بشارت غدیر
از واقعه ای تو را خبر خواهم کرد... 
قالب وبلاگ

خطبه پیامبر ص در غدیر خم و بیان ولایت و امامت امیرالمومنین (ع)
خطبه غدیر
اكنون پيامبر الهى و وصيش بر فراز منبر و سيل عظيم جمعيت در مقابل آنان منتظر بودند تا لب‏هاى مبارك رسول اللَّه‏ صلى الله عليه و آله باز شود و صداى دلنشينش طنین‌انداز شده و مهم‏ترين سخنرانى خود را به انجام رساند. 
پیامبر صلی الله عليه و آله اين‌گونه آغاز نمود: 
بسم اللَّه الرحمن الرحيم 
«الحمدُ للَّه الّذى عَلا فى توحّده وَ دَنا فى تَفَرُّده و جَلَّ فى سُلطانه و عَظُم فى أركانه و أحاطَ بِكلِّ شى‏ء علماً و هُو فى مَكانه...»
«به نام خداوند بخشنده بخشايشگر، حمد و سپاس خدايى را كه در يگانگى خود بلند مرتبه، و در تنهايى و فرد بودنش نزديك است. در قدرت و سلطه خود با جلالت و در اركان خود عظيم است. علم او به همه چيز احاطه دارد، و او در جاى خود است...». 

و بعد از كلماتى زيبا در ستايش و توصيف ربّ العالمين فرمود: 
«خداوند به من چنين وحى كرده است: «بسم اللَّه الرحمن الرحيم، يا أيّها الرَّسول بلّغ ما أنزل اِليك من ربّك... ». «اى پيامبر، ابلاغ كن آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده - درباره على، يعنى خلافت على بن ابى‏طالب‏عليهما السلام - و اگر انجام ندهى رسالت او را نرسانده‏اى، و خداوند تو را از مردم حفظ مى‏كند». 
اى مردم، من در رساندن آن‌چه خداوند بر من نازل كرد، كوتاهى نكرده‏ام و سبب نزول اين آيه را براى شما بيان مى‏كنم: جبرئيل سه مرتبه بر من نازل شد و از طرف خداوندِ سلام پروردگارم - كه او سلام است - مرا مأمور كرد كه در اين اجتماع مردم به پاخيزم و بر هر سفيد و سياهى اعلام كنم كه: «على بن ابى‏طالب برادر من و وصى من و جانشين من بر امتم و امام بعد از من است. نسبت او به من همانند هارون به موسى است جز اين‌كه پيامبرى بعد از من نيست. و او صاحب اختيار شما بعد از خدا و رسولش است». 
سپس با بيان بعضى فضائل اميرالمؤمنين‏ عليه السلام و همچنين نكوهش منافقين بيان داشت: 
«اى مردم، اين مطالب را درباره او بدانيد و بفهميد، و بدانيد كه خداوند او را براى شما صاحب‌اختيار و امامى قرار داده كه اطاعتش را واجب نموده‌است بر مهاجرين و انصار و بر تابعين، و بر روستايى و شهرى، و بر عجمى و عربى، و بر آزاد و بنده، و بر بزرگ و كوچك، و بر سفيد و سياه. بر هر يكتاپرستى حكم او اجراشونده و كلامش مورد عمل و امر او نافذ است. هر كس با او مخالفت كند ملعون است، و هر كس تابع او باشد و او را تصديق نمايد مورد رحمت الهى است».
پیامبر صلی الله عليه و آله سخن خود را با اشاره به برخى فضائل اميرالمؤمنين‏ عليه السلام و افضليت ايشان ادامه داد و سپس دستش را بر بازوى اميرالمؤمنين‏ عليه السلام زده ايشان را بلند كرد تا حدى كه پاى آن حضرت موازى زانوى پیامبر صلی الله عليه و آله رسيد، و فرمود: 
«اى مردم، چه كسى بر شما از خودتان صاحب‌اختيارتر است؟» 
گفتند: خدا و رسولش. 
فرمود:
«ألا و مَنْ كُنْتُ مولاه فهذا على مولاه، اللهمّ والِ من والاه و عاد من عاداه وانصُر مَنْ نَصَره و اخذل مَنْ خَذَله»
«بدانيد كه هركس من صاحب‌اختيار اويم اين على صاحب‌اختيار اوست. خدايا دوست بدار هركس او را دوست دارد، و دشمن بدار هركس او را دشمن دارد، و ياور باش هركس او را يارى كند، و خوار كن هركس او را خوار كند». 
سپس پیامبر صلی الله عليه و آله با بيان مطالبى در مورد مسئله امامت و تأكيد بر آن، سخنى گفتند كه جز اندكى بقيه آن را نفهميدند و آن اشاره به اصحاب صحيفه ملعونه بود، حضرت فرمود: 
«اى مردم، بعد از من رؤسايى خواهندآمد كه به آتش دعوت مى‏كنند و روز قيامت كمك نمى‏شوند. اى مردم، خداوند و من از آنان بيزار هستيم. اى مردم، آنان و يارانشان و تابعينشان و پيروانشان در پايين‏ترين درجه آتش‏اند و چه بد است جاى متكبران. بدانيد كه آنان «اصحاب صحيفه» هستند، پس هر يك از شما در صحيفه خود نظر كند». 
در دنباله پیامبر صلی الله عليه و آله با اشاره به امامان دوازده‏گانه از ذريّه خود افزود: 
«اى مردم، بدانيد كه من پيامبرم و على امام و وصى بعد از من است و امامان بعد از او فرزندانش هستند. بدانيد كه من پدر آنانم و آن‌ها از صلب او به وجود مى‏آيند». 
همچنين حضرت با اشاره به آخرين امام يعنى مهدى موعود بقية اللَّه الاعظم ‏عليه السلام فرمود: 
«بدانيد كه آخرين امامان مهدى قائم از ماست. اوست غالب بر اديان، اوست انتقام‌گيرنده از ظالمين، اوست فاتح قلعه‏ها و منهدم‌كننده آن‌ها، اوست غالب بر هر قبيله‏اى از اهل شرك و هدايت‌كننده آنان. بدانيد كه اوست انتقام‌گيرنده همه خون‏هاى اولياى خدا. اوست يارى‌دهنده دين خدا. بدانيد كه اوست استفاده‌كننده از دريايى عميق. اوست كه هر صاحب‌فضيلتى را به اندازه فضلش و هر صاحب‌جهالتى را به اندازه جهلش علامت نهد...».
سپس پیامبر صلی الله عليه و آله لزوم بيعت را مطرح نموده، فرمود: 
«بدانيد كه من بعد از پايان خطابه‏ام شما را به دست‌دادن با خودم به عنوان بيعت با او و اقرار به او، و سپس به دست دادن با او فرا مى‏خوانم. بدانيد كه من با خدا بيعت كرده‏ام و على با من بيعت كرده‌است، و من از جانب خداوند براى او از شما بيعت مى‏گيرم». 
خطابه پیامبر صلی الله عليه و آله با بيان مسائلى از حلال و حرام شرعى ادامه يافت و در پايان حضرت دوباره بر مسئله بيعت تأكيد كرد. ايشان جملاتى را خواند و از همگان خواست تا آن را تكرار كنند تا بيعت عملى باشد. سپس مردم را موظّف كرد تا به اميرالمؤمنين‏ عليه السلام با عنوان «امير المؤمنين» سلام كنند و خداوند را بر هدايتش شكر گويند. 
اين‌گونه بزرگ‏ترين خطابه پیامبر صلی الله عليه و آله از فراز غدير پايان يافت و براى بيعت فرصتى سه روزه در نظر گرفته شد تا در غدير خم اُطراق كنند و اين كار را انجام دهند. 
منبع : سایت غدیریه 

 [ جمعه 3 آبان 1392  ] [ 12:06 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

غدیر زنگ بیدار باشی بود که با آن همه ی خفتگان را آوای ولاء دادند. ولی عده ای مصداق صم ٌبکم ٌ قرآن قرارگرفتند وبا تمرد به خواب زمستانی شان مهر تائید زدند . به فرموده ی پیامبر مهر و رحمت صل الله علیه و آله و سلم این آوای جرس تا قیامت باید نواخته شود شاید در هر زمان خفته ای با این ندا به پا خیزد ........ احمد یوسفی عضو باشگاه وبلاگ نویسان راسخون بلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 92130 نفر
كل نظرات : 100 عدد
كل مطالب : 64 عدد
آخرین بروز رسانی : یک شنبه 15 فروردین 1395 
تاریخ ایجاد بلاگ :سه شنبه 23 مهر 1392 
امکانات وب