پایگاه اطلاع رسانی میهن بلاگ

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:59 ب.ظ

کمبود ماما خطرآفرین است


پنجم ماه می مصادف با 15 اردیبهشت امسال، "روز جهانی ماما" نامگذاری شده است. برای اولین بار در سال 1980 این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد گردید و سپس از سال 1992 به صورت رسمی اعلام شد. هدف از بزرگداشت روز جهانی ماما، افزایش آگاهی و تبادل اطلاعات مابین ایشان در راستای سلامتی مادر و نوزاد است.
به دنیا آمدن نوزاد

به نقل از بی بی سی نتیجه بررسی هایی که بنیاد خیریه نجات کودکان انجام داده است، نشان می دهد سالانه بیش از یک میلیون مادر و نوزاد به دلیل کمبود ماما (پرستار قابله) جان خود را از دست می دهند.

گزارشی که بنیاد خیریه نجات کودکان، انتشار داده نشان می دهد که 48 میلیون زن در سال، یا به عبارتی یک زن از هر سه زنی که زایمان می کند، این کار را بدون کمک ماما انجام می دهد.

به گفته این بنیاد خیریه، جهان با کمبود 350 هزار ماما روبروست و در صورت جبران این کمبود، بسیاری از موارد مرگ و میر نوزادان قابل اجتناب است.

این بنیاد خیریه در گزارش خود نوشته است که روزانه هزار زن و دو هزار کودک، در حین زایمان جان خود را از دست می دهند. این گزارش نشان داده است که اتخاذ تدابیر ساده بهداشتی یا آموزشی درباره خطرات زایمان می تواند از بسیاری از این مرگ و میرها جلوگیری کند.

بنیاد خیریه نجات کودکان از رهبران جهان خواسته است تا اراده سیاسی خود را برای به اجرا درآوردن طرح های آموزشی ماماها و بهبود وضعیت بهداشت جهانی نشان دهند.

این بنیاد خیریه که برنامه ای در جهت تلاش برای آموزش و استخدام ماماها به راه انداخته گفته است تعداد نوزادانی که در کشورهای فقیر از کمبود اکسیژن جان خود را از دست می دهند بیشتر از تعداد نوزادانی است که در اثر ابتلا به بیماری مالاریا می میرند.

احتمال حضور یک ماما در حین زایمان زنان در کشورهای فقیر بسیار پایین تر است، در نتیجه احتمال مرگ و میر مادران یاد شده و کودکانشان بسیار بالاتر است

بر اساس آماری که این بنیاد خیریه منتشر کرده تنها در اتیوپی 94 درصد از زنان بدون کمک ماما زایمان می کنند، در حالی که در بریتانیا این میزان به یک درصد کاهش می یابد.

در بریتانیا که سالانه 749 هزار نوزاد به دنیا می آید، 26 هزار و 825 ماما مشغول به کار هستند. اما در روآندا که در سال 400 هزار کودک متولد می شود، تنها 46 ماما مشغول به کار هستند.

افغانستان دارای بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از زایمان نامناسب است. نتایج این گزارش نشان می دهد از هر یازده زن افغان، یک زن در اثر بیماری های مرتبط با بارداری و یا در حین زایمان، با خطر مرگ مواجه است.

بسیاری از کودکان در افغانستان به دلیل وجود باورهای سنتی و خرافی جان خود را از دست می دهند، مانند این باور خرافی که نوزاد را برای بیرون راندن ارواح خبیثه از وجودش روی زمین می گذارند که می تواند باعث بیماری و عفونت نوزاد شود.

همچنین از هر پنج کودک افغان، یک کودک تا قبل از رسیدن به سن پنج سالگی جان خود را از دست می دهد.

جاستین فورسایت، مدیر عامل بنیاد نجات کودکان می گوید هیچ زنی نباید بدون کمک افراد آموزش دیده زایمان کند.

او گفت: "این خیلی چیز پیچیده ای نیست. اگر کسی بداند که چطور نوزاد را خشک کند و یا پشت او را ماساژ دهد تا راحت نفس بکشد، می تواند بین مرگ و زندگی فاصله ایجاد کند. هیچ کودکی به دنیا نمی آید تا بمیرد."

فورسایت از دولت های سراسر جهان خواسته است تا موضوع افزایش کارمندان امور بهداشتی را در راس برنامه های خود قرار دهند.

او گفت: "رهبران کشورهای جهان سال گذشته وعده دادند که این کار را خواهند کرد، اما حال باید اراده سیاسی و کمک های مالی خود را برای تحقق بخشیدن به این وعده ها به کار گیرند. در غیر این صورت مادران و کودکان هر روزه جان خود را از دست می دهند."


مامایی در ایران
به مخاطره افتادن استقلال حرفه مامایی از مهم ترین مشکلات کنونی جامعه مامایی در ایران است و این در حالی است که بنا بر تعاریف سازمان بهداشت جهانی و دستورالعمل های وزارت بهداشت، رشته مامایی کاملا مستقل تعریف شده است و می تواند بدون نیاز به سرپرست وظایف خود را انجام دهد. اموری که در حیطه کاری ماماها قرار دارد شامل تمامی مراقبت های عادی دوران بارداری، مشاوره های دوران بلوغ، تشخیص و درمان بیماری های شایع دستگاه تناسلی و مشکلات دوران پیری می شود.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع :

جام جم آنلاین

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  08:59 ب.ظ

قرص‌ های ضدبارداری؛ چاقی یا لاغری؟

قرص های ضد بارداری

قرص‌ های پیشگیری از بارداری به عنوان یکی از موثرترین روش‌ های اثبات شده در دنیا مورد استفاده قرار می‌ گیرند حال می خواهیم بدانیم که آیا قرص‌ های پیشگیری از بارداری سبب چاقی یا لاغری می شود و آیا چاق یا لاغر بودن ربطی به تاثیر بیشتر این قرص ها در زنان دارد؟ به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است توجه فرمایید.
تاثیر قرص‌ های پیشگیری از بارداری ارتباطی به چاقی و لاغری زنان ندارد

در بین زنانی که از قرص پیشگیری از بارداری استفاده می‌ کنند، درصد شکست در بین زنان چاق خیلی بیشتر است،‌ تا جایی که تصور می ‌شد چاقی تاثیر قرص را کم می ‌کند، ‌اما مطالعات جدید حرف دیگری دارند.

برخی از مطالعات چنین عنوان کرده ‌اند که تاثیر قرص‌ های پیشگیری از بارداری در زنان چاق، ‌کمتر از زنان لاغر است. اما آیا این یافته درست است؟

بر اساس این مطالعات، در بین زنانی که از قرص‌ های پیشگیری استفاده می ‌کنند، زنان چاق با احتمال 30 تا 40 درصد باردار می‌ شوند. این در حالی است که طیف شکست استفاده از این قرص ‌ها در جامعه کلی تنها بین 2 تا 8 درصد در سال است،‌ تفاوت قابل ملاحظه ‌ای است نه؟

اما بر اساس گزارش رویترز، مطالعات جدید این ادعا را رد کرده ‌اند. به گفته محققین مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، مادامی که قرص‌ ها به صورت منظم مصرف شوند، چه در زن‌ های چاق و چه در زن‌ های لاغر، به یک اندازه از تولید تخمک در تخمدان بازداری خواهد شد.

این محققین در بررسی ‌های جدید خود به این نتیجه رسیده‌ اند که دلیل شکست بیشتر زنان چاق در پیشگیری از بارداری با استفاده از قرص، ‌این است که این دسته از زنان بیشتر احتمال دارد که قرص ‌ها را به صورت نامنظم مصرف کنند. بر اساس یافته‌ های جدید، 97 درصد کسانی که به طور منظم قرص می‌ خورند، در پیشگیری از بارداری با این روش موفق هستند، ‌چه چاق باشند و چه لاغر. بنابراین دلیل این که زنان چاق در مصرف قرص ناموفق ‌تر هستند، ‌این است که به اندازه افراد لاغر نظم در مصرف را رعایت نمی‌ کنند و ‌نه چیز دیگری.

بر خلاف باورهای رایجی که وجود دارد قرص های ضدبارداری باعث اضافه وزن نمی شود.

قرص‌های پیشگیری از بارداری و نازایی

50 سال از ورود این قرص‌ ها به بازار می‌ گذرد و امروزه انواع و اقسام قرص‌ های پیشگیری از بارداری عرضه می ‌شوند که نسبت به انواع اولیه نوع و میزان هورمون‌ هایش عوض شده ‌اند تا تحمل آن برای مصرف‌ کننده راحت ‌تر باشد.

در ضمن، قرص‌های جدید عارضه‌ هایی چون حالت تهوع و دیگر موارد را کمتر دارند. مصرف قرص می‌ تواند تا 99 درصد از باردارشدن فرد جلوگیری کند.

یکی از محاسن استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری این است که باعث نازایی نمی ‌شود و برخلاف تصور عامه که می‌ گویند نازایی می ‌آورد کاملا از این قضیه مبرا است.

این روش بهترین توصیه و مناسب‌ ترین گزینه ‌ای است که ما به زوج‌ های جوان تازه ازدواج کرده پیشنهاد می ‌کنیم.

به دلیل این که آن ها به محض قطع قرص می‌ توانند باردار شوند. دلیل این مدعا هم مواردی است که خانم اظهار می ‌کند 2 یا 3 شب قرص خود را فراموش کرده و حالا باردار شده است. یعنی به محض قطع مصرف، مقدار هورمون موثر (که مانع بارداری می ‌شود) از خون پاک شده و تخمک ‌گذاری انجام می ‌شود و بارداری رخ می‌ دهد.

اما دلیل این که باورهای نادرستی در مورد قرص ضدبارداری و نازایی وجود دارد این است که چون اکثر خانم ‌ها بلافاصله پس از ازدواج و شروع رابطه جنسی به‌ عنوان روش پیشگیری، مصرف قرص را شروع می ‌کنند و هیچ اطلاع یا ارزیابی از باروربودن یا نبودن خود ندارند، پس از قطع مصرف قرص و تلاش برای بارداری، عدم موفقیت در باروری را به قرص نسبت می ‌دهند؛ در حالی که قرص‌ ها به هیچ‌ وجه چنین عارضه‌ ای ندارند و اگر آن ها از هیچ روشی استفاده نمی‌ کردند نیز به دلیل مشکلات احتمالی این خانم، بارداری اتفاق نمی ‌افتاد. به هر حال، حالا این زوج ناباروری خود را به قرص نسبت می ‌دهند و به دیگران می ‌گویند: شما نیز از قرص استفاده نکنید چون نازایی می ‌آورد.

چاقی در زنان

آیا قرص های ضدبارداری باعث چاقی می شوند؟

بر خلاف باورهای رایجی که وجود دارد قرص های ضدبارداری باعث اضافه وزن نمی شود.

همیشه این باور وجود داشته است که مصرف قرص ضدبارداری چند کیلو به وزن شما اضافه می کند اما مجله ی Human Reproduction در شماره ی فوریه ی خود نوشته است که این باور اشتباه است. چندین دانشمند دانشگاه Oregon Health & Science روی گروهی از میمون هایی که سیستم تولید مثل شان شبیه انسان است آزمایشاتی انجام دادند.

آزمایش روی این میمون ها نشان داد که هیچ ارتباطی بین چاق شدن و مصرف داروهای ضدبارداری وجود ندارد. محققان معتقدند سنی که زنان معمولا شروع به استفاده از این قرص ها می کنند باعث اضافه وزن می شود. دکتر ژودی کامرون در این باره می گوید: "این احتمال وجود دارد، اضافه وزنی که به طور طبیعی به مرور زمان به وجود می آید به استفاده از این قرص ها نسبت داده می شود." مجله ی Parisien تاکید می کند اگرچه امکان دارد، مطالعاتی که روی پستانداران انجام شده است صد در صد قابل اعتماد نباشد اما با وجود این نتایج آن قابل قبول است؛ زیرا نتایج چهل و چهار پژوهش در این خصوص نشان داده است که رابطه ایی بین مصرف قرص های ضدبارداری و اضافه وزن وجود ندارد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که قرص ها شما را چاق نمی‌ کنند اما این خاصیت را دارند که موجب افزایش اشتها می‌ شوند بنابراین شما بیشتر غذا می ‌خورید و متاسفانه چون خیلی از خانم‌ ها عادت به ورزش کردن ندارند، اضافه وزن پیدا می ‌کنند.

شاید بهتر باشد این بهانه مصرف قرص ها را با اصلاح عادات زندگی رفع کنید یعنی اولا ورزش را به زندگی‌ تان راه بدهید. ثانیا افزایش اشتهای ایجاد شده ناشی از قرص ها را با مصرف مواد کم‌ کالری و پرحجم یا میوه‌ ها و سبزیجات جبران کنید.

شما می ‌توانید با پیاده ‌روی از خانه تا محل خرید یا نرمش کردن در خانه نه تنها مانع اضافه وزن و چاقی شوید بلکه روحیه شاد و سلامتی و دیگر فواید ورزش را به خود هدیه دهید. نباید به جای یافتن راه‌ حل و اصلاح روش زندگی، خود را از مزایای مصرف قرص محروم کنید.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

بهنوش خرم‌ روز- خبرآنلاین

سلامتیران

 

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  09:00 ب.ظ

روش دائمی پیشگیری از بارداری

بستن لوله های رحمی،زنان

بستن لوله های رحم در خانم ها یا توبکتومی Tubectomy یک روش جراحی است که باعث عقیم شدن خانم ها می ‌گردد. در این روش لوله های رحم بسته می‌ شود و از انتقال تخمک به رحم جلوگیری می ‌کند. همچنین با این کار، از رسیدن اسپرم به لوله رحم و ایجاد لقاح جلوگیری می‌ شود.
بستن لوله های رحمی در زنان

روش های جراحی مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که دراین روش ها لوله رحم بریده، سوزانده و یا با استفاده از یک حلقه، کلیپس یا نوار بسته می ‌شود.

روش جراحی بستن لوله ها

بستن لوله ‌های رحم در خانم ها یک عمل جراحی نسبتا ساده می ‌باشد و این کار را می‌ توان هم با استفاده از بیهوشی عمومی ‌‌و هم با استفاده از بی حسی موضعی انجام داد.

دو روش جراحی که امروزه بیشتر از آن ها استفاده می ‌شود عبارتند از: مینی لاپاراتومی‌ و لاپاراسکوپی .

سایر روش های جراحی برای بستن لوله‌ های رحم شامل لاپاروتومی‌، کولپوتومی‌، کولدوسکوپی، هیستروسکوپی و هیسترکتومی ‌می ‌باشد. هر کدام از این روش ها دارای معایب و مزایایی می‌ باشند.

 شما می ‌توانید با مشورت با پزشک تان بهترین روش را برای بستن لوله‌ ها انتخاب نمایید.

روش جراحی لاپاروسکوپی

در روش جراحی لاپاروسکوپی، شکم را با گاز دی اکسید کربن پر می ‌کنند به طوری که حفره شکم به صورت یک بادکنک از رحم و لوله‌ های رحم جدا می ‌شود. سپس جراح با ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف، دستگاه لاپاروسکوپ را که شبیه یک تلسکوپ می‌ باشد را از این سوراخ وارد بدن می‌ کند.

یک برش کوچک دیگر، درست در بالای خط رویش موهای عانه ایجاد می ‌گردد تا از طریق آن دستگاهی که برای بریدن، دوختن یا سوزاندن لوله ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد، وارد بدن شود. کل زمان جراحی حدود نیم ساعت طول خواهد کشید.

بعد ازجراحی توصیه می ‌شود که دو تا سه روز استراحت مطلق صورت پذیرد و به مدت یک هفته نیز فعالیت های سبک انجام شود. فعالیت جنسی را می ‌توان وقتی که خانم احساس راحتی می ‌نماید (معمولا بعد از یک هفته) دوباره از سر گرفت.

خانم هایی که جراحی آن ها از طریق مهبل انجام می ‌شود لازم است به مدت دو هفته چیزی را در داخل مهبل خود نکنند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

بستن لوله در مردان یا وازکتومی بسیار ساده ‌تر، کم‌ هزینه‌ تر و کم‌ عارضه ‌تر از بستن لوله ‌ها در زنان است. این کار با بی ‌حسی موضعی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان قابل انجام است.

امکان حاملگی مجدد در صورت باز نمودن لوله ها

بستن لوله‌ های رحمی ‌را معمولاً به عنوان یک روش دائمی‌‌ در جلوگیری از حاملگی در نظر می ‌گیرند. با این حال در بعضی از موارد می ‌توان دوباره اقدام به باز نمودن لوله رحم نمود، هر چند که این، روش مشکل و گرانی می ‌باشد.

سوالی که همیشه وجود دارد، این است که آیا امکان برگشت باروری پس از بستن لوله‌ ها وجود دارد یا نه؟

پاسخ این است که به‌ رغم دائمی بودن این روش، امکان برگشت باروری با یک جراحی ظریف و دقیق در دست‌ های یک جراح زنان ماهر وجود دارد، اما حتی در بهترین حالت احتمال باروری موفق بعد از این جراحی 70 درصد است و امکان موفقیت با نوع جراحی قبلی برای بستن لوله و وجود یا عدم وجود مشکلات دیگری مثل عفونت ‌ها، تنبلی تخمدان و... ارتباط دارد.

مهم تر این که حتی پس از جراحی و باروری احتمال حاملگی خارج از رحم بسیار زیاد است و این افراد از همان ابتدای باروری باید تحت نظر باشند تا در صورت تشخیص حاملگی خارج از رحم، اقدامات لازم برای نجات جان فرد باردار به عمل آید.

مزایای بستن لوله‌ های رحم

* جلوگیری دائمی‌ از بارداری

* تاثیر سریع آن بعد ازعمل جراحی

* عدم اختلال درفعالیت جنسی زن و مرد

* عدم نیاز به مراقبت های روزانه

* ارزان بودن آن

* بر روی فعالیت های طبیعی تخمدان تأثیری ندارد و با کاهش خطر سرطان تخمدان همراه است.

معایب بستن لوله‌ های رحم

* از انتقال بیماری های عفونی مقاربتی جلوگیری نمی‌ کند.

* نیاز به عمل جراحی دارد.

* ممکن است نتوان دوباره لوله‌ ها را باز نمود ( در صورت پشیمانی از بستن لوله‌ ها).

* نسبت به عمل بستن لوله ‌ها در مردان (وازکتومی)، عمل مشکل ‌تر و پیچیده‌ تری می ‌باشد.

توبکتومی برای چه افرادی مناسب تر است؟

* خانم هایی که بارداری برای سلامت و جان شان خطرناک است.

* زوج هایی که به هیچ وجه قادر به استفاده از سایر روش های پیشگیری از بارداری نیستند.

* زوج هایی که به هیچ وجه تمایل به بچه دار شدن نیستند.

نکات مهم

* بهتر است تا پس از اولین قاعدگی پس از عمل، از نزدیکی خودداری کرد.

* تا یک هفته پس از عمل بایستی از انجام کارهای سنگین خودداری کرد.

رابطه عاطفی پدر و فرزند

بستن لوله در مردان یا وازکتومی(Vasectomy )

بستن لوله در مردان شاید به دلیل ترس‌ های بی ‌مورد مردان از عوارض این عمل کمتر مورد توجه قرار گرفته است، در حالی که این روش بسیار ساده ‌تر، کم‌ هزینه‌ تر و کم‌ عارضه ‌تر از بستن لوله ‌ها در زنان است. این کار با بی ‌حسی موضعی و بدون نیاز به بستری در بیمارستان قابل انجام است.

درد در این عمل کمتر از بستن لوله در زنان بوده و عوارض خفیفی چون عفونت و خون ریزی دارد که به راحتی قابل کنترل است. برخلاف تصور عمومی، مایع منی بعد از این عمل کم نمی ‌شود و این روش تاثیری بر زندگی فیزیکی و جنسی استفاده‌ کننده ندارد و موجب بیشتر شدن احتمال بیماری‌ های قلبی ـ عروقی یا سرطان پروستات یا سایر سرطان ‌های مردانه نمی ‌شود.

در این روش با بستن لوله‌ های مربوط به انتقال اسپرم به تدریج از ساخت اسپرم جلوگیری می‌ شود و از آن جا که ساخت اسپرم حدود 64 روز طول می ‌کشد، پس از جراحی تا 3 ماه یا بیشتر باید جلوگیری از بارداری با روش دیگری انجام شود و در این فاصله با انجام اسپرموگرام و مشاهده ی نبودن اسپرم اجازه ی نزدیکی بدون استفاده از سایر روش‌ های جلوگیری داده می ‌شود.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بارداری
جمعه 25 شهریور 1390  09:00 ب.ظ

آخرین روزهای بارداری

بارداری

روزهای آخر بارداری، روزهای حساسی است و هرگونه سهل‌ انگاری می ‌تواند جان کودک و مادر را به خطر بیندازد. البته راهکارهایی هم وجود دارد که خانم‌ های باردار به کمک آن ها می ‌توانند از بروز مشکلات دوران بارداری پیشگیری کنند و زایمان راحتی داشته باشند.

دراین ‌باره با

دکتر آزیتا صفارزاده، جراح و متخصص بیماری ‌های زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران،

گفت‌ وگویی کرده ‌ایم تا با این اقدامات بیشتر آشنا شویم. خواندن این مطلب را به همه خانم‌های باردار توصیه می ‌کنم.

خانم دکتر! آیا این درست است که بگوییم روزهای آخر بارداری، دوران مهمی برای کودک و مادر محسوب می ‌شود؟

بله؛ دقیقا همین ‌طور است. ماه آخر، به ویژه هفته پایانی دوران بارداری، زمان بسیار مهمی است و بسته به این که قرار است زایمان طبیعی یا سزارین انجام شود، شرایط تا حدی تفاوت خواهد داشت.

چه تفاوت ‌هایی؟

خانم ‌هایی که قرار است زایمان طبیعی داشته باشند، در طول دوران بارداری باید فعالیت ‌های جسمی و پیاده‌ روی‌ های منظمی داشته باشند و در روزهای پایانی، این پیاده ‌روی ‌ها را حتی به 3 تا 4 ساعت در روز برسانند؛ چرا که انجام فعالیت‌ های جسمی باعث نرم شدن و حتی باز شدن دهانه رحم می ‌شود و تسریع در امر زایمان را به دنبال خواهد داشت.

اما خانم‌ هایی که برای زایمان سزارین آماده می‌ شوند، باید بیشتر استراحت کنند تا در روز موعد که معمولا 38 هفته و 6 روز است، زایمان راحت و بی ‌دردسری داشته باشند و مجبور نباشند به صورت اورژانسی به بیمارستان مراجعه کنند و سزارین شوند زیرا سزارین ‌های از پیش ‌تعیین ‌نشده و اورژانسی، قطعا خطرناک‌ تر از سزارین ‌هایی است که با تعیین وقت و برنامه ‌ریزی ‌های از پیش تعیین‌ شده انجام می‌ شود.

بسیاری از خانم‌ ها در روزهای آخر بارداری مشتاق‌ اند اتاق کودک شان را بچینند و بالای نردبان و صندلی بروند اما باید گفت این کارها علاوه بر آن که موجب تشدید کمردرد دوران بارداری می‌ شود، بسیار هم خطرناک است و سلامت جنین و مادر را به مخاطره می ‌اندازد.

درباره تغذیه روزهای پایانی چه طور؟ رژیم غذایی خانم‌ های باردار باید تغییر ‌کند؟

از آن جایی که در روزهای آخر بارداری، حجم رحم و اندازه جنین به حداکثر میزان خود می‌ رسد، فشار موضعی روی روده‌ ها نیز افزایش می‌ یابد و یبوست یکی از عمده ‌ترین مشکلاتی است که خانم ‌های باردار در ماه آخر، به ویژه در روزهای پایانی بارداری، با آن مواجه می ‌شوند؛ به همین دلیل توصیه می‌ شود که خانم‌ های باردار در وعده ‌های مختلف از سبزی ‌ها و میوه‌ های تازه و متنوع به میزان زیاد مصرف کنند و روزانه بیشتر از 8 لیوان آب بنوشند تا هم کمتر دچار یبوست شوند و هم فشار به کف لگن به حداقل برسد.

آیا خانم ‌های باردار در روزهای پایانی بارداری ملزم به انجام آزمایش ‌های خاصی هم هستند؟

بله؛ برای اطمینان از وضعیت سلامت خانم باردار در هفته پایانی بارداری، آزمایش ‌هایی شامل آزمایش ‌های انعقادی، کم‌ خونی، عفونت کلیه و عفونت ادراری برای وی تجویز می‌ شود تا پزشک از وجود نداشتن هرگونه مشکلی در این زمینه‌ ها مطمئن شود و اگر هم مشکلی وجود دارد، هر چه سریع ‌تر رفع شود تا در روند زایمان خللی وارد نشود.

کمردرد یکی از عمده ‌ترین مشکلات خانم‌ های باردار است که در روزهای آخر تشدید می ‌شود. چه توصیه‌ ای برای کاهش این مشکل دارید؟

پوشیدن لباس‌ های راحت و سبک و همچنین استفاده از کفش‌ هایی با پاشنه 3 سانتی ‌متر (نه کمتر و نه بیشتر) در کاهش و حتی رفع کمردردهای دوران بارداری به‌ ویژه در روزهای آخر موثر است. از طرفی، توصیه ما به همه خانم‌ های باردار این است که از انجام کارهای سنگین پرهیز کنند. بسیاری از خانم‌ ها در روزهای آخر بارداری مشتاق‌ اند اتاق کودک شان را بچینند و بالای نردبان و صندلی بروند اما باید گفت این کارها علاوه بر آن که موجب تشدید کمردرد دوران بارداری می‌ شود، بسیار هم خطرناک است و سلامت جنین و مادر را به مخاطره می ‌اندازد.

متاسفانه بسیاری از خانم ‌ها به دلیل همین سهل‌ انگاری‌ ها در روزهای پایانی بارداری دچار سقط جنین شده‌ اند در صورتی که با رعایت نکات گفته شده، هیچ مشکلی پیش نمی ‌آمد و زایمان سر موعد مقرر انجام می‌ شد.

بارداری

خانم‌ های باردار روز آخر بارداری باید چه اقداماتی انجام دهند؟

روز آخر برای خانم‌ هایی که قرار است زایمان سزارین داشته باشند، اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا آن ها روز زایمان خود را می ‌دانند و مانند زایمان طبیعی همه چیز غیرمنتظره و از پیش تعیین ‌نشده نیست. بنابراین به خانم‌ های باردار توصیه می‌ شود که روز قبل از زایمان از یک غذای سبک مانند سوپ یا آش رقیق استفاده کنند و بعد از ساعت 8 شب به هیچ ‌وجه غذا نخورند اما تا 12 شب می ‌توانند آب و مایعات بخورند.

در عین حال، استراحت روز قبل از زایمان نباید فراموش شود و خانم‌ های باردار باید از انجام فعالیت‌ های جسمی قبل از انجام سزارین پرهیز کنند تا زایمان راحت ‌تری داشته باشند اما همان‌ طور که گفتم، خانم‌ هایی که قرار است زایمان طبیعی داشته باشند، باید در روزهای پایانی، پیاده ‌روی خود را به حداکثر برسانند. در عین حال، هر 2 گروه باید دردهای روزهای پایانی بارداری را جدی بگیرند.

آیا مرزی بین دردهای طبیعی و غیرطبیعی دوران بارداری وجود دارد؟

بله؛ دردهای کاذب دردهایی هستند که تداوم ریتمیک و منظمی ندارند و با استراحت کردن از بین می‌ روند اما دردهای واقعی معمولا هر 10 دقیقه یک بار تکرار می ‌شوند، ریتم منظمی دارند و با استراحت از بین نمی ‌روند. از طرفی دردهای واقعی اغلب در ناحیه بالای شکم، نواحی معده و رحم، زیر شکم و حتی کمر حس می ‌شوند و ممكن است با تهوع و استفراغ همراه باشند.

این دردهای واقعی را نباید نادیده گرفت و اگر خانم بارداری با چنین دردهایی مواجه شد و فاصله دردها هم به مرور زمان کمتر شد باید بدون اتلاف‌ وقت به بیمارستان مراجعه کند تا مورد آزمایش قرار بگیرد و وضعیت سلامت مادر و جنین بررسی شود. موارد اورژانسی دیگری هم وجود دارد که خانم باردار با مشاهده آن ها باید بلافاصله به بیمارستان مراجعه کند.

چه مواردی؟

خون‌ ریزی، کاهش حرکات جنین (کمتر از 9 بار در روز)، ترشحات شفاف و گرم که لباس زیر خانم باردار را خیس می ‌کند و... از جمله این موارد هستند.

و سوال آخر این که، خانم‌ های باردار چگونه استرس شب قبل از زایمان را به حداقل برسانند؟

این نکته را نباید فراموش کرد که زایمان و در آغوش گرفتن فرزند برای اولین بار، لذتی غیرقابل توصیف است و زایمان‌ های راحت امروزی، مدیون پیشرفت ‌های پزشکی است. خانمی که شب قبل از زایمان استرس دارد، بد نیست به یاد مادربزرگ‌ هایی بیفتد که 10 تا بچه را در خانه به دنیا آورده اند، نه در بیمارستان ‌های مجهز!

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منبع:

پریسا اصولی- هفته نامه سلامت

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

sukhteh

sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها