مبارزه با اسلام در پوشش اصلاحات درسی در الجزایر!

حذف «بسم الله» از کتاب های درسی الجزایر

سیاست های آموزشی دولت #الجزایر این روزها سر و صدای بسیاری در این کشور به پا کرده. بیشتر این جنجال ها به اقدامات خانم «نورية بن غبريط» وزیر آموزش این کشور باز می گردد که در دستور العملی، حجاب #روبنده برای دانش آموزان الجزایری را ممنوع کرد و بهانه اش نیز این است که این حجاب باعث می شود که دانش آموزان شناخته نشوند و هم اینکه هنگام امتحانات تقلب کنند. 
کار تا آنجا بالا گرفت که نمایندگان نزدیک به جریان های اسلامگرای مجلس اعلام کردند که به زودی وزیر آموزش را به دلیل ترویج «بی دینی» در نظام آموزشی کشور استیضاح خواهند کرد.

با این حال واقعت این است که ماجرای حجاب روبنده، تنها دلیل حجم بالای انتقادات از وزارت آموزش الجزایر نیست بلکه پیش از این نیز این وزارت در اقدامی سئوال برانگیز خواستار حذف عبارت «بسم الله الرحمن الرحيم» و آیات #قرآن از کتب درسی دوره ابتدایی شد.
از سال 2014 که «بن غبریط» به عنوان وزیر آموزش مشغول به کار شد اقداماتش همواره انتقادات جریان های مختلف بخصوص احزاب و جریان های اسلامی را در پی داشته، از اصرار برای آموزش لهجه محلی الجزایری بجای تمرکز بر ادبیات عرب تا درج نام اسرائیل در کتب درسی بجای نام فلسطین. با این وجود، وزارت آموزش الجزایر همواره در برابر انتقادها گفته است که این اقدامات در چارچوب «برنامه اصلاحات» در نظام آموزشی الجزایر و با موافقت عبد العزيز بوتفليقة رئیس جمهور این کشور و برای پاکسازی نظام آموزشی کشور از آموزه های #ایدئولوژیک انجام شده است.

دولت الجزایر همواره به دلیل اتخاذ سیاست های سکولار از سوی جریان های اسلامگرای این کشور از جمله «اخوان المسلمین» مورد انتقاد بوده است.

@mr_ashoori