Hosted on Persiangig.com
 
حمایت از کالای ایرانی
http://s9.picofile.com/file/8275487676/83.jpg
دسترسی سریع به مطالب پایگاه نماز با کلیک بر روی تصاویر زیر

آپلود عکس و فایل رایگان و دائمی

http://uupload.ir/files/3qkd_1.jpg

💝 چگونه همسرم را به نماز دعوت کنم؟ 💝

در این زمینه، چند راهکار عملی پیشنهاد می‌شود:

💛 1. یاری جستن از خدا
بسیاری اوقات پیش آمده که ما از هدایت و نجات کسی مأیوس می‏شویم؛ ولی برخلاف تصور ما، شرایطی فراهم و آن فرد متحوّل می‏شود.
پس اگر با انجام راهکار ها آثار مثبت چندانی مشاهده نکردید، نگران تأثیرپذیری از ایشان نباشید. شاید در آیندۀ نزدیک یا دور، خدواند باب هدایت را به روی او باز کند.

💛 2. اصلاح و تقویت مبانی اعتقادی
برای تشویق به نماز، در آغاز بایستی زیر بناهای فکری همسرتان را بررسی کرده و در صورت دیدن اشتباه‌ یا انحراف‌، در برطرف‌کردن آن بکوشیم؛ زیرا دیدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستی، انسان و معاد، به‌‏طور مستقیم بر اخلاق و رفتار او تأثیر می‌گذارد. ازاین‏ رو، دادن اطلاعات مفید و تصحیح اندیشه‌های نادرست فرد دربارۀ نماز، مؤثر و لازم است.

💛 3. شناساندن فلسفه و اسرار نماز
وقتی ارزش و اهمیت چیزی برای انسان‌ روشن باشد، به آن دل می‌دهد و یکی‌ از عوامل مهم کوتاهی‌ در نماز، نا آشنایی با حکمت‌ها و اسرار آن است. امام‌ علی ‌(علیه السلام) می‌فرماید: انسان‌ دشمن‌ چیزی‌ است که به آن‌ آگاهی ندارد (1) ازاین رو لازم‌ است‌ با استفاده از آیات‌ و روایات و گفتار عالمان وارسته، او را با فلسفۀ ‌نماز آشنا کنید.

💛 4. تشویق
تشویق گفتاری‌ یا عملی‌ در ابتدای راه می تواند محرک خوبی ایجاد کند و او را به‌ نماز علاقه مند کند.

💛 5. پرورش عواطف دینی
به‌ موازات آموزش تعالیم‌ دینی‌، لازم‌ است ‌عواطف دینی را پرورش‌ دهید. شرکت‌ در مراسم‌ مذهبی مثل‌ نماز جماعت مسجد، مراسم اعیاد مذهبی و مراسم‌ سوگواری در ماه‌ محرم و هیئت های دینی در پرورش عواطف‌ دینی افراد بسیار مؤثر است‌. حضور در این‌ برنامه‌ها پیوند قلبی‌ را با دین و معنویات افزایش‌ می‌دهد و زمینه را برای‌ شکوفایی ایمان فراهم‌ می‌سازد. همچنین برقراری ‌ارتباط دوستی با افراد نمازخوان‌، در بازسازی شخصیت افراد نقش‌ حیاتی‌ دارند.

💛 6. استفاده از روش انذار و ترساندن
بیان تأثیرات منفی ترک نماز در دنیا و آخرت که در آیات و روایات بیان شده است، بسیار مؤثر است، به‌ویژه اگر به روش غیرمستقیم ارائه گردد.

📚 (1) «الناسُ ‌أعداءُ مَا جَهِلُوا» ؛ (نهج‌البلاغه‌، حکمت 163) 
 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 16 اسفند 1396  توسط فروزان
عنوان صفحه


Hosted on Persiangig.com