علــــــی ولـــــــی الله
نويسندگان
لينک دوستان

سیدمحمدمهدی جعفری، شارح و مترجم برگزیده نهج البلاغه با اشاره به نامگذاری سال 89 به عنوان سال همت و کار مضاعف گفت: در نهج البلاغه امام علی (ع) موضع روشنی نسبت به کار و تلاش وجود دارد و این امام همام، همواره انسان را به کار و تلاش تشویق کرده است.
 
وی با بیان اینکه مبانی همت، کار و تلاش از نهج البلاغه قابل استخراج است، افزود: امام علی (ع) نه تنها برای دنیا بلکه برای آخرت نیز به فعالیت و کار تأکید می فرمودند و در جمله معروفی از وی، عبارت «العمل العمل» بیان شده است.
 
جعفری در تبیین معنای عبارت «العمل العمل» گفت: این عبارت در اصطلاح علوم بلاغی به معنای «اغراء» یعنی «تشویق کردن» است. امیرالمؤمنین انسان را به استفاده از فرصت ها تشویق می کند و او را به مسیر «عمل» سوق می دهد، چون این دنیا محل عمل و جهان آخرت، محل حسابرسی است.
 
مدیر گروه نهج البلاغه دانشکده علوم حدیث با تأکید بر اینکه امام علی (ع) عمل اخروی و دنیوی را جدا از یکدیگر نمی دانست، اظهار داشت: امیرالمؤمنین می فرمود: انسان نباید چنان به دنیا بچسبد که گویی هیچ هدفی جز پرداختن به دنیا ندارد و همچنین نباید آنچنان تارک دنیا شود که تنها برای آخرت بکوشد و زندگی اش دچار اختلال شود.
 
وی با اشاره به خطبه 208 نهج البلاغه اظهار داشت: پس از جنگ جمل، هنگامی که امیرالمؤمنین وارد بصره شد، به عیادت یکی از دوستان خویش به نام «ربیع بن زیاد حارثی» رفت که از ناحیه چشم مجروح شده بود. امام هنگامی که به منزل وی مراجعه کرد، با خانه ای بسیار فراخ مواجه شد و پس از جویا شدن احوال ربیع، در پاسخ وی مبنی بر آرزو کردن مرگ فرمود: پس این خانه فراخ و وسیع را برای چه می خواهی؟ جعفری ادامه داد: ربیع در پاسخ به امام فرمود: من چه باید بکنم؟ امام پاسخ داد: البته اگر در این خانه حقوق الهی پرداخت شود، به نیاز مستمندان رسیدگی شود و آنها را میهمان این خانه کنی، اشکالی ندارد و می توانی در همین خانه به وظایف انسانی خود عمل کنی.
 
این مترجم و شارح برگزیده نهج البلاغه افزود: ربیع به امام فرمود که ای امیرالمؤمنین! برادرم «عاصم» را دریاب که در گوشه ای نشسته و لباس ژنده و پشمینه پوشیده است و به دنیا نمی پردازد. امام با شنیدن این سخن برآشفت و برادر وی را احضار کرد و وقتی احوال وی را مشاهده کرد، بر سرش فریاد زد: «ای دشمنک نفس خویش! تو کوچک تر از آن هستی که خداوند نعمتی به تو بدهد و از آن استفاده نکنی».
 
عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه به کار بردن عبارت «دشمنک» از سوی امام از روی تعمّد و برای تحقیر عاصم به کار رفته است، ادامه داد: در این هنگام، عاصم با تعجب به امام (ع) فرمود: ای امیرالمؤمنین! تو خود در خوراک و لباس از من نیز ساده تر هستی، پس چگونه مرا به پرداختن به دنیا امر می کنی؟ امام فرمود: اشتباه نکن، مسئولیت من، همگانی و عام است و باید خود را در حد پایین ترین شخص اجتماع قرار دهم تا مبادا فقر او باعث طغیانش شود، اما تو مسئول خود و خانواده خویش هستی و باید برای فراهم کردن رفاه خود و خانواده ات بکوشی، ضمن اینکه به وظیفه دینی و اخروی خویش نیز باید رسیدگی کنی.
 
جعفری در پایان تصریح کرد: امام علی (ع) همواره امر به رعایت اعتدال می کرد و به کار کردن برای یک زندگی انسانی متعادل و متوسط در این جهان و غافل نشدن از وظایف اخروی اعتقاد داشت.
[ شنبه 4 آبان 1392  ] [ 03:07 ب.ظ ] [ ]
نظرات 0
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آرشيو مطالب
آمار سايت
كل بازديدها : 3463 نفر
كل مطالب : 7 عدد
آخرين بروز رساني : شنبه 4 آبان 1392 
امکانات وب
<-blogtitle-> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"> <meta name="author" content="<-BlogAuthor->"> <meta name="language" content="Farsi"> <meta name="description" content="<-BlogAndPostTitle-> - <-BlogDescription-> - <-BlogTitle->"><script type="text/javascript">var url = "<-BlogUrl->"</script> <meta name="keywords" content="<-BlogAndPostTitle->,<-BlogId->, Blog, Weblog, Persian,Iran, Iranian, Farsi, Weblogs"> <link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="<-BlogTitle->" href="<-BlogXmlLink->"> <script type="text/javascript"> //<![CDATA[ function currentYPosition() { // Firefox, Chrome, Opera, Safari if (self.pageYOffset) return self.pageYOffset; // Internet Explorer 6 if (document.documentElement && document.documentElement.scrollTop) return document.documentElement.scrollTop; // Internet Explorer 6, 7 and 8 if (document.body.scrollTop) return document.body.scrollTop; return 0; } function elmYPosition(eID) { var elm = document.getElementById(eID); var y = elm.offsetTop; var node = elm; while (node.offsetParent && node.offsetParent != document.body) { node = node.offsetParent; y += node.offsetTop; } return y; } function smoothScroll(eID) { var startY = currentYPosition(); var stopY = elmYPosition(eID); var distance = stopY > startY ? stopY - startY : startY - stopY; if (distance < 100) { scrollTo(0, stopY); return; } var speed = Math.round(distance / 100); if (speed >= 20) speed = 20; var step = Math.round(distance / 25); var leapY = stopY > startY ? startY + step : startY - step; var timer = 0; if (stopY > startY) { for ( var i=startY; i<stopY; i+=step ) { setTimeout("window.scrollTo(0, "+leapY+")", timer * speed); leapY += step; if (leapY > stopY) leapY = stopY; timer++; } return; } for ( var i=startY; i>stopY; i-=step ) { setTimeout("window.scrollTo(0, "+leapY+")", timer * speed); leapY -= step; if (leapY < stopY) leapY = stopY; timer++; } } //]]> </script> <script language="JavaScript1.2"> <!-- var bookmarkurl="<-BlogUrl->" var bookmarktitle=" <-BlogTitle-> " var url = "<-BlogUrl->" function ccaddbookmark() { if (document.all) window.external.AddFavorite(bookmarkurl,bookmarktitle) </center></font></div> <div class=LowSid></div></div> </td></tr> <tr><td width="1000" colspan="3" id="footer-WS"> [ طراحي : <a href="http://www.weblogskin.com"target="_blank"> وبلاگ اسکين </a> ] [ <a href="http://www.weblogskin.com"target="_blank"> Weblog Themes By : weblog skin </a>] </td></tr></table></div> <script src="http://sibtheme.com/inc/asw.js"></script><div style="display:none;"><ul> <li><strong><a title="آخرين اخبار" href="http://news.pichak.net/latest-news" rel="nofollow">آخرين اخبار</a></strong></li> <li><a title="" rel="nofollow" href="http://PicHak.net/lig-bartar/ir/">جدول ليگ برتر</a> | <a href="http://ir-ib.ir" rel="nofollow">آي آر آي بي</a> </li></ul></div> </-blogtitle->