پیوند مرجعیت و قدرت در فاطمیه

مرجعیت، قدرت، سیاست و باقی قضایا

روز پنجشنبه مراسمی با عنوان اختتامیه دهمین گردهمایی خادمین فاطمیه در دفتر آیت الله وحید خراسانی برگزار شد. خبرگزاری ها جمله "در عزای حضرت زهرا نباید به وساوس شیطانی توجه کرد" را تیتر کرده و هدف این برنامه را "گسترش عزادرای فاطمی در آستانه ایام فاطمیه" عنوان کرده اند. نکته قابل توجه دیگر حضور پررنگ مقامات کشوری و حوزوی در ادوار مختلف این مراسم است. در مراسم روز پنجشنبه نیز جمعی از مسئولین و چهره ها از جمله مروی به نمایندگی از دفتر رهبری، اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، سید جواد شهرستانی، شیخ حسن صافی، سید جواد گلپایگانی، سید علی میلانی، حسینی بوشهری، علوی بروجردی، مروارید، شب‌‌زنده‌دار، غروی، سید احمد خاتمی، شیخ جواد فاضل لنکرانی، شیخ جعفر تبریزی، رحمانی فضلی وزیر کشور، علوی وزیر اطلاعات، صالحی وزیر ارشاد، نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، احمد مسجدجامعی از شورای شهر تهران، نبوی نماینده رئیس قوه قضائیه و صادقی استاندار قم حضور داشتند، که اتفاقی کم سابقه در اجتماعات و همایش های مذهبی است.(تصویری از این مراسم: goo.gl/ZKKE3w)
شاهبیت سخنان آیت الله وحید به عنوان پشتیبان اصلی مناسک فاطمیه در این مراسم باردیگر تاکید بر لزوم دسته روی هیئات عزادار در شهادت حضرت زهرا بود [این درحالی است که نقل مشهور مخالفت آیت الله خامنه ای با دسته کشی در ایامی غیر از محرم است] ایشان در ادامه همچنین انتقادات به آنچه به باور خویش شعائر فاطمی است را وسوسه شیطانی خواند.
بی تردید تلاش های آیت الله وحید در مسیر گسترش شعائر اهل بیتی(به زعم خود) با قوت ادامه داشته و خواهد داشت و تثبیت ایام فاطمیه در تقویم و تعطیلی روز شهادت حضرت زهرا و امام حسن عسکری(8ربیع) تنها گوشه ای کوچک از نتایج آن است، اما همراهی کانون های قدرت و سیاستمداران با ایشان باید مورد مداقه بیشتری قرار گیرد. پیش از این مناسک فاطمیه با پیوند قدرت مذهبی آیت الله و اراده سیاسی خاتمی در این مملکت تثبیت شد(توضیح ماجرا را از این لینک بخوانید: t.me/khomeinichi/1194) و چندی پیش با همراهی لاریجانی و روحانی، تعطیلی شبهه برانگیز 8ربیع در تقویم ایران ماندگار گشت. به راستی چه سودی در این همراهی نهفته است؟ بی شک دقت در روابط متقابل مرجعیت و قدرت میتواند پاسخ بسیاری از سوالات کلیدی را آشکار سازد.
اما آنچه در این میان اهمیت می یابد، بازیابی دوباره قدرت مرجعیت سنتی از یک سو و تغییر موضع اصلاحی و انتقادی جمهوری اسلامی در قبال تشیع سنتی از سویی دیگر است. اتفاقی که باید ریشه آن را در چرخش کلان گفتمان حاکم جستجو کرد.
〰〰〰
✔️به کانال خمینی چی بپیوندید:
✅ telegram.me/joinchat/A37i_D2GKuNf_OMxYriTHw