پیشنهاد صوتی

مقتلخوانی برادر میثم مطیعی است از لحظات آخر عمر حضرت علی (ع) و گفتگو با زینب کبری (س) راجع به اسارت اهل بیت

 
 

 


ادامه مطلب
[ جمعه 23 آبان 1393  ] [ 10:25 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

اربعین، حرم!

باشد قرار و وعده ما اربعین، حرم

مهر قبولی گذرم باش، یا حسین!

 
این رو، این روزها به عنوان امضای رایانامه‌هام استفاده می‌کنم.
خدا به شاعرش خیر بده.

ادامه مطلب
[ پنج شنبه 22 آبان 1393  ] [ 08:33 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات1 ]

یا زینب

سرّ نی در نینوا می ماند، اگر زینب نبود

کربلا در کربلا می ماند، اگر زینب نبود

چهره سرخ حقیقت بعد از آن طوفان رنگ

پشت ابری از ریا می ماند، اگر زینب نبود

 

خدا به شاعر این شعر، خیر بدهد.

من شاعرش رو نمیشناسم، اگر میشناسید، مرا هم باخبر کنید. 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 21 آبان 1393  ] [ 08:15 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

امام حسین، شهید راه امر به معروف-44

 

11. مردم بسیار به رفتار مسئولان نگاه می‌کنند و کاش افرادی در جامعه پست بگیرند که از جایگاه شخصی و مقامشان خوب استفاده کنند تا بتوانند بین مردم فرهنگ‌سازی کنند.

12. تقدیر از شهید بیش از اینکه مناسب قوه قضاییه باشد مناسب قوه مقننه و مجریه است زیرا مسئله امر به معروف و نهی از منکر مسئله‌ای است که مدیران اجرایی و فرهنگی با آن مواجه‌اند.

13. تمام ماهواره‌ها، مواد مخدر، جنایت‌ها و دزدی‌ها به میزان رفتار نابجای مسئولان، جامعه را دچار فساد نمی‌کنند، چطور قیمت دلار با رفتار یک مسئول اقتصادی تغییر می‌کند؟ در فرهنگ نیز وضعیت از این بدتر است و هرگونه صحبت یا سکوت مسئولان فرهنگی در رفتار مردم موثر است.

 

14. مسئولان جامعه باید از امر به معروف و نهی از منکر تقدیر کنند زیرا مردم بسیار باهوش هستند و سکوت مسئولان در این زمینه نشان دهنده کم اهمیت بودن موضوع برای آنان است و این مسئله سبب می‌شود هزاران پرونده به پرونده ناهنجاری‌های مختلف اضافه شود.

15. اولین کسانی که باید فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را توسعه دهند مسئولان هستند که باید میزان اهمیت موضوع را درک و بیان کنند تا صداقت مردم مردم گفتن آنها روشن شود.

16. برخی می‌گویند باید ممیزی‌های وزارت ارشاد کاهش یابددر حالیکه اگر امر به معروف و نهی از منکر باشد چه نیازی به ممیزی وجود دارد؟ هرکس که رفتار خلافی انجام دهد اگر با وجوه نهی از منکر در میان روبرو شود آن رفتار خلاف را تکرار نمی‌کند در صورتیکه در حال حاضر، ممیزی سبب مظلوم‌نمایی هم می‌شود.

17. این رفتار صحیحی نیست که ضارب خاطی را به قوه قضاییه و تقدیر از شهید را به بنیاد شهید بسپاریم زیرا وزارت ارشاد، رؤسای قوا، سازمان تبلیغات، حوزه علمیه و غیره در تقدیر از شهید امر به معروف و نهی از منکر بسیار نقش دارند و همه باید نسبت به شهید امر به معروف و نهی از منکر احساس وظیفه کنند زیرا آنچه اداره جامعه را تسهیل و مردمی می‌کند امر به معروف و نهی از منکر است و باید فرهنگ دعوت به خیر در جامعه باب شود.

18. دوگانگی رفتار مسئولان سیاسی جامعه سبب ضعف در امر به معروف و نهی از منکر می‌شود در حالی اگر شعور سیاسی و مدیریتی وجود داشته باشد فضای کشور از رفتارهای چندگانه سیاسی در برابر امر به معروف و نهی از منکر خارج می‌شود.

19. اینکه زمان شهادت شهید ناهی از منکر با سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی یکسان شده است را باید به فال نیک بگیریم زیرا این عناصر بدون امر به معروف و نهی از منکر سامان نمی‌یابد.

20. پای پرچم شهید سینه زدن کار ساده‌ای است، زیرا شهید انسان را به تواضع وا می‌دارد، امیدواریم تمام مسئولان سیاسی با زبان یکپارچه در مقام اهمیت دادن به امر به معروف و نهی از منکر بتوانند در راستای ارتقای این فرهنگ و ایجاد عزم ملی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر گام بردارند.


ادامه مطلب
[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 01:58 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات2 ]

امام حسین، شهید راه امر به معروف-43

 

1. هیچ قانون و اقدام فرهنگی در هیچ حاکمیتی به اندازه امر به معروف و نهی از منکر اثر ماندگار و بی هزینه برای جامعه ندارد.

2. اگر تمام قوه قضاییه همراه با دستگاه‌های نظارتی جمع شوند در بهترین صورت نمی‌توانند اثر امر به معروف و نهی از منکر را در کنترل بدی‌ها داشته باشند.

3. امر به معروف و نهی از منکر یعنی به صورت مردمی جلوی ناهنجاری‌ها و فساد بایستیم، کلمه مردم در جهان کلمه محترمی است بطوریکه با این کلمه حکومت‌ها تغییر می‌کند و قدرت‌های استکباری بزرگ پشت قدرت این کلمه هستند اما در جامعه ما این مسئله به خوبی توضیح داده نشده است.

4. هیچ قانونی قدرت امر به معروف و نهی از منکر را ندارد زیرا این مسئله موثرترین و فراگیرترین امر فرهنگی در جامعه است.

5. مگر در خانواده‌ها قانون وجود دارد؟ خانواده‌ها بدون قانون و از طریق توصیه‌های دلسوزانه مسائل خود را حل می‌کنند، برای یک جامعه نیز زشت است که مردم بیشتر از پلیس بترسند تا از ناهنجاری‌های اجتماعی.

6. جامعه‌ای از نظر فرهنگی و شعور اجتماعی بالا است که بیش از قانون و هرنوع جرمه‌ای از برخورد مردم بترسد.

7. فرهنگ مبتذل غرب انسانی نیست و به زندگی حیوانات نزدیکتر است و به همین دلیل بیشتر با قانون سر و کار دارد، این جامعه عقب افتاده و حیوانی است زیرا با حرکت مردمی اوضاع آن بهبود داده نمی‌شود.

8. امر به معروف و نهی از منکر هزینه زندگی را کاهش می‌دهد و بار قوه مقننه و مجریه را نیز کم می‌کند زیرا می‌تواند یکی از پایه‌های مقاوم شدن اقتصاد هم باشد.

9. مدیرانی که درک فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را ندارند نه تنها خدمتی به جامعه نمی‌کنند بلکه ناخواسته خیانت می‌کنند زیرا جامعه را در برخی مواقع باید با حرکت‌های مردمی اداره کرد.

10. اخیراً برخی از مدیران اجرایی از مردمی شدن فرهنگ می‌گویند که در بخش صحیح این معنا، تردیدی نیست ولی معنای آن چیزی جز امر به معروف و نهی از منکر هم نیست.


ادامه مطلب
[ دوشنبه 19 آبان 1393  ] [ 01:56 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات1 ]

امام حسین، شهید راه امر به معروف-42

گناهکار هم فقط بد حجاب نیست؛ که بعضی فقط به مسئله بدحجابی چسبیده اند. این یکی از گناهان است؛ و از خیلی از گناهان کوچکتر است، خلافهای فراوانی از طرف آدمهای لاابالی در جامعه وجود دارد؛

خلافهای سیاسی، خلافهای اقتصادی، خلاف در کسب و کار، خلاف در کار اداری، خلاف های فرهنگی، اینها همه خلاف است، کسی غیبت می کند، کسی دروغ می گوید، کسی توطئه می کند، کسی مسخره می کند کسی کم کاری می کند، کسی ناراضی تراشی می کند، کسی مال مردم را می دزدد، کسی آبروی مردم را بر باد می دهد.

اینها همه منکر است. در مقابل این منکرها ، عامل بازدارنده، نهی است؛ نهی از منکر. بگوئید «آقا نکن»، این تکرار «نکن»، برای طرف مقابل، شکننده است.


ادامه مطلب
[ دوشنبه 19 آبان 1393  ] [ 01:53 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

امام حسین، شهید راه امر به معروف-41

ما امر به معروف و نهى از منكر را در دايره كوچكى قرار داده، و به مواردى كه ضررش براى خود افرادى است كه مرتكب می ‏شوند، يا ترك می ‏كنند، محصور ساخته ‏ايم، در اذهان ما فرو رفته كه «منكرات» فقط همينهايى هستند كه هر روز می ‏بينيم يا می ‏شنويم. مثلًا اگر در اتوبوس نشسته ‏ايم، موسيقى گرفتند، يا فلان قهوه خانه كار خلافى را مرتكب شد، يا در وسط بازار كسى روزه خورد، منكرات می باشند، و بايد از آن نهى كرد. ولى به آن منكرات بزرگ توجه نداريم. آن مردمى را كه دارند حيثيت اسلام را از بين می برند، حقوق ضعفا را پايمال می كنند و... بايد نهى از منكر كرد.

 

ادامه مطلب
[ دوشنبه 19 آبان 1393  ] [ 01:53 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

امام حسین، شهید راه امر به معروف-40

نمونه های منکرهای اصلی، منکرهای حکومتی و کلان

صحبت‌های 22 سال پیش آقا، انگار صحبتهای امروز است. البته لزوما دنبال مصداق نباشید، ذهن‌تون به اندازه کافی مصداقهای امروزی ش رو پیدا میکنه. کمی احساس تکلیف کنیم:

نومید کردن مردم، نومید کردن دلهای امیدوار، کج نشان‏دادنِ راه راست، گمراه کردن انسانهای مؤمن و بااخلاص،سوءاستفاده کردن از اوضاع و احوال گوناگون در جامعه اسلامی، کمک کردن به دشمن، مخالفت کردن با احکام اسلامی و تلاش برای به فساد کشاندن نسل مؤمن. امروز دست‏هایی تلاش می‏کنند تا فساد را به صورت نامحسوس نه آن طوری که شما در خیابان آن را ببینید و بفهمید و مشاهده کنید به شکلهای گروهکی، ترویج کنند و جوانان را به فساد بکشانند؛ پسرها را به فساد بکشانند؛ مردم را به بی‌‏اعتنایی بکشانند. منکرات این‏هاست؛ منکرات اخلاقی، منکرات سیاسی، منکرات اقتصادی. همه جا، جای نهی از منکر است. مرداد 1371


ادامه مطلب
[ یک شنبه 18 آبان 1393  ] [ 01:51 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات1 ]

امام حسین، شهید راه امر به معروف-39

اهمیت امر به معروف کلان حکومتی به موارد ظاهری

امر به معروف، این‏هاست. و الّا اگر ما امر به معروف را در یک دایره محدود، آن هم به وسیله افراد معلومی، زندانی کنیم، دشمن هم در تبلیغات خودش بنا می‏کند سمپاشی‏ کردن؛ که در ایران بناست از این به بعد، نسبت به زنهای بدحجاب، این‏طور عمل شود! این واجبِ به این عظمت را، که قوام همه چیز به آن است، بیاورند در دایره‌‏ای محدود، در خیابانهای تهران؛ آن هم نسبت به چند نفر زنی که وضع حجابشان مثلًا درست نیست. این است معنای امر به معروف؟! این است معنای حضور نیروهای مؤمن در صحنه‏‌های گوناگون جامعه؟! قضیه، بالاتر از این حرفهاست. تخلّفها یک اندازه و یک نوع نیست. تخلّفها، تخلّف‏های فردی نیست. بالاترین تخلّفها، آن تخلّفها و جرایمی است که پایه‌‏های نظام را سست می‏کند. 

توجه دارید که آقا سال 71 دارند این حرفها را میزنند. یعنی یک عده از مسئولان اون موقع داشتند پایه های نظام را سست میکردند. حالا گذشته که گذشته، نسبت به مسئولان امروز (و البته نسبت به خودمون و نزدیکان خودمون) احساس مسئولیت کنیم!


ادامه مطلب
[ یک شنبه 18 آبان 1393  ] [ 01:50 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]

امام حسین، شهید راه امر به معروف-38

امر به معروف این است که همه کار داشته باشند به کارهای جامعه

امر به معروف فقط این نیست که ما، برای اسقاط تکلیف، دو کلمه بگوییم. آن هم در مقابل منکراتی که معلوم نیست از مهم‏ترین منکرات باشند. (تو همین سخنرانی بی حجابی را هم مثال میزنند.)

وقتی یک جامعه را موظّف می‏کنند که آحادش باید دیگران را به معروف امر و از منکر نهی کنند، این به چه معناست؟ چه وقت ممکن است آحاد یک ملت آمر به معروف و ناهی از منکر باشند؟ وقتی‏که همه، به معنای واقعی در متن مسائل کشور حضور داشته باشند؛ همه کار داشته باشند به کارهای جامعه؛ همه اهتمام داشته باشند؛ همه آگاه باشند؛ همه معروف‏شناس و منکرشناس باشند. این، به معنای یک نظارت عمومی است؛ یک حضور عمومی است؛ یک همکاری عمومی است؛ یک معرفت بالا در همه است.

7 مرداد 71


ادامه مطلب
[ یک شنبه 18 آبان 1393  ] [ 01:49 ق.ظ ] [ حمید درویشی شاهکلایی ]
[ نظرات0 ]