قالب وبلاگ

BLUEPLANET
زندگی زیباست اگر زیبا زندگی کنی 

خصوصیات : گل قهر بوته ایست رونده(خزنده-بالارونده) که در صورت استفاده از قیم تا ارتفاع یک متر رشد کرده و حدود 2 متر از فضای اطراف را نیز اشغال خواهد کرد . ساقه های آن چوبی و قرمز-قهوه ای رنگ وپوشیده از خارهای خمیده و انحنا داراست. شاخه ها ظریف و انعطاف پذیر بوده و توسط جفت برگهای 3-12 میلیمتری دوقسمتی در 15-25 ردیف پوشیده میشوند. گلها صورتی رنگ ومتشکل از گلبرگهای سوزنی شکلی هستند که در مجموع ساختاری کروی شکل را تشکیل میدهند.

مبدا: برزیل.امروزه در بخشهایی از آسیا وافریقا و امریکا هم به عنوان گونه غیر بومی و مهاجم مشاهده میشود.
نوع:بوته-درختچه .
 شرایط نگهداری : در نواحی گرمسیری و در فضای باز گیاهیست مقاوم که بعضا بواسطه سرسختی به گونه مهاجم هم بدل میشود اما نگهداری طولانی مدت در منزل نیازمند دقت و توجه به نیازهای این گیاه است. 

مهمترین دلیل توجه دوستداران گل و گیاه به این گونه، توانایی حرکت ودر واقع عکس العمل نشان دادن به محرکهای خارجیست.برگهای این گیاه در صورت لمس شدن یا لرزش(ورزش باد،بارش باران و ...)به سرعت از محل اتصال به شاخه ها جمع و روی هم "تا" شده و شاخه ها نیزحالت افتاده و پژمرده بخود میگیرند و در چنین شرایطی خارهای گیاه کارایی بیشتری پیدا میکنند.بنابراین بنظر میرسد که هدف از این نوع عکس العمل به لمس و لرزش ، محافظت و پیشگیری از خورده شدن گیاه توسط جانوران گیاهخوار و به عبارت بهتر حفاظت در برابر دشمنان طبیعی باشد.البته لازم به ذکر است که این گیاه در برابر گرمای زیاد و تاریکی هم عکس العمل مشابهی از خود نشان میدهد.

نور: آفتاب/نیم سایه.(در نواحی گرم و خشک میبایست از گیاه در مقابل آفتاب ساعات گرم روز محافظت کرد.)
رطوبت: متوسط.
روش آبیاری: خاک را مرطوب( و نه خیس و باتلاقی) نگهدارید.این گیاه به آبیاری بیش از حد حساس است.
ترکیب خاک:  بهتر است برای نگهداری،از خاکی غنی از مواد آلی استفاده کنید.یکی از مهمترین مسایل در مورد بستر گل قهر، توجه به زهکش و در واقع تهویه مناسب خاک است.
- بستراین گیاه میتواند شامل دو قسمت پیت یک قسمت پرلیت(یا ماسه)و دو قسمت لوم باشد.
- نکته جالب دیگر در مورد این گیاه توانایی جذب مستقیم نیتروژن از هوای اطراف است که از این طریق،گیاه امکان زندگی در خاکهای فقیر(به لحاظ نیتروژن)را نیز خواهد داشت.
تغذیه: در طول فصل رشد،تغذیه هفتگی بوسیله کود مایع با نصف غلظت توصیه شده روی لیبل و در طول فصل استراحت در صورت لزوم میتوان بصورت ماهیانه اقدام به تغذیه مصنوعی گیاه کرد.
نکات تکمیلی:  -در مورد مکانیسم حرکت و نحوه پاسخ به محرک خارجی نیز نظریاتی مطرح شده که به منظور پرهیز از اطاله کلام فعلا به آنها نمیپردازیم و در صورت لزوم،در پستهای بعدی همین تاپیک مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
 آفات:  گل قهر میتواند توسط انواع آفات،من جمله:مایتهای عنکبوتی قرمز،شپشک آرد الود و تریپس مورد تهاجم قرار بگیرد.توجه داشته باشید که برای کنترل آفات این گیاه نباید از صابونهای ضد حشره استفاده کرد چرا که استفاده از این نوع محصولات باعث سیاه شدن و خرابی برگها میشود.
تکثیر: روش اصلی تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر است اما تکثیر از طریق قلمه گیری در فصل تابستان نیز محتمل است.. 
[ پنج شنبه 21 شهریور 1392  ] [ 11:47 ق.ظ ] [ سید حسام طهرانی ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By Rasekhoon :.
درباره وبلاگ

نویسنده وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 67871 نفر
كل مطالب : 31 عدد
تعداد کل نظرات: 32 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: یک شنبه 30 تیر 1392 
آخرین بروز رسانی : سه شنبه 9 تیر 1394 
امکانات وب

دانلود آهنگ جدید