مرتبه
تاريخ : پنج شنبه 24 اسفند 1391 
مرد فقیرى بود که همسرش کره مى ساخت، آن زن کره ها را به صورت دایره های یک کیلویى مى ساخت. مرد آنرا به یکى از بقالى های شهر مى فروخت و در مقابل مایحتاج خانه را مى خرید. روزى مرد بقال به اندازه کره ها شک کرد و تصمیم گرفت آنها را وزن کند. هنگامى که آنها را وزن کرد، اندازه هر کره ۹۰۰ گرم بود. او از مرد فقیر عصبانى شد و روز بعد به مرد فقیر گفت:
دیگر از تو کره نمى خرم، تو کره را به عنوان یک کیلو به من مى فروختى در حالى که وزن آن ۹۰۰ گرم است.مرد فقیر ناراحت شد و سرش را پایین انداخت و گفت:
ما ترازویی نداریم و یک کیلو شکر از شما خریدیم و آن یک کیلو شکر را به عنوان وزنه قرار مى دادیم .یقین داشته باش که:به اندازه خودت برای تو اندازه مى گیریم!


ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391 

ماهی ۳

اینها را به خاطر بسپارید :
۱.ماهی ها نیاز به آب تازه ندارند، از تعویض آب هر روز خودداری کنید، برای قشنگی سفره عید ماهی ها را نکشید ...
۲.ماهی ها نیاز به غذای زیاد ندارند به آنها چیزی مثل نان ندهید ،،،
۳.ماهی ها از صدا و ضربه میترسند ، آنها را در جای بدون تکان قرار دهید ،،،
۴. ماهی را دست مالی نکنید ،،،
۵. آب شهری و تازه برای آنها قابل استفاده نیست، آب را ۲۴ ساعت بیرون نگه دارید،و مواد معلق آن ته نشین شود
۶، هنگام تعویض آب حداکثر ۷۰ درصد آب را عوض کنید و از آب قبلی داخل ظرفشان بریزید،
۷. اگر شرایط نگهداری ماهی را ندارید بهتر است اصل ماهی عید نخرید،،،

 

چرا ماهی های عید می‌میرند؟چه کنیم که نمیرند؟


چند روز قبل با این روش یکی از ماهی های عید را نجات دادم و تازه متوجه شدم خواهران خودم از این روش اطلاعی ندارند اما من فکر میکردم این را همه میدانند، پس تصمیم گرفتم آن را مکتوب کنم ،،،

به جای مقدمه چینی فقط بگویم که چه بخواهیم چه نخواهیم سالانه صدها هزار ماهی قرمز در موقع سال نو وارد خانه ایرانی‌ها میشوند و تقریبا ۹۰ درصد آنها در همان ایام عید می‌میرند ، با تمام حرفهایی که دراین محیط از نخریدن ماهی میشنویم باز هم در محیط واقعی میلیونها ماهی در این مقطع زمانی خرید و فروش میشوند ،،، به هر ترتیب این ماهی ها مخلوق خدا هستند و اگر آنها را در اختیار گرفته‌ایم مسئولیت جان آنها را نیز بر عهده داریم ،،، در این جا یک روش ساده را برای نجات ماهی های دم مرگ بررسی میکینم
-- 


۵عامل اصلی مرگ ماهی‌های عید 

ماهی ۲  


۱. ترس - این عامل ناشی از صداهای بلند ، لرزش های ناگهانی و عوامل اینچنینی است که برای حیوان حساس و کوچیکی مثل ماهی عید قابل تحمل نیست ، قرار دادن ماهی در یک مکان که با راه رفتن در خانه و یا روشن و خاموش شدن وسایل برقی مانند یخچال به لرزش نیفتد یک عامل مهم در حفظ این موجودات است . هر ضربه کوچک به تنگ ماهی برای آنها مانند این است که آنها را داخل تبل انداخته باشید ،،،

۲. آلودگی شیمیایی - این عامل بخاطر وسواس نگهداری ماهی‌ها رخ میدهد و بیشتر بخاطر این است که تنگ ماهی‌ها و یا وسایل زینتی داخل تنگ را با مواد شوینده شسته و قبل از اینکه اثر این مواد از بین برود ماهی را در همان ظرف قرار میدهند . گاهی نیز آغشته بودن دست ا هر وسیله به مواد شوینده و داخل کردن آن به آب داخل تنگ یا آکواریوم این آلودگی وارد آب میکند، برای جلوگیری از این مورد بهتر است در شستن ظروف ماهی وسواس به خرج ندهید و اگر راهی جز استفاده از این مواد نبود با کمترین مقدار و این کار را انحام دهید چندین بار بطور کامل آب کشی نمایید ، برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن مواد داخل تنگ میتوانید از سرکه و نمک و یا اگر جرمهای شیشه بیش از حد شده بود از مقدار کمی جوهر نمک رقیق شده استفاده کنید ، دقت کنید ظرف ماهی را پر آب کرده و حداقل ۲۴ ساعت بگذارید تا بماند و اگر روی آب هیچ نشانی از لایه های چربی و مواد شیمیایی وجود نداشت آن را مورد استفاده قرار دهید.

۳ . کمبود اکسیرژن - خفگی کامل و یا خفیف داخل آب یکی از عوامل اصلی مرگ ماهی‌ است و چون ماهی های قرمز یا همان ماهی عید نوع ضعیف تری از ماهی‌های آکواریوم هستند این عامل آنها را سریعتر خواهد کشت. اکسیژن در آب راکد به مرور کم میشود و در صورتی که تعداد ماهی ها زیاد باشید این اتفاق سریعتر رخ میدهد ، دقت کنید جریان داشتن آب بطوری که در جایی از مسیر ایجاد حباب شود و هوا داخل آب نفوذ کند میتواند اکسیژن آن را تامین کند. یکی از نشانه کمبود اکسیژن آب بالا آدم ماهی‌ها و مکیدن آب از بالاترین سطح آب میباشد. این نشانه در موقع گرم شدن آب هم رخ میدهد. البته این مورد برای تعداد ۱ یا ۲ ماهی در یک تنگ ۵ لیتری  تقریبا هر ۲ ماه رخ میدهد که با تعویض قسمتی از آب تنگ ( نه تمام آن ) این موضوع قابل پیشگیری است ، برای تعداد بیشتر حتما نیاز به دستگاه حباب ساز و یا پمپهای آب است که در حال حاظر به اسم فیلتر آب فروخته میشود . پس آب ماهی را نیز به یکبارگی عوض نکنید ، بهتر است حداکثر ۷۰ درصد آب تعویض شود .

۴. تغییر دما - بدانید ماهی های عید در آب تقرییا سرد باید زندگی کنند و دمای آنها مقداری باید از دمای محیط سردتر باشد ، معیار ساده دمای آب برای آنها همان دمای آب قابل نوشیدن است ، یعنی نه آب گرم و معمولی باشد و نه منجمد .  این مورد به دلیل اینکه ماهی های عید در ساده ترین شرایط نگه داری میشوند مرگ آور است . گرم شدن آب به دلیل تابش مستقیم آفتاب به مدت طولانی و یا قرار گرفتن در نزدیکی بخاری و شومینه و شوفاژ ، ماهی را دچار نوعی گرما زدگی میکند که به دلیل ضعیف بودن این حیوان مرگ آن را در پی خواهد داشت. و همچنین تغییر دمای ناگهانی آب در هنگام تعوض جا عامل مرگ آوری است ، این تغییر دما باید بسیار آرام رخ دهد ، و انتقال از ظرفی به ظرف دیگر باید با جابجا کردن آب در چند ساعت انجام شود تا دمای بدن ماهی‌ها با محیط یکی شده و دچار شک نشوند ،،،
۵. پرخوری - یکی دیگر از عوامل اصلی مرگ ماهی‌ها ریختن غذای زیاد داخل آب است ، ریختن غذای زیاد مخصوصا ریختن نان و برنج داخل آب علاوه بر کدر شدن آب باعث پر خوری و پاره شدن اعضای داخل شکم ماهی میشود .( باد کردن و تیره شدن ناحیه شکم علامت آن است ) این نوع ماهی در هفته به اندازه یک عدس غذای مخصوص ماهی ( دانه های سفت تهیه شده از ماهی خشک) نیاز دارد، بیش از آن غذا دادن به ماهی‌ها لطف کردن به آنها نیست،،،، ( در این مورد ماهی را از آب خارج کرده و در یک ظرف جدا و آب خالص قرار دهید تا از محیط قبلی جدا شود و بیشتر غذایی نخورد، صبر کنید علایم پرخوری طی چدن ساعت تا جند روز رفع شود.
--ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : چهارشنبه 23 اسفند 1391 

حضرت «حوا» در قبرستانی نزدیک شهر جده در کشور عربستان به خاک سپرده شده است. پیش از نفوذ وهابیت در این کشور، قبر ایشان دارای مقبره بوده است. در حال حاضر هیج اثری از مقبره وجود ندارد و محل آن را با بتون مسطح کرده اند.


تصاویری از مقبره حضرت حوا قبل از تخریب را ببینید. 


 

مقبره حضرت حوا پیش از تخریب


 

از جمله عکسها یی که در وزارت فرهنگ فرانسه از این مکان نگهداری می شود مربوط به سال 1918 میلادی می باشد و یکی از مستشاران نظامی غربی به نام winchelsen در مناطق عربی گرفته است.
 

مجله لوپوئن فرانسوی هم در مورد وجود چنین مقبره ای در ایام حج نوشت: قبرستانی در نزدیکی جده وجود دارد که حاجیان ایرانی برای زیارت به آن مراجعه می کنند، ولی از مقبره حضرت حوا اثری به جز یک دیوار باقی نماده است و ایرانیان با خواندن دعاهایی در آن جمع می شوند.ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : چهارشنبه 9 اسفند 1391 

متنفر شدن از آدمها مطمئناً خیلی آسان‌تر از بخشیدن کسانی است که به شما بدی کرده‌اند. نمی‌خواهیم بگوییم که بخشش چیزی است که باید راحت آن را خرج کنید. بخشش همه اراده شما را می‌گیرد و در روند آن مجبور خواهید شد بخشی از آنکه هستید را هم بدهید.

بسیاری از متخصصین ادعا می‌کنند که برای گذشتن از آسیبی که کسی به شما می‌زند، باید تمایل به بخشیدن آن فرد داشته باشید. بااینکه گفتن این سخت نیست اما در واقعیت آنقدرها هم که تصور می‌کنید آسان نیست. برای خیلی‌ها ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بتوانند کسی را ببخشند، مخصوصاً در مواردی که فرد متوجه آسیب جدی شده باشد. و البته کسانی هم هستند که هیچوقت کسانی که به آنها صدمه می‌رسانند را نمی‌بخشند.

پس چرا بخشیدن کسانی که به شما بدی کرده‌اند تا این اندازه مهم است؟ دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. مهمترین این دلایل این است که وقتی احساس نفرت را درون خود نگه می‌دارید، رنج خودتان را بیشتر می‌کنید. همچنین حق گذشتن از اتفاقات و شاد بودن دوباره را از خود می‌گیرید. وقتی کیسه نامرئی تنفر را با خود حمل می‌کنیم، به آرامی بخشی از آنچه که هستید را ویران می‌کنید و به کسی که از او متنفر هستید اجازه می‌دهید روی شما کنترل پیدا کند. درآخر این احساس تنفر شما را سوزانده و تخریب فاجعه‌باری در زندگی و روابطتان ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید تاثیری که بر زندگی شما داشته‌اند را از میان بردارید، باید راهی برای بخشیدن آن فرد پیدا کنید.

نکته آن این است که چطور باید این کار را بکنید؟ آیا باید ملاقاتی رودررو برای صحبت کردن درمورد آنچه برایتان اتفاق افتاده با آن فرد داشته باشید و به او بگویید که او را بخشیده‌اید؟ به این بستگی دارد که خودتان فکر می‌کنید چه روشی برایتان بهتر است. یک پاسخ قطعی برای همه اتفاقات وجود ندارد و نمی‌توان استانداردی خاص تعیین کرد. بخشش می‌تواند آسیب‌هایی به دنبال داشته باشد. اگر درمورد شما هم همینطور است، پس هنوز برای آن آمادگی ندارید. البته بخشش راه‌های دیگری هم دارد.

یکی از روش‌هایی که آسیب کمتری به دنبال خواهد داشت این است که نامه‌ای برای آن فرد بنویسید و کارهایی که آن فرد در حق شما کرده را با مقدار جزئیاتی که می‌خواهید شرح دهید. حتماً نامه را بازخوانی کنید تا مطمئن شوید که چیزی که می‌خواستید بیان کنید کاملاً در آن وجود داشته باشد. هر جزئیات دیگری که می‌خواهید را به آن اضافه کنید و البته این را هم قید بکنید که آن فرد را بخاطر کارهای بدی که در حقتان کرده است، بخشیده‌اید. مرحله بعدی خیلی مهم است. اینکه آن نامه را برای آن فرد بفرستید یا خیلی راحت آن را بعنوان نشانه‌ای از بخشیدن آن فرد، از بین ببرید. برای خیلی‌ها بهتر است که آن نامه را جایی چال کنند یا حتی آن را بسوزانند.

بخشیدن آدمها یکی از سخت‌ترین کارهایی است که از عهده انسانها برمی‌آید. به هیچ وجه نباید برای آن عجله کرد یا آن را آسان گرفت؛ بخشیدن آدم‌ها یک کاتالیزور خوب برای جلو رفتن در زندگی است.ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ

موجودی که می‌تواند رنگ خود را به یکباره تغییر دهد و با استفاده از زبانش شکار کند و نیز دید ۳۶۰ درجه دارد، آیا ارزش آن را ندارد که درباره اش بیشتر بدانیم؟ احتمالا شما هم با من هم عقیده هستید که آفتابپرست یکی از جالبترین خزندگان این سیاره است. در اینجا سعی داریم ۱۰ نکته مهم در مورد آفتاب پرست را برایتان یادآوری کنیم:

۱. تقریبا نیمی از گونه‌های آفتابپرست در جزیره ماداگاسکار زندگی می‌کنند. تا کنون حدود ۱۶۰ گونه از آفتاب پرست شناخته شده است. آنها از آفریقا به جنوب اروپا و نیز جنوب آسیا تا سریلانکا پراکنده شده اند. آنها همچنین در ایالات متحده، مناطقی مانند هاوایی، کالیفرنیا و فلوریدا دیده شده اند.

۲. آنها تغییر رنگ می‌دهند. بسیاری از آفتاب‌پرست‌ها از قهوه ای به رنگ سبز تغییر رنگ می‌دهند، اما بعضی‌ها می‌توانند تقریبا هر نوع رنگی را به خود بگیرند. هر تغییر رنگ می‌تواند تا ۲۰ ثانیه رخ دهد. آفتابپرست‌ها با سلول‌های ویژه ای متولد می‌شوند که دارای یک رنگ یا رنگدانه است. این سلول ها در لایه های بیرونی پوست آفتابپرست کشیده شده اند. این لایه دارای رنگدانه قرمز یا زرد است. لایه های پایین تر دارای رنگدانه آبی یا سفید است. هنگامی که این رنگدانه ها تغییر کنند، رنگ پوست آفتاب پرست تغییر می‌کند.

لایه بالایی پوست پیامی برای تغییر رنگ پوست از مغز دریافت می‌کند، این پیام باعث بزرگتر یا کوچکتر شدن سلول‌ها می‌شود و در نتیجه باعث ترکیب رنگدانه‌ها می‌شود. (مثل نقاشی) همچنین ماده ای شیمیایی به نام ملانین نیز وجود دارد که موجب تیره شدن سلول‌ها می‌شود.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که آفتاب پرست رنگ پوست خود را برای استتار در محیط تغییر می‌دهد. دانشمندان در این مورد اختلاف نظر دارند. مطالعات آنها نشان داده است که نور، دما و خلق و خوی آفتاب پرست علت اصلی تغییر رنگ است. گاهی اوقات تغییر رنگ باعث می شود که آفتابپرست احساس راحتی در محیط داشته باشند. گاهی اوقات نیز به آن‌ها کمک می‌کند تا با آفتابپرست‌های دیگر در ارتباط باشند.ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : جمعه 4 اسفند 1391 

با سلام خدمت شما دوستان و بازدیدکنندگان عزیز

اندکی از زمان ساخت این وبلاگ میگذره که در این مدت به یاری شما دوستان موفق شدیم چندین بار به عنوان بهترین پست های هفته انتخاب بشیم .

امروز هم شاهد این بودیم که وبلاگ به عنوان یکی از شرکت کنندگان در مسابقه وبلاگ شناسی موفق شد که جزو نفرات برنده باشه ، از همین جا از لطف همتون خصوصاً مدیران سایت راسخون و دوست خوبم و کاربر فعال سایت راسخون با نام کاربری bivafa هم تشکر میکنم.

امیدوارم بازدید کنندگان وبلاگ بازم مثل قبل مطالب وبلاگ را دنبال کنند.ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : چهارشنبه 25 بهمن 1391 

استاد حامد رفیعی فوق لیسانس زبان انگلیسی و دارنده مدرک Delta و Celta از دانشگاه کمبریج انگلستان

اشاره:

عواملی که باعث ناکامی زبان آموزان در یادگیری زبان انگلیسی می شود.

بشر در هيچ دوره‌اي اين چنين با حجم انبوهي از داده‌ها و اطلاعات مواجه نبوده است. سرگرداني انسان امروز،

انتخابي مناسب از بين هزاران امكاني است كه عمر كوتاهش را بر نمي‌تابد و اين سرگرداني، در انتخاب روشي

مناسب براي يادگيري يكزبان بين المللي با گستره توليد جهاني، صد چندان شده است. كتابها، فيلمهاي صوتي -

تصويري، كلاسهاي آموزشي رسمي و غير رسمي، نرم افزارها و پهنه گسترده اينترنت در كارند تا امر فراگيري يك زبان

خارجي تحقق يابد. آيا اشكال در بهره هوشي ما دانش آموزان و دانشجويان ايراني است كه با گذراندن بيش از ده

سال از دوران راهنمائي تا دانشگاه هنوز نتوانسته‌ايم در حد قابل قبولي زبان بياموزيم؟ چرا ما دانش آموزان و

دانشجويان ايراني با گذراندن بيش از ده سال، از دوران دبيرستان تا دانشگاه، هنوز نتوانسته‌ايم در حد قابل قبولي

زبان بياموزيم. بدون شك اشكال در بهره هوشي و توانائي‌هاي ما نيست بلكه مشكل در روشها و تكنولوژي‌هایي است

كه ما با استفاده از آنها زمان بزرگي از زندگي خويش را از دست داده‌ايم. عمده‌ترين دلايل نا‌كامي در فراگيري زبان در

كشور ما بقرار زير است:


 ترس

ما هميشه زبان را درس مشكلي تصور مي كرديم كه بايد آنرا امتحان دهيم و بدين دليل هرگز فرصت استفاه از آنرا

بصورتي نيافتيم كه از آن لذت ببريم.


 تكيه بر محيط مبتني بر متن

دنياي واقعي زبان، يك دنياي صوتي است. در حالي كه سيستم آموزشي ما، دنيايي مبتني بر متن بوده است و اين

باعث مي‌شد كه مشكل تلفظ نيز بر مشكلات بيشمار ما افزوده شود. بدليل عدم زيستن در يك محيط واقعي صوتي

با آن احساس بيگانگي مي‌كنيم. نتيجه اين سيستم آموزشي در آرماني ترين شرايط تربيت مترجم بود، نه كسي كه

با زبان بتواند ارتباط برقرار كند.


 تكيه بر گرامر

كاش ما زبان را با روش كودكان ياد مي‌گرفتيم كه كمترين اهميتي براي دستورات پيچيده زبان نمي‌دهند. راستي ما،

خود چقدر با گرامر زبان مادري خود آشنا هستيم؟ دستوات گرامري در تمامي زبانها يك موضوع كاملاً تخصصي

و انتزاعي از زبان است و اگر نه اينست، پس اينهمه رشته‌هاي دانشگاهي سطح بالا در رابطه با دستور زبان چه

معني مي‌دهند؟ حرف زدن با رعايت دستورات گرامري زباني پر از استثناء، مانند انگليسي، تقريباً غير ممكن است.ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : دوشنبه 23 بهمن 1391 

اگر بخواهیم دلایل پیشرفت یک شرکت و یا یک کارخانه را ارزیابی کنیم ، میتوانیم به وضعیت برند آن شرکت دقت کنیم که آیا محصولات این کارخانه یک برند شناخته شده است یا خیر ؟ بازخورد‌ها در رابطه با برندش چگونه بوده است ؟ در این نوشته دوستان خوب ما در وب برندینگ توضیحاتی در مورد برند سازی میدهند.

تاریخچه برندینگ

اغلب مردم و حتی شرکت‌های تجاری فکر می‌کنند که پدیده برندینگ ، یک پدیده جدید و مدرن است ، در اواخر سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ عنوان برندینگ نه تنها برای کمپانی‌ها و محصولات آنها به گسترش یافت بلکه این پدیده به شهرداری‌ها ، دانشگاه‌ها ، سازمان‌های غیرانتقاعی و حتی افراد نیز کشیده شد ، و در آن زمان برندینگ آغاز پیشرفت خود را شروع کرد ولی پدیده برندینگ به بسیار قبل تر بر می‌گردد.

برندینگ به قرن‌ها پیش بر می‌گردد ، به عنوان مثال در سال ۱۳۰۰ قبل از میلاد ، علامت‌های شرکتی بر روی سفال‌های چینی ، یونانی و هندی نیز موجود بوده است ، تازه حتی باستان شناسان بر اساس تحقیقات و پژوهشی که انجام داده اند ، نشان داده است که تبلیغات و عنوان نام تجاری در بابل به بیش از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد بر میگردد، اما واقعا پدیده برندینگ در چه زمانی به وجود امد ؟؟؟ حدودا ۵۰۰۰ سال پیش !!!ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : جمعه 20 بهمن 1391 

از استعدادها و فرصت‌هایتان نهایت استفاده را ببرید. نقاط ضعف و قوتتان چیست؟

برای بالا بردن میزان احتمال موفقیت‌هایتان در زندگی باید بیشترین استفادهٔ ممکن را از استعدادهایتان ببرید. اگر به نقاط ضعفتان واقف باشید با مشکلات کمتری روبرو خواهید شد. مدیرت این ضعف‌ها موجب می‌شود در کاری که انجام می‌دهید تا آنجا که امکان دارد از این ضعف‌ها دور باشید.

پرسش اصلی آن است که چگونه می‌توان این نقاط ضعف و قوت را شناخت و فرصت‌ها و تهدیدهای ناشی از آن را تحلیل کرد!؟ تحلیل سوات تکنیکی مؤثر برای این کار محسوب می‌شود.

آن چه از سوات تکنیکی قوی ساخته است، آن است که می‌تواند فرصت‌هایی که به چشم نمی‌آیند را پررنگ کند و در نتیجه با شناسایی نقاط ضعف و با مدیریت و حذف تهدیدهای سر راه به پیشرفت ما کمک کند.

در چارچوب تحلیلی سوات با شناختی که از خودمان به دست می‌آوریم تمایزی اساسی بین خود و دوستان و هم گروهانمان قائل می‌شویم؛ و از آن پس با بسط و گسترش توانایی‌ها و استعدادهای تخصصی لازم برای کارمان دست به پیشرفتی قابل ملاحظه خواهیم زد.ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : شنبه 14 بهمن 1391 

به احتمال زیاد شما نیز شایعه ای که اصرار داشت به تمام زنهایی که می شناسید بگویید بال مرغ نخورند را در فضای مجازی خوانده اید.
————————-
نمونه ای از شایعه:

از خوردن بال مرغ بپرهیزید!! >>> به ویژه بانوان
” لطفا اطلاع رسانی کنید ”
خانمی به منظور برداشتن زائده ای که اخیرا در رحمش رشد کرده بود، تحت عمل جراحی قرار گرفت کیست برداشته شده پر از مایع خون مانند و تیره رنگی بود. به گمانش، پس از این جراحی سلامتی خود را باز یافته است. او سخت در اشتباه بود! تنها چند ماه پس از عمل جراحی بیماری او دوباره عود کرد با پریشانی جهت تشخیص به متخصص زنان مراجعه کرد در طول معاینه، پزشک سوالی از او پرسید که او را به تعجب واداشت. پزشک از او پرسیده بود که آیا او از مصرف کننده های پر و پا قرص بال مرغ است و او در حالی که به این سوال پاسخ مثبت می داد با خود می اندیشید که چطور پزشک زنان از عادات غذایی او باخبر است واقعیت این است که امروزه در این دنیای مدرن برای تسریع رشد، به مرغ ها هورمون استروئید تزریق می شود تا میزان سرعت در تامین نیاز جامعه فراهم گردد این نیاز، نیازی نیست جز نیاز غذایی اجتماع. تزریق استروئید به مرغ در ناحیه گردن یا بال انجام می شود. بنابراین تجمع استروئید در این دو ناحیه از همه جا بیشتر است. استروئیدها دارای اثرات وحشتناکی بر روی بدن انسان هستند. علاوه بر تسریع رشد، اثرات بسیار خطرناک تری در مجاورت با هورمون های زنانه ایجاد می کنند که منجر می شود تا زنان هرچه بیشتر مستعد رشد کیست در رحم خود باشند.بنابراین توصیه می شود که افراد مراقب رژیم غذایی خود بوده، از دفعات استفاده از بال مرغ بکاهند.ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : دوشنبه 2 بهمن 1391 

گاه گاهی که دلم می گیرد

 

پیش خود می گویم

 

آن که جانم را سوخت

یاد می آرد از این بنده هنوز

گفته بودند که از دل برود

 

یار چو از دیده برفت

 

مدتی هست که از دیده من رفتی لیک

 

دلم از مهر تو آکنده هنوز...

 

 ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : دوشنبه 2 بهمن 1391 

اولین روز دبستان بازگرد
کودکی ها شاد و خندان بازگرد
بازگرد ای خاطرات کودکی
بر سوار اسب های چوبکی
خاطرات کودکی زیبا ترند
یادگاران کهن مانا ترند
درسهای سال اول ساده بود
آب را بابا به سارا داده بود
درس پند آموز روباه و خروس
روبه مکار و دزد چاپلوس
کاکلی گنجشککی باهوش بود
فیل نادانی برایش موش بود
روز مهمانی کوکب خانم است
سفره پر از بوی نان گندم است
با وجود سوز و سرمای شدید
ریز علی پیراهن از تن می درید
تا درون نیمکت جا می شدیم

ما پر از تصمیم کبری می شدیم


پاک کن هایی ز پاکی داشتیم
یک تراش سرخ لاکی داشتیم
کیفمان چفتی به رنگ زرد داشت
دوشمان از حلقه هایش درد داشت
گرمی دستانمان از آه بود
برگ دفترهامان به رنگ کاه بود
مانده در گوشم صدایی چون تگرگ
خش خش جاروی بابا روی برگ
همکلاسی های من یادم کنید
باز هم در کوچه فریادم کنید
همکلاسی های درس و رنج و کار
بچه های جامه های وصله دار
کاش هرگز زنگ تفریحی نبود
جمع بودن بود و تفریقی نبود
کاش می شد باز کوچک میشدیم
لااقل یک روز کودک میشدیم
یاد آن آموزگار ساده پوش
یاد آن گچها که بودش روی دوش
ای معلم نام و هم یادت به خیر
یاد درس آب و بابایت به خیر
ای دبستانی ترین احساس من

باز گرد این مشق ها را خط بزنادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
مرتبه
تاريخ : پنج شنبه 28 دی 1391 

علمولوژی: آنچنان که انتظار می رود هر چقدر درخت بلندتر باشد، برگهای آن کوچکتر است. توضیح این پدیده حتی برای میزان رشد درختان محدودیت تعیین می کند. «کار جنسن» از دانشگاه هاروارد و «ماسی زوینیکی» از دانشگاه کالیفرنیا – دیویس، تعداد ۱۹۲۵ گونه درخت که برگهائی به طول چند میلی متر تا بیشتر از یک مترداشتند را با هم مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که اندازه برگهای درخت در درختان کوتاه متنوع تر است.

جنسن معتقد است که توضیح این امر به سامانه گردش خون درخت وابسته است. شکر تولید شده در برگها از طریق شبکه ای از سلولهای لوله ای شکل به نام “فلوم” (بافت آبکش) منتشر می شود. سرعت شکر به هنگام حرکت زیاد می شود و در نتیجه هرچقدر برگها بزرگتر باشند به باقیمانده درخت با سرعت بیشتری می رسد.

اما فلوم موجود  در ساقه ها شاخه ها وتنه درختان به شکل راه باریک عمل می کند. زمانی هم برای درخت فرا می رسد که رشد بیشتر برگ، اتلاف انرژی خواهد بود. درختان بلند به این حد وقتی می رسند که برگهایشان هنوز کوچک هستند چرا که شکرها باید به قدری در تنه درخت حرکت کنند تا به ریشه برسند و این امر منتهی به بزرگتر شدن راه باریک خواهد شد.

معادله جنسن در این رابطه نشان می دهد که هر چقدر درخت بلندتر می شود به طور غیر عادی رشد هر دو برگ کوچک و بزرگ توقف می یابد. اندازه برد برگها کم شده و در طول ۱۰۰ متر حد بالا با حد پائین یکی می شود.بالاتر از آن، درختان نمی توانند برگ قابل رشد تولید کنند و این  شاید توضیح بلند ترین درخت “ردوود” کالیفرنیا به طول ۱۱۵٫۶ متر باشد.ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ

علمولوژی: مهم نیست که شب گذشته تا دیروقت مهمانی بودید و یا بخاطر اتمام پروژه کاریتان تا دیروقت نخوابیدید، مهم این است که صبح شده و باید با کمبود فراوان خوابی که دارید سر کار بروید. خوب! من اینجا به شما چند راه ساده پیشنهاد می کنم تا بتوانید در محل کارتان به کار ببندید و بیدار بمانید و خوابتان بپرد تا از توبیخ های رئیس نجات پیدا کنید (این راه ها از سایت wikiHow استخراج شده اند):

۱ – به موسیقی گوش دهید: می توانید با گوش دادن به موسیقی خود را بیدار نگه دارید چرا که موسیقی با برانگیختن احساسات، کمک می کند مغز فعال باشد. سعی کنید به موسیقی هایی گوش دهید که پیش تر آن را گوش نداده بودید چرا که بیشتر مغزتان را درگیر می کند. راستی صدای موسیقی تان را هم کم کنید. برخلاف تصور عمومی، صدای پایین تر می تواند بیشتر از صدای بلند برای بیداری موثر باشد. صدای پایین کمک می کند تا شما بیشتر تلاش کنید به موسیقی گوش دهید.

۲ – خود را در معرض نور قرار دهید: بهتر است در معرض نور طبیعی روز باشید. ساعت بدن شما با در معرض نور روز قرار گرفتن تنظیم می شود. این بدان معناست که حتی اگر زمانی خسته هستید می توانید با در معرض نور روز قرار گرفتن به بدنه خود حقه بزنید و خود را از خواب آلودگی نجات دهید. اگر در جایی کار می کنید که نور طبیعی وجود ندارد سعی کنید از لامپ  و روشنایی های مصنوعی استفاده کنید و فضا را کاملاً روشن کنید.

۳ – در دهانتان یخ بگذارید: اگر در دهانتان یخ قرار دهید، محال است خوابتان ببرد. حتی اگر خواب هوشتان را برده و بسیار خسته هستید، وجود یخ در دهان می تواند شما را بیدارتر از همیشه نگاه دارد. اگر به جز یخ هرچیز دیگری در دهانتان قرار دهید، این کار باعث خواهد شد بدنتان فکر کند شما می خواهید چیزی بخورید. بخاطر همین شروع به ترشح انسولین می کند. این مسئله باعث خواهد شد بیدار بمانید و خوابتان نبرد.

۴ – آب سرد به صورتتان بزنید: وقتی خوابتان می آید چندبار آب سرد به صورت خود بزنید و یا اگر هوا کمی سرد است، ژاکت و یا پلیور خود را در بیاورید و یا پنجره را باز کنید تا مقداری هوای سرد به صورتتان بخورد و خواب آلودگی از بین برود.

۵ – از حس بویایی تان استفاده کنید:  نمی دانم از عطرهایی با بوی تند خوشتان می آید یا نه ولی باید بگویم که با استنشاق بوی این عطرها براحتی می توانید بیدار بمانید. عطر درمان ها می گویند که رایحه رزماری، اوکالیپتوس، قهوه و نعناع می تواند خواب را از چشمان شما دور کند.

بقیه مطلب در ادامه مطلب........ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ

 

به 150 هزار صدای مختلف از حیوانات گوناگون در این کتابخانه آنلاین گوش کنید!

فارنت: دیگر آن وقت‌ها گذشته که از بین تمام صداهایی حیوانات دنیا به کودکانمان تنها صدای ماو ماو کردن گاو را یاد بدهیم. اکنون به لطف دیجیتالی شدن دانشمندان جهان می‌توانیم به کودکانمان بگوئیم که صدای katydid که نوعی حشره راست بال و شبیه جیرجیرک است شبیه صدای مودم‌های دایال آپ نوستالژیک کودکی خودمان است.

کم یا زیاد، وب‌سایت کتابخانه مرکز پرنده‌شناسی Macaulay Library مجموعه‌ و یا بانک اطلاعاتی از ۱۵۰ هزار صدای مختلف از حیوانات گوناگون را گرد هم آورده که چیزی قریب به ۷۵۰۰ ساعت صدا از ۹ هزار حیوان مختلف را شامل می‌شود که البته همانطور که از یک دپارتمان پرنده‌شناسی انتظار می‌رود بر صدای پرندگان در آن تمرکز بیشتری شده است.

این کتابخانه ۵۰ هزار تصویر ویدئویی را نیز گردآوری کرده و شما حتی می‌توانید صدا و یا ویدئو خود را نیز به این مجموعه اضافه کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید. این شاید زیباترین راه هوشمندانه برای یک ساعت وقت‌گذرانی و شاید ۷ هزار روز وقت‌گذرانی باشد!ادامه مطلب
 

ارسال توسط سید مهرداد شاهرخ
(تعداد کل صفحات:2)      [1]   [2]  

آرشيو مطالب
پیوندها
طراح قالب

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ