بشارت غدیر
از واقعه ای تو را خبر خواهم کرد... 
قالب وبلاگ

معرفی برگزیدگان مسابقه وبلاگ نویسی:مبشر غدیر یزد سال 94

ردیف نام  نوع جایزه توضیحات
1 خانم حمیده ربیعی سه شب در مشهد مقدس همراه با هزینه رفت و برگشت نفر اول
2 آقای مصطفی حسرتی سه شب در مشهد مقدس همراه با هزینه رفت و برگشت نفر اول
3 آقای سیدجعفرفاطمی نوش آبادی سه شب در مشهد مقدس بدون هزینه رفت و برگشت نفر دوم
4 آقای احمد علیرضانژاد دو شب در مشهد مقدس بدون هزینه رفت و برگشت نفر سوم
5 آقای احمدیوسفی دو شب در مشهد مقدس بدون هزینه رفت و برگشت نفر سوم

لازم به ذکر است وبلاگ بشارت غدیر "راسخون بلاگ" که در لیست وبلاگ نویسان فعال سایت  راسخون دیده نمی شود مقام سوم این مسابقه بزرگ را کسب نمود .


ادامه مطلب
[ شنبه 30 آبان 1394  ] [ 01:36 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]

سوره مائده به اتفاق شیعه و سنی آخرین سوره ای است که بر پیغمبر اکرم نازل شده و آیات مربوط به جریان غدیر جزء آخرین آیاتی است که نازل شده است .

3232

سوره مائده به اتفاق شیعه و سنی آخرین سوره ای است که بر پیغمبر اکرم نازل شده و آیات مربوط به جریان غدیر جزء آخرین آیاتی است که نازل شده است .

درآیه سوم این سوره خداوند می فرماید : «اَلیَومَ اَکمَلتُ لَکُم دینَکُم وَ أتمَمتُ عَلَیکُم نِعمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الاسلامَ دینا » امروز دین شما را کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام نمودم و اسلام را برای شما به عنوان یک دین پسندیدم . نشان می دهد که در آن روز جریانی بسیار مهم رخ داده که خداوند آن را کامل کننده دین و تمام کننده نعمت خود بر بشر شمرده است . با بودن آن ، اسلام به عنوان یک دین کامل و بی نقص برای انسان عرضه می شود و اگر نباشد ، اسلام ، اسلام نیست .

بعد خداوند در آیه ۶۷ همین سوره می فرماید : « یااَیُها الرسولُ بَلِّغ ما اُنزِلَ اِلَیکَ مِن رَبِکَ وَ اِن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ رِسالَتَهُ » ( لحن آیه بسیار شدید است ) ای پیامبر ! آنچه را كه بر تو نازل شد تبلیغ كن و اگر تبلیغ نكنی رسالت الهی را تبلیغ نكرده ای .


ادامه مطلب
[ دوشنبه 25 آبان 1394  ] [ 06:39 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]

بهترین راه اثبات امامت امام علی(ع) برای اهل سنت، تمسک به قرآن و روایاتی که در توضیح آنها در کتب خودشان نقل شده است، می باشد و البته بدیهی است که انسان باید حقیقت جو باشد تا به توجیهات ناصواب و غیر عقلانی متوسل نشود و چشم را به روی حقیقت نبندد.

65

در قرآن مجید آیات فراوانی است که با استفاده از احادیثی که از پیامبر اکرم (ص) در شأن نزول آنها وارد شده است، امامت امام علی (ع) را اثبات می نمایند.

 

به آیاتی چند توجه فرمایید:

 

1. آیه تبلیغ: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک...[i]» که طبق روایات معتبر از اهل سنت در جریان غدیر خم نازل شده است و در این روز تاریخی پیامبر(ص) با اعلام ولایت و جانشینی حضرت علی(ع) رسالت خود را تکمیل فرمود.

 


ادامه مطلب
[ سه شنبه 5 آبان 1394  ] [ 02:18 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

در اوايل سوره مائده اين آيه آمده است: اليوم يئس الذين كفروا من دينكم فلا تخشوهم واخشون اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتى و رضيت لكم

الاسلام دينا (1) .

6566

اين دو قسمت كه هر دو با «اليوم‏» شروع مى‏شوند، ضمن يك آيه هستند نه دو آيه، و قدر مسلم اين است كه هر دو هم مربوط به يك مطلب است نه دو مطلب.ترجمه اين آيه را عرض مى‏كنم بعد به شرح معنى آن از روى قرائن مى‏ پردازم.

كلمه «يوم‏» - يعنى روز - وقتى با «الف و لام‏» ذكر مى‏شود(الف و لام عهد)گاهى به معنى آن روز است و گاهى به معنى امروز، در هر دو مورد به كار برده مى‏شود.به معنى «آن روز» در جايى به كار مى‏رود كه قبلا يك روزى را نام برده‏اند بعد مى‏گويند در آن روز.ولى اگر بگوييم فلان كس اليوم وارد شد يعنى همين امروز وارد شد. «اليوم يئس الذين كفروا من دينكم‏» (حالا ما نمى‏گوييم مقصود آن روز است‏يا امروز، شرحش را بعد مى‏دهيم.)در آن روز(يا امروز)كافران از دين شما مايوس شدند «فلا تخشوهم‏»

1.مائده/3.


ادامه مطلب
[ یک شنبه 3 آبان 1394  ] [ 01:50 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

1.      غدیرِ قرآن

·       اتفاقاتی شبیه به غدیر که در قرآن ذکر شده

·        خطبه ی پیامبر در روز غدیر و آیاتی که در این خطبه وجود داردو...

2.      غدیرِ رسانه

·       رسانه های خطبه ی حجه الوداع

·        ابزار و روش های پیامبر برای ابلاغ غدیر

·        راویان غدیر از آن زمان تا کنون...

3.      غدیرِ مردم

·       وضعیت جغرافیایی محل وقوع غدیر

·        مردم حاضر در غدیر

·       اگر شما در غدیر بودید

·        اگر غدیر نبود

·       بانوان شاخص در غدیر

·       کودکان و نوجوانان در غدیر

4.      امامِ غدیر

·       از کودکی تا غدیر امیر المومنین علیه السلام

·        امام علی علیه السلام بعد از غدیر

·        یا علی میزان اعمالم تویی


ادامه مطلب
[ یک شنبه 3 آبان 1394  ] [ 01:17 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]

323

از مدینه تا مکه

 

25 ذی القعده سال دهم هجرت...

مدینه شور و شوق بی سابقه ای را تجربه می کند ، جز بیماران تقریبا همگی مردم بار سفر را بسته اند و آماده عزیمت به سوی مکه هستند.

پیامبرصلی الله علیه و اله و سلم غسل کردند، دو لباس احرام همراه برداشتند و از مدینه خارج شدند. فاطمه زهرا سلام الله علیها ، امام حسن علیه السلام  ، امام حسین علیه السلام ، سایر فرزندان آن حضرت و نیز همسران پیامبر همگی سوار بر هودج های شتران همراه پیامبرصلی الله علیه و اله و سلم هستند.

کاروان حج اسلام با جلال و عظمتي بي نظير به راه افتاد.

در بین راه مدینه تا مکه ،لحظه به لحظه به جمعیت کاروان افزوده می شد.120هزار نفر،لبیک گویان پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم را همراهی می کردندکه تنها هفتاد هزار نفرآنها از مردم مدینه بودند.

کاروان در «مسجد شجره»  که در نزدیکی مدینه است- محرم شد و راه خود رابه سمت مکه در پیش گرفت. لحظات وصال نزدیک بود....

کاروان ، بعد از ده روز طی مسافت، در روز سه شنبه پنجم ذی الحجه وارد شهر «مکه» شد.


ادامه مطلب
[ جمعه 27 شهریور 1394  ] [ 08:24 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]

5655

سرتاسر حیات طیبه رسول ‌اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و لحظه به لحظه آن در نزد مسلمانان دارای اهمیتی بس شگرف و والاست؛ چرا که نه تنها کلام رسول‌ اکرم به نص صریح آیات قرآن، عاری از هرگونه هوا و هوس و متصل به سرچشمه وحی است(2)، بلکه عمل و فعل آن بزرگوار نیز بر تک تک مسلمانان حجت است و صراط مستقیم را به عالمیان می‌نمایاند.(3)


ادامه مطلب
[ جمعه 27 شهریور 1394  ] [ 08:10 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

عید غدیر سمبل هدایت گری انسان ها از طریق وحی است

حجت الاسلام حمید طباطبایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سلماس با تبریک فرارسیدن عید سعید غدیرخم اظهار کرد: این روز بر اساس فرمایش خداوند تبارک و تعالی و قرآن کریم، مسئله ولایت را در بردارد.
مدیر حوزه علمیه امام علی سلماس تصریح کرد: خداوند این روز را اتمام نعمت بر مسلمانان و اکمال دین بیان کرده که این موضوع در قرآن کریم نیز آمده است.
وی تاکید کرد: اگر کسی به تمام اصول و فروعات دین معتقد باشد، ولی مسئله ولایت و امامت را قبول نداشته باشد، دین او ناقص خواهد بود.
حجت الاسلام طباطبایی با بیان اینکه عید غدیرخم ادامه مسیر نبوت انبیا الهی است، افزود: هر کس این موضوع را نپذیرد، رسالت پیامبران خداوند و آیات الهی را نقض کرده است.
وی عید غدیرخم را لطف بزرگ الهی بر بندگان دانست و بیان کرد: عید ما آن زمانی که در صراط مستقیم که همان ولایت اهل بیت (ع) است، قرار بگیریم که از خداوند می خواهم ما را در تمسک به معصومین (ع) ثابت قدم بدارد

منبع : پارسی نیوز 

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 16 مهر 1393  ] [ 02:14 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 3 ]
 
چرا غدیر فراموش شد؟
 

امامت و ولایت از مباحث مهم قرآنی و اعتقادی اسلام است که سوگمندانه مانند برخی موضوعات دیگر قرآنی، دست‌خوش بدفهمی و کژاندیشی شده است.

اصل واقعه غدیر و حدیث «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» مورد اتفاق و قبول همه عالمان اسلامی چه شیعی و چه سنّی است، ولی در تفسیر و برداشت از آن، آراء و دیدگاه‌های مختلفی ابراز شده است.

پیامبر (ص) در موارد متعدد با عبارت‌های گوناگون از جمله در هجدهم ذی‌الحجه سال ده هجری به هنگام بازگشت از حجه‌الوداع در منطقه غدیر خم آشکارا امام علی (ع) را جانشین بلافصل خود معرفی کرد ولی بیشتر اهل سنت بر این باورند که نصب جانشین پیامبر (ص) بر عهده خداوند نیست و پیامبر (ص) نیز در این مسئله دخالت نکرده بلکه آن را به امت اسلامی واگذار کرده است.

عده‌ای از اهل سنت بر این باورند که پیامبر (ص) در غدیر چیزی برای جانشینی خود نگفته است (تفسیر المنار)، برخی بر این باورند که غدیر حقیقت دارد، پیامبر (ص) نیز سخنانی درباره علی ابن ابی طالب (ع) گفته است ولی بر نظریه شیعه دلالت نمی‌کند (البدایه و النهایه).

بعضی نیز بر این باورند که نمی‌توان پذیرفت که پیامبر (ص) چیزی درباره علی (ع) گفته باشد ولی صحابه پیامبر (ص) نسبت به آن بی تفاوت باشند.

گذشته از اهل سنت که نمی‌توانند بپذیرند که صحابه چگونه به دستور رسول خدا (ص) عمل نکردند، در بین شیعه نیز گاهی این سؤال مطرح می‌شود که مخالفان امیرالمؤمنین علی (ع) چگونه و با استفاده از چه روش‌هایی توانستند این حادثه مهم را به فراموشی بسپارند؟

این نوشتار با بهره‌گیری از منابع متعدد تاریخی و حدیثی درصدد است علل فراموشی این حادثه تأثیرگذار در تاریخ اسلام به ویژه در ایام رحلت رسول خدا را واکاوی و تحلیل کند. گویا بررسی آن علل، بدون شناخت درستی از وضعیت جامعه اسلامی در آستانهٔ رحلت پیامبر اعظم (ص) و نقشه و توطئه‌ها منافقان مدینه و مشرکان تازه مسلمان مکه و یهودیان کینه‌توز امکان پذیر نیست.

کتاب «غدیر و علل فراموشی آن» در چهار فصل زیر نگاشته شده است:

فصل اول- شرایط جامعه نبوی در آستانه ارتحال رسول خدا (ص).

فصل دوم- راه‌های تداوم نهضت رسول خدا (ص).

فصل سوم- دلالت غدیر بر امامت.

فصل چهارم- شیوه‌های فراموشاندن غدیر.

در پایان نیز کتاب‌نامه آمده است.

دکتر سید محمد مرتضوی «غدیر و علل فراموشی آن» را در قطع رقعی و 276 صفحه نگاشته است.

این کتاب که در سال 1391 در مشهد توسط انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است با شماره ثبت 481204 در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی موجود می‌باشد.


ادامه مطلب
[ جمعه 6 دی 1392  ] [ 06:18 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 7 :: 1 2 3 4 5 6 7

درباره وبلاگ

غدیر زنگ بیدار باشی بود که با آن همه ی خفتگان را آوای ولاء دادند. ولی عده ای مصداق صم ٌبکم ٌ قرآن قرارگرفتند وبا تمرد به خواب زمستانی شان مهر تائید زدند . به فرموده ی پیامبر مهر و رحمت صل الله علیه و آله و سلم این آوای جرس تا قیامت باید نواخته شود شاید در هر زمان خفته ای با این ندا به پا خیزد ........ احمد یوسفی عضو باشگاه وبلاگ نویسان راسخون بلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 92605 نفر
كل نظرات : 100 عدد
كل مطالب : 64 عدد
آخرین بروز رسانی : یک شنبه 15 فروردین 1395 
تاریخ ایجاد بلاگ :سه شنبه 23 مهر 1392 
امکانات وب