مصباح الهدی
اللهم عجل لولیک الفرج
قالب وبلاگ

 اسلام دین فطرت است و با شادی که خواسته فطری و غریزی انسان است، مخالفتی ندارد و تفریحات سالم و ورزش را از عوامل تامین کننده سلامتی آدمی بر می شمارد از این رو در روایات اهل بیت (ع) اهمیت ویژه ای به تفریح و ورزش شده است.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: به سرگرمی و بازی بپردازید زیرا دوست ندارم سختگیری و خشونت در دینتان مشاهده شود.

امام کاظم (ع) می فرمایند: برای خویش از لذایذ حلال دنیا بهره ای در نظر بگیرید، تا حدی که به بی مبالاتی و اسراف نرسد و بدین وسیله به کارهای دینی بپردازید زیرا روایت شده است کسی که دنیایش را برای دینش رها کند از ما نیست.

امام رضا (ع) می فرمایند: از لذائذ دنیوی نصیبی برای کامیابی خویش قرار دهید و خواهش های دل را از راه‌های مشروع برآورید، مراقبت کنید که در این کار به مردانگی و شرافت شما آسیب نرسد و دچار اسراف و تندروی نشوید، تفریح و سر‌گرمی‌های لذت‌‌بخش شما را در اداره زندگی یاری می‌کند و با کمک آن بهتر در امور دنیوی خویش موفق خواهید شد.

اگر شادی و تفریح بر اساس حق و لطف الهی و خدمت به مردم و رسیدن به کمالات باشد یک ارزش است "قل بفضل الله و برحمته فبذلک فلیفرحوا" (یونس، 58) اما در این میان اسلام تفریحات و شادی های نابجا را نقد می کند که به برخی از انواع آن اشاره می شود.

شادی به خاطر کامیابی های دنیوی و همراه با غفلت از آخرت. "فرحوا بالحیاه الدنیا" (رعد، 26)
شادی و تفریح برای سختی هایی که به مومنین می رسد "ان تصبکم سیئه فرحوا بها" (آل عمران، 120)

امام صادق (ع) فرمودند: رسول خدا (ص) شتری داشتند که هیچ وقت عقب نمی افتاد. روزی آن حضرت (ص) با عربی بادیه نشین مسابقه داد و شتر آن اعرابی بر شتر پیامبر (ص) پیشی جست. ملسمانان از این پیشامد اندهگین شدند رسول خدا (ص) فرمودند: این شتر خود را برتر دیدند و خدا را سزاست که هیچ چیز برتری نجوید جز آنکه خدا او را فرو نشاند.

امام رضا (ع)می فرمایند: خدا بندگانش را از همه قمارها نهی و به اجتناب از آنها امر فرمود و آنها را رجس و پلیدی نامید و فرمود: پلیدی هایی هستند که گرایش به آنها برخاسته از وسوسه های شیطان است، پس از آنها بپرهیزید.

همچنین، آن حضرت (ع) می فرمایند: خود را با کار مداوم خسته نکنید و برای خود تفریح و تنوع قرار دهید ولی از کاری که در آن اسراف باشد یا شما را در اجتماع سبک کند، پرهیز کنید.


ادامه مطلب

[ جمعه 31 مرداد 1393  ] [ 09:41 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 1 ]
آیه 82 سوره مائده 
«لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَوَةً لِّلَّذِینَ ءَامَنُواْ الْیَهُودَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُواْ وَ لَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُم مَّوَدَّةً لِّلَّذِینَ ءَامَنُواْ الَّذِینَ قَالُواْ إِنَّا نَصَرَی ذَ لِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّیسِینَ وَرُهْبَاناً وَأَنَّهُمْ لَا یَسْتَکْبِرُونَ »
قطعاً سرسخت‌ترین مردم را در دشمنی نسبت به اهل ایمان، یهودیان و مشرکان خواهی یافت، و نزدیک‌ترینشان را از نظر دوستی با مؤمنان، کسانی خواهی‌یافت که می‌گویند: ما نصرانی هستیم. این (دوستی) به آن جهت است که برخی از آنان کشیشان وراهبانند وآنان تکبّر نمی‌ورزند. 


«قِسّیس»، به معنای کشیش است و به عالمان دینی که عهده‌دار ریاست مذهبی مسیحیان هستند، گفته می‌شود. و «رُهبان» به معنی تَرسا به عابدان مسیحی گفته می‌شود.
شأن نزول این آیه تا آیه‌ی 85، خوشرفتاری نجاشی، پادشاه حبشه و مسیحیان آن کشور را با مسلمانان مهاجری گفته‌اند که به ریاست جعفربن ابی‌طالب‌علیهما السلام در سال پنجم بعثت از مکّه به آن دیار هجرت کردند و در حمایت نجاشی، از تعرّض مشرکان و فرستادگانشان به حبشه مصون ماندند. 
در همان حال که یهودیان مدینه با دیدن معجزات واخلاق والای پیامبر، ایمان نمی‌آوردند و در توطئه‌ها علیه مسلمانان شرکت می‌کردند، پیمان می‌شکستند و فتنه بر می‌انگیختند، روحانیون مسیحی در حبشه، با شنیدن آیات سوره‌ی مریم، گریستند و از مسلمانان جانبداری کردند. 
امام صادق‌علیه السلام پس از تلاوت این آیه فرمود: «اولئک کانوا قوما بین عیسی و محمّد و ینتظرون محمّدصلی الله علیه وآله» این علمای مسیحی و راهبان گروهی بودند که در زمانی میان حضرت عیسی‌علیه السلام و حضرت محمّدصلی الله علیه وآله زندگی می‌کردند و منتظر آمدن پیامبر اسلام بودند. 
دشمنی یهود با مسلمانان، تاریخی و ریشه‌دار است. «لتجدنّ اشدّ النّاس عداوة... الیهود»
با دشمنان اسلام و غیر مسلمانان، باید با هر یک برخوردی مناسب با رفتار خودشان شود. «اشدّ النّاس عداوة... اقربهم مودّة»
دوستان و دشمنان خود را همراه با تحلیل صحیح و عوامل روحی و اجتماعی آنان بشناسیم. «اشدّ الناس عداوة... اقربهم مودةّ...»
زمینه‌های رشد در جامعه، سه چیز است: دانشمند بودن، خداترسی و نداشتن روحیّه‌ی استکباری. «قسّیسین و رهباناً و انّهم لایستکبرون»

عالمان دینی و عابدان خداترس در اصلاح عقائد و اخلاق جامعه، نقش مؤثر دارند. «ذلک بان منهم قسیسین و رهباناً و انّهم لایستکبرون»
اگر علم و عبادت و اخلاق به هم پیوند خورد انسان حقّ‌گرا می‌شود و تعصب را کنار می‌گذارد. «ذلک بانّ منهم قسیسین و رهبانا و انّهم لایستکبرون»
اسلام تعصّب نابجا ندارد واز علمای سایر ادیان که خدا ترس و با انصاف باشند، منصفانه تمجید می‌کند. «ذلک بانّ منهم قسیسین و رهبانا و انّهم لایستکبرون»
تبلیغ اسلام در بین مسیحیان مؤثّرتر است. «انّهم لایستکبرون»
 (با آنکه مسیحیان، عقیده‌ی انحرافی «تثلیث» دارند، ولی به خاطر روحیه سالم‌تر، آمادگی بیشتری برای حقّ پذیری دارند.)  

 


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 29 مرداد 1393  ] [ 10:52 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

 امام موسی کاظم (ع) : سعی کنید که دین خدا و دستوراتش را بشناسید و از مقررات آن آگاه گردید و گرنه در نزد خدا و ملائکه و مومنین همانند صحرانشین های نادان و بی فرهنگ خواهید بود.  
 بحارالانوار جلد 17 صفحه 208 


ادامه مطلب

[ چهارشنبه 29 مرداد 1393  ] [ 10:51 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
آیه 57 سوره یونس 

یاءَیهَا النَّاسُ قَدْ جَآءَتْکم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبّکمْ وَشِفَآءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِوَهُدی وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ
ای مردم! همانا از سوی پروردگارتان پند و اندرزی برای شما آمد که مایهٔ شفا برای آنچه در سینه های شماست و هدایت و رحمتی برای مؤ منان است.


* «موعظه»، بازداشتنِ آمیخته با هشدار و انذار است. (مفردات راغب)
* «شِفاء لما فی الصدور» یعنی مایهٔ پاکی روح وقلب از آفات روحی است. زیرا امراض روحی سخت تر از امراض جسمی است و هنر قرآن نیز در همین شفابخشی به امراض روحی است.
* پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله فرمود: «اذا التبسَتْ علیکم الفِتن کاللّیل المُظلم فعلیکم بالقرآن فانّه شافع مشفّع ...» در هجوم فتنه های تیره و وحشتناک، به قرآن پناه برید که هم موعظه است، هم شفا، هم نور و هم رحمت. (بحار، ج 92، ص 17)
* امام صادق علیه السّلام فرمود: «شفاء لما فی الصدور من الامراض الخواطر و مشبّهات الامور» قرآن، برای تمام امراض روحی و شبهات و افکار شفاست. (تفسیر نورالثقلین)


* گویا آیه اشاره به مراحل چهارگانهٔ تربیت و تکامل دارد، یعنی:
الف: مرحلهٔ موعظه، نسبت به کارهای ظاهری. (موعظة من ربّکم)
ب: مرحلهٔ پاکسازی روح از رذایل. (شفاء لما فی الصدور)
ج: مرحلهٔ راهیابی به سوی مقصود. (هدی)
د: مرحلهٔ دریافت رحمت الهی. (رحمة للمؤ منین)
* نزول کتاب که شامل موعظه و شفابخشی و هدایت و رحمت باشد، از شئون ربوبیت الهی است. (من ربّکم)
* قرآن، شفای هر دردی است. درمان دردها را باید از مکتب قرآن گرفت، نه مکاتب شرق و غرب. (شفاء لما فی الصدور)
* قرآن برای همهٔ مردم موعظه است، ولی تنها گروه حقّپذیر، مشمول هدایت و رحمت الهی می شوند. (یا ایها الناس ... هدی ورحمةً للمؤ منین)


ادامه مطلب

[ یک شنبه 26 مرداد 1393  ] [ 10:04 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 2 ]

رسول گرامی (ص) فرمود: مدارا با مردم نیمی از ایمان است و نرمش با آنها نیمی از زندگی است. امام صادق (ع) پس از نقل کلام پیامبر (ص) فرمود: با گناهکاران در ظاهر معاشرت داشته باشید و با آنها درگیر نشوید که به شما ستم می کنند. (الکافی،ج2،ص117)


ادامه مطلب

[ یک شنبه 26 مرداد 1393  ] [ 10:03 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
دعای عهد یکی از دعاهای شیعیان است که ثواب خواندن آن در کتاب هایی مانند مفاتیح الجنان این گونه نقل شده است: هر کس چهل صبح این دعا را بخواند از یاران امام دوازدهم شیعیان خواهد بود و اگر پیش از ظهور بمیرد، خداوند او را از قبرش بیرون می آورد. حال با نصب نرم افزار "دعای عهد" می توانید این دعای پر فیض را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود به همراه ترجمه و قرائت صوتی داشته باشید و در هر زمان و مکان به مطالعه آن بپردازید. از ویژگی های نرم افزار می توان به مواردی چون: تصاویر و رابط کاربری زیبا، پخش صوتی دعا با صوت دلنشین "استاد فرهمند"، تفکیک رنگ زیبا و مناسب متن فارسی و عربی اشاره کرد.
 
 
 
 
 • دانلود و مشخصات فایل

 • رمز عبور: www.yjc.ir
 • حجم: 3.6 مگابایت
 • نسخه: 1.0
 • اجرا در: اندروید 2 و بالاتر

 


ادامه مطلب

[ شنبه 25 مرداد 1393  ] [ 02:56 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
یکی از کمبود های ویندوزفون برای کاربران فارسی زبان تعداد کم برنامه های فارسی اسلامی می باشد. از طرفی هم تعدادی از برنامه نویسان بی کار ننشسته و این نقصان را تا حدی جبران کرده اند.
نرم افزار رساله آیت الله مکارم شیرازی نرم افزاری سبک و کم حجم مخصوص مقلدین این مرجع عالی مقام است که در حال حاضر برای ویندوز فون 8 به بالا منتشر شده است. رساله مکارم شیرازی برنامه ای است که می توانید تمام احاکم شرعی مربوط به این فقیه را در آن مشاهده کنید. 
 
  
 
برنامه دارای یک رابط کاربری زیبا و رنگارنگ نیز هست و طبقه بندی های خوب و مشخصی از مطالب در برنامه قرار داده شده است. از ویژگی های بارز این اپلیکیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- سبک بودن و سرعت بالای بارگذاری
- کم حجم بودن
- رابط کاربری زیبا 
- کاربر پسند بودن
- دسته بندی دقیق مطابق رساله معظم له
اگر از مقلدان این فقیه هستید می توانید از آن بهره ببرید.
 
  

حجم این برنامه کاربردی 4 MB است که شما می توانید با مراجعه به لینک فروشگاه ویندوز فون (کلیک کنید.)آن را طبق توضیحات زیر دانلود کنید.
پس از ورود به لینک داده شده به انتهای صفحه مراجعه کنید و از قسمت سمت چپ بر روی عبارت " Download and install manually" کلیک کنید تا برنامه دانلود شود. همچنین شما می توانید با جستجو عبارت "Resaleh Makarem" در فروشگاه از طریق گوشی خود این برنامه را مستقیم بر روی گوشی نصب کنید.
 
 
قابل اجرا در ویندوز فون 8 , 8.1
 

 


ادامه مطلب

[ شنبه 25 مرداد 1393  ] [ 02:54 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

در این باره آمده است مردی خدمت امام حسین (علیه السلام) رسید و عرض کرد که شخص گنه کاری هستم و نمی توانم خود را از معصیت نگهدارم، لذا نیازمند نصایح آن حضرت می باشم. امام (علیه السلام) فرمودند: پنج کار را انجام بده، بعد هر گناهی می خواهی بکن!

اول: روزی خدا را نخور، هر گناهی مایلی بکن!

دوم : از ولایت خدا خارج شو، هر گناهی می خواهی بکن!

سوم: جایی را پیدا کن که خدا تو را نبیند، سپس هر گناهی می خواهی بکن!

چهارم: وقتی ملک الموت برای قبض روح تو آمد اگر توانستی او را از خودت دور کن و بعد هر گناهی می خواهی بکن!

پنجم: وقتی مالک دوزخ تو را داخل جهنم کرد، اگر امکان داشت داخل نشو و آن گاه هر گناهی مایلی انجام بده !

منابع:
1- علامه مجلسی. بحارالانوار،ج87: 126.
2-ناصری، محمود. داستانهای بحار الانوار، ج1: 37.
روزنامه قدس


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 23 مرداد 1393  ] [ 03:08 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By RASEKHOON :.

تعداد کل صفحات : 3 :: 1 2 3

درباره وبلاگ

مصباح الهدی برنامه ای برگرفته از قرآن و اهل بیت (ع) برای زندگی سعادتمندانه به شما می دهد
نویسند وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 120690 نفر
كل مطالب : 367 عدد
تعداد کل نظرات: 33 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: شنبه 16 شهریور 1392 
آخرین بروز رسانی : پنج شنبه 29 تیر 1396 
امکانات وب
دعای فرج