مفید کده
هر آنچه واقعا برای شما مفید است
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 8 خرداد 1392  توسط میثم سام

هندیها از آن قومهایی هستند که همیشه گیسوان بلند و پرپشت و درخشان آنها زبانزد خاص و عام بوده است. کافی است فقط یکبار در زندگی خود فیلم هندی دیدهباشید تا برای همیشه یادتان بماند که هندیها چه موهای خارقالعادهای دارند تا جایی که میتوانند نظر هر بینندهای را به خود جلب کنند اما واقعا چه رازی پشت این موهای زیبا و درخشنده وجود دارد، چرا همه آنها بدون استثنا موهایی پرپشت دارند؟ برای جواب دادن به این سؤال اولین چیزی که به ذهنمان رسید، این بود که سراغ طب سنتی هندیها برویم تا ببینیم در این طب برای سلامت موها چه توصیههایی شده است.
 


پیش از حمام موها را شانه کنید نه بعد از آن

هندیها به شانه کردن موها اهمیت زیادی میدهند، سرخط همه توصیههای آنها سفارش به شانه کردن موهاست، آنها میگویند وقتی موها به طور مرتب شانه شوند، احتمال شکننده شدن آنها کاهش مییابد. اما شانه کردن هم از نظر آنها اصول خاص خود را دارد؛ اول از همه میگویند که موهای خیس را نباید شانه کرد، زيرا وقتی مو خیس است بیش از هر زمانی ضعیف و شکننده ميشود و به همین دلیل نباید به هیچوجه موهای خیس را شانه کرد. البته حواستان باشد بهتر است موها بهطورطبیعی خشک شوند تا آسیب کمتری ببینند. از سشوار و خشککنندهها تنها زمانی استفاده کنید که مجبورید در زمانی کوتاه موها را خشک کنيد یا بخواهید آنها را برای مراسمی خاص حالت دهید. البته باید گفت بهتر است موها را قبل از شستن، شانه کرده و گرههای آن را باز کنید.

قدیمیترین روغنهای هندیها

طب سنتی هندی اعتقاد فراوانی به قدرت روغن نارگیل در احیای مو دارد و در واقع این روغن، یکی از رایجترین مواد طب آیورودا یا همان طب هندی است و چون مغذی است و خاصیت مرطوبکنندگی فراوان دارد، از آن اغلب به عنوان یک درمان برای کمک به رشد مو استفاده میکنند. برای مصرف روغن نارگیل باید آن را با روغن کرچک و عطر مخلوط كرده و به طور مرتب در ماساژ پوست سر به کار برد. قابل ذکر است که ماساژ دادن موها توسط روغن نارگیل میتواند شما را از شر شوره سر، موخوره و ریزش مو نیز نجات دهد. بيشتر محصولات تجاری مخصوص رشد موي آیورودا حاوی روغن نارگیل هستند. علاوه بر این هندیها چند قرن است که از روغن نارگیل به عنوان مادهای برای جلوگیری از پیری و رهایی از استرس استفاده میکنند. همچنين عطر نارگیل حس تازهای را در شما متولد میکند.

اهمیتی که هندیها به روغن میدهند

یکی از تکنیکهایی که هندیها به آن اهمیت زیادی میدهند، روغن زدن به موهاست، آنها میگویند باید حداقل هفتهای 2بار موها را روغن زد، البته بهترین حالت این است که قبل از شستوشو اين كار را انجام دهيم. روغن به راستی میتواند روی موهای شما معجزه کند زيرا همچون لایهای روی هر کدام از تارهای مو مینشیند و درخشندگی خاصی به موها میدهد. ماساژ با روغن نیز میتواند جریان خون پوست سر را تسهیل کند و در نتیجه رشد موها را افزایش دهد. البته در کنار استفاده از روغن حواستان باشد که نباید از کاندیشنرهاي آسیبزننده و شامپوهای قوی استفاده کنید چون آنها به موها آسیب ميرسانند و آنها را خشک ميکنند. البته اگر موها شوره داشته باشند باید با یک شامپوي ضدشوره خوب آنها را از بین برد. در کل باید سعی کنید موها را همیشه تمیز نگه دارید و آنها را در معرض بادهای خیلی قوی، گرد و خاک و آلودگیهای دیگر قرار ندهید.

هندیها موها را روغن داغ میکنند

ماساژ با روغن داغ میتواند تا حد زیادی رطوبت موها و پوست سر را تامین کند. برای این کار از روغنهای باکیفیت استفاده کنید، روغنهایی مانند روغن نارگیل، بادام یا زیتون میتواند بسیار مناسب باشد. اما تکنیک روغن داغ چگونه است؟ شما باید مقداری روغن را در یک ظرف ایمن در ماکروویو گرم کنید، گرمای آن نباید در حدی باشد كه دستتان را بسوزاند. بعد اين روغن گرم را روي پوست كف سر ماساژ دهيد تا رطوبت لازم به اين قسمت برسد.

شیرینبیانی که رشد موها را تسهیل میکند

به گفته دکتر ورت، یکی از متخصصان طب سنتی هند، شیرین بیان از گیاهان دارویی است که در طب آیورودا استفاده میشود و برای درمان ریزش مو اثر فوقالعادهای دارد. دکتر ورت میگویند: ریشه شیرینبیان برای تحریک رشد مو مناسب است، هرچند تا به حال شواهد علمی زیادی برای تاييد این ادعا وجود ندارد. هندیها ریشه شیرینبیان را با روغن کرچک مخلوط میکنند و به عنوان یک دارو برای رشد مو و درمان ریزش مو روی پوست سر ماساژ میدهند. روش دیگر این است که میتوانید شیرینبیان را با شیر مخلوط کنید و پوست سر را به همان شیوه قبلی ماساژ دهید. اگر هم استفاده طبیعی از آن برایتان سخت است، میتوانید از محصولات مراقبتی مو که حاوی ریشه شیرین بیان هستند، استفاده کنید.

از نظر هندیها چرا موها میریزد

متخصصان طب سنتی هندی میگویند میزان ریزش موها با مزاج بدن و از طرف دیگر با ساختار ذهنی بسیار مرتبط است و با توجه به این موارد میتوان ریزش موها را کنترل کرد. از جهت دیگر در طب هندی (آیوردیک) موها را به عنوان محصول جانبی شکل گرفتن استخوانها به حساب میآورند، یعنی میگویند همان بافتهایی که استخوانها را شکل میدهند، مسئول رشد موها نیز هستند. اما روش آنها برای درمان ریزش موها ترکیبی از گیاهان دارویی، رژیم غذایی خاص، تکنیکهای مدیتیشن، یوگا، عطردرمانی، ماساژ با روغن و... است. آنها میگویند برای درمان ریزش موها باید روزانه يكسوم فنجان آب آلوورا بنوشید یا اینکه یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا به همراه کمی زیره 2 تا 3 ماه هر روز بخورید.


هندیها چه میخورند که موهایشان نمیریزد؟

هر صبح یک مشت کنجد سفید بخورید چون این دانه حاوی مقدار کافی منیزیم و کلسیم برای رشد مناسب موهاست.
حتما هر روز ماست مصرف كنند.
تا جایی که میتوانید در رژیم غذایی خود سبزیجات با برگ سبز، سالاد، شیر، انواع غلات، میوهها وجوانهها را بگنجانید به طور کلی مصرف پروتئین کافی، مخمر، جوانه گندم، دوغ، غلات سبوسدار، آجیل، لوبیا، سویا و... نیز میتواند بسیار کمککننده باشد.
مطمئن شوید که بدنتان به طور متوسط ویتامین دریافت میکند.
مصرف غذاهای حاوی گوگرد، روی، ویتامین ب کمپلکس، ویتامین C و اسیدهای چرب ضروری را فراموش نکنید.

گیاهانی که مانع ریزش موها میشوند

در مکتب هند اعتقاد دارند که برخی از گیاهان به بهبود گردش خون کمک كرده، پوست سر را ضدعفونی و فرایند رشد موها را تسهیل میکنند، برخی از این گیاهان و طریقه مصرف آنها عبارت است از:
میتوانید موهایتان را با سرکه سیب و چای مریمگلی بشویید، زيرا این مواد رشد مو را تحریک میکنند.
عصاره شیرینبیان نیز در جلوگیری از ریزش مو کمککننده است.
گیاه دماسب بهترین منبع سیلیس است و به همین دلیل کمک میکند تا هم موها تقویت شوند و هم درخشندگی خاصی پیدا کنند.
اگر میتوانید پوست سر را با اسانس گزنه، رزماری و گیاه دماسب بهطور منظم ماساژ دهید، چنین ماساژ منظمی میتواند باعث تحریک رشد موها شود.

ماساژ کف سر با روغنهای حاوی ویتامین E

با ماساژ پوست سر میتوانید جریان گردش خون را بهبود دهید و در نتیجه سلامت موها و پوست سر را تامین کنید. روزانه 5 تا 10 دقیقه خیلی ملایم پوست سر را ماساژ دهید، این کار برای درمان ریزش موها خیلی مفید است، البته توصیه میکنیم برای این ماساژ از روغن نارگیل یا بادام استفاده کنید چون این روغنها حاوی ویتامین E هستند و این ویتامین میتواند از ریزش موها جلوگیری کند. از طرف دیگر روغن ویتامین E (روغن درون كپسولهاي ويتامين E) نیز میتواند به موهای ضعیف قدرت خاصی ببخشد و علاوه بر اینها مانع خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست سر شود.
 

درباره وبلاگ

هدف از ایجاد این وبلاگ گرد آوری مطالب مفید و کاربردی برای بازدیدکنندگان است
آخرين مطالب
آرشيو مطالب
نويسنده
آمار سايت
تاريخ ايجاد وبلاگ : دوشنبه 26 فروردین 1392 

كل بازديدها : 48226 نفر

تعداد کل نظرات : 10

تعداد کل پستها : 22

آخرين بروز رساني : پنج شنبه 23 خرداد 1392 


ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ