مصباح الهدی
اللهم عجل لولیک الفرج
قالب وبلاگ

آیه 60 سوره‌ی قصص
«وَمَآ أوتِیتُم مِّن شَیءٍ فَمَتَعُ الْحَیوةِ الدُّنْیا وَ زینت‌ها وَمَا عِندَ اللّهِ خَیرٌ وَأبْقَی أفَلاَ تَعْقِلُونَ»
وآنچه به شما داده شده، بهره‌ی زندگی دنیا و زینت آن است (که فانی و زودگذر است)، در حالی که آنچه نزدخداست، بهتر و پایدارتر است. پس آیا نمی‌اندیشید؟!

* در واقع این سوّمین جوابی است که خداوند در پاسخ بهانه جویی کفّار مکه (که اگر ما ایمان بیاوریم، زندگانی ما مختل می‌شود) می‌دهد، که آنچه به گمان خام خود از رهگذر عدم ایمان به دست می‌آورید، متاع وکالای بی ارزش و فانی زندگی محدود دنیاست، در حالی که آنچه نزد خداست، بهتر و ماندگارتر است.
* ثروت و دارایی خود را محصول تلاش و زرنگی خویش نپنداریم که هر چه هست از خداوند است. (ما اوتیتم)

* نعمت‌های دنیوی، محدود است؛ منشی ولی پاداش الهی، نامحدود و غیر قابل تصوّر است. (ما عنداللّه خیر و ابقی)
* اگر به خاطر پذیرش ایمان، دنیا را از دست بدهید، به نعمت‌های بی منتها وبی زوال دست خواهید یافت. (ما عنداللّه خیرٌ و ابقی)
* هر کس باقی را فدای فانی، و بهره‌ی ناب را با لذّات آمیخته با مشکلات عوض کند، در حقیقت عاقل نیست. (أفلا تعقلون)


ادامه مطلب

[ دوشنبه 29 اردیبهشت 1393  ] [ 10:27 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

تقویم تاریخ روز 20 خرداد سال 1347 را نشان می‌داد که شهید محمدرضا فرجادی کوشا پای به عرصه گیتی نهاد، با گذر از دوران کودکی مانند هم سن و سال‌های خود به جهت تحصیل علم و دانش به مدرسه رفت، در آن روزها بود که در پی تربیت اسلامی در محیط خانواده به سوی مسجد روی آورد و نجوای دلنشین قرآن و فریاد پرصلابت تکبیرش هنوز در یاد و خاطره نمازگزاران مسجد المهدی (عج) محله ی باغ خزانه در منطقه 17 تهران مانده است.

با فرارسیدن پیروزی  انقلاب اسلامی ایران در حالی که هنوز 10 سال بیشتر از عمر خود را پشت سر نگذاشته بود، ولی سن کم و جسم کوچک‌اش مانعی در سر راه فعالیت‌های او نبود و همپای اقشار مختلف ملت ایران، با تلاشی خستگی ناپذیر در صحنه‌های مورد نیاز نهضت انقلاب اسلامی حضور پیدا می‌کرد.

این شهید والامقام علاقه بسیاری به شرکت در دعای پرفیض کمیل و نماز عبادی -سیاسی جمعه و نماز جماعت داشت و مقید به شرکت در آنها بود و در تبلیغ فرهنگ انقلاب اسلامی با توزیع کتاب‌ها و نشریات فرهنگی -مذهبی نقشی فعال را ایفا می‌کرد.

 
 
بقیه در ادامه مطلب

ادامه مطلب

[ دوشنبه 29 اردیبهشت 1393  ] [ 10:22 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

امام علی (ع): همه خوبی‌ها در سه عمل جمع شده است:
 1- نگاه کردن
 2- سکوت نمودن
 3- صحبت کردن
اما هر دیدنی که در آن عبرت و پند آموزی نباشد بیجا و مهمل است و هر سکوتی که در آن اندیشیدن نباشد بیهوده است و هر سخن گفتنی که در آن ذکر و یادی از خدا نباشد بیهوده است.


ادامه مطلب

[ دوشنبه 29 اردیبهشت 1393  ] [ 10:19 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

رهبر انقلاب در دیدار با اساتید، فضلا و طلاب نخبه‌ حوزه علمیه قم در تاریخ ۱۳۸۹/۸/۲ در ذیل شرح حدیثی، توصیه‌ مرحوم آیت‌الله بهجت را برای خواندن دعای «یا الله یا رحمان یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک» بیان کردند و فرمودند:

"مرحوم آقای بهجت(رضوان الله تعالی علیه) می‌فرمودند این دعا را زیاد بخوانید: «یا الله یا رحمان یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک».

 ممکن بود یک اشکال مقدّری وجود داشته باشد، ایشان به آن هم جواب می‌داد. ممکن بود کسی بگوید وقتی می‌گوئیم «ثبت قلبی علی دینک»، ما که دینمان درست است، منطقی است، مستحکم است، این برای آن طبقات پایین است. ایشان می‌فرمود در هر طبقه‌ای که دل انسان و ایمان انسان و دینداری انسان هست، تنزل از آن طبقه، برگشت است. «ثبت قلبی علی دینک» یعنی دین را در همان طبقه‌ عالی نگه دار و تثبیت کن. اگر این شد، آن وقت زندگی می‌شود شیرین، مرگ هم مرگ راحت. یکی از مشکلات اساسی ماها، مشکل مردن است. امام سجاد (علیه‌السلام) به خداوند متعال عرض می‌کند: «امتنا مهتدین غیر ضالین، طائعین غیر مستکرهین غیر عاصین». خب، انسان در همه‌ طول عمر در طریق هدایت بوده، اما باز امام دعا می‌کند که: «امتنا مهتدین غیر ضالین، طائعین غیر مستکرهین غیر عاصین»؛ معلوم می‌شود خطرناک است.

حکم مستوری و مستی همه بر عاقبت است

کس ندانست که آخر به چه حالت برود"


ادامه مطلب

[ دوشنبه 29 اردیبهشت 1393  ] [ 10:11 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

حضرت آیت آ... بهاء الدینی درباره اهمیت برخورداری از شناخت و عقل در راه کسب معرفت الهی می‌فرمایند: «معرفت الله به حقیقت ایمان و نورانیت عقل و قلب حاصل می‌شود. کسی که عقل ندارد، توحید و طهارت از شرک ندارد، نماز[ش] معراجی ندارد. نماز می‌خواند ولی صورت نماز است. غیرعاقل، به حقیقت نماز که ناهی از فحشا و منکر و معراج مؤمن است نائل نمی‌شود. این عقل است که باید انسان را به نماز معراجی و معارف و اخلاق اسلام موفق کند.
اخلاق حسنه از جنود عقل است. عفت و عصمت و عدالت از جنود عقل است. حتی در علوم الهی باید از عقل استفاده شود؛ یعنی عاقله باید نفوس را برای افاضات الهی آماده کند. به هر قلبی افاضه نمی‌شود. قلبی که به نیروی عقل ساخته شده باشد و از بدی‌ها طهارت و به خوبی‌ها تخلق پیدا کرده باشد مورد افاضات الهی است.

عاقله باید نفوس را برای افاضات الهی آماده کند و نفوس را به اخلاق کریمه و اجتناب از رذایل نفسانی بسازد تا حالتی در نفس پیدا شود و بتواند افاضات الهی را دریافت کند.»
چشمه سار معرفت- ص ۱۴۰


ادامه مطلب

[ یک شنبه 28 اردیبهشت 1393  ] [ 10:31 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

مولا علی (ع) فرمود: دشمن‌ترین دشمنان آدمی غضب و شهوت او است. آن کس که بتواند این دو غریزه سرکش را مهار کند و آن‌ها را به فرمان خود درآورد، مقام عظیمی دارد و می‌تواند به اوج انسانیت برسد.


ادامه مطلب

[ یک شنبه 28 اردیبهشت 1393  ] [ 10:27 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

آیه 92 سوره نمل
وَأَنْ أَتْلُوَ الْقُرْآنَ ۖ فَمَنِ اهْتَدَیٰ فَإِنَّمَا یهْتَدِی لِنَفْسِهِ ۖ وَمَنْ ضَلَّ فَقُلْ إِنَّمَا أَنَا مِنَ الْمُنْذِرِینَ
و (همچنین مأمورم) قرآن (را بر مردم) تلاوت کنم. پس هر کس هدایت را بپذیرد تنها به سود خود پذیرفته وهرکس گمراه شود، پس بگو: (من مسئول نیستم، زیرا) من فقط هشداردهنده‌ام.


* آغاز این سوره درباره‌ی اهمیت قرآن بود؛ پایان آن نیز از قرآن کریم بحث می‌کند. قرآن درباره‌ی تلاوت خودش می‌فرماید: (و ما تکون فی شأن و ما تتلوا منه من قرآن و لاتعملون من عمل الاّ کنّا علیکم شهودا)(یونس، 61.)
 ای پیامبر! ما بر سه چیز گواهیم: الف: بر تمام کارهای تو. ب: بر تلاوت قرآن تو. ج: بر تمام کارهایی که شما مردم انجام می‌دهید.
یعنی تمام شئون و کارهای پیامبر و تمام کارهای مردم در یک سو و تلاوت قرآن آن حضرت در سوی دیگر قرار گرفته و این نشانه‌ی اهمیت بسیار زیاد تلاوت قرآن است.

* آورنده‌ی قرآن، باید خود نیز اهل تلاوت باشد. (اتلوا القرآن)
* مهم‌ترین مأموریت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بعد از توحید، تلاوت آیات الهی بر مردم است. (اتلوا القرآن)
* محور تبلیغ باید قرآن باشد. (اءن اتلوا القرآن فمن اهتدی ...)

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

[ یک شنبه 28 اردیبهشت 1393  ] [ 10:25 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

 اى تو صاحب زمان! اى تو صاحب زمين! دل جدا ز ياد تو آشيانه اى خراب وبى صفاست ياد سبز وروح بخش تو ياد لطف بى نهايت خداست کوچه باغ سينه ام اى گل محمدى به عطر نامت آشناست آنکه در پى تو نيست کيست؟ آنکه بى بهانه تو زنده است در کجاست؟ اى کرامت وجود! باد غربتى که مى وزد به کوچه هاى بى تو بوى مرگ مى دهد بوى خستگى فسردگى کوچه ها در انتظار يک نسيم روح بخش يک پيام آشنا ودلنواز سينه را گشوده اند. کوچه هاى ما هميشه عاشق تو بوده اند. اى کبوتر دلم هوايى محبتت! سينه ام آشناى نعمت غم است گر هزار کوه غم رسد هنوز هم کم است از درون سينه ام ناله هاى مرغ خسته اى به گوش مى رسد. بالهاى زخمى ام نيازمند مرهم است.

126


ادامه مطلب

[ جمعه 26 اردیبهشت 1393  ] [ 11:20 ق.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 1 ]
آیات 27 و 28 سوره نمل
قَالَ سَنَنظُرُ اءَصَدَقْتَ اءَمْ کنتَ مِنَ الْکذِبِینَ (27) إِذْهَبْ بِّکتَبِی هَذَا فَاءَلْقِهْ إِلَیهِمْ ثُمَّ تَوَلَّ عَنْهُمْ فَانظُرْ مَاذَا یرْجِعُونَ (28)
سلیمان بعد از شنیدن گزارش هدهد) گفت: به زودی خواهیم دید که آیا (در گزارشت) راست گفتی یا از دروغگویانی؟ (27) این نامه‌ی مرا ببر و به سوی آن‌ها بیفکن؛ آن گاه از آنان روی برتاب، پس بنگر چه جوابی می‌دهند. (28)


* قلم، یکی از مهم‌ترین ابزار هدایت و ارشاد است. (اِذهب به کتابی)
* برای ارشاد و هدایت دیگران و برقراری ارتباط صحیح و مفید با آنان، پیش قدم باشیم. (اِذهب به کتابی)
* در گزینش افراد برای انجام ماءموریت ها، هر کس شناخت و احساس بیشتری دارد اولویت خواهد داشت. (اِذهب)
* برای رسیدن به اهداف الهی، نامه نوشتن مرد به زن مانعی ندارد. (کتابی)
* در زمینه مسائل عقیدتی، بعد از شنیدن گزارش‌های تلخ، باید عکس العمل فوری و غیرت دینی از خود نشان داد. (اذهب به کتابی)
* در انتقال مطالب و مفاهیم، امین باشیم. (به کتابی هذا)
* شناسایی مخفیانه و دور از چشم، عمیق‌ترین نوع شناخت‌هاست. (ثم تولّ)
* با حکومت‌ها و سیستم‌های سیاسی و پیچیده، نمی‌توان ساده برخورد کرد. (القه ثم تولّ)
* قدرت طرّاحی وبرنامه ریزی، از شرایط مدیریت است. (اِذهب به کتابی ثمّتولّ)

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 25 اردیبهشت 1393  ] [ 11:05 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 1 ]
.: Weblog Themes By RASEKHOON :.

تعداد کل صفحات : 4 :: 1 2 3 4

درباره وبلاگ

مصباح الهدی برنامه ای برگرفته از قرآن و اهل بیت (ع) برای زندگی سعادتمندانه به شما می دهد
نویسند وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 120666 نفر
كل مطالب : 367 عدد
تعداد کل نظرات: 33 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: شنبه 16 شهریور 1392 
آخرین بروز رسانی : پنج شنبه 29 تیر 1396 
امکانات وب
دعای فرج