کشت تراریخته در ایران ممنوع می باشد

 معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشت تراریخته در ایران و بسیاری از کشورها ممنوع است گفت: امکان تراریختگی در کشت بافت وجود دارد اما در کشور ما انجام نمی‌شود.

 

به گزارش راسخون به نقل از تسنیم ، محمدعلی طهماسبی در نخستین نشست همایش کشت بافت در محل سالن شهید نعمتی سازمان جهاد کشاورزی اظهار کرد: با روش کشت بافت می‌توانیم گیاهانی عاری از ویروس و بیماری داشته باشیم. در عین حال در تولید انبوه باید با سرعت بیشتری حرکت کنیم و در نتیجه محصولات نهایی گیاهانی یکدست و یکنواخت خواهند بود. 

 

وی افزود: استفاده از کشت بافت باعث افزایش سرعت تکثیر گیاه بویژه گیاهانی که در معرض خطر انقراض قرار دارد می‌شوند و سرعت تکثیر برای گیاهان زراعی باغی و مرتعی بالا رفته و بهبود می‌یابد.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: دربرخی گیاهان مانند آویشن، گیاهان دارویی که دچار خشکسالی هستند اما برای ما اهمیت تجاری دارند می‌توانیم از روش کشت بافت برای تکثیر و توسعه آنها استفاده کنیم.

 

طهماسبی تصریح کرد: شرکتهای خصوصی و دانش‌بنیان در زمینه تولیدات کشت بافت در حال فعالیت هستند. امیدواریم بتوانیم از این روش برای گیاهان باغی، دارویی و جنگلی نیز استفاده کنیم.

 

وی یادآور شد: باید فعالیتی انجام شود که عرضه کشت بافت در کشور رقابتی باشد و به راحتی در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد چرا که بسیاری از گیاهان زینتی که برای شب عید مورد استفاده قرار می‌گیرد  پایه آنها وارداتی  بود و برای ورود آنها ارز زیادی صرف می‌‌شود. 

 

* در ایران و بسیاری کشورها از تراریخته‌ها استفاده نمی‌کنند

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که آیا در کشت بافتها امکان تراریختگی وجود دارد گفت: در کشور ما تمام خطوط کشت با روشهای مختلف و حد و مرزهای آن با پروتکل‌های ایمنی و زیستی مشخص شده است به طوری که خطوط تولید گیاهان ارگانیک، تراریخته و سنتی مشخص است و در آن مسیر حرکت می‌کنیم.

 

اما بسیاری از کشورها از جمله ایران تولید آن را ممنوع کرده اند و بر اساس قانون ایمنی زیستی از آن بهره می گیرند.

 

/117/