عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: درهاى آسمان در اوّلین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد. بحارالانوار، ج93، ص344

بازدید : 1305 بار

يکشنبه، 11 خرداد 1393

قیام 15 خرداد

رژیم پهلوى در بهمن 1341 رفراندمى براى اصول انقلاب سفید برگزار کرد. امام خمینى (رحمت الله علیه) به شدت مخالفت کرد. دژخیمان رژیم شاه نیز سحرگاه 15 خرداد 1342، به خانه ساده و بى‏‌آلایش امام )قدس سره (الشریف در قم یورش بردند و ایشان را که سه روز پیش از آن به مناسبت عاشوراى حسینى در مدرسه فیضیه، طى سخنان کوبنده‏اى پرده از جنایات شاه و عمّالش برداشته بود، دستگیر و به زندانى در تهران منتقل کردند1.

پس از انعکاس خبر دستگیرى امام در شب پانزدهم خرداد 42، بازار و دانشگاهها تعطیل شد و تظاهرات مردم علیه رژیم پهلوى مجدداً آغاز گشت. شدت تظاهرات و شعارهاى مطرح شده در روز 15 خرداد که به طور مستقیم متوجه شاه بود رژیم را به وحشت انداخت بطورى که هیأت حاکمه با فرمان «آتش به قصدِ کُشت»، تصمیم گرفت به هر طریق اوضاع را به حال عادى برگرداند2.

قیام پانزده خرداد واقعه بزرگی در تاریخ ایران است که به رهبرى امام و روحانیت شیعه و به حمایت از اسلام برپا شده بود و وابسته به هیچ گروه و دسته غیر مذهبى نبود و اگر چه نتیجه فورى نداشت ولى از عوامل مهمّ پیروزى انقلاب اسلامى در سال 1357 بود3.

از خصوصیات بارز قیام پانزده خرداد اسلامى بودن، مردمى بودن و داشتن رهبرى واحد آن بود به گونه‌‏اى که در هیچ یک از قیام‌هاى قبلى بر علیه رژیم پهلوی این سه خصوصیت با هم جمع نشده بود که خشونت بی ‏اندازه رژیم در سرکوب قیام را نیز به همین دلیل دانسته‌‏اند.

رژیم شاه پس از سرکوبى قیام پانزده خرداد از طریق دستگاه‌هاى تبلیغاتى خود شروع به تحریف واقعیت‌ها نمود تا به نوعى جنبه اسلامى و مردمى قیام را خدشه‌‏دار کند از این رو با منتسب دانستن قیام به بیگانگان درصدد برآمد با صرف میلیون‌ها تومان و با خرید صفحات جراید بیگانه، اراده مردم را در هم بشکند ولى با پایمردى مردم و هوشیارى و مقاومت امام امت (رحمت الله علیه) این ترفندها نقش بر آب شد.

سرانجام بر اثر فشار مردم و اعلامیه‌‏هاى مختلف مراجع و علما رژیم شاه پس از ده ماه در فروردین 1343 ه. ش امام را از زندان آزاد نمود4. لیکن کشتار بی‌رحمانه مردم توسط شاه در پانزده خرداد روح نیرومند و دلیرانه امام را متأثر ساخت به طورى که در مقاطع مختلف و در طول سالیان دراز امام از این حادثه با نگرانى و تأثّر یاد مى‏‌کردند5. ایشان معتقد بودند؛ قیام پانزده خرداد در عین حالى که مصیبت بود ولی مبارک بود براى ملت که منتهى شد به یک امر بزرگى و آن استقلال کشور و آزادى براى همه مملکت بود6.

چنین وقایع تاریخی برگی از هویت ایران است که همواره بایستی آن را گرامی بداریم.

سید احمد سجادی

پی‌نوشت‌ها:

1) ایام در نگاه امام خمینی (ره)، ص 57

2) آشنایى با انقلاب و نظام جمهورى اسلامى،جمعى از نویسندگان، جلد 1، ص 50

3) همان منبع، ص 43

4) همان منبع،  ص 42

5) همان منبع، ص 43

6) ایام در نگاه امام خمینی (ره)، ص 57

ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.