بشارت غدیر
از واقعه ای تو را خبر خواهم کرد... 
قالب وبلاگ

دل در جوشش ناب عرفه، وضو مي گيرد و در صحراي تفتيده عرفات، جاري مي شود. آن جا كه ايوان هزار نقش خداشناسي است. لب ها ترنم با طراوت دعا به خود گرفته و چشم ها امان خود را از بارش توبه، از دست داده اند. دل، بيقرار روح عرفات، حضرت اباعبدالله الحسين (ع) شده است. پنجره باران خورده چشم ها از ضريح اجابت، تصوير مي دهد و اين صحراي عرفات است كه با كلمات روحبخش دعاي امام حسين (ع) و اشك عاشقان او بر دامن خود اجابت را نقش مي كند. اشك و زمزمه ما را نيز بپذير، اي خداي عرفه.

عرفات نام جايگاهي است كه حاجيان در روز عرفه (نهم ذي الحجه) در آنجا توقف مي كنند و به دعا و نيايش مي پردازند و پس از برگزاري نماز ظهر و عصر به مكه مکرمه باز مي گردند و وجه تسميه آنرا چنين گفتهاند كه جبرائيل عليه السلام هنگامي كه مناسك را به ابراهيم مي آموخت، چون به عرفه رسيد به او گفت �عرفت� و او پاسخ داد آري، لذا به اين نام خوانده شد. و نيز گفته اند سبب آن اين است كه مردم از اين جايگاه به گناه خود اعتراف مي كنند و بعضي آن را جهت تحمل صبر و رنجي مي دانند كه براي رسيدن به آن بايد متحمل شد. چرا كه يكي از معاني �عرف� صبر و شكيبايي و تحمل است. (1)


ادامه مطلب
[ سه شنبه 23 مهر 1392  ] [ 11:12 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

قربان

عيد قربان كه پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهي و شعور) و منا (سرزمين آرزوها، رسيدن به عشق) فرا مى رسد، عيد رهايى از تعلقات است. رهايى از هر آنچه غيرخدايى است. در اين روز حج گزار، اسماعيل وجودش را، يعنى هر آنچه بدان دلبستگى دنيوى پيدا كرده قربانى مى كند تا سبكبال شود.

صداي پاي عيد مي آيد. عيد قربان عيد پاك ترين عيدها است عيد سر سپردگي و بندگي است. عيد بر آمدن انساني نو از خاكسترهاي خويشتن خويش است. عيد قربان عيد نزديك شدن دل هايي است كه به قرب الهي رسيده اند. عيد قربان عيد برآمدن روزي نو و انساني نو است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه 23 مهر 1392  ] [ 04:24 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]
 • غدیر
 • با توجه به اينکه در تمامي منابع معتبر شيعه واقعه غدير به طور کامل
 • همراه با وقايع قبل و اتفاقات بعد از آن ذکر شده است از ذکر منابع شيعه در زمينه سند واقعه غدير خودداري کرده و صرفا منابع اهل سنت را ذکر کرديم.
 • براي جستجوي بيشتر مي توانيد به کتاب" الغدير" علامه اميني مراجعه کنيد.
 1. اخبار اصفهان: ج1ص107و235.ج2ص227.
 2. اخبارالدول وآثارالاول:ص102.
 3. أربعين الهروي:ص12.
 4. أرجح المطالب:ص36و56 و58 و67 و203 و338 و339 و389 و581-545 و681 .
 5. الارشاد: ص420.
 6. أسباب النزول:ص135.
 7. أسد الغابه:ج1ص308و367.ج2ص233.ج3ص92و93و274و307و321.ج4ص28.ج5ص6و205و208.
 8. الامامه و السياسه:ج1 ص109.

ادامه مطلب
[ سه شنبه 23 مهر 1392  ] [ 04:12 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

بیعت کردند، اما چه بیعتی؟!... بیعت در غدیر
پیمان بستند، اما چه پیمانی؟!...
و بعد...
 

پیمان شکستند، چه پیمان شکستنی!...
شُور کردند، چه شُور کردنی!...

و کجا اگر آن نامردان با هم عهد مخالفت نمی بستند،
امروز جرأت می کردند مرقد مطهر دو فرزندش را اینگونه بی حرمتی کنند؟!

وای بر آن اولین دستی که به دروغ با علی(علیه السلام) بیعت کرد.
وای بر آن اولین چشمی که به کینه به علی(علیه السلام) نگاه کرد.
و وای بر آنکه...


راه را به بیراهه کشاند.

و آیا ما در این امر مقصر نیستیم؟!

منبع :http://www.missagh.org/


ادامه مطلب
[ سه شنبه 23 مهر 1392  ] [ 04:10 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

غدیر

متن عربی

اَلْحَمْدُلِلَّهِ الَّذى عَلا فى تَوَحُّدِهِ وَدَنا فى تَفَرُّدِهِ وَجَلَّ فى سُلْطانِهِ وَعَظُمَ فى اَرْكانِهِ، وَاَحاطَ بِكُلِّ شَىْ‏ءٍ عِلْماً وَ هُوَ فى مَكانِهِ وَ قَهَرَ جَميعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ، حَميداً لَمْ يَزَلْ، مَحْموداً لايَزالُ (وَ مَجيداً لايَزولُ، وَمُبْدِئاً وَمُعيداً وَ كُلُّ أَمْرٍ إِلَيْهِ يَعُودُ). ا••بارِئُ الْمَسْمُوكاتِ وَداحِى الْمَدْحُوّاتِ وَجَبّارُالْأَرَضينَ وَالسّماواتِ، قُدُّوسٌ سُبُّوحٌ، رَبُّ الْمَلائكَةِ وَالرُّوحِ، مُتَفَضِّلٌ عَلى جَميعِ مَنْ بَرَأَهُ، مُتَطَوِّلٌ عَلى جَميعِ مَنْ أَنْشَأَهُ يَلْحَظُ كُلَّ عَيْنٍ وَالْعُيُونُ لاتَراهُ. كَريمٌ حَليمٌ ذُوأَناتٍ، قَدْ وَسِعَ كُلَّ شَىْ‏ءٍ رَحْمَتُهُ وَ مَنَّ عَلَيْهِمْ بِنِعْمَتِهِ.

ترجمه

ستايش خداى راسزاست كه در يگانگى‏اش بلند مرتبه و در تنهايى‏اش به آفريدگان نزديك است؛ سلطنتش پرجلال و در اركان آفرينش‏اش بزرگ است. ب‏آن‏كه مكان گيرد و جابه ‏جا شود، بر همه چيز احاطه دارد و بر تمامى آفريدگان به قدرت و برهان خود چيره است.همواره ستوده بوده و خواهد بود و مجد و بزرگىِ او را پايانى نيست. آغاز و انجام از او و برگشت تمامى امور به سوى اوست. اوست آفريننده آسمان‏ها و گستراننده زمين‏ها و حكمران آن‏ها. دور و منزه از خصايص آفريده‏هاست و در منزه‏بودن خود نيز از تقديس همگان برتر است. هموست پروردگار فرشتگان و روح؛ افزونى‏بخش آفريده‏ها و نعمت ده ايجاد شده‏هاست. به يك نيم نگاه ديده‏ها را ببيند و ديده‏ها هرگز او را نبينند. كريم و بردبار و شكيباست. رحمت‏اش جهان‏شمول است و عطايش منّت‏گذار.

رخداد غدير خم

از آغاز ذی القعده سال دهم هجری که مقارن با آخرین سال زندگانی پیامبر بود به تمام مناطق مسلمان نشین و طوائف و قبائل مسلمان عربستان خبر داد كه وی در این ماه به مكه معظمه خواهد رفت و مراسم عمره و حج را به جای خواهد آورد و بدین ترتیب بزرگترین اجتماع مسلمانان شکل گرفت، که معروف به حجة‌الوداع است .با پايان حج محمد به سرعت دستور حركت جهت اجتماع در غدير خم را دادند حتی دوازده هزار از اهل يمن - كه برای رفتن به وطن خود بايد مسير ديگری را می‏رفتند - به دستور او با كاروان مسلمانان همراه شدند :در ميان راه مكه و مدينه در غدير خم، آیه قرآن نازل گرديد ای پيامبر! آن چه را از سوی پروردگارت بر تو نازل شده (به مردم) برسان. اگر اين كار را نكنی، رسالت الهی را به انجام نرسانده‏ای و خداوند از مردم نگاه‏ات خواهد داشت.

منبع : سایت غدیر 


ادامه مطلب
[ سه شنبه 23 مهر 1392  ] [ 04:05 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

گروه فضای مجازی: مسابقه وبلاگ‌نويسی قربان تا غدير به مناسبت ايام ولايت و امامت به همت وبگاه راسخون برگزار می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا)، مسابقه وبلاگ‌نويسی قربان تا غدير به مناسبت ايام ولايت و امامت با محورهايی همچون عيد سعيد قربان، آيات و احاديث، اسناد و ...، عيد سعيد غدير خم، اسناد تاريخی، خلافت امام علی(ع)، خطابه غدير و ... و آيات و روايات، اعمال، عكس، پوستر و ... در مورد اين اعياد فرخنده برگزار می‌شود.

عوامل مؤثر در امتيازدهی وبلاگ‌ها شامل نوع پست (تأليفی، مقاله، تصوير و ...)، تعداد پست‌ها، تبادل لينك با وبلاگ‌های ديگر، زيبايی بصری وبلاگ (تصاوير، رنگ‌بندی، چينش متون، طراحی قالب و ...)، ميزان بازديد و نظرات وبلاگ و امكانات جانبی مناسب و كم حجم است.

مطالب بايد در وبلاگ‌های راسخون ايجاد شوند و در چهارچوب موضوعات مسابقه باشد. همچنين چنانچه كاربر وبلاگی در رابطه با موضوعات مسابقه دارد، می‌تواند با همان وبلاگ شركت كند و گرنه بايد وبلاگ جديدی در راسخون ايجاد كند.

پست‌های اختصاصی و تأليفی امتياز ويژه‌ای دارند، ذكر اين موضوع در پايان پست الزامی است. همچنين سابقه كاربر در وبلاگ‌نويسی ملاك نيست، اما شركت‌كنندگان بايد با اصول اوليه وبلاگ‌نويسی آشنايی داشته باشند.

اين مسابقه وبلاگ‌نويسی از 24 مهرماه به مدت 10 روز آغاز شده است و تا سوم آبان‌ماه ادامه دارد.
برای شركت در مسابقه وبلاگ‌‌نويسی اينجا را كليك كنيد!


ادامه مطلب
[ سه شنبه 23 مهر 1392  ] [ 03:58 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 3 :: 1 2 3

درباره وبلاگ

غدیر زنگ بیدار باشی بود که با آن همه ی خفتگان را آوای ولاء دادند. ولی عده ای مصداق صم ٌبکم ٌ قرآن قرارگرفتند وبا تمرد به خواب زمستانی شان مهر تائید زدند . به فرموده ی پیامبر مهر و رحمت صل الله علیه و آله و سلم این آوای جرس تا قیامت باید نواخته شود شاید در هر زمان خفته ای با این ندا به پا خیزد ........ احمد یوسفی عضو باشگاه وبلاگ نویسان راسخون بلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 92118 نفر
كل نظرات : 100 عدد
كل مطالب : 64 عدد
آخرین بروز رسانی : یک شنبه 15 فروردین 1395 
تاریخ ایجاد بلاگ :سه شنبه 23 مهر 1392 
امکانات وب