اگر بخوابیم

بعضی جمله ها را باید با طلا نوشت:

باید حواسمان را جمع کنیم، بفهمیم که: «من نام لم ینم عنه»؛ اگر ما اینجا خواب برویم، جبهه‌ی دشمن، پشت سنگر خودش معلوم نیست خواب رفته باشد؛ او بیدار است، علیه ما توطئه خواهد کرد. به نظر من، فتنه‌ی سال ۸۸ هم همین بود؛ برای ما یک زنگ بود، یک زنگ بیدارباش بود.

 

ادامه مطلب
[ پنج شنبه 11 دی 1393  ] [ 11:52 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

هشت ماه دفاع مقدس

تاریخ را باید مرتب ورق زد، حتی اگر خیلی تازه و یا تکراری باشد. چرا که برگ‌برگ تاریخ درس است؛ درس‌هایی از جنس زندگی!

کافی است که به پنج سال پیش برگردیم. زمانی که ملت ایران به فاصله 8 ماه، دو حماسه آفریدند. اول حماسه انتخابات بود که 85 درصدِ مردم پیروز آن بودند و رکوردی استثنائی را رقم زدند. اما بعد که فتنه‌گران داخلی دستور گرگ‌های خارجی را مو به مو اجرا کردند تا کشور را به آشوب بکشانند، حماسه دوم یعنی حضوری میلیونی در راهپیمایی 9 دی را به رخ جهانیان کشیدند تا همه دنیا بفهمد که در نظام ولایی، سیاست‌بازان هیچ‌کاره‌اند و اگر دنیا را صهیونیست‌ها و سیاست‌مداران‌شان اداره می‌کنند، در کشوری که «ولایتِ الله» حاکم باشد، «ولی‌الله» حکم‌رانی می‌کند. یعنی در این نظام دو رکن بیشتر وجود ندارد: «مردم» و «ولی». مسوولین هم در این میان یا خادم مردم و ولایت‌اند، یا دیر یا زود از صفحه روزگار حذف می‌شوند!

 


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 11 دی 1393  ] [ 11:48 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

مومن باید مبلغ باشد

 

قرمزبرای هر چیز با ارزشی که کسب می‌کنیم بهایی پرداخته می‌شود. مثلاً برای فهمیدن ارزشمند بودن کتاب، تلاش معلم لازم است. و برای اهمیت تبلیغ، خون امام حسین(علیه السلام) هزینه شده است.... تبلیغ هیچ‌گاه اختصاص به صاحبان دین و متبحران در امر تبلیغ نداشته و ندارد، تبلیغ یک فعالیت عمومی است. یک انسان شیعه باید بخشی از زندگی خود را صرف تبلیغ کند... اساساً شیعه بدون تبلیغ نمی‌تواند زندگی کند. جامعی الان ما بیش از هر زمانی نیاز به تبلیغ دارد. اگر جوانان مذهبی و متدین ما که خودشان اهل نماز اول وقت و روضی امام حسین(علیه السلام) هستند، به اندازه یک شیعی حداقل توان تبلیغ داشته باشند، ما به سرعت جهان را خواهیم گرفت...یکی ازمقدمات لازم برای تبلیغ دین، کسب آگاهی در زمینی معارف دینی است. برای زندگی مبلغانه داشتن و برای رفتارهای تبلیغاتی این آگاهی لازم است.

 

فلش 3 متن فوق بخشی از مجموعه سخنرانی های حجه الاسلام و المسلمین پناهیان با موضوع «مومن مبلغ» می باشد که تقدمی کاربران می گردد.

 

دانلود 2دانلود مجموعه سخنرانی های «مومن مبلغ»سخنرانی اول ، سخنرانی دوم ، سخنرانی سوم،سخنرانی چهارم، سخنرانی پنجم، سخنرانی ششم، سخنرانی هفتم، سخنرانی هشتم، سخنرانی نهم.

 


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 11 دی 1393  ] [ 11:37 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

بسته جدید ما آماده شد

هفته وحدت بر همه شما مبارک! سعی می‌کنیم بسته‌ای ویژه برای این هفته آماده کنیم. اما محتوای چهل و دومین بسته هفتگی هم کم از یک بسته ویژه برای هفته وحدت نداره. از قرآن و روایت و کلام امام و رهبری گرفته تا روزنوشت و شهدا، همه به این مناسبت نوشته شده. ان‌شاءالله که موضوع لزوم حفظ وحدت میان مسلمانان برای اهل مسجد به یک امر مهم و بدیهی تبدیل بشه و هر مسجدی مُبلغ این اندیشه در میان اطرافیان باشد.

با توجه به نظرسنجی هفته گذشته سعی خواهیم کرد طراحی را به سمتی ببریم که کسانی که امکان چاپ رنگی بسته‌ها رو دارن بتونن از این قابلیت استفاده کنن. در عین حال روند قبلی و مناسب بودن طرح‌ها برای چاپ سیاه و سفید هم ادامه پیدا کنه. برای شروع این هفته کلام امام و رهبری و روزنوشت به این شکل کار شده. منتظر نظرات شما در این زمینه هستیم.

بسته 42 تقدیم به شما...

1.49 مگابایت

1.49 مگابایت

34 کیلوبایت

7.12 مگابایت

4.54 مگابایت

 


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 11 دی 1393  ] [ 11:30 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

حیات جدید

حیات، ماهنامه فرهنگی سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به شماره هشتاد و دوم خود رسید. سرویس‌های حیات در حوزه‌های مختلف دانشگاه، سیاست، تشکیلات، اندیشه، بین الملل و ... به ارائه مطالب خود پرداخته و موضوعات را زیر ذره بین قرار داده‌اند.
 
 
 

​​

 

 در این شماره می‌خوانید:

 

 

مقاله و مقاله نویسی در ایران

در این شماره سرویس دانشگاه اسلامی «حیات» به موضوع مقاله و مقاله نویسی در ایران پرداخته شده است. در این پرونده در مصاحبه با آقای دکتر پیغامی، معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به ابعاد مقاله نویسی و آسیب‌ها و مشکلات مقالات در ایران اشاره شده است. «رشد علمی یا رشد مقاله» از دیگر مطالب این پرونده است که سعی دارد نگاهی روشن به آمارهای رشد علمی در ایران داشته باشد.

در دیگر مطالب این سرویس، به بررسی رشته علوم سیاسی در ایران پرداخته شده و گفتگویی با دکتر جمال‌زاده، رئیس اسبق دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه امام صادق علیه السلام دارد.

 
 


 

 

 

پرونده ویژه «جنبشولوژی»
حیات در این شماره با «جنبشولوژی» نگاهی طنزگونه به آسیب‌ها و چالش‌های فعالیت جنبش‌های دانشجویی در ایران دارد. «کارنامه جنبش‌های دانشجویی در جهان» و معرفی کتاب «تشکل دهه پیشرفت»، نوشته محمدصادق شهبازی از دیگر مطالبی است که در این پرونده به چشم می‌خورد.

 

در جستجوی پاسخ به چند مساله سیاستی

«حیات» در سرویس سیاست داخلی خود به مسائل سیاستی در ایران پرداخته و مساله روابط بین ایران و امریکا، حرکت‌های اصول گرایان در جهت رسیدن به وحدت و موضوع جمعیت به عنوان عنصر بقا و اقتدار یک ملت را مورد بررسی قرار داده است.

 
 


 

 

عراق، کانون همیشگی بحران

در پرونده ویژه بین الملل، به بررسی و تحلیل مسائل موجود در عراق پرداخته شده است. بررسی احزاب موجود در عراق، بررسی پرونده عملکرد نوری المالکی، نگاهی به علل بحرانی شدن عراق در منطقه غرب آسیا و نقش ترکیه در بحران عراق از مطالب این شماره بین الملل «حیات» می‌باشد.

 
 


 

 

زانوی ادب در محضر بزرگان تشکیلات

سرویس جامعه با پرونده ویژه تشکیلات اسلامی آمده است. در این شماره یک آیه، یک روایت و یک اسوه تشکیلاتی معرفی شده و در «روضه تشکیلاتی»، تلاش شده است تا درس‌هایی از عاشورا در عرصه تشکیلات فراگرفته شود.

 

 
 


 

حیات اندیشه

 

سرویس اندیشه با «مسیر معرفت» کار خود را شروع کرده و در قسمت دوم از درس گفتار دکتر مهدی سپهری، ابعاد معرفت شناسی اسلامی را مورد بررسی قرار داده است. همچنین حجت‌الاسلام علی محمدی در «فقه سیاسی» به جریان شناسی فقه حکومتی پرداخته است. «مدیریت احتماعی دین» و «فلسفه دین» از مطالب دیگری است تا بتوان آشنایی بیشتری از اندیشه اسلامی و جایگاه دین در اجتماع و حکومت به دست آورد.

 

 

 

 
 

 

در مصائب یک ماهواره بومی، آنچه در گردهمایی بزرگ اربعین کمتر دیده می‌شود، بررسی ویژگی‌های انقلاب اسلامی در نحوه تعامل با جهان، مروری بر زندگی علامه شهید سید اسماعیل بلخی و ... از مطالب بخش‌های مختلف دیگری همچون سرای اهل قلم، یادداشت مهمان، کتابخانه حیات، صندوقچه، حیات نیوز و... است.​
 
تارنمای حیات: hayat.basijisu.com
رایانامه حیات: hayatmag.isu@gmail.com
صفحه اینستاگرام حیات: http://instagram.com/hayatmag.isu/

 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 7 دی 1393  ] [ 03:42 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

لبه پرتگاه

رهبر انقلاب: چرا برای کشـور هزینه درست کردید؟ اگر خدای متعال به این ملت کمک نمی‌کرد، گروه‌های مردم به جان هم می‌افتادند، می‌دانید چه اتفاقی می‌افتاد؟ می‌بینید امروز در کشورهای منطقه، آنجاهائی‌که گروه‌‌های مردم مقابل هم قرار میگیرند، چه اتفاقی دارد می‌افتد؟کشور را لبِ یک چنین پرتگاهی بردند؛ خداوند نگذاشت، ملت هم بصیرت به‌ خرج دادند. در قضـایـای سـال ۸۸، این مسـئله‌ی اصلی است؛ این را چرا فراموش می‌کنید؟

دانلود با کیفیت بالا


ادامه مطلب
[ یک شنبه 7 دی 1393  ] [ 01:57 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

نه دی

عَلَم‌دارهای امروز

وقتی اسم عَلم و عَلم‌دار می‌آید، ذهن‌ها می‌رود به سوی یگانه یَل کربلا ابالفضل‌العباس که انصافا در همه ویژگی‌ها- از وفاداری گرفته تا ادب و تواضع- ممتاز بود.

اما چرا هیچ کس نمی‌رود این شخصیت استثنائی تاریخ را خوب بشناسد تا پا جا پای او بگذارد و به او اقتدا نماید؟ بلکه از این راه بتواند باری از بارهای جامعه اسلامی بردارد و عَلَمی از علَم‌های امروز را به دوش بکشد؟ البته کار، کار بزرگی است و از عهده هر کسی بر نمی‌آید؛ مگر کسی که ویژگی‌هایی داشته باشد:

لَا يَحْمِلُ هَذَا الْعَلَمَ إِلَّا أَهْلُ الْبَصَرِ وَ الصَّبْرِ وَ الْعِلْمِ بِمَوَاقِعِ الْحَق‏

این پرچم را تنها کسانی می‌توانند بر دوش بگیرند که اهل پایداری، بینش و آگاه به مواضع و جایگاه‌های حق باشند. (نهج‌البلاغه خطبه‌ی 173)

 

چقدر شبیه هم‌اند این دو کلمه: «صبر» و «بصر»! انگار برادران دوقلویی هستند که تا یکی‌شان نباشد، دیگری هم نخواهد بود. راستی، می‌دانستید که این روایت را امیرالمومنین در جنگ صفین- وقتی که آتش فتنه بالا گرفته بود- فرمودند؟ اکنون نیز که سال‌روز 9 دی، یادواره صبر و بصیرت این ملتِ عَلم به دوش است، زمان مناسبی است برای بزرگ‌داشت دو ارزش «صبر» و «بصیرت».

از محمدحسین شاه آبادی


ادامه مطلب
[ یک شنبه 7 دی 1393  ] [ 11:32 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

برای چند بار خواندن

«بسم الله الرّحمن الرّحیم
نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.»


ادامه مطلب
[ یک شنبه 7 دی 1393  ] [ 11:30 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

بسته 41 مسجدنما هم آماده شد

بسته 41 تقدیم به شما:
 

دریافت فایل‌های پی‌دی‌اف با نشان مسجدنما

حجم: 1.99 مگابایت

دریافت فایل‌های پی دی اف بدون نشان مسجدنما

حجم: 1.88 مگابایت

دریافت فایل متنی واژه‌پرداز word

حجم: 31.4 کیلوبایت

دریافت طرح‌های رنگی بسته

حجم: 4.61 مگابایت

دریافت طرح‌های سیاه‌وسفید بسته

حجم: 3.04 مگابایت

 
تصویر تعدادی از فایل‌های پی دی اف این هفته:
 
 
 
 

 

شهادت امام حسن عسکری علیه‌السلام

 

آغاز ولایت امام مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه

     

 

روز بصیرت و میثاق با ولایت

     

   

   

 

 

پیوندهای پیشنهادی مسجدنما رو در بخش پیشنهادهای ما از همه جا دنبال کنید.

10 پیوند آخر در پایین صفحه نخست دیده میشه و باقی در بایگانی پیوندها

 


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 4 دی 1393  ] [ 09:05 ب.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

یک کتاب خوب


      پیشنهاد به همه دوستداران پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) - اعم از شیعه و سنی - اینست که ترجمه كتاب خصائص را مطالعه كنيد و توضيحات و پاورقي هاي مترجم آن را نيز با دقت بخوانيد.
   حتی در هفته وحدت می توان هر روز چند حديث از اين كتاب انتخاب کرد و براي مردم قرائت کرد. در واقع این کتاب به عنوان یک متن وحدت بخش می تواند برای نزدیک شدن دلهای شیعه و سنی سودمند باشد. در واقع از آنجا که اين كتاب توسط يكي از عالمان بزرگ اهل سنت نوشته شده ، مي تواند محوري مناسب براي گفتگوهاي پيروان دو مذهب و نزديك شدن دلها باشد. 
   از جمله احاديثي كه در اين كتاب ذكر شده حديث غدير و حديث ثقلين و حديث منزلت و حديت رايت و حديث طير مشوي مي باشد.
   مشخصات كامل ترجمه فارسي كتاب « خصائص اميرالمؤمنين علي بن ابي طالب رضي الله تعالی عنه » :
عنوان :   ويژگي هاي اميرمومنان علي بن ابي طالب عليه السلام 
مؤلف :   ابوعبدالرحمان احمد بن شعيب نَسائي
ترجمه و پاورقي و شرح :  دكتر فتح الله نجارزادگان (محمدي)
ناشر : بوستان كتاب قم 
تلفن دفتر فروش تهران : 6460735
تلفن دفتر فروش قم : 02517743426
تلفن دفتر فروش مشهد : 2251139

از وبلاگ عربی معاصر


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 4 دی 1393  ] [ 01:57 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]