مصباح الهدی
اللهم عجل لولیک الفرج
قالب وبلاگ

آیه 19 و 20 سوره‌ی شوری
أللَّهُ لَطِیفٌ بِعِبَادِهِ یرْزُقُ مَن یشَآءُ وَهُوَ الْقَوِی الْعَزِیزُ (19) مَن کانَ یرِیدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ فِی حَرْثِهِ وَمَن کانَ یرِیدُ حَرْثَ الدُّنْیا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَالَهُ فِی الْآخِرَةِ مِن نَّصِیبٍ (20)
خداوند نسبت به بندگانش با مهر و لطف رفتار می‌کند، هر که را بخواهد (و صلاح بداند) روزی می‌دهد و اوست توانای غالب. (19) آن که کشت آخرت بخواهد برای او در کشتش می‌افزاییم و آن که کشت دنیا بخواهد از آن به او می‌دهیم و در آخرت هیچ نصیبی ندارد. (20)


* در معنای لطف، نرمی و دقّت نهفته است. خداوند لطیف است یعنی به دقایق امور احاطه دارد و هر کاری را، به سهولت و آسانی انجام می‌دهد. (تفسیر المیزان)
* اراده آخرت نشانه‌ی: وسعت دید، دل کندن از دنیا، ایمان به وعده‌های الهی، رنگ بقا دادن به فانی‌ها و در یک جمله نشانه عقل و انتخاب احسن است

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 29 خرداد 1393  ] [ 03:56 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

رسول اکرم (ص) فرمود: از خورشت کدو فراوان استفاده کنید، زیرا موجب رشد مغز و افزایش عقل است.
(طب النبی (ص)،
ص28؛ بحارالانوار، ج59، ص297)
به فرموده امام رضا (س): سرکه ذهن را تیز و عقل را افزون می کند. (الکافی، ج6، ص329)
و نیز فرمودند: "به" بخورید، که موجب فزونی عقل است.
(مکارم الاخلاق، ص172؛ بحارالانوار، ج63، ص176)


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 29 خرداد 1393  ] [ 03:55 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

در آموزه های پزشکی اسلامی معده و گوارش از اهمیت بالایی برخوردار است و پیامبر گرامی اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آن را منشا همه دردها و بیماریها دانسته اند. آن حضرت می فرمایند: «الْمَعِدَهُ بَیْتُ کُلِّ دَاءٍ وَ الْحِمْیَهُ رَاْسُ کُلِّ دَوَاء: معده خانه همه دردهاست و پرهیز، سرسلسله همه داروها.» (1)

امام رضا علیه السلام هم خوب کار کردن معده و دستگاه گوارش را با نحوه غذا خوردن در ارتباط مستقیم می دانند و می فرمایند: هر کس غذای افزون از اندازه بخورد ، این غذا او را سودی نمی رساند و هر کس به اندازه بردارد، این غذا او را تغذیه می کند و سود می رساند .

آب نیز چنین است. روش پسندیده برای تو ،آن است که از هر یک از انواع غذا در فصل ویژه آن بهره بگیری. در حالی که هنوز مقداری میل داری ، از غذا دست بکش ،چرا که این کار، به خواست خداوند، برای بدن سلامت آورتر ، برای عقل ذکاوت بخش تر و برای خود انسان مایه سبکی افزون تر است.(2)

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 29 خرداد 1393  ] [ 03:49 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

نرم افزار جامع "جلوه های عبادت" برنامه ای مفید و اسلامی است که در رابطه با زندگانی بانوی بزرگوار اسلام، حضرت زهرا (س) تهیه شده است. این برنامه به صورت جامع از تمامی لحاظ و جوانب به اتفاقات زندگانی ایشان می پردازد و بخشندگی ها و فضیلت های حضرت زهرا (س) را نسبت به دیگران توضیح می دهد. جلوه های عبادت دارای دسته بندی های مختلفی مانند: شخصیت ملکوتی، دائم در رکوع و سجود، نور افشانی هنگام نماز، سفارش رسول خدا (ص)، تربیت الهی فاطمه (س) و ... است. در اين كتاب جلوه هاى عبادت فاطمه زهرا، نمازها و سخنان ایشان در مورد نماز نیز بيان شده است. از ویژگی های نرم افزار می توان به مواردی چون: امکان تغییر اندازه نوشته ها، ظاهری زیبا و ساده، قابلیت نشانه گذاری نوشته ها و ... اشاره کرد.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

[ شنبه 24 خرداد 1393  ] [ 04:16 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

* مهدى موعود (عج)  مظهر رحمت و قدرت و مظهر عدل الهى است.

* توسل و توجه و ارتباط قلبى با آن حضرت موجب عروج و رشد روحى و معنوى انسان مى شود.

* ايمان و اعتقاد به امام زمان مانع از تسليم شدن است.

* نيمه شعبان، عيد بسيار بزرگى است كه جهان چشم انتظار مولود مبارك و معظم آن و بشريت تشنه رهبرى و هدايت اوست.

* وجود مقدس امام زمان وعده الهى و مصداق لطف خدا بر انسانيت و بشريت است.

* او مستوره و نمونه اى از اوليا و اصفيا و انبيا و برجسته ترين بندگان خداست.

* ملت ما بايد روح انتظار را در خود زنده كنند.

* روز ولادت مهدى موعود (عج)  حقيقتاً روز عيد همه انسانهاى پاك و آزاده عالم است.

* امروزه وجود مقدس حضرت حجت (عج) در ميان انسانهاى روى زمين منبع بركت علم، منبع درخشندگى، زيبايى و همه خيرات است.

* ما به زمان ظهور امام زمان (عج)  اين محبوب حقيقى انسانها نزديك شده ايم زيرا معرفت ها پيشرفت كرده است.

* ان شاءالله همه اين توفيق را پيدا كنيم كه روزى در ركاب آن بزرگوار باشيم براى خدا تلاش و مجاهدت كنيم در مقابل چشم آن بزرگوار در راه خدا جانمان را از دست بدهيم و به فيض شهادت برسيم.


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 22 خرداد 1393  ] [ 10:09 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

ر قرآن کریم، درباره مسایل آینده و حوادث آخرالزّمان و استیلای خوبی و خوبان بر جهان و حکومت یافتن صالحان ـ گاه به اشاره و گاه به تصریح ـ سخن گفته شده است. این گونه آیات را مفسران اسلامی با مستندات و مدارک درباره حضرت مهدی(عج) و ظهور آخرالزّمان دانسته اند. از جمله آیات مربوط به حضرت مهدی(عج) است:

 

 

 

 

 

 

 

 

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 22 خرداد 1393  ] [ 10:06 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

سوره‌ی غافر آیه 55
فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَاسْتَغْفِرْ لِذَنبِک وَ سَبِّحْ به حمد رَبِّک بِالْعَشِی‌ّ وَالْإِبْکارِ
پس صبر و شکیبایی پیشه کن که وعده‌های خداوند حقّ است و برای گناهت استغفار کن و شامگاهان و بامدادان، سپاسگزارانه پروردگارت را تسبیح کن.


* دلایل عقلی و نقلی گواه بر آن است که انبیا معصوم‌اند، زیرا اگر معصوم نبودند پیروی و اطاعت مطلق و بی چون و چرا از آنان واجب نبود و اطاعت از آنان مشروط می‌شد، همان گونه که اطاعت از والدین مشروط به آن است که فرزند را به شرک و انحراف دعوت نکنند. این از یک سو؛ از سوی دیگر دلیل نیاز ما به پیامبر و امام آن است که ما را از انحراف باز دارد و اگر او نیز اهل خلاف باشد، حجّت خدا بر ما کامل نیست در حالی که قرآن می‌فرماید: «و للّه الحجّة البالغة»(انعام، 149)
* به هر حال رسولی که خداوند می‌فرماید: «اطاعت او اطاعت من و تبعیت از او تبعیت از من و اذیت او اذیت من است» باید معصوم باشد. بنابراین در مواردی مثل این آیه که سخن از گناه پیامبر به میان آمده است، باید بگوییم: مراد از گناه، ترک اولی است، یعنی کار برتر را رها کرده نه کار واجب را.
* به چند مثال توجّه کنید: اگر در مجلسی که افراد محترمی نشسته‌اند کسی بخواهد به دلیل درد پائی که دارد پای خود را دراز کند از همه حضار عذرخواهی می‌کند. اگر گوینده تلویزیون سرفه‌ای کند از بینندگان معذرت خواهی می‌کند. اگر صاحب خانه غذای درجه یک تهیه نکند از مهمان عذرخواهی می‌کند، در حالی که همه می‌دانیم پا دراز کردن مریض و سرفه کردن گوینده و تهیه غذای متوسط گناه ندارد ولی چون انسان خود را در محضر بینندگان و بزرگان می‌داند یا غذای خود را در شأن مهمان نمی‌داند یا احساس می‌کند باید تلاش بیشتری می‌کرد عذرخواهی می‌کند. پس هر عذرخواهی نشانه خلافکاری نیست، بلکه گاهی از باب ادب و توجّه به حضور در محضر بزرگان است.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 21 خرداد 1393  ] [ 10:35 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

بنابر روایات رسیده به ما افضل اعمال عصر غیبت انتظار فرج برای ظهور حضرت ولی عصر (عج) است از این رو به گوشه ای از برکات این انتظار اشاره می شود.

در فضیلت انتظار و ثواب منتظر همین بس که حضرت سیدالساجدین (ع) درد عای عرفه بر منتظران درود فرستاده و برای آنان دعا می کنند.

در کمال الدین از حضرت ابی عبدالله امام صادق (ع) آمده که فرمودند: هر کس از شما در حال انتظار بمیرد همچون کسی است که در خیمه قائم (عج) بوده باشد.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 21 خرداد 1393  ] [ 10:30 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

الهی! در شگفتم
از آنکه کوه را می شکافد
تا به معدن جواهر دست یابد، ولی خویش را نمی کاود تا به مخزن حقائق برسد
سپاس خدایی را که بسیار مهربان و بسیار بخشاینده و نزدیکترین کس به من حتی از خودم است
خدایا،
حکمت قدم هایی را که برایم برمیداری بر من آشکار کن، تا درهایی را که
بسویم می گشایی، ندانسته نبندم، و درهایی که به رویم میبندی، به
اصرار نگشایم
من اولین مخاطب نوشته هایم هستم
و آمده ایم تا در میان همه دویدن ها و روزمرگی های زندگی، جایی پناهمان باشد و در سایه آن کمی درنگ، کمی تامل و کمی سکوت کنیم
چرا که معتقدیم گاهی یک تلنگر کافیست
و امیدواریم که خویش را در خویش زندانی نکنیم
و پرواز را یاد بگیرم قبلا از آن که به اجبار پروازمان دهند...


ادامه مطلب

[ دوشنبه 19 خرداد 1393  ] [ 11:24 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By RASEKHOON :.

تعداد کل صفحات : 4 :: 1 2 3 4

درباره وبلاگ

مصباح الهدی برنامه ای برگرفته از قرآن و اهل بیت (ع) برای زندگی سعادتمندانه به شما می دهد
نویسند وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 120663 نفر
كل مطالب : 367 عدد
تعداد کل نظرات: 33 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: شنبه 16 شهریور 1392 
آخرین بروز رسانی : پنج شنبه 29 تیر 1396 
امکانات وب
دعای فرج