بسته پیشنهادی کتاب ویژه دهه اول عاشقی در ماه محرم

سنت معرفی کتاب یکی از سنتهای خوب است. تجربیات کتابخوانی خود را به دیگران انتقال دهیم و با هم تبادل نظر کنیم؛ ایده نویسنده را به چالش بکشانیم و فهم خود را افزایش دهیم. خلاصه متن زیر، بخشی از رایانامه یکی از دوستان است که در همین راستا به معرفی چند کتاب خوب ویژه ایام پرداخته است.
 
یکی از عاداتی که در ایام محرم داشتم، مطالعه موسمی بوده! یعنی همزمان با این ایام، کتبی رو که مرتبط با موضوع حضرت اباعبدالله علیه السلام و قیام ایشون بوده رو مطالعه میکردم. 

در میان کتبی که خواندم، چند کتاب بنظرم بسیار خوب و مفید رسید (تجربه شخصی است و ممکن است سایرین تجربه ای غیر از این رو داشته باشند)
 
معمولاً کتاب حماسه حسینی رو اکثر دوستان هم دانشگاهی در این ایام خوانده اند، ولی بنظرم مرور مجدد آن، بخصوص به صورت کامل و نه از روی خلاصه آثار، بسیار مفید است، بخصوص روضه هایی که شهید میخونند، بسیار اثرگذار است.
 
یکی دیگر از بهترین کتابهایی که در این ایام خوانده ام، کتاب «پس از پنجاه سال قیام امام حسین (ع)»، علامه شهیدی است. کتاب بسیار خوش قلم، مختصر و دارای قسمت های کوتاه و مستند و تحلیلی است از دوران پس از پیامبر تا شهادت حضرت. هر کس این کتاب رو نخونده، نصفه عمرش بر فناست!
 
کتاب «نسیم مبارک عاشورا»، مجموعه ای مختصر از بیانات رهبر معظم انقلاب در رابطه با محرم و قیام امام حسین است، که بنظرم کتاب خوبی است و برای افرادی که میخواهند در رابطه با دیدگاه های رهبر پیرامون قیام امام حسین(ع) آشنا شوند، مقدمه خوبی است.
 
مجموعه کتاب های «سلوک عاشورایی»، آقا مجتبا تهرانی هم که در نوع خود بسیار عالیست، سوای از موضوعات بسیار مهم و زیبایی که ایشان در سخنرانی های ایام محرمشان داشته اند، برای بنده روش و سبک بحث ایشان نیز بسیار جذاب و درس آموز است، که بنده اسم این سبک را فقاهتی یا اجتهادی می نامم.
 
کتاب «فتح خون» هم برای بنده بسیار شیرین و پرخاطره بوده و هست. کتاب مشتمل بر 10 فصل است و متناسب با روزهای دهه اول محرم که وقایع تاریخی را با نثری عارفانه و عاشقانه از زبان راوی تکمیل کرده است. در یکی از سال های ابتدایی دانشگاه، در دهه اول محرم، هرشب قبل از خواب، همراه سید شهیدان اهل قلم، با این کتاب همسفر کاروان حضرت میشدیم.
 
کتاب «سلوک عزادار» هم از سید محمد شجاعی، کتاب خوبی است برای افرادی که به تعبیر ما هیئتی هستند! مراتب عزاداری برای حضرت را می آورد و بایسته های یک عزادار واقعی. 
 
کتب دیگری هم در این مناسب خوانده ام، ولی چون به دلم ننشسته است و یا نتوانسته ام با آنها ارتباط برقرار کنم، نمیخواهم آن ها را معرفی کنم.
 
معمولاً فایل این کتابها را هم میتوان در اینترنت پیدا کرد، ولی چون فرصت نکردم جستجو کنم، این زحمت رو خود دوستان بکشند!
 
التماس دعای مخصوص
یاحق