مفید کده
هر آنچه واقعا برای شما مفید است
نوشته شده در تاريخ پنج شنبه 29 فروردین 1392  توسط میثم سام


کیس

کیس محفظه ای است که اکثر قطعات کامپیوتر درون آن جای می گیرند . در واقع 90 درصد روند نصب کامپیوتر درون کیس انجام می گیرد . کیس ها از نظر تکنولوژی تفاوت چندانی ندارند . عمده تفاوت آنها در شکل ظاهری و امکانات جانبی آنهاست . کیس های قدیمی تر که اکنون از رده خارج شدهاند AT نام داشتند . همه کیس های کنونی ATX هستند . چند عامل مرغوبیت کیس را تعییین می کنند . نوع مواد اولیه بکار رفته در آن ، استحکام بدنه آن، شکل ظاهری و مهم تر از همه منبع تغذه ی آن .

مدل پیشنهادی :

کیس های ارزان قیمت را فقط در صورتی بخرید که اصرار دارید کامپیوتر ارزانی داشته باشید . اگر کامپیوتر قدرتمندی دارید به هیچ وجه کیس ارزان نخرید . برای کامپیوترهای معمولی کیس های متوسط و برای کامپیوترهای قوی کیس های مرغوب تر

نشانه های خرابی :

کیس ها معمولا به سادگی خراب نمی شوند ولی ممکن است پس از مدتی دکمه های آنها از کار بیافتد یا فن موجود در آنها سرو صدای زیادی تولید کند . در این صورت با هزینه ی اندکی می توان دکمه ها یا فن را تعویض کرد .

***


منبع تغذیه

منبع تغذیه قسمتی است که برق را پس از تنظیم و کاهش برای بخش های مختلف کامپیوتر می فرستد . شاید خیلی ها ندانند ولی بسیاری از مشکلات به ظاهر لاعلاج کامپیوتر به خاطر منبع تغذیه است . اگر منبع تغذیه شما توان کافی نداشته باشد یا برق را همراه نویز به کامپیوتر بفرستد اشکالات زیادی در کامپیوتر پیش خواهد آمد حتی ممکن است بعضی از قطعات آسیب ببینند . اهمیت منبع تغذیه به قدری زیاد است که برای کامپیوترهای قوی بهتر است که منبع تغذیه معمولی را از کیس جدا کرده و یک منبع تغذیه مرغوب بخرید و روی کیس ببندید . مشخصه اصلی منبع تغذیه ها توان خروجی آنهاست که با وات مشخص می شود که منبع تغذیه 400 وات نرمال محسوب می شود .

مدل پیشنهادی :

برای کامپیوتر های معمولی همان منبع تغذیه موجود بر روی کیس های متوسط کافی است ولی برای کامپیوتر های قوی یک منبع تغذیه 450 وات از نوع مرغوب تهیه کنید . منبع تغذیه های بالای 450 وات برای سرورها مناسب هستند .

نشانه های خرابی :

بالا نیامدن سیستم . خاموش شدن یا ریست شدن سیستم در حین کار . کم و زیاد شدن سرعت فن . سرو صدای زیاد و لرزش فن .

***

پردازنده

پردازنده مرکزی یاCpu مهم ترین قسمت کامپیوتر شماست . مدل و سرعت کامپیوتر همان مدل و سرعت پردازنده است . پردازنده در واقع مغز کامپیوتر است و همه ی محاسبات کامپیوتر در این قسمت انجام می شود . پردازنده ها دو نوع کلی دارند : پردازنده هایIntel و پردازنده های Amdکه اینها ساخت دو شرکت متفاوت هستند . پردازنده ها از نظر شکل ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند .

مدل پیشنهادی :

اگر می توانید دنبال پردازنده هایی که حافظه ی داخلی کمتری دارند نروید

نشانه های خرابی :

مهم ترین نشانه خرابی پردازنده این است که با روشن کردن کامپیوتر هیچ اتفاقی نمی افتد . بوق کوتاه هم شنیده نمی شود . همچنین ممکن است در حین کار کامپیوتر شما خاموش شود .

***

مادربرد

مادر برد که مین برد نیز خوانده می شود . یکی از قطعات اصلی کامپیوتر می باشد . مادربردها مدل های بسیار زیادی دارند . شرکت های متعددی به تولید مادر برد مشغولند .

مدل پیشنهادی :

اگر می توانید از خریدن مادربردهای ارزان خودداری کنید 

نشانه های خرابی :

نشانه های خرابی مادربرد متعدد هستند . در90 % موارد خرابی باعث می شود که سیستم کلا از کار بیافتد و باعث ریست شدن گاه و بی گاه کامپیوتر شود و ممکن است هارد دیسک و بقیه ابزارها را شناسایی نکند .

*** 
 

درباره وبلاگ

هدف از ایجاد این وبلاگ گرد آوری مطالب مفید و کاربردی برای بازدیدکنندگان است
آخرين مطالب
آرشيو مطالب
نويسنده
آمار سايت
تاريخ ايجاد وبلاگ : دوشنبه 26 فروردین 1392 

كل بازديدها : 48222 نفر

تعداد کل نظرات : 10

تعداد کل پستها : 22

آخرين بروز رساني : پنج شنبه 23 خرداد 1392 


ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ