بازدید : 668 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

شفیع جهانشاهی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد اول)
فرزند میرزا مهدى مجتهد، در 1260 متولد شد. تحصیلات مقدماتى را نزد معلمین خصوصى آغاز كرد و سپس دروس حوزوى را از فقه و اصول و ادبیات عرب و منطق و علم كلام و درایه را در حد سطح فراگرفت و در سال 1293 ش به خدمت قضا اشتغال ورزید و مشاغل مختلف قضائى را در آذربایجان طى كرد. در 1306 كه على‏اكبر داور عدلیه‏ى نوین را تشكیل داد، میرزا شفیع با رتبه‏ى هشت قضائى به ریاست كل محاكم بدایت تهران منصوب شد ولى در آن كار دوام زیادى نكرد. به دیوان عالى تمیز منتقل شد و مقام دادیارى دیوان عالى تمیز را پیدا كرد. در سال 1312 كه صدرالاشراف به وزارت دادگسترى منصوب گردید، به جاى خود حاج سید نصراللَّه تقوى را به دادستانى كل برگزید و مرحوم تقوى نیز جهانشاهى را به معاونت خویش انتخاب نمود. در 1315 حاج سید نصراللَّه تقوى به ریاست دیوان عالى كشور منصوب شد و میرزا شفیع جهانشاهى به ریاست شعبه‏ى دوام دیوان عالى كشور تعیین شد. در سال 1325 حاج سید نصراللَّه تقوى بازنشسته و از طرف قوام‏السلطنه نخست‏وزیر، میرزا شفیع به ریاست كل دیوان كشور رسید و در همان سال كه انتخابات دوره‏ى پانزدهم مجلس شوراى ملى انجام گرفت، میرزا شفیع به ریاست هیئت نظارت در انتخابات تهران تعیین گردید و لیست دوازده نفرى حزب دموكرات ایران قوام از صندوق تهران بیرون آمدند و این انتخابات تا حدى به حیثیت و مقام قضائى جهانشاهى لطمه وارد كرد. پس از واقعه‏ى 30 تیر ماه 1331 و نخست‏وزیرى دوم دكتر محمد مصدق، شیخ عبدالعلى لطفى به وزارت دادگسترى تعیین گردید و با استفاده از اختیارات نخست‏وزیر كه از مجلس گرفته بود، در عدلیه كودتائى انجام داد، از جمله دیوان عالى تمیز را منحل نمود و میرزا شفیع جهانشاهى را بازنشسته كرد و محمد سرورى را به جاى او براى ریاست دیوان عالى كشور برگزید. در 28 مرداد ماه 1332 با كودتاى آمریكائى، دولت دكتر مصدق ساقط شد و یكى از اقدامات اولیه‏ى سپهبد زاهدى نخست‏وزیر، ابطال كلیه تغییراتى بود كه توسط مرحوم لطفى در دادگسترى به عمل آمده بود و طبعاً جهانشاهى مجدداً به ریاست دیوان عالى كشور منصوب گردید ولى فقط یك روز در آن سمت برقرار بود كه در اثر سكته‏ى قلبى درگذشت. خانواده‏ى جهانشاهى از قرن هشتم به بعد از اركان آذربایجان بودند و به درستى و فضل اشتهار داشتند. وقتى ناصرالدین شاه عدلیه اعظم را در آذربایجان تشكیل داد، اكثر افراد این خانواده كه مجتهد و روحانى بودند، به شغل قضا اشتغال ورزیدند. میرزا محمدتقى صدر جهانشاهى عموى میرزا شفیع، اولین صدر دیوانخانه آذربایجان بود.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.