قالب وبلاگ

BLUEPLANET
زندگی زیباست اگر زیبا زندگی کنی 

 

تنها يك راه وجود دارد كه بتوانيد يك توت‌فرنگي چاق و چله و شيرين و آبدار بخوريد، آن هم با قيمتي بسيار ارزان: خودتان آن را پرورش دهيد
تقريبا همه مي‌توانند در خانه خودشان چنين كاري انجام دهند. پاييز نزديك است و بهترين زمان براي كاشتن توت‌فرنگي‌هاي آبدار در راه. البته بهار هم مي‌توانيد توت‌فرنگي بكاريد.

توت‌فرنگي ميوه مغذي است. سرشار از ويتامين‌ها و املاح. مي‌گويند از تصلب شرائين جلوگيري مي‌كند. براي رفع نقرس و سنگ‌هاي مثانه موثر است. اشتهاآور است و ادرار را زياد مي‌كند و دم‌كرده برگ آن را به مادراني كه به كودكان خود شير مي‌دهند، توصيه مي‌كنند.

تانن موجود در توت‌فرنگي به آن خاصيت مسهلي بخشيده است و در درمان يبوست موثر است. اگر توت فرنگي را له كنيد و در آب بريزيد، نوشابه‌اي به دست مي آيد كه براي درمان تب هايي كه با بيماريهاي التهابي همراه مي باشد، بسيار مفيد است.

خون‌ساز است و سرشار از كلسيم، فسفر، منيزم، پتاسيم و مقداري آهن و هيدرات 2 كربن بوده و در بدن توليد انرژي كرده و خستگي را برطرف مي‌كند. ويتامين‌هاي A، B و C هم به وفور در آن يافت مي‌شوند.

 

كاشت توت‌فرنگي

توت‌فرنگي با روشي موسوم به «رانر» زياد مي‌شود. يعني بوته‌هاي جــديد را كه ريشه‌دار باشند در محل مورد نظرتان مي‌كاريد. در نتيجه امكان بيمار بودن بوته‌ها زياد است. دقت كنيد كه بوته بيمار را نخريد. لكه برگي، سفيدك پودري، پوسيدگي سياه ريشه جزو مهمترين بيماري‌هاي توت‌فرنگي است كه نشانه‌هاي بارزي هم دارند. مثلا لكه‌هاي روي برگ و سفيدك‌هاي روي ساقه و برگ.

بهتر است در هر گلدان تنها يك بوته بكاريد مگر اينكه از گلدان‌هاي مستطيلي شكل دراز استفاده كنيد كه بتوانيد بين هر دو بوته 40 سانتي‌متر فاصله بگذاريد.

هر جايي كه گرما و خورشيد مناسب داشته باشد، براي قرار دادن گلدان توت‌فرنگي شما خوب است. توت‌فرنگي‌ها به دنبال مكاني مناسب و معتدل براي زندگي سه تا چهار ساله خودشان هستند. پس آن را از آنها دريغ نكنيد. توت‌فرنگي‌ها دوست ندارند تابستان‌هاي بسيار گرم و خشك را تحمل كنند.

درجه حرارت مناسب براي پرورش توت‌فرنگي بين 15 تا 25 درجه سانتيگراد است. البته توت‌فرنگي سرما را هم تحمل مي‌كند و در برابر آن نيمه مقاوم است. در زمستان اگر روي بوته‌هاي توت‌فرنگي‌تان را بپوشانيد تا دماي 18- درجه سانتيگراد را تحمل مي‌كنند.

براي كود گلدانتان بهتر است از تركيبي از كودهاي كمپوست مخصوص باغ، برگ يا زباله‌هاي سبز بازيافت شده استفاده كنيد و تا عمق 15 سانتي‌متري خاك گلدانتان (از بالا) را با آن بپوشانيد. بوته‌ها به خوبي درون خاك جاي دهيد و مطمئن شويد كه جوانه برگ‌ها همتراز با خاك است.

معمولا پرورش توت‌فرنگي، به ويژه وقتي جنس بوته‌هاي آن مرغوب باشد، بسيار آسان است. در ابتدا تنها كافي است علف‌هاي هرز را از خاك خارج كنيد، اما وقتي ميوه‌ها شروع كردند به در آمدن، حواستان به حشرات و آفت‌ها هم باشد.

مهمترين نكته در پرورش توت‌فرنگي اين است كه خاك گلدان آن را مرطوب نگه داريد. البته بايد حواستان هم باشد كه به طور ناگهاني حجم زيادي از آب را پاي گلدان نريزيد.

اگر گلدانتان را روي بالكن قار مي‌دهيد، وقتي ميوه‌ها در آمدند، پيش از اينكه رنگي به خود بگيرند، روي آنها را با پلاستيك بپوشانيد. اين كار آنها را از گزند پرنده‌ها در امان نگه مي‌دارد.
هر وقت توت‌فرنگي‌تان دورتادورش قرمز شد، يك روز به آن وقت بدهيد و آن وقت آن را بچينيد. اين فرصت يك روزه آنها را شيرين‌تر، آبدارتر و خوش عطرتر مي‌كند.

وقتي زمان باردهي بوته‌ها تمام شد، باز هم حواستان بايد به بوته باشد. شاخه‌هاي زائد را بزنيد و تنها برگ‌هاي كوچك را باقي بگذاريد. از لخت شدن بوته‌تان نترسيد. برگ‌ها دوباره رشد خواهند كرد. خاك گلدان را تقويت كنيد. براي تقويت خاك مي‌توانيد از همين برگ‌هاي خود بوته كه جدا كرده‌ايد يا كودهاي كمپوستي استفاده كنيد.

راستي بعد هم اگر توت فرنگي‌هايتان خوب به بار نشست مي‌توانيد اين دو كا را با آن‌ها بكنيد: اول و دوم.
[ چهارشنبه 2 مرداد 1392  ] [ 11:17 ق.ظ ] [ سید حسام طهرانی ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By Rasekhoon :.
درباره وبلاگ

نویسنده وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 67563 نفر
كل مطالب : 31 عدد
تعداد کل نظرات: 32 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: یک شنبه 30 تیر 1392 
آخرین بروز رسانی : سه شنبه 9 تیر 1394 
امکانات وب

دانلود آهنگ جدید