چرا تبلیغ‌مان مؤثر نیست؟

#تبلیغ:
گاهی اوقات این سوال برای ما پیش می آید که چگونه و از چه طریقی دوستان و آشنایان و حتی متربیان خود را به سمت معارف اسلامی سوق دهیم و آن ها را با معارف اسلامی آشنا کنیم؟!
کتاب های بسیار متنوع و چند رسانه های مختلفی در این باره تهیه شده است که هر کدام با محور قرار دادن یک موضوع ، مانند سن،جنسیت،خلقیات و ... یک نسخه برای تبلیغ معرفی میکند. برخی فنون سخنوری را آموزش میدهد و برخی تقویت ارتباط غیر کلامی و زبان بدن و...
این دسته از کتاب ها بسیار مفید و کاربردی هستند ولی تاثیر چندانی در جذب مخاطب ندارند!!!!!🤔🤔

درست متوجه شدید این تکنیک ها در جذب و اثرپذیری مخاطب تاثیری ندارد.
برای درک بهتر این موضوع سعی میکنم یک مثال بزنم: شما فردی گرسنه هستید و به غذا نیاز دارید شخصی یک غذای تمیز و طاهر برای شما می آورد، شما غذا را قبول میکنید؟! حال اگر این شخص خود غرق در لجن و کثافت باشد و بویی بسیار متعفن داشته باشد حاضرید غذا را از او بگیرید؟! جواب شما مسلما منفی هست چرا که هرکدام از ما تجربه این چنینی داشته  ایم مثلا از رستورانی که خدماتی آن یک ذره کثیف و شلخته باشند غذا نمیگیریم!!

قضیه تبلیغ هم همین طوری است ، موضوع تبلیغ ما اسلام است ، دیانت است ، که تمیز و طاهر و به ذات خود دلچسب است و مورد نیاز مردم ، اما مبلغ آن که ما باشیم غرق در لجن زار گناه هستیم!!😔 پس نمیتوان توقع داشت کسی از ما موضوع تبلیغ را بپذیرد!!! فنون جذب مخاطب هم مثل کراواتی است بر آن لباس و بدن کثیف که تاثیری در جذب مخاطب ندارد!!


این صحبت ها برگرفته از تجربه شخصی خودم هست و واقعا به این موضوع  ایمان آوردم . قبلا در روایات متعدد این موضوع را دیده بودم اما خیلی آن را قبول نداشتم. معتقد بودم که انسان موجود بسیار پیچیده ای هست و دایم میتواند رو عوض کند و چیزی از خود نشان بدهد که واقعا نیست ، اما اشتباه میکردم!!! چون فعالیت تبلیغی فعالیت دایم و مستمر هست ممکن است مخاطب در چند برخورد اول به ذات واقعی شما پی نبرد اما بدون شک به زودی به اصل ذات شما پی خواهد برد و دیگر موضوع تبلیغ را از شما نمیگیرد و از شما به علت چند رویی و نفاق متنفر می شود!!!!

#تبلیغ امریست بسیار مهم و #ضروری که #بیش از هر چیز به #خودسازی نیاز دارد.

🆔@zzang_tafrih