مسلمانیِ کامل؛ نه نیمه مسلمان

 

 نام دین ما «اسلام» است؛ اسلام یعنی تسلیم بودن در برابر اوامر خدا.
مسلمان یعنی کسی که خدا را شناخته و او را می ­پرستد و در همۀ کارها تسلیم فرمان اوست و همۀ دستورات او را بدون چون و چرا اجرا می ­کند. کسی که احکام و برنامه ­های دینی را به صورت گزینشی می­ پذیرد یا به آن عمل می­ کند، «نیمه مسلمان» است نه مسلمان کامل.
اسلام، اگر نماز و روزه دارد، جهاد و امر به معروف و نهی از منکر هم دارد. اگر در برنامه­های عبادی قانونمند است، در برنامه­های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی هم صاحب ­نظر است. مسلمان باید در همۀ موارد تابع حکم خدا باشد، نمی ­شود که آدمی نماز شب بخواند و برای اهل بیت (علیهم السلام) عزاداری کند و به زیارت مشهد و کربلا برود، ولی درآمدش از راه حرام باشد، ربا و رشوه هم بگیرد، احتکار و قاچاق هم داشته باشد.
ممکن است کسی دروغ نگوید، مردم ­آزار نباشد، زیارت و سینه ­زنی ­اش ترک نشود، ولی نماز نخواند یا به نماز اهمیت ندهد؛ چنین کسی مسلمان کامل و مورد قبول نیست.
ممکن است کسی اهل نماز و مسجد باشد، اما احتکار و ظلم و حق­کشی داشته باشد که این هم صحیح نیست.
نماز یکی از معیارهای مسلمانی است که در روز قیامت و هنگام محاسبۀ اعمال، پیش از هر چیز از آن سؤال می ­شود.


اگر کسی تاکنون اشتباه کرده و نسبت به نماز، بی ­توجه بوده و آن را جدی نگرفته است، ابتدا به درگاه 
مسلمانی آن است که که تابع «دین» باشیم نه تابع «دل».
اگر می ­خواهیم مُهر قبولی به مسلمانی ما بخورد و در آخرت از زیانکارن نباشیم، نماز را در رأس برنامه­ های خود قرار دهیم و به آن چنان اهمیت بدهیم که خدا و پیامبر (صلی الله علیه و اله) و اهل بیت (علیهم السلام) اهمیت داده­اند.
اولین چیزی که مورد سؤال و حساب قرار می ­گیرد، نماز است؛ اگر قبول شد، اعمال دیگر هم قبول می­ شود.[2]
امام محمد باقر (علیه السلام) هم فرمودند:
پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «اولین چیزی که روز  قیامت در عمل بنده به آن نظر می­ شود، نماز اوست؛ اگر قبول شد، در غیر آن هم نظر می ­شود و اگر پذیرفته نشد، به اعمال دیگر او نگاه نمی­ کنند.»[1]خداوند توبه کند که خداوند توبه­ پذیر و مهربان است، سپس تصمیم جدی بگیرد که از این پس نمازهایش را اول وقت، مرتب، صحیح و با توجه و حضور قلب بخواند تا نمازش دست او را بگیرد و در دنیا و آخرت سبب سعادت و رستگاری ­اش شود. ما که مسلمانیم، مسلمانِ کامل باشیم، نه نیمه مسلمان. مسلمانِ کامل کسی است که به همۀ دستورات دینی و ارزش ­های اخلاقی پای ­بند باشد که نماز هم یکی از مهم ­ترین آن ­هاست.
 

 

منبع: سستی در عبادت چرا، معاونت تبلیغات و ارتباطات آستان قدس رضوی

 

------------------------------
پی نوشت ها:
[1]. محمد محمدی ری شهری، میزان الحکمه، حدیث 10568.
[2]. همان، حدیث 10570.
 

[ پنج شنبه 24 اسفند 1396  ] [ 07:00 ق.ظ ] [ زینب زارع ]
نظرات