عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

بازدید : 17550 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

احمد سجادی

ملیت :  ایرانی   -   قرن :

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد سجّادى جزی در سوّم اسفندماهِ سال ۱۳۴۴ در خانواده‏اى مذهبى در اصفهان دیده به جهان گشود.

پدر بزرگوارش از معتمدین محل و کارگر کارخانه بافناز بود و مادرش، بانوى عفیفه‌‏اى که به امور منزل و تعلیم و تربیت فرزندان اهتمامى والا داشت.

ایشان داراى سه برادر و یک خواهراست که هر یک، محور زندگى و خانواده‏اى دیگر شده‌اند.

سید احمد از همان سنین کودکى به شرکت در جلسات مذهبى و دینى علاقه‏اى وافر داشت و در مجالس روضه ‏خوانى که در تمام اوقات سال در اصفهان برگزار میى‏شد، شرکت مى‏ جست.

وى دوران تحصیلات ابتدایى، را در دبستان مشتاقْ طی کرد و در سال آخر دبستان، از نزدیک شاهد وقایع انقلاب بود و با آنکه در سنین نوجوانی بود با روشن‏ بینی ناشى از تعلیمات مذهبىِ خانواده، در بسیاری از راهپیمایى‏ ها شرکت مى‏ نمود.

در سال 1361 وارد حوزه علمیه اصفهان گردید و از محضر اساتید بزرگ حوزه، کسب فیض کرد و همزمان در جبهه‏ هاى نبرد نیز شرکت نمود و شانزده مرتبه به جبهه اعزام و حدود بیست ماه به طور متناوب در میان رزمندگان اسلام حضور داشته و در عملیات‏هاى مختلف و متعدّدى به عنوان رزمنده و روحانی ایفاى نقش نمود و در عملیات «محرم» و «خیبر» از ناحیه پا و صورت مجروح شد.

 حضور در حوزه علمیه اصفهان فرصتى بود تا از محضر اساتید بزرگى همچون حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حجت موحد ابطحی، حجت الاسلام و المسلمین حاج على ‏اکبر فقیه، آیت الله حاج سید ابوالحسن مهدوى، آیت اللّه حاج سید احمد امامى، آیت اللّه حاج سید حسن امامى، آیت اللّه حاج حسن صافى، آیت اللّه حاج محمد ناصرى، آیت اللّه حاج سید محمد صادقى، آیت اللّه حاج سید مصطفى مهدوى، آیت اللّه حاج عباسعلى ادیب و آیت اللّه العظمی حاج شیخ حسین مظاهرى کسب فیض کرده و علاوه بر آن، از سال 1363 به تدریس در حوزه‏هاى علمیه در زمینه ‏هاى ادبیات عرب، منطق، فقه و اصول مشغول گردد. وى هم ‏اکنون داراى مدرک تحصیلىِ دکتری بوده و ریاست دانشکده علوم قرآن و معارف اصفهان را بر عهده دارد.

 ایشان در سال 1368 در جشن نیمه شعبان به دست مبارک مرحوم حضرت آیت اللّه صادقى قدس سره مفخّر به لباس روحانیت گشت، و از سال 1368 منصب امامتِ نماز جماعت را در مسجد حضرت جوادالائمّه و پس از آن در مسجد امام حسن مجتبى (واقع در خیابان پانزده خرداد اصفهان) عهده ‏دار شد و تا سال 1388 این افتخار قرین زندگى او بود.

ایشان در سال 1362 ازدواج کرد و اکنون با الطاف الهی دارای سه پسر و یک دختر می‌باشد.

 از سال 1370 فعّالیت‏هاى علمى خود را با ارائه مقالات متعدّد به روزنامه‏ ها و سپس مجلّه‏ هاى مختلف آغاز نمود و در حال حاضر علاوه بر مقالات فراوانى که از وى در زمینه‏ هاى مختلف علمى و مذهبى در دست است، در زمینه تألیف کتاب نیز کتاب‏هاى متعدّدى از جمله عناوین زیر از ایشان بچاپ رسیده است که ذیلاً به برخى از کتاب‌های تألیف شده توسط ایشان اشاره مى‏نماییم:

 1 – کتاب «فرهنگ‏نامه موضوعى صحیفه سجادیه» (در سه جلد): در این کتاب حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد سجّادى با همکارى جمعى از محقّقانِ مرکز تحقیقات رایانه‏اى حوزه علمیه اصفهان، با سبکى جدید به موضوع نگاری صحیفه مبارکه سجّادیه دست نورزیده، اثرى زیبا با بیش از نهصد موضوع اصلى و هفتصد و نود و پنج موضوع ارجاعى و عناوینى براى فرازهاى دعاهاى آن کتاب (نه هزار و دویست و بیست و شش عنوان در سه جلد) به همراه متن کامل صحیفه سجّادیه و ترجمه آن در سال 1383 به چاپ رسید.

 2 - کتاب «اسرار دلبران»: این کتاب تأملى بر زیارت جامعه کبیره است که در آن براى هر یک از فرازهاى این زیارت، توضیحى مختصر و شرحى کوتاه و مرتبط با آن صورت گرفته و در سال 1385 به چاپ رسید.

 3 - کتاب «پرچم‏داران سعادت»: این کتاب تدبّرى در فرازهاى زیارت جامعه کبیره بوده که در آن با تکیه بر آیات و روایات و استدلال‏ هاى عقلى و نظرى به توضیح فرازهاى زیارت پرداخته و به بیش از نهصد آیه، روایت و حدیث در پانصد صفحه اشاره نموده و در سال 1386 به چاپ رسید.

 4 - کتاب «نجواى عارفانه»: این کتاب شرح دعاى امام زین‏ العابدین علیه‏ السلام در روز عرفه است که دعاى چهل و هفتمِ کتاب صحیفه مبارکه سجّادیه مى‏باشد. مؤلّف، این کتاب را در صد و هشتاد صفحه به تألیف رسانده و در سال 1384 به چاپ رسیده است.

 5 -6- کتاب «میراث حوزه علمیه اصفهان » (دفتر اوّل و دوّم): این کتب احیاء و عرضه میراث مکتوب حوزه علمیه خطه اصفهان است که در هر جلد به یکى از محورهاى تفسیر، حدیث، فقه، اصول فقه، فلسفه، کلام و دیگر ساحت‏هایى که تلاش علمى قلم‌زنانِ این خطّه در آن حیطه بوده، اختصاص مى‏یابد.

 7 - کتاب «لغت‏نامه و ترجمه صحیفه سجّادیه»: این کتاب در سیصد و هشتاد و چهار صفحه، ترجمه روان و سلیس و در عین حال علمى از صحیفه مبارکه سجّادیه است که مؤلف در ذیل متن دعا و ترجمه آن، اقدام به ترجمه لغات دشوار این کتاب گران سنگ نموده و در سال 1386 به چاپ رسید.

8 - کتاب «صحیفه سجّادیه به روایت ابن اشکیب» : در این کتاب به روایتی نادره از صحیفه پرداخته و با روایت مشهوره مقابله کرده است که با مقدمه‌ای مفصل به چاپ رسید و به همراه لوح فشرده در سال 1383منتشر شده است.

9- کتاب «قرآن پژوهان اصفهان»: این کتاب که دویست و چهل صفحه می‌باشد و توسط انتشارات امیرکبیر در سال 1388 به چاپ رسید حاوی زندگی نامه مختصری از بیش از سیصد نفر از قرآن پژوهان است.

نویسنده در این کتاب بر آن بوده به معرفی اجمالی قرآن پژوهان اصفهان بپردازد و اجمالی از زندگی و آثار قرآنی آن گرامیان را معرفی نماید.

مبنای ذکر اسامی افراد اندیشمندانی هستند که اولاً دارای اثری مکتوب در زمینه قرآن بوده و در کتاب‌های تراجم از پژوهش‌های قرآنی آنان یاد کرده و یا نام آنان به عنوان مفسران عالی رتبه، مطرح باشد و ثانیاً در اصفهان و یا روستاهای نزدیک آن به دنیا آمده و یا مدت زمانی را در آنجا زندگی کرده و یا در این شهر از دنیا رفته باشند.

بنابراین از ذکر نام افرادی که به لقب اصفهانی مشهور بودند ولی در این شهر متولد نشده و یا هیچ زمانی در اصفهان زندگی نکرده‌اند پرهیز شده است.

10- کتاب «میثاق خدمت»: به سفارش معاونت فرهنگی نیروی انتظامی که در سال 1389 در سیصد صفحه به چاپ رسیده است.

11- کتاب «مدیران و فرماندهان شایسته» : به سفارش معاونت فرهنگی نیروی انتظامی که در سال 1391 در چهار مجلد با عناوین «ویژگی‌های مدیریتی»، «ویژگی‌های شخصی»، «ویژگی‌های رفتاری»، «ارزش‌ها و بینش‌ها» در هزار و هفتصد و پنجاه صفحه به چاپ رسیده است.

12-کتاب «صحیفه سجادیه در آیینه اشعار» : در این کتاب که حدود هشتصد صفحه است و توسط مجمع جهانی اهل‌ البیت به چاپ خواهد رسید به تطبیق صحیفه سجادیه و دیوان شعرای فارسی پرداخته شده است.

13-کتاب «نمایه های صحیفه سجادیه» : در دویست و پنجاه صفحه و به نمایه نگاری صحیفه پرداخته شده است.

14-کتاب «مدیریت و امنیت»: در دو جلد و هشتصد و پنجاه صفحه به مدیریت در فضاهای امنیتی و فضاهای عمومی پرداخته است و در سال 1392 به چاپ رسید.

15-کتاب «رستاخیز» : در یک جلد بسیار زیبا به ارائه آیات و روایات پیرامون مراحل جان دادن، قبر، برزخ، برپایی قیامت، محشر، دوزخ و بهشت با استفاده از یک صد و هشت تابلو نقاشی نموده است و در سال 1391 به چاپ رسید.

حجت الاسلام سید احمد سجّادى هم‏اکنون نیز در زمینه صحیفه سجّادیه تحقیقات جالب و وافرى به انجام رسانیده که بزودی به چاپ خواهم رساند و مراحل پایانی «کتاب شناسی وقف» را در حال انجام دارد که در چهار مجلد چاپ خواهد گشت.

ایشان امر مدیریت علمی و سرگروهی نویسندگان فصلنامه میراث جاویدان را از سال 1389 تاکنون به عهده دارد که توانسته یازده شماره از این مجله علمی و فرهنگی را به چاپ رساند.

علاوه بر کتب فوق ‏الذکر، از بین مقالاتى که توسط ایشان به رشته تحریر درآمده، به اختصار به مقالات زیر اشاره مى ‏نماییم:

 1 - «بایسته‏ هاى صحیفه سجادیه»: مقاله‌ ای است شانزده صفحه‏ اى که متضمن پیشنهادات یازده‏ گانه‏ اى به اندیشمندان و صحیفه پژوهانِ شیعى جهت احیا و ترویج کتاب مقدّس و دعایى صحیفه مبارکه سجّادیه در بین شیعیان و نیز اهل سنت است.

 2 - «دعا در نبردهاى نامتقارن»: مقاله ‏اى هفده صفحه‏ ای است که از تعریف دعا و نیاز بشر امروز به آن، شروع و ضمن در بر گرفتن سخنان معصومین علیهم السلام و اشعار و مطالبى که از زبان اندیشمندان و روانشناسان مطرح نموده است، نیاز مبارزان به دعا و سنت ائمه علیهم السلام در نبردها و جنگ‏ها را مورد بررسى قرار داده ‏اند.

 3 - «سبک‏ شناسى صحیفه مبارکه سجادیه»: این نوشتار در شصت و چهار صفحه، پیرامون سبک و سیاقى است که در لابلاى دعاهاى صحیفه به چشم مى‏خورد و به نظر مؤلّف علّت ماندگارى صحیفه سجادیه و اهتمام عالمان به آن بوده است.

 شایان ذکر است علاوه بر فعالیت علمى حجّت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد سجّادى در زمینه کتاب و مقاله، در سال 1377 از سوی زعیم حوزه علمیه اصفهان، حضرت آیت الله العظمی مظاهری (دام عزه) به سِمَت مدیر عامل «مرکز تحقیقات رایانه ‏اى حوزه علمیه اصفهان» منصوب شد که تاکنون با مدیریت شایسته خود موفّق به تولیدِ بیش از شصت نرم ‏افزار گشته که در تمامى آن‌ها، نقش مدیریتى و علاوه بر آن تحقیقى و پژوهشى ایشان جلوه‏ گر است. همچنین با تلاش علمیِ ایشان نرم‌افزارهای متعددی در موسسه فرهنگی هنری راسخون تولید شده است؛ از جمله نرم‏ افزارهایى که ایشان امر مدیریت، تحقیق و پژوهش آن را در این دو نهاد به عهده داشته ‏اند، مى‏توان به نرم ‏افزارهاى زیر اشاره نمود:

 1 - «طنین وحى»: متن کامل قرآن کریم به همراه معجم و امکان جستجو در آیات قرآن به روش‏هاى مختلف و داراى هفت ترجمه فارسى و انگلیسى.

 2 - «امثال»: ارائه ترجمه و مفاهیم قرآن کریم با ابزار تصاویر ثابت و متحرک با موضوع مثل‏ها و تشبیه‏هاى قرآن کریم و نمایش تابلوهاى نقاشى رنگ و روغن متناسب با موضوع هر یک از امثال قرآن به همراه تفسیر مربوط به آیه و نیز اشعار مرتبط با آن و بیش از شصت دقیقه انیمیشن متناسب با مفهوم آیات.

 3 - «دانش‏نامه جامع نهج‏البلاغه»: حاوى دویست و پنجاه جلد شرح و چهل و یک عنوان ترجمه و نمایش شانزده هزار موضوع متنوع، لغت نامه و توضیح لغات به فارسی و عربی به صورت فعال در متن، نمایش مصادر خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌ها به صورت فعال در متن، معرفی اعلام و شخصیت‌های نهج‌البلاغه با زندگی نامه هر یک به صورت فعال در متن، لیست آیات قرآن به صورت فعال در متن با امکان تلاوت آیه، امثال نهج‌البلاغه به صورت فعال در متن با توضیح مفصل برای هر یک، نمایش قدیمی‌ترین نسخه خطی نهج‌البلاغه به صورت تطبیق یافته با متن، امکان مقابله ترجمه‌ها و شرح‌های نهج‌البلاغه با یکدیگر.

 4 - «دانش‏نامه صحیفه سجادیه»: شامل سی و پنج جلد ترجمه و پنجاه جلد شرح به صورت تطبیق یافته با متن، متن بیست و پنج جلد کتاب پیرامون دعاها و سخنان امام سجّاد (علیه‌السلام) و نمایش صدها موضوع متنوع و کتاب نامه تخصّصى صحیفه سجّادیه، کتاب شناسی صحیفه سجّادیه و معجم کامل الفاظ صحیفه سجادیه است.

 5 - «مدینه العلم»: متن دویست و هشتاد و هفت جلد کتاب و چهل و سه مقاله پیرامون پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله با سی و شش هزار موضوع.

 6 - «باب العلم»: متن پانصد و هشتاد و شش جلد کتاب و دویست و نود و چهار مقاله پیرامون امام علی علیه السلام با پنجاه و شش هزار و پانصد موضوع و معرفی بیش از چهارده هزار و نهصد کتاب، مقاله و پایان نامه پیرامون آن حضرت

 7 - «ریحانه»: متن صد و پنجاه جلد کتاب و پنجاه مقاله پیرامون حضرت زهرا سلام الله علیها با نوزده هزار موضوع  و معرفی بیش از دو هزار و بیست کتاب، مقاله و پایان نامه پیرامون آن حضرت.

8 - «کریمانه»: متن هفتاد و پنج جلد کتاب و هفتاد و پنج مقاله پیرامون امام حسن مجتبی علیه السلام با هفت هزار موضوع

 9 - «سفینه‏ النجاه»: متن سیصد جلد کتاب و چهارصد و پنجاه مقاله پیرامون امام حسین علیه السلام با چهل و چهار هزار موضوع.

10- «ستارگان بقیع»: متن چهارصد و هفتاد و نه جلد کتاب و صد و نود و یک مقاله پیرامون ائمه بقیع علیهم السلام و تاریخچه بقیع در بیش از چهل هزار موضوع و معرفی هزار و چهارصد عنوان کتاب و مقاله.

11-«ائمه کاظمین»: متن صد و سی و هشت جلد کتاب و  مقاله پیرامون امام کاظم علیه السلام و  صد و بیست و دو جلد کتاب و مقاله پیرامون امام جواد علیه السلام، با چهارده هزار و دویست موضوع.

12- «شمس الشموس»: متن دویست و چهل و دو جلد کتاب و پنجاه و نه مقاله پیرامون امام رضا علیه السلام با نوزده هزار موضوع و معرفی بیش از نهصد کتاب

13- «ائمه سامرا»: متن صد و بیست و هشت جلد کتاب و  مقاله پیرامون امام هادی علیه السلام و متن صد و بیست و یک جلد کتاب و مقاله پیرامون امام حسن عسکری علیه السلام با بیش از دوازده هزار و چهارصد  موضوع

 14 - «موعود»: شامل متن سیصد و سیزده جلد کتاب و سیصد و سیزده مقاله پیرامون حضرت مهدى علیه‏السلام و نیز روایات، احادیث و دعاهاى منسوب به حضرت مهدى علیه‌السلام.

 15 - «یاد یاران»: بیش از هزار قطعه عکس از صحنه‏هاى دفاع مقدس در موضوعات مختلف و نیز پنج قطعه فیلم از دفاع مقدس و نواها و سرودهاى حماسى و کارنامه کامل عملیات‏هاى رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس.

 16 - «به سوى حقیقت در رد وهابیت»: متن هفتصد و پنجاه جلد کتاب براى آشنا ساختن مردم با اسلام ناب و مکتب تشیع و نیز پاسخگویى به اشکال‏ها و شبهه‏هاى مغرضانه وهابیت.

17 - «به سوى حقیقت در رد بهائیت» این نرم افزار حاوی سیصد و سیزده کتاب و مقاله می‌باشد و دربردارنده اهم کتاب‌هایی است که از ابتدا تشکیل فرقه ضاله بهائیت تاکنون در رد آن فرقه توسط عالمان و اندیشمندان شیعه و سنی نگاشته شده است.

18 - «به سوى حقیقت در نقد مسیحیت» متن بیست و پنج جلد کتاب و پنجاه و شش مقاله فارسی، نود و دو جلد کتاب عربی پیرامون شناخت اعتقادات و تاریخ مسیحیت و پاسخ به شبهات آن‌ها.

 19 - «اسناد لانه جاسوسى»: متن کامل کتاب‌های اسناد لانه جاسوسى آمریکا، که توسط دانشجویان پیرو خط امام در بیش از صد مجلد به چاپ رسید. (این نرم‏افزار مقام اول را در نمایشگاه سیزده آبان سال 1380 به خود اختصاص داد).

 20 - «مهر ولایت»: زندگینامه امام خمینى قدس سره و مقام معظم رهبرى (مد ظله العالى) و نیز وصیت‏نامه موضوعى حضرت امام با گویش مقام معظم رهبرى و معرفى آثار حضرت امام و مقام معظم رهبرى است.

 20- «بصائر »: ارائه ترجمه تصویرى برخى از آیات شریفه قرآن کریم با استفاده از تصاویر ثابت و متحرک (فیلم و انیمیشن) با موضوع آیات و نعمت‌های الهى. به همراه ترجمه، ترتیل و احادیث ائمّه اطهار (علیهم‌السلام) در خصوص آیه شریفه مورد نظر و شرح نکات علمى و شگفتى‏هاى خلقت پیرامون آیه شریفه مربوطه.

 22 - «مشاهیر»: معرفى بیش از بیست و پنج هزار نفر از شهره‌ گان و نامداران ایرانى در زمینه‏هاى علمى، هنرى، سیاسى، صنعتى و... به صورت طبقه‏ بندى شده بر اساس حرف الفبا، جنسیت، قرن و تخصص همراه با زندگى‏نامه مختصر و معرفى آثار آنان.

23 - «دانش‏نامه جامع وقف » شامل متن هزار و سیصد و چهل و دو جلد کتاب و مقاله پیرامون وقف به زبان فارسی و عربی در بخش‌های متنوعی همچون کلیات وقف، فقه، حدیث، ملت‌ها،  قوانین و حقوق، اقتصاد، تاریخ و شامل بیش از بیست هزار موضوع.

24- «سقای معرفت» این نرم افزار که در واقع دانشنامه کاملی از باب‌ الحوائج قمر بنی هاشم می‌باشد حاوی چهل و پنج جلد کتاب و شناخت نامه کامل پیرامون شخصیت و ابعاد زندگی ابوالفضل العباس می‌باشد که به صورت کاملاً گرافیک به بازار عرضه شده است.

25- «روایت حماسه» این نرم افزار که دارای هفت قسمت اصلی است به معرفی کامل عملیات‌های دفاع مقدس پرداخته و جهاد، شهادت و ایثار از کتاب‌های قرآن، نهج‌ البلاغه، صحیفه سجادیه و احادیث اهل بیت مورد ارزیابی قرار داده و حاوی اهم سرودها و مداحی‌هایی است که در هشت سال دفاع مقدس بر لبان رزمندگان اسلام جاری بود. دیگر بخش این نرم افزار کتابخانه دفاع مقدس است که ده‌ها کتاب پیرامون دفاع مقدس در این نرم افزار با موضوع بندی خاص وجود دارد. در این نرم افزار سعی بر آن بوده پرسش جوانان امروز را پیرامون دفاع مقدس پاسخ دهیم و شبهات آنان را جوابگو باشیم.

26- «محراب» پژوهشی جامع درباره نماز با بیش از هزار و هشتصد موضوع، آموزش احکام و مسائل نماز، متن صد و هشتاد و شش جلد کتاب، معرفی بیش از هزار و ششصد کتاب، چهل داستان به صورت گویا و....

27- «شاخه طوبی»: پژوهشی است جامع دربارۀ حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در چهارده بخش کلی و صد و هفتاد و هفت موضوع، متن بیست و پنج جلد کتاب.

28- «کلیدهای حکمت» شامل متن کامل قرآن کریم و محاسبات تخصصی و پردازش کلمات و آیات مربوط به قرآن کریم.

29- سلسله نرم افزارهای «میراث جاویدان»: در یازده شماره شامل مقالات فصلنامه وقف میراث جاویدان، تصاویر و پخش گویای مقالات این فصلنامه.

30- «کلبه آسمانی»: این نرم افزار حاوی موضوعات همسر داری،آموزش و تربیت فرزند و نکات خانه و خانواده می‌باشد. از قسمت‌های این نرم افزار می‌توان به مقالات موضوعی، نگـارخــانـه ، بانک صوت وفیلم ، تلفـن همـراه، پرسش و پاسخ خانواده

علاوه بر نرم ‏افزارهاى مذکور، نرم ‏افزارهای متعددی در مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان و موسسه فرهنگی هنری راسخون با مدیریت و پژوهش ایشان در دست کار مى‏باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد سجّادى، علاوه بر انجام فعّالیت‏هاى علمى که باعث گردیده ایشان به افتخارات متعددی همچون «خادمِ قرآن استان اصفهان »در سال 1383 و«خادمِ قرآن کشور »در سال 1384 «خادم نیایش» در سال1385 و«خادمِ نمونه فرهنگ عمومی استان اصفهان» در سال 1386 و «فعالِ قرآنی در استان اصفهان» در سال 1388 نویسنده برتر سال حوزه 1388، پژهشگر برتر استان اصفهان سال 1390 مفتخر گردد و نشان علمی پژوهشی آیه الله گزی در سال 1390 را کسب کند، مدیریت برخی از نهادهای فرهنگی و علمی را نیز عهده دار بوده که از آن جمله می‌توان به مسئول نمایندگی ولی فقیه در مراکز سپاه استان اصفهان از سال 1370 تا1377، مسئول موسسه فرهنگی اطلاع رسانی تبیان اصفهان از سال 1381 تا پایان سال 1386، مشاور استاندار اصفهان از سال 1384 تا تیر ماه 1388، عضو هیئت مدیره شرکت چاپ و انتشارات اسوه از سال 1389 تا 1391 و مدیر محصولات فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت در سال‌های 1390 و 1391 اشاره کرد .

ایشان هم اکنون علاوه بر آنکه از سال 1377 مدیر عامل مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان می‌باشد، از سال 1387 تاکنون مشاور پژوهشی سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه بوده و در سال 1392 به عنوان رئیس دانشکده قران استان اصفهان معرفی شد و همچنین از سال 1388 مدیر موسسه فرهنگی و هنری راسخون مى ‏باشد که سایت راسخون با آدرس WWW.RASEKHOON.NETیکی از فعالیت‌های آن موسسه است.

 شایان ذکر است ایشان در کنار فعالیت‌های علمى، مدیریتى و مسئولیت‌های فوق‏ الذکر، به عنوان عضو هیئت علمى در همایش‏هاى« بزرگداشت فیض الاسلام» سال 1383 و دبیر علمی «بزرگداشت آیت اللّه العظمى سید ابوالحسن مدیسه‌اى اصفهانى» سال 1388، عضو هیئت علمى در همایش‏«وقف و تمدن اسلامی» سال 1387، دبیر علمی همایش بین‌المللی امام سجاد 1391 و عضو هیئت مدیره «موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان» از سال 1380 تاکنون مى‏باشد و علاوه بر سخنرانی در محافل مذهبی، علمی و همایش‌های فرهنگی، در برنامه های مختلف رادیو معارف و صدا و سیمای اصفهان به عنوان کارشناس دینی (از جمله در اکثر اعیاد مذهبی و عزاداری‌ها) به ایراد سخن می‌پردازد و به عنوان روحانی کاروان عمره و حج و عتبات تاکنون ده‌ها بار به همراه زائران به سرزمین وحی عزیمت نموده است.

نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.