بشارت غدیر
از واقعه ای تو را خبر خواهم کرد... 
قالب وبلاگ

ماجراى مهم ديگرى كه در اين روز اتفاق افتاد توطئه ديگر منافقين و امضاى صحيفه ملعونه* بود. عايشه و حفصه دو همسر پيامبر صلى الله عليه و آله كه از تصميم حضرت مبنى بر معرفى اميرالمؤمنين‏ عليه السلام به عنوان جانشين خود در مراسمى بزرگ آگاه شده‌بودند به پدرانشان خبر دادند. آنان نيز سراغ منافقين فرستادند و با هم جلسه تشكيل دادند.  
 

 خداوند نيز با نزول آيات اول سوره تحريم از افشاى سرّ پیامبر صلی الله عليه و آله توسط دو همسرش به ايشان خبر داد. 
 اولى و دومى و سه هم‏پيمان اصلى آنان يعنى ابوعبيده جراح و معاذ بن جبل و سالم مولى ابى‏حذيفه تصميم گرفتند عهد و پيمان خود را رسميت دهند تا در عمل به آن ملتزم باشند.  
 آنان در موقعيتى خاص به طور مخفيانه داخل كعبه شدند و ابتدا به صورت شفاهى پيمان خود را تجديد نموده و قسم ياد كردند كه: «با هم بر ضد على اقدام مى‏كنيم به‌گونه‏اى كه تا ما زنده هستيم به خلافت دست نيابد». سپس دومى متنى را كه بايد امضا مى‏كردند املا كرد و ابوعبيده جراح براى آنان نوشت كه:  
«اگر محمد از دنيا رفت يا كشته شد خلافت را از اهل بيت او دور مى‏كنيم». 
 اين پيمان‌نامه داخل كعبه نوشته‌شد و به امضاى همه افراد رسيد، و ابوعبيده به عنوان امانت‏دار گروه برگزيده‌شد تا با حضور او متخلّف را مجازات كنند. سپس آن نوشته را در كعبه زير خاك پنهان كردند و بيرون آمدند. 
 پیامبر صلی الله عليه و آله كه به وحى الهى از تمامى كارهاى آن‌ها باخبر بود وقتى كه در مسجد‌الحرام ابوعبيده را ديد به‌طور استهزاء فرمود: «اين امانت دار امت است!!»**
همچنين حضرت در اقدامى ديگر تمامى كسانى كه هم‏پيمان شده بودند را طلب كرد و از كارشان خبر داد. ولى آن‌ها با بى‏شرمى تمام قسم خوردند كه چنين كارى نكرده‏اند. خداوند نيز در ردّ سخن آنان آيه 74 سوره مباركه توبه را نازل فرمود. 
امروز با تمامى ماجراهاى پيچيده‏اش ادامه داشت و اصحاب صحيفه در حال برنامه ريزى نقشه‏هاى خود بودند. آن‌ها در توطئه‏اى ديگر سراغ بنى‌اميه رفتند و آنان را نيز با خود هم‏پيمان كردند.***
 پیامبر صلی الله عليه و آله كه از تمامى كارهايشان اطلاع داشت در آن موقعيت حساس هر گونه عكس‌العمل شديدى را لطمه به برنامه غدير مى‏ديد كه چند روز ديگر قرار بود انجام شود، لذا از برابر تمامى اين اعمال صبورانه گذشت. 
 
*بحار الانوار: ج 22 ص 232، ج 30 ص 383، ج 31 ص 640  . تفسير قمى: ج 2 ص 376. نور الثقلين: ج 5 ص 370. مجمع البيان: ج 1 ص 56. صحيح بخارى: ج 7 ص 17. صحيح مسلم: ج 7 ص 24. مسند احمد: ج 1 ص 33. 
** بحار الانوار: ج 24 ص 319، ج 28 ص 85  . كافى: ج 1 ص 420.
*** بحارالانوار: ج 23 ص 357، ج 30 ص 162، ج 36 ص 157.
 [ یک شنبه 28 مهر 1392  ] [ 06:40 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

غدیر زنگ بیدار باشی بود که با آن همه ی خفتگان را آوای ولاء دادند. ولی عده ای مصداق صم ٌبکم ٌ قرآن قرارگرفتند وبا تمرد به خواب زمستانی شان مهر تائید زدند . به فرموده ی پیامبر مهر و رحمت صل الله علیه و آله و سلم این آوای جرس تا قیامت باید نواخته شود شاید در هر زمان خفته ای با این ندا به پا خیزد ........ احمد یوسفی عضو باشگاه وبلاگ نویسان راسخون بلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 92108 نفر
كل نظرات : 100 عدد
كل مطالب : 64 عدد
آخرین بروز رسانی : یک شنبه 15 فروردین 1395 
تاریخ ایجاد بلاگ :سه شنبه 23 مهر 1392 
امکانات وب