عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: درهاى آسمان در اوّلین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد. بحارالانوار، ج93، ص344
  • چهل حدیث فضیلت صلوات
  • آداب روزه و ماه رمضان
امام علی علیه‌السلام

ویژگی‌های شیعیان اهل بیت

امام علی علیه السلام در توصیف شیعیان اهل بیت علیهم السلام فرمودند:
از نشانه‌هاى هر یک از آنان، این است که او را در دین، نیرومند مى‌یابى، ... از نیکوکارانِ پیش از خود الگو مى‌گیرد، و خود براى کسانى که پس از او مى‌آیند و طالب نیکوکارى هستند، الگوست. اینان کارگزاران خداوند و حاملانِ فرمان و طاعت او، و چراغ‌هاى (روشنى بخش) زمین او و آفریدگانش هستند. اینان شیعیان و دوستداران ما هستند، و از مایند و با مایند. وه که مرا چه شوقى به دیدار آنان است!

کمک مالی به خویشاوندان

امام علی علیه السلام فرمودند:
اى مردم! هیچ کس ـ هر اندازه هم ثروتمند باشد ـ از خویشان (ایل و عشیره) خود و حمایت عملى و زبانى آنها از او، بى نیاز نیست. آنان بزرگ‌ترین گروهى هستند که از انسان پشتیبانى مى‌کنند و پراکندگى و پریشانى او را از بین مى‌برند و در مصیبت‌ها و حوادثى که برایش پیش مى‌آید، بیش از همه به او مهربان و دلسوزند. نام نیکى که خداوند براى انسان در میان مردم پدید مى‌آورَد، بهتر است از مال و ثروتى که وى براى دیگران باقى مى‌گذارد. هان! مبادا از خویشاوند نیازمند خود روى برتابید و از دادن اندک مالى به او دریغ کنید، که اگر ندهید چیزى بر ثروت شما نمى‌افزاید و اگر بدهید چیزى کم نمى‌شود. هر که از خویشان خود دست کشد، یک دست از آنان باز گرفته، اما دست‌هاى فراوانى از خود کنار زده است. و آن کس که با قوم و خویشان خود نرمخو و مهربان باشد، دوستى و محبّت همیشگى آنان را به دست آورَد.