بشارت غدیر
از واقعه ای تو را خبر خواهم کرد... 
قالب وبلاگ

نزول امر الهی به ابلاغ ولایت امیرالمومنین (ع ) در حضور مسلمین
تبلیغ
نماز صبح امروز دوشنبه هجدهم ذى‌الحجه در راه خوانده‌شد و كاروان حركت خود را به سمت غدير ادامه داد و فقط حدود پنج ساعت ديگر از راه باقى مانده‌بود. 
پیامبر صلی الله عليه و آله در راه اميرالمؤمنين عليه السلام را فراخواند و از نزول آيه 67 سوره مائده خبر داده، فرمود: خدا آيه «يا أيُّها الرَّسولُ بَلّغ ما أُنزلَ اِليكَ مِن رَبِّك» را نازل كرد، يعنى درباره ولايت تو يا على؛ همچنين «و اِن لمْ تَفعل فَما بَلَّغتَ رِسالَته» يعنى اگر آن‌چه درباره ولايت تو دستور داده شده‏ام را انجام ندهم عمل من باطل مى‏شود، وهركس بدون ولايت تو خدا را ملاقات كند عملش باطل مى‏شود.*

ادامه راه با سرعت بيشترى طى مى‏شد، اما منافقين هنوز در فكر نقشه‏هاى خود بودند. عده‏اى از آن‌ها جلوتر از قافله حركت كردند و از غدير گذشته و تا نزديكى‏هاى جحفه پيش رفتند!! 
آن‌ها با اين كارشان مى‏خواستند عده‏اى از مسلمانان را به دنبال خود روانه كنند تا عملاً برنامه غدير انجام نشود. پیامبر صلی الله عليه و آله - كه از اين كارشان مطلع بود - وقتى به غدير رسيدند عده‏اى را فرستاد تا آن‌ها را بازگردانند و اين‌گونه يكى ديگر از توطئه‏هاى منافقين نافرجام ماند. 
اينك نماى چند درخت كهنسال و بركه «خُم» از دور پيدا بود. اين سرزمين به پيامبر صلى الله عليه و آله خوش‌آمد مى‏گويد و حضرت نيز آن را مقدّس مى‏داند، زيرا كه از آن‌جا نداى ولايت بر تارك زمان نقش بست تا به گوش جهانيان تا آخر دنيا برسد. 
اينك كاروان دوباره به راه افتاد تا به «غدير خم» برسد و آن‌جا مراسمى را ببيند كه آينده مسلمانان در گرو آن است. 
* تفسير برهان: ج 1 ص 488. [ چهارشنبه 1 آبان 1392  ] [ 07:58 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

غدیر زنگ بیدار باشی بود که با آن همه ی خفتگان را آوای ولاء دادند. ولی عده ای مصداق صم ٌبکم ٌ قرآن قرارگرفتند وبا تمرد به خواب زمستانی شان مهر تائید زدند . به فرموده ی پیامبر مهر و رحمت صل الله علیه و آله و سلم این آوای جرس تا قیامت باید نواخته شود شاید در هر زمان خفته ای با این ندا به پا خیزد ........ احمد یوسفی عضو باشگاه وبلاگ نویسان راسخون بلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 92112 نفر
كل نظرات : 100 عدد
كل مطالب : 64 عدد
آخرین بروز رسانی : یک شنبه 15 فروردین 1395 
تاریخ ایجاد بلاگ :سه شنبه 23 مهر 1392 
امکانات وب