مصباح الهدی
اللهم عجل لولیک الفرج
قالب وبلاگ

مباهله در اصل از «بَهل» به معني‌‌ رها كردن و برداشتن قيد و بند از چيزي است. اما مباهله به معناي لعنت كردن يكديگر و نفرين كردن است. 
 
كيفيت مباهله به اين گونه است كه افرادي كه درباره مسئله مذهبي مهمي گفتگو دارند در يك جا جمع شوند و به درگاه خدا تضرّع كنند و از او بخواهند كه دروغ گو را رسوا سازد و مجازات كند. 

پيامبر (ص) در روز ۲۴ ذي الحجه سال دهم هجري طي نامه‌اي ساكنان مسيحي نجران را به آيين اسلام دعوت كرد و مردم نجران كه حاضر به پذيرفتن اسلام نبودند نمايندگان خود را به مدينه فرستادند و پيامبر آنان را به امر خدا به مباهله دعوت كرد.
 
شرح مختصر واقعه مباهله 
مباهله پيامبر با مسيحيان نجران، در روز بيست وچهارم ذي الحجّه سال دهم هجري اتفاق افتاد. پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم طي نامه‌اي ساكنان مسيحي نجران را به آيين اسلام دعوت كرد. مردم نجران كه حاضر به پذيرفتن اسلام نبودند نمايندگان خود را به مدينه فرستادند و پيامبر آنان را به امر خدا به مباهله دعوت كرد. 
 
وقتي هيئت نمايندگان نجران، وارستگي پيامبر را مشاهده كردند، از مباهله خودداري كردند. ايشان خواستند تا پيامبر اجازه دهد تحت حكومت اسلامي در آيين خود باقي بمانند. 
 
موقعيت جغرافيايي 

بخش با صفاي نجران، با هفتاد دهكده تابع خود، در نقطه مرزي حجاز و يمن قرار گرفته است. در آغاز طلوع اسلام اين نقطه، تنها نقطه مسيحي نشين حجاز بود كه مردم آن به عللي از بت پرستي دست كشيده و به آيين مسيح عليه السلام گرويده بودند. 
 
دعوت به اسلام 
پيامبر اكرم، حضرت محمد مصطفي صلي الله عليه و آله وسلم براي گزاردن رسالت خويش و ابلاغ پيام الهي، به بسياري از ممالك و كشور‌ها نامه نوشت يا نماينده فرستاد تا نداي حق پرستي و يكتاپرستي را به گوش جهانيان برساند. هم چنين نامه‌اي به اسقف نجران، «ابوحارثه»، نوشت و طي آن نامه ساكنان نجران را به آيين اسلام دعوت فرمود. 
 
نامه حضرت محمد صلي الله عليه و آله وسلم به اسقف نجران 
مشروح نامه پيامبر به اسقف نجران چنين بود: «به نام خداي ابراهيم و اسحاق و يعقوب. [اين نامه ايست] از محمد، پيامبر خدا، به اسقف نجران. خداي ابراهيم و اسحاق و يعقوب را ستايش مي‌كنم و شما را از پرستش بندگان به پرستش خدا فرا مي‌خوانم. شما را دعوت مي‌كنم كه از ولايت بندگان خدا خارج شويد و در ولايت خداوند درآييد و اگر دعوت مرا نپذيرفتيد بايد به حكومت اسلامي ماليات (جزيه) بپردازيد تا در برابر اين مبلغ، از جان و مال شما دفاع كند] و در غير اين صورت به شما اعلام خطر مي‌شود». 
 
عكس العمل نجراني‌ها 

نمايندگان پيامبر كه حامل نامه دعوت به اسلام از جانب پيامبر بودند، وارد نجران شدند و نامه را به اسقف نجران دادند. او نيز شورايي تشكيل داد و با آنان به مشورت پرداخت. يكي از آنان كه به عقل و درايت مشهور بود گفت: «ما بار‌ها از پيشوايان خود شنيده‌ايم كه روزي منصب نبوت از نسل اسحاق به فرزندان اسماعيل انتقال خواهد يافت و هيچ بعيد نيست كه محمد ـ كه از اولاد اسماعيل است ـ‌‌ همان پيامبر موعود باشد». بنابراين شورا نظر داد كه گروهي به عنوان هيئت نمايندگان نجران به مدينه بروند تا از نزديك با محمد صلي الله عليه و آله وسلم تماس گرفته، دلايل نبوت او را بررسي كنند. 
 
گفتگوي پيامبر با هيئت نجراني 
پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله وسلم در مذاكره‌اي كه با هيئت نجراني در مدينه به انجام رسانيد آنان را به پرستش خداي واحد دعوت كرد. امّا آنان بر ادعاي خود اصرار داشتند و دليل الوهيت مسيح را، تولد عيسي عليه السلام بدون واسطه پدر مي‌دانستند. 

در اين هنگام فرشته وحي نازل شد و اين سخن خدا را بر قلب پيامبر جاري ساخت: «به درستي كه مَثَل عيسي نزد خداوند مانند آدم است كه خدا او را از خاك آفريد». در اين آيه، خداوند، با بيان شباهت تولد حضرت عيسي عليه السلام و حضرت آدم عليه السلام، يادآوري مي‌كند كه آدم را با قدرت بي‌پايان خود، بدون اينكه داراي پدر و مادري باشد، از خاك آفريد و اگر نداشتن پدر گواه اين باشد كه مسيح فرزند خداست، پس حضرت آدم براي اين منصب شايسته‌تر است؛ زيرا او نه پدر داشت و نه مادر. 

اما با وجود گفتن اين دليل، آنان قانع نشدند و خداوند به پيامبر خود، دستور مباهله داد تا حقيقت آشكار و دروغ گو رسوا شود. 
 
مباهله، آخرين حربه 


خداوند پيش از نازل كردن آيه مباهله، در آياتي چند به چگونگي تولد عيسي عليه السلام مي‌پردازد و مسيحيان را با منطق عقل و استدلال روبرو مي‌كند و از آنان مي‌خواهد كه عاقلانه به موضوع بنگرند. 

بنابراين پيامبر، در ابتدا سعي كرد با دلايل روشن و قاطع آنان را آگاه كند، اما چون استدلال موجب تنبّه آنان نشد و با لجاجت و ستيز آنان مواجه گشت، به امر الهي به مباهله پرداخت. 

خداوند در آيه ۶۱ سوره آل عمران مي‌فرمايد: «هرگاه بعد از دانشي كه به تو رسيده، كساني با تو به محاجّه و ستيز برخيزند، به آن‌ها بگو بياييد فرزندانمان و فرزندانتان و زنانمان و زنانتان، و ما خويشان نزديك و شما خويشان نزديك خود را فرا خوانيم؛ سپس مباهله كنيم و لعنت خدا را بر دروغ گويان قرار دهيم». 
 
ديدگاه بزرگان نجران درباره مباهله 


در روايات اسلامي آمده است كه چون موضوع مباهله مطرح شد، نمايندگان مسيحي نجران از پيامبر مهلت خواستند تا در اين كار بينديشند و با بزرگان خود به شور بپردازند. 
نتيجه مشاوره آنان كه از ملاحظه‌اي روان‌شناسانه سرچشمه مي‌گرفت اين بود كه به افراد خود دستور دادند اگر مشاهده كرديد محمد با سر و صدا و جمعيت و جار و جنجال به مباهله آمد با او مباهله كنيد و نترسيد؛ زيرا در آن صورت حقيقتي در كار او نيست كه متوسل به جاروجنجال شده است و اگر با نفرات بسيار محدودي از نزديكان و فرزندان خردسالش به ميعادگاه آمد، بدانيد كه او پيامبر خداست و از مباهله با او بپرهيزيد كه خطرناك است. 
 
در ميعادگاه چه گذشت؟ 

طبق توافق قبلي، پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم و نمايندگان نجران براي مباهله به محل قرار رفتند. ناگاه نمايندگان نجران ديدند كه پيامبر فرزندش حسين عليه السلام را در آغوش دارد، دست حسن عليه السلام را در دست گرفته و علي و زهرا عليهماالسلام همراه اويند و به آن‌ها سفارش مي‌كند هرگاه من دعا كردم شما آمين بگوييد. مسيحيان، هنگامي كه اين صحنه را مشاهد كردند، سخت به وحشت افتادند و از اينكه پيامبر، عزيز‌ترين و نزديك‌ترين كسانِ خود را به ميدان مباهله آورده بود، دريافتند كه او نسبت به ادعاي خود ايمان راسخ دارد؛ زيرا در غير اين صورت، عزيزان خود را در معرض خطر آسماني و الهي قرار نمي‌داد. 

بنابراين از اقدام به مباهله خودداري كردند و حاضر به مصالحه شدند. 
 
سخنان ابوحارثه درباره مصالحه 

هنگامي كه هيئت نجراني پيامبر را در اجراي مباهله مصمّم ديدند، سخت به وحشت افتادند. ابوحارثه كه بزرگ‌ترين و دانا‌ترين آنان و اسقف اعظم نجران بود گفت: «اگر محمد بر حق نمي‌بود چنين بر مباهله جرئت نمي‌كرد. 

اگر با ما مباهله كند، پيش از آنكه سال بر ما بگذرد يك نصراني بر روي زمين باقي نخواهد ماند». و به روايت ديگر گفت: «من چهره‌هايي را مي‌بينم كه اگر از خدا درخواست كنند كه كوه‌ها را از جاي خود بكند، هر آينه خواهد كَند. پس مباهله نكنيد كه در آن صورت هلاك مي‌شويد و يك نصراني بر روي زمين نخواهد ماند». 
 
سرانجام مباهله 

ابوحارثه، بزرگ گروه، به خدمت حضرت آمد و گفت: «اي ابوالقاسم، از مباهله با ما درگذر و با ما مصالحه كن بر چيزي كه قدرت بر اداي آن داشته باشيم». 

پس حضرت با ايشان مصالحه نمود كه هرسال دوهزار حُلّه بدهند كه قيمت هر حلّه چهل درهم باشد و بر آنان كه اگر جنگي روي دهد، سي زره و سي نيزه و سي اسب به عاريه بدهند. 

مباهله پيامبر با نصرانيان نجران، از دو جنبه نشان درستي و صداقت اوست. اولاً، محض پيشنهاد مباهله از جانب پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله وسلم خود گواه اين مدعاست؛ زيرا تا كسي به صداقت و حقانيّت خود ايمان راسخ نداشته باشد پا در اين ره نمي‌نهد. 

نتيجه مباهله، بسيار سخت و هولناك است و چه بسا به از بين رفتن و نابودي دروغ گو بينجامد. از طرف ديگر، پيامبر كساني را با خود به ميدان مباهله آورد كه عزيز‌ترين افراد و جگرگوشه‌هاي او بودند. اين خود، نشان عمق ايمان و اعتقاد پيامبر به درستي دعوتش مي‌باشد كه با جرأت تمام، نه تنها خود، بلكه خانواده‌اش را در معرض خطر قرار مي‌دهد. 
 
مباهله، سند عظمت اهل بيت 

مفسران و محدثان شيعه و اهل تسنّن تصريح كرده‌اند كه آيه مباهله در حق اهل بيت پيامبر نازل شده است و پيامبر تنها كساني را كه همراه خود به ميعادگاه برد فرزندانش حسن و حسين و دخترش فاطمه و دامادش علي عليهم السلام بودند. بنابراين منظور از «اَبْنائَنا» در آيه منحصرا حسن و حسين عليهماالسلام هستند،‌‌ همان طور كه منظور از «نِساءَنا» فاطمه عليهاالسلام و منظور از «اَنْفُسَنا» تنها علي عليه السلام بوده است. 

اين آيه هم چنين به اين نكته لطيف اشاره دارد كه علي عليه السلام در منزلت جان و نفس پيامبر است. 
 
نزول آيه تطهير در روز مباهله 

روزي كه پيامبر خدا صلي الله عليه و آله وسلم قصد مباهله كرد، قبل از آن عبا بر دوش مبارك انداخت و حضرت اميرالمؤمنين و فاطمه و حسن و حسين عليهم السلام را در زير عباي مبارك جمع كرد و گفت: «پروردگارا، هر پيغمبري را اهل بيتي بوده است كه مخصوص ترينِ خلق به او بوده‌اند. خداوندا، اين‌ها اهل بيت منند. پس شك و گناه را از ايشان برطرف كن و ايشان را پاكِ پاك كن.» 
در اين هنگام جبرئيل نازل شد و آيه تطهير را در شأن ايشان فرود آورد: «همانا خداوند اراده فرمود از شما اهل بيت پليدي را برطرف فرمايد و شما را پاكِ پاك كند. 
 
اعمال روز مباهله 

روز بيست و چهارم ذي الحجّه، روز مباهله پيامبر با مسيحيان نجران است كه در نزد مسلمانان، اهميت خاصّي دارد؛ چرا كه گواه حقانيت و درستي دعوت پيامبر و عظمت شأن اهل بيت مكرّم اوست. 

در كتاب شريف مفاتيح الجنان، اعمال مخصوصي بدين شرح براي اين روز ذكر شده است: 
اول: غسل، كه نشان پالايش ظاهر از هر آلودگي و آمادگي براي آرايش جان و صفاي باطن است؛ 
دوم: روزه، كه سبب شادابي درون است؛ 
سوم: دو ركعت نماز؛ 
چهارم: دعاي مخصوص اين روز كه به دعاي مباهله معروف است و شبيه دعاي سحر ماه رمضان مي‌باشد. 

هم چنين در اين روز خواندن زيارت اميرالمؤمنين به ويژه زيارت جامعه روايت شده است. احسان به فقرا و محرومان به تأسّي از مولي الموحدين علي عليه السلام كه در ركوع نمازش به نيازمند احسان فرمود، سفارش شده است. 


ادامه مطلب

[ یک شنبه 27 مهر 1393  ] [ 07:57 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

در روایتی دیگر درباره اهمیت آن از امام رضا (ع) نقل شده که خدا سه چیز را قرین سه چیز ساخت: به نماز و زکات فرمان داد، پس هر کس زکات نپردازد نمازش پذیرفته نیست و به شکر خدا و والدین امر کرد، پس هرکس شکر والدین را به جا نیاورد شکر خدا نکرده است و به تقوای الهی و صله رحم فرمان داد، پس هرکس صله رحم نکند تقوای الهی را رعایت نکرده است. (کتاب الخصال، ص156)


ادامه مطلب

[ شنبه 26 مهر 1393  ] [ 08:47 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

این کشیش اسپانیایی که از 43 سال پیش در جزیره جاوه اندونزی زندگی می‌کند، هنگام تعمیر سقف کلیسا به همراه افراد داوطلب، دچار ایست قلبی شد و بر اثر سقوط از ارتفاع 4 متری، به کما رفت.

«ادواردو وینچزو گومز» 87 ساله در این باره گفت: «من در مورد اسلام هیچ نمی‌دانم حتی یک بار هم در طول عمر خود قرآن را نخوانده‌ام، ولی خداوند با من سخن گفت و از من خواست به همراهش به آسمان‌ها بروم. سپس نور او تمام وجودم را روشن کرد و درهای طلایی بهشت در مقابل من ظاهر شدند. خداوند نام خود را به من گفت و این نام "الله" است».

اسلام‌آوردن این کشیش موجب شگفتی شاگردان سابق او و ساکنان جزیره جاوه شده است.

ولی جالب‌تر آنکه نیمی از شاگردان مسیحی او تمایل به مسلمان‌شدن دارند. یکی از شاگردان او اعلام کرده است: «اگر "الله" خدایی واقعی است،‌ نمی‌خواهم در اشتباه باقی بمانم و در مسیر خطا حرکت کنم. زیرا روز قیامت در راه است. من به پدر ادواردو ایمان دارم. ما همگی به او اعتماد داریم».

این تازه‌مسلمان اسپانیایی درنظر دارد، مسجدی جدید بسازد و مریدان او تصمیم دارند، برای ساخت مسجد به جمع‌‌آوری کمک‌های مالی بپردازند.


ادامه مطلب

[ جمعه 25 مهر 1393  ] [ 01:34 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

پیوند با خویشاوندان و نیکی به آنان به ویژه پدر و مادر، از راههای مهم رشد و تعالی [در همه زمینه ها] (الکافی، ج2، ص157؛ مشکات الانوار، ص165) و تقرب به خدای سبحان است (کتاب الخصال، ص156) که پس از ایمان به خدا از با فضیلت ترین اعمال دینی به شمار می آید (سوره بقره، آیه83؛ سوره نساء، آیه 36؛ سوره انعام، آیه151) و اجر و پاداش مادی و معنوی فراوانی دارد. 
(الکافی، ج2، ص157؛ مشکات الانوار، ص165؛ مکارم الاخلاق، ص431)


ادامه مطلب

[ جمعه 25 مهر 1393  ] [ 01:33 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 1 ]
سوره 5. مائده آيه 3

 

 

الْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دِینَکمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیکمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ‌لَکمُ الْإِسْلَمَ دِیناً فَمَنِ اضْطُرَّ فِی مَخْمَصَةٍ غَیرَ مُتَجَانِفٍ‌لِّإِثْمٍ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ
امروز دینتان را برای شما کامل کردم، و نعمت خود را بر شما تمام نمودم، و اسلام را به عنوان » دین«برایتان برگزیدم. پس هر که در گرسنگی گرفتار شود، بی‌آنکه میل به گناه داشته باشد، (می‌تواند از خوردنی‌های تحریم شده بهره ببرد.) همانا خداوند، بخشنده و مهربان است.

* اسلام، دینی جامع است و همه‌ی نیازهای طبیعی و روحی انسان را مورد توجّه قرار داده و نظر صریح می‌دهد. «حُرّمت»
* مهم‌ترین روزنه‌ی امید کفّار، مرگ پیامبر بود که با تعیین حضرت علی‌علیه السلام به رهبری، آن روزنه بسته شد. «الیوم یئس...»
* اگر رهبر غدیر در جامعه باشد، مسلمانان نباید ترسی داشته باشند. «فلاتخشوهم»
* اگر دشمن خارجی هم شما را رها کند، دشمن داخلی وجود دارد که باید با خشیت از خدا به مقابله او رفت. «فلاتخشوهم واخشونِ»
* اگر مسلمانان از خط رهبری غدیر دست برنمی‌داشتند، هیچ خطری، از سوی کفّار متوجّه آنان نمی‌شد. «فلاتخشوهم»
* کفّار، از دینِ کامل می‌ترسند، نه دینی که رهبرش تسلیم، جهادش تعطیل، منابعش تاراج و مردمش متفرّق باشند. «الیوم یئس... الیوم أکملت لکم دینکم»
* اگر کفّار از شما مأیوس نشده‌اند، چه بسا نقصی از نظر رهبری در دین شماست. «الیوم یئس... الیوم اکملتُ»
* دین بدون رهبر، کامل نیست. «أکملت لکم دینکم»

* قوام مکتب به رهبری صحیح است و تنها با وجود آن، کفّار مأیوس می‌شوند، نه با چیز دیگر. «الیوم یئس الّذین کفروا... الیوم اکملت لکم دینکم»
* همه‌ی نعمت‌ها بدون رهبری الهی ناقص است. «الیوم...أتممت علیکم نعمتی»
* نصب علی علیه السلام به امامت، اتمام نعمت است، «اتممت علیکم نعمتی» و رها کردن ولایت او کفران نعمت و ناسپاسی نعمت، عواقب سوئی دارد. [19] «فکفرت بأنعم اللّه فأذاقها اللّه لباس الجوع والخوف بما کانوا یصنعون»
* اسلام بی‌رهبر، مورد رضای خدا نیست. «الیوم رضیتُ لکم الاسلام»


ادامه مطلب

[ سه شنبه 22 مهر 1393  ] [ 07:01 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

 انتشارات سعید نوین مجموعه‌ای از کتاب‌ها درباره حضرت علی(ع) از محقق و پژوهشگر علوم دینی محمدرضا رمزی اوحدی دارد که این کتاب‌ها با نام مجموعه مظهرالعجایب منتشر شده است. این کتاب‌ها که درباره حضرت (ع) است هر یک کلمه 1001 را یدک می‌کشند و هر یک به گوشه‌ای از ابعاد زندگی با برکت اولین امام شیعیان می‌پردازند. 

عدد 1001 این کتاب‌ها هم فلسفه جالبی دارد در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) داریم که علی جان! تو در امت من به مثابه سوره توحید هستی و جمع ابجد سوره توحید می‌شود عدد 1001 که نویسنده از آن در نوشتن کتاب هایش استفاده کرده است. این کتاب‌ها بسیار خوش خوان و روان نوشته شده و با استقبال بسیار خوب مخاطبان هم مواجه بوده است. در ادامه مروری داریم بر این 5 کتاب خوب درباره امام علی(ع):

1001 داستان از زندگانی امیرالمومنین علی علیه‌السلام

این کتاب که به تناسب سال‌های زندگی اولین امام شیعیان نوشته شده است، در 5 فصل به این شرح تدوین یافته است:

فصل داستان‌هایی از تولد امیرالمومنین علی علیه‌السلام تا بعثت رسول خدا صلی‌ الله‌ علیه‌ و‌ آله‌ و سلم است و از آنجایی که ما در دوران قبل از بعث هیچ خبری از احوال پیامبر(ص) نداریم و هر خبری که هست از علی(ع) روایت شده، این فصل از کتاب را بسیار خواندنی و جذاب کرده است. در دورانی که پیامبر به بعثت نرسیده بود علی(ع) روایت می‌کند که مثل سایه و پا به پای پیامبر همه جا بوده است. حتی  در غار حرا و این جاییی است حتی همسر با وفای پیامبر"(ص) یعنی خدیجه (س) نیز با پیامبر نبوده است.

فصل دوم داستان‌هایی از بعثت تا رحلت رسول(ص) که شامل این دوره زمانی 23 ساله می‌شود. فصل سوم  داستان‌هایی از دوران خانه نشینی حضرت علی علیه‌السلام یعنی در دوران 25 ساله‌ای دارد که عمر و ابوبکر و عثمان خلافت می‌کردند. فصل چهارم داستان‌هایی از دروان حکومت داری حضرت علی علیه‌السلام است که شامل یک بازه زمانی 4 سال و اندی می‌شود در فصل ماجراهایی از جنگ‌های حضرت به همراه داستان‌هایی از حکومت‌داری علی(ع) آمده است. در فصل پنجم هم داستان‌های متفرقه از زندگانی حضرت علی علیه‌السلام آمده است که زمان وقوع آنها مشخص نیست.

داستان‌های این کتاب همه کوتاه هستند و خواننده به راحتی می‌تواند هر صفحه‌ای از کتاب را که بخواهد باز کند قصه‌ای بخواند و بعد در زمان دیگر سراغ داستان دیگری برود.

1001 فضلیت از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در کتب اهل سنت

نام این کتاب 1001 فضیلت است اما نویسنده  در این کتاب نزدیک 2100 فضلیت علی(ع) را به نقل از منابع اهل سنت آورده است. این کتاب پاورقی‌های کامل دارد و نویسنده برای هر روایت منابع مختلفی به عنوان ارجاع آورده است که در دل خواننده هیچ شکی درباره صحت این روایت‌ها راه نیابد.

این کتاب در 7 فصل به این شرح تدوین یافته است

فصل اول شامل تفسیر 114 آیه از قرآن کریم که در شأن امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام نازل شده در کتب تفسیری اهل سنت است.فصل دوم شامل بیش از 400 حدیث در کتب کهن اهل سنت در شأن امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام است. فصل سوم بیش از 400 مورد اقرار و یا شهادت به برتری و یا فضایل امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در کلام صحابی و یا علمای ممتاز اهل سنت دارد.

فصل چهارم به نکات بدیع و تازه درباره روایت غدیر خم در کتب اهل سنت می‌پردازد. در فصل پنج نویسنده سعی کرده است علی(ع) در قبال دشمنی چون معاویه بشناسد و به سخنانی از معاویه ارجاع داده است فصل ششم کتاب هم نویسنده به سراغ شبهات مطرح درباره حضرت علی(ع) رفته است که این روزها در اینترنت بسیار مطرح می‌شود و به 12 شبهه پر تواتر در این باره پاسخ داده است.

1001پرسش و پاسخ از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام

بعضی گمان می‌کنند که امامان معصوم ما فقط سر در عبادت داشته‌اند شاید با وجوه علمی این بزرگواران آشنایی کافی نداشته باشند اما دانش این امامان معصوم در حدی بوده است که پاسخگوی سوالات فراوان هم دوستان و هم دشمنان و هم غیر مسلمانان بوده‌اند و این کتاب مجموعه‌ای از این سوالات است

این کتاب در 19 فصل به تفکیک سوالاتی اختصاص یافته که از محضر مبارک امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام پرسیده شده است این سوالات پیرامون سوالات قرآنی، فقهی، نجوم، پزشکی، ریاضیات، فلسفه، کلام ، تاریخ ملل و ... است

1001 نکته از ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام

موضوع این کتاب با دیگر کتاب های نویسنده در این حیطه متفاوت است  و این کتاب مانند دیگر کتاب‌ها از نظر محتوا و معنا مستقل است. رمزی اوحدی در این کتاب صرفا به مساله ولایت علی(ع) پرداخته است. در این کتاب در فصل اول ابتدا ولایت ایشان قبل از خلقت بررسی شده است که علی(ع) نوری در آسمان ها بود. در فصل دوم  ولایت علی(ع) در زمانی انبیا گذشته بررسی شده است  و روایت‌هایی که در این زمینه وجود دارد. فصل سوم هم  به ولایت  علی(ع) در قرآن و آیات مربطو پرداخته شده است. همچنین بخش قابل ملاحظه‌ای از این کتاب به بحث ولایت امیرالمومنین در کتب شیعه و سنی اختصاص دارد.

این کتاب با استفاده از تفاسیر و احادیث شیعه و سنی و مستندات مهم دیگری در باب ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام تدوین یافته است که شامل اثرات ولایت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در دنیا، قبر، برزخ، قیامت و ...اثبات ولایت امیرالمومنین علی علیه‌السلام در کتب شیعه و سنی است و فصل‌های متفاوت در در پی اثبات ولایت حضرت است.

1001 نور از فضایل امیرالمومنین علی علیه‌السلام

علی(ع) برتری‌ها و ویژگی‌های خاص و ممتازی دارد که برای ایشان منحصر به فرد است و احدی در آنها با او مشترک نیست.

در حدیثی از پیامبر خاطب علی بن ابیطالب آمده است : ای علی ! تو چیزهایی داری که مرا همانند آنها نیست. تو در کعبه به دنیا آمدی که من پیغمبر در کعبه به دنیا نیامدم. تو همسری مانند فاطمة داری و مرا چون او نیست، دو پسر از صلب خود  چون حسن و حسین (ع)داری که همانند آنها را از صلب خود ندارم، مادر همسری چون خدیجه داری و مرا مادر همسری چون او نیست، پدر همسری چون من داری و مرا پدر همسری چون خودم نیست و مادری همچون فاطمة بنت أسد هاشمی و مهاجر داری و مرا همانند او نیست.

این کتاب هم به همین منوال به بیان فضیلت‌های علی(ع) با توجه به اقرارهای علمای اهل سنت و شیعه و احادیث و روایات پرداخته است.

در این کتاب فضایل امیرالمؤمنین علی (ع) در فصولی جدید به ارائه مطالب با دسته بندی خاصی تدوین یافته است. شباهت های امام علی(ع) با پیامبر و انبیاء گذشته، و فضایل منحصر به فرد امام علی(ع) جنگ های امام علی(ع) و شباهت های امام علی(ع) با ملائکه الهی و... از آن جمله است.


ادامه مطلب

[ سه شنبه 22 مهر 1393  ] [ 06:54 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
 
 
خورشید خجالت زده شد روز غدیر
در رشک رخ نبی و سیمای امیر
پس چهره برافروخت به ذکر صلوات
تفسیر بشد وگرنه آن دم تکویر
عید سعید غدیر خم مبارک باد
 
****************
نام علی : عدالت — راه علی : سعادت — عشق علی : شهادت
ذکر علی : عبادت — عید علی : مبارک
 
****************
آغاز علی بود و علی حُسن ختام
او اول و آخر است به دین اسلام
در عید غدیرخم فرستد صلوات
هر کس که و را علی ولی گشت و امام
عید سعید غدیر خم مبارک باد
 
****************
غدیر یعنی کسانی که عقب مانده اند برسند
و کسانی که جلو رفته اند برگردند، تا با ولایت حرکت کنند.
تبریک عید غدیر خم مبارک باد
 
****************
عمری است که دم به دم علی می گویم
در حال نشاط و غم، علی می گویم
یک عمر علی گفتم و ان شاالله
تا آخر عمر هم، علی می گویم
تبریک عید غدیر خم بر شما مبارک
 
 ****************
 
پایی که نیست همـره مـولا ، شکسته بـــاد
دستی که نیست یاور آن شـاه، بســته باد
تکمیل دیـن از او شد و نعمـت از او تمام
عیـد غـدیر خم بر شما مبارک
 
****************
 
فرمود رسول قادر لم یزلی
در شان وصیّ خویش با صوت جلی
افضل بُوَد از طاعت کلّ ثقلین
یک ضربت روز خندق از دست علی
عید غدیر خم، عید ولایت مبارک باد
 
****************
جانا پر پروانه ما را بپذیر
عشق دل دیوانه ما را بپذیر
یک روز دگر مانده به پیمان غدیر
تبریک صمیمانه ما را بپذیر
 
****************
 
رود است علی ، پاک و زلال است و روان
کوه است علی که استوار است و گران
من رود ندیده ام چنین پابرجا
من کوه ندیده ام چنین در جریان
 
****************
 
از روز ازل به کائنات شور علی بود
بر روی زمین به کائنات نور علی بود
تنها هدف خلقت آدم به دو صورت
چشمان علی بود و علی بود و علی بود
 
****************
 
موج یک حادثه در جان غدیر است امروز / و علی چهره ی تابان غدیر است امروز
عید غدیر خم، عید ولایت بر شما مبارک باد
 
****************
 
امروز به هرکوچه اذان باید گفت
در وصف علی ز آسمان باید گفت
چون عید امیر مومنین است
تبریک به صاحب الزمان باید گفت
عید غدیر خم مبارک باد
 
****************
 
 از کعبه ظهور کرد تا بر همه کس
معلوم شود که صاحب خانه کیست
عید غدیر مبارک باد
 
****************
 
خرم تمام سپهر و زمین است
شاد قلب اهل ایمان و یقین است
برتمام كائنات این مژده رسیده
تاج گذاری شه دین مبین است
عیدتان مبارک
 
****************
 
غدیر، بهاى هر چه بهاران، طراوت قطره قطره‏ ى باران
عطر دل‏ انگیز نعمت ولایت و موهبت هدایت مبارک باد
 
****************
 
بر عید غدیر، عید اکبر صلوات
بر چهره ی نورانی حیدر صلوات
بر فاطمه این عید هزاران تبریک
بر یک یکِ اهل بیت کوثر، صلوات
 
****************
 
بر خاطره ی زمان طراوت بارید
بر کام جهان دمی حلاوت بارید
رشکی به دل تمام دریاها شد
آن خم که بر او ابر ولایت بارید
 
****************
 
 غدیر، یک تاریخ است؛ تاریخى که ابتدایش مدینه است، میانش کربلا و انتهایش ظهور
 
****************
 
مستیم ولی ز جمع هوشیارانیم
مشغول دعای بارش بارانیم
با یک صلوات بیعتی تازه کنیم
تا حشر به بیعت علی می مانیم
 
****************
 
با گوهر ناب در صدف پرورده
امروز خدا به ما عنایت کرده
دیدم به غدیر با هزاران صلوات
صد دسته گل محمدی آورده
عاشقان عیدتان مبارک
 
****************
 
عید است و هوا شمیم جنت دارد
نام خوش مرتضی حلاوت دارد
با عطر گل محمدی و صلوات
این محفل ما عجب طراوت دارد
 
****************
 
موسم عید آمد و دل ها پر از شوق و شعف
از برای عاشقان، عشق علی باشد هدف
بشتابید ای عزیزان گر محب حیدرید
بهر بیعت با امیرالمومنین سوی نجف
عید غدیر خم مبارک باد
 
****************
 
غدیر، یک کلمه نیست، یک برکه نیست؛ یک دریاست؛ رمزی است بین خدا و انسان.
روز اکمال دین و عید ولایت امیرالمؤمنین(ع) مبارکباد
 
****************
 
ای دل ز ولایت علی شادی کن
احساس غرور و فخر و آزادی کن
با دسته گلی پر از درود و صلوات
از روز غدیر و شادی اش یادی کن
 
****************
 
سرچشمه ی وحی در كوير است غدير
تقدير خداوند قدير است، غدير
اي عشق! بگو به تشنه كامان ولا
درياست، اگر چه آبگير است غدير
عید بزرگ غدیر بر شیعان مولی علی(ع) مبارک باد
 
****************
 
باده بده ساقيا، ولى ز خم غدير
چنگ بزن مطربا، ولى به ياد امید
عید غدیر مبارک
 
****************
 
ای غدیر خم که هستی روز بیعت با امام
بر تو ای روز امامت از همه امت سلام
از تو محکم شد شریعت، وز تو نعمت شد تمام
ما به یاد آن مبارک روز و آن زیبا پیام
 
****************
 
ولايتش كه در غدير شد فريضه اُمم‏
حديثى از قديم بود ثبت دفتر قِدم
كه زد قلم به لوح قلب سيد امم رقم‏
مكمل شريعت آمد و متمم نعم
عید غدیر خم مبارکباد
 
****************
 
یک روز دلم به جشن مولا می رفت
در عــیدِ غدیرِ خُـم به صحرا می رفت
هـــر کـــوه کـــه در بــرابــــر مـی‏دیـــدم
چون دستِ علی بود که بالا می رفت
عید غدیر خم مبارک باد
 
****************
 
عید غدیر آمد و دل ها اسیر شد
مست از ولای حیدر و عشق امیر شد                
ای دل بگیر ذکر علی را شبانه روز
از ذکر دلربای تو آقا که سیر شد؟
 
****************
عمریست به عشق تو اسیریم علی
مست از خم باده غدیریم علی
داریم تمنا ز خداوند علی
با حب ولای تو بمیریم علی
عیدالله الاكبر، عید غدیر خم مبارک باد
 
 

 


ادامه مطلب

[ یک شنبه 20 مهر 1393  ] [ 10:16 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

«شهید ۳۱ ساله ای که در روز دوم مهرماه سال ۱۳۹۰ مصادف با شهادت امام صادق(ع) در دانشگاه صدا و سیمای تهران به عنوان شهید گمنام به خاک سپرده شده بود، سرانجام پس از سه سال هویتش شناسایی شد. شهید «جواد نظام دوست» که هویت اصلی وی تازه شناسایی شده است، ۳۱ سال قبل در عملیات خیبر و منطقه جزیره مجنون به فیض شهادت نائل آمد. پدر و مادر این شهید بزرگوار در قید حیات بوده و ساکن مشهد مقدس هستند.»

آری! جواد دیگر «شهید گمنام» نیست. مادرش می گوید: «سال ها چشم انتظار آمدن پسرم بودم تا اینکه یک روز در حیاط منزلمان به امام رضا(ع) سلام کردم حتی به حرمشان هم نرفتم. گفتم یا امام رضا تو خودت اینجا غریبی پسر من هم غریب است. خودت یک نشانی از او برایم بده.» کمتر از یک ماه بعد با ما تماس گرفتند. این روزها که در خبرها می آید هویت فلان شهید گمنام شناسایی شد، خودش یک ماجرای عجیبی است، حال و هوایی دارد این شناسایی هویت شهدای گمنام و چقدر زیباست تماشای آن لحظه ای که والدین آن شهید خصوصاً «مادر» قبر فرزندش را در آغوش می گیرد.

پسر من هم غریب است 

سال ها چشم انتظار آمدن پسرم بودم تا اینکه یک روز در حیاط منزلمان به امام رضا(ع) سلام کردم حتی به حرمشان هم نرفتم. گفتم یا امام رضا تو خودت اینجا غریبی پسر من هم غریب است. 

خودت یک نشانی از او برایم بده. کمتر از یک ماه بعد با ما تماس گرفتند و گفتند پیکر فرزندتان احراز هویت شده و در دانشکده صدا و سیما آرام گرفته است. این مادر شهید که اشک هایش جاری بود از همه کسانی که بر سر مزار پسرش در این مدت حاضر شدند تشکر کرد و گفت: خیلی ممنون که شما در تشییع جنازه پسرم شرکت کردید و در این مدت برایش خواهر و مادر و برادر بودید.

پدر شهید جواد نظام دوست هم حال و هوای خاصی دارد. او می گوید: من غرق در شادی ام، غرق در حس شادمانی. چطور می شود این حس را توصیف کرد؟ حسی که یک پدر بعد از ۲۸ سال جدایی و فاصله، فرزندش را پیدا می کند. از این خوشحالی بیشتر برای پدر و مادر چه چیزی است؟ در پوست خود نمی گنجیم حالا که فرزندمان شناسایی شده و این جمعیت برای بزرگداشتش در اینجا جمع هستند.

 وی ادامه داد: شهدا افتخار این کشورند. افتخار خانواده ها هستند. افتخار به پول، اسم و رسم نیست. من کسی نیستم که صدا و سیما و آقای ضرغامی بیاید از ما تقدیر و گزارش تهیه کند، عکس بگیرد. این ها همه اش به خاطر جواد است. ما اصلاً فکرش را نمی کردیم بعد از ۲۸ سال صبر جواد پیدا شود، محاسن من مشکی بود خدا خودش آگاه است، محاسن من از چشم به راهی پسرم سفید شد و خدا را شکر که مرا از این چشم به راهی نجات داد.

در کنار سفره امام رضا(ع) هستم 

از شصت و پنج سالی که از خدا عمر گرفتم ۵۵ سال است که در کنار سفره امام رضا(ع) هستم و از برکت و معنویت این سفره زندگی ام رونق دارد. این افتخار هم که من دارم در کنار حرم امام رضا(ع) زندگی می کنم به خاطر استجابت دعای پدرم در حق من است و از این افتخار بهتر چیست که در همسایگی امام رضا(ع) باشم و فرزندم را هم در راه اسلام بدهم.

جواد به ما آبرو داد 

پدر شهید نظام دوست این را هم می گوید: فرزندم به ما آبرو داد. چه آبرویی از این بالاتر برای یک پدر که فرزندش را در راه اسلام، انقلاب و نظامش بدهد. خداوند رهبر و دین ما را در پناه امام زمان(عج) نگه دارد. از خداوند می خواهم همه پدران چشم به راه را از انتظار رها کند و آن ها را نیز مانند ما به آرامش و قرار برساند. خداوند می گوید دعا کن استجابتش از من. این اجابت مثل آب روی آتش می ماند. برای همین من هم تا توان در بدن دارم برای همه دعا می کنم. اگر دعا نکنم نمک نشناسم.


ادامه مطلب

[ جمعه 11 مهر 1393  ] [ 02:32 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
برنامه ای که پیش رو دارید چکیده ای از زندگینامه و احادیث گوهر بار ائمه ی معصوم (ع) است، تا زمینه ی آشنایی بیشتر ما را با این حضرات بزرگوار فراهم کند. این اطلاعات در غالب مشخصات، زندگینامه و تعدادی از احادیث برای راحتی شما طبقه بندی شده است. از ویژگی های نرم افزار می توان به مواردی چون: نمایش احادیث به همراه متن عربی، ذکر منبع تمامی مطالب استفاده شده در برنامه، دارا بودن رابط کاربری یکپارچه برای دسترسی همزمان به زندگینامه و احادیث ائمه ی معصوم (ص) اشاره کرد. توجه داشته باشید که برنامه از به خواب رفتن گوشی در هنگام مطالعه مطالب جلوگیری می کند.
 
 
 
 
 
 
 
 • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 1.8 مگابایت
 • نسخه: 2.5.1
 • اجرا در: اندروید 2.2 و بالاتر

 


ادامه مطلب

[ سه شنبه 8 مهر 1393  ] [ 02:15 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
سوره 38. صاد آیه 5-7

أَجَعَلَ الْآلِهَةَ إِلَهاً وَاحِداً إِنَّ هَذَا لَشَی‌ءٌ عُجَابٌ (5) وَانطَلَقَ الْمَلَأُ مِنْهُمْ أَنِ امْشُواْ وَاصْبِرُواْ عَلَی  آلِهَتِکمْ إِنَّ هَذَا لَشَی‌ءٌ یرَادُ (6) مَا سَمِعْنَا بِهَذَا فِی الْمِلَّةِ الْآخِرَةِ إِنْ هَذَآ إِلَّا اخْتِلَاقٌ (7)
آیا او به جای معبودهای متعدّد، یک معبود قرار داده است؟ البتّه که این، چیزی بسیار عجیب است! (5) سردمداران کفر، (سخن پیامبر) را رها کردند (و به دیگران نیز گفتند:) بروید و بر  پرستش خدایان خود پایدار بمانید که این مقاومت شما چیز مطلوبی است. (6) ما این مطالب را در آیین اخیر (نیاکان یا آیین مسیحیّت) نشنیده‌ایم، این آیین جز آیینی ساختگی نیست. (7)


«عُجاب» به چیز بسیار عجیب گویند. «انطلاق» به معنای رفتنی است که با جدایی از فردی همراه باشد. «اختلاق» به معنای ساختگی بودن چیزی است که سابقه نداشته باشد، یعنی اینها را از خودبافته و پرداخته و خلق کرده است.
«ملأ» به گروهی گویند که نام و عنوان آنها چشم‌گیر و چشم‌پرکن باشد.
مراد کفّار از «ملّة الاخرة» دین حضرت مسیح است که آخرین دین آسمانی قبل از اسلام بوده، زیرا آنان قائل به تثلیث بوده‌اند.
ممکن است مراد از «انّ هذا لشی‌ء یراد» این باشد که این دعوت به توحید، همان سیادت و آقایی است که خواست ومراد پیامبر است واگر نظام بت‌پرستی برچیده شود رهبر موحّدین پیامبر خواهد شد که اراده او همین است. او با دعوت به توحید به فکر آقائی بر شماست.

* اولین اقدام پیامبر، نفی معبودهای دروغین و اثبات خدای یکتاست. «جعل الالهة الهاً واحداً»
* کفّار هم در توحید گرفتار بودند، «أجعل الالهة الهاً واحداً» هم در نبوّت، «عجبوا ان جاءهم منذر منهم» - آیه‌ی قبل - و هم در معاد. «ء انّا لمبعوثون»( اسراء، 49)
* برای اکثر مردم، دست برداشتن از عقاید دیرینه و توجّه به افکار جدید سخت و شگفت‌آور است. «أجعل - شی‌ء عجاب»
* گاهی باطل چنان اوج و قدرت می‌گیرد که سخن حقّ  سخنی عجیب و غیر قابل قبول می‌شود. «هذا لشی‌ء عجاب»
* سردمدارانِ کفر، برای نفوذ کلام خود، اول خودشان به انحراف می‌روند و بعد به دیگران سفارش رفتن می‌کنند. «انطلق الملأ... ان امشوا»
*در میان کفّار، گروهی عامل انحراف و سرسختی دیگران هستند. «وانطلق الملا منهم ان امشوا واصبروا»


* کفّار را از گفتار و رفتارشان بشناسیم:
الف) شبهه‌افکنی و فتنه‌جویی. «اجعل الالهة... شی‌ء عجاب - عجبوا»
ب) دور کردن مردم از اجتماعات حقّ. «امشوا»
ج) به جای دعوت به تفکر، دعوت به تعصّب و مقاومت. «اصبروا»
د) تکیه بر آیین نیاکان یا طرح آیین دیگران در برابر اسلام. «ما سمعنا بهذا»

* کفّار برای دعوت دیگران از گرایش‌های آنان سوء استفاده می‌کنند. «اصبروا علی الهتکم»
* هر نوع پایداری و صبری پسندیده نیست. «اصبروا علی الهتکم» چنانکه هر نوع نوآوری محکوم نیست تا گفته شود. «هذا... اختلاق»
* پیامبران، صبر را در راه خدا قرار می‌دهند. «و لربّک فاصبر» و کفّار، صبر را در راه بت‌ها. «اصبروا علی آلهتکم»
* سردمداران کفر، پایداری بر انحراف را تبلیغ و ترویج می‌کنند. «انّ هذا لشی‌ء یراد».


ادامه مطلب

[ دوشنبه 7 مهر 1393  ] [ 09:09 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By RASEKHOON :.

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

درباره وبلاگ

مصباح الهدی برنامه ای برگرفته از قرآن و اهل بیت (ع) برای زندگی سعادتمندانه به شما می دهد
نویسند وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 120688 نفر
كل مطالب : 367 عدد
تعداد کل نظرات: 33 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: شنبه 16 شهریور 1392 
آخرین بروز رسانی : پنج شنبه 29 تیر 1396 
امکانات وب
دعای فرج