مصباح الهدی
اللهم عجل لولیک الفرج
قالب وبلاگ

ابن عتيك گويد: به امام صادق عليه ‏السلام نامه نوشتم و توسط عبدالملك بن اعين فرستادم كه: مردمى در عراق خدا را بشكل و ترسيم وصف ميكنند، اگر صلاح دانيد خدا مرا قربانت كند روش درست خداشناسى را برايم مرقوم داريد. حضرت بمن چنين نوشت: خدايت رحمت كند از خداشناسى و عقيده مردم معاصرت سئوال كردى، برتر است آن خدایی كه چيزى مانند او نيست و او شنوا و بيناست، برتر است از آنچه توصيف كنند: توصيف كنندگانيكه او را بمخلوقش تشبيه كنند و بر او تهمت زنند، بدان كه خدايت رحمت كند روش درست خدا بر كنار ساز، نه سلب درست است و نه تشبيه (يعنى نه نفى و انكار خدا و نه تشبيه او بمخلوق) اوست خداى ثابت موجود، برتر است خدا از آنچه واصفان گويند، از قرآن تجاوز نكنيد كه پس از توضيح حق گمراه شويد.

اصول كافى جلد 1 صفحه: 135 رواية: 1


ادامه مطلب

[ شنبه 24 آبان 1393  ] [ 04:03 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمودند :

بزرگترین و مهم ترین تکلیف الهی نیکی به پدر و مادر است.

„میزان الحکمة ، جلد 10 ، صفحه 709”

[عکس: Screenshot2014-02-23-22-28-07.png]


ادامه مطلب

[ شنبه 24 آبان 1393  ] [ 04:01 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

فحقوق ائمتک ثلاثه اوجبها علیک ؛ حق سائسک بالسلطان ؛ ثم( حق ) سائسک بالعلم ؛ ثم حق سائسک بالملک ؛ و کل سائس امام .

ترجمه : پس حقوق پیشوایانی که خداوند برذمه توگزاشته است و رعایت آن را واجب نموده است ؛سه قسم است ؛حق کسی که پیشوای تو در حکومت است و بعد حق کسی که پیشوای تو در علم است و بعد حق کسی که پیشوای تو در مُلک است و هرکسی که ترا از جهتی اداره کند پیشوای تو به حساب می آید .

و حقوق رعیتک ثلاثه اوجبها علیک ؛ حق رعیتک بالسلطان ؛ ثم حق رعیتک بالعلم فان الجاهل رعیه العالم ؛ و حق رعیتک بالملک من الازواج و ما ملکت من الایمان .

ترجمه : حقـوق رعیت یا کسانی که به نحوی از انحاء تحـت سرپرستی تو قراردارند نیز سه قسم است که خداوند رعایـت آن را بر تـو واجب نمـوده است ؛ کسی که تحـت سیـطره و حکومت تو قرار دارد برتو حقـی دارد و کسی که از تو علم فرا می گیرد برتو حقی دارد زیرا که جاهل رعیت عالم است .

و کسی که تحت تکفـل تو قرار دارد مثل زنی که با او ازدواج نموده ای یا کسانی کــه مملوک تو هستند همه برتو حقوقی دارند .

و حقوق رحمک کثیره متصله بقدر اتصال الرحم فی القرابه ؛ فاوجبها علیک حق امک ؛ ثم حق ابیک ؛ ثم حق ولدک ؛ ثم حق اخیک ثم الاقرب فالاقرب و الاول فالاول .

ترجمه : اما کسانی رحم تو هستند؛ پس حقـوق آنان زیاد است ؛باندازه ی تعداد اقارب و نزدیکان انسان و خداونـد بر تو واجـب نموده است حق مادرت و حق پدرت و حـق فرزندانت و.حق برادر و خواهرت و بعد حق سایر نزدیکانت ؛ پس هرکه قریب تر است مقدم تر است و رعایت حقش در اولویت قرار دارد .

ثم حق مولاک المنعم علیک ؛ ثم حق مولاک الجاری نعمته علیک ( علیه نعمتک ) ثم حق ذی المعروف لدیک ؛ ثم حق موذنک بالصلاه ؛ ثم حق امامک فی صلاتک ؛ ثم حق جلیسک .

ترجمه : بعد حـق مولا و ولی تست که بر تو احسان می کند و بعد حـق غلام و نوکرت هست که تو به او احسان مینمائی و بعد حق کسانی که نسبت به تو احسان نموده اند وبعد حق اذان گوینده برای نماز و بعد حـق کسی که امام تو در نماز است و بعد حـق کسی که هم مجلس یا هم نشین تو می باشد .

ثم حق جارک ؛ ثم حق صاحبک ؛ ثم حق شریکک ؛ ثم حق مالک ؛ ثم حق غریمک الذی تطالبه ؛ ثم حق غریمک الذی یطالبک ؛ ثم حق خلیطک ؛ ثم حق خصمک المدعی علیک ؛ ثم حق خصمک الذی تدعی علیه ؛ ثم حق مستشیرک ؛ ثم حق المشیر علیک .

ترجمه : سپس حق همسایه و حق رفیق و حق شریک و حق مال و حق کسی که به او قرض داده ای و حق کسی که از او قرض گرفته ای و حق کسی که باتو معاشرت دارد و حق کسی که مدعی تو می باشد و حـق کسی که تو مدعی او می باشی و حق کسی که از تو مشورت می خواهد و حق کسیکه تو از او مشورت می خواهی .

ثم حق مستنصحک ؛ ثم حق الناصح لک ؛ ثم حق من هو اکبر منک ؛ ثم حق من هو اصغر منک ؛ ثم حق سائلک ؛ ثم حق من سالته ؛ ثم حق من جری لک علی یدیه مسائه بقول او فعل او مسرّه بذلک بقول او فعل عن تعمد منه او غیر تعمد منه ؛ ثم حق اهل ملتک عامه ؛ ثم حق اهل الذمه ثم الحقوق الجاریه بقدر علل الاحوال و تصرف الاسباب فطوبی لمن اعانه الله علی قضاء ما اوجب علیه من حقوقه و وفقه و سدده .

ترجمه : سپس حق کسی که اورا راهنمائی نموده ای وحق کسی که ترا راهنمائی کرده هست و حق کسی که بزرگتر است و حق کسی که کوچک تر است ؛ و حـق کسیکه چیزی از تو می خواهد و حق کسی که تو از او چیزی می خواهی ؛ و حق کسی که بـدی یا خوبی از او به تو رسیده است ؛ چه از روی عمد یا از روی خطا ؛ اعـم از آنکه آن خـوبی یا بدی گفتار باشد یا رفتار ؛ بعد حق همه مسلمان ها به طـور عموم ؛ و حق غیر مسلمان ها کـه در حال جنگ و نبرد با مسلمان ها نباشند ؛ وبعد حقوق هر حادثه و پیش آمدی که پیش می آید و اتفاق می افتد .

پس خوشا به حال کسی که خداوند اورا کمک نماید بر انجام آنچه که بر او واجب کرده است از حقوق و رعایت آن و توفیقش دهد و راهنمائی اش نماید .


ادامه مطلب

[ جمعه 16 آبان 1393  ] [ 10:49 ق.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

کوچه‌های شهر با داربست و پارچه‌های مشکی تبدیل به تکیه‌های امید و توسل و حاجت شده و بوی محرم، بوی عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) را به مشام ما می‌آورد. جدا هم که افتاده باشی انگار زمین و زمان تو را در این روزها فرا می‌خواند بسوی این حادثه، دلت می‌گیرد و می‌شکند، تنگ می‌شود، لباس سیاهت را می‌پوشی و هم‌نوا می‌شوی...
 

باز این چه شورش است که در خلق عالم است
باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

ما ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و ماه محرم، بسته‌ای را برای شما کاربران عزیز و دوستداران و مخلصان اهل بیت(علیم السلام) آماده کرده ایم.


«السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ» اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحابِ الْحُسَیْنِ
 


بانک جامع عزاداری
این برنامه در سه نسخه اندروید، آیفون و جاوا ارائه شده است، این نرم افزار حاصل تلاش های مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه استان اصفهان است. این کتاب مفید و جامع تمامی موضوع های مرتبط با ماه محرم را در خود گنجانیده است و برخی از بخش های موجود در آن عبارت اند از: چهل حدیث عزاداری،  فلسفه عزاداری، عزاداری؛ بدعت یا سنت؟، سیر تاریخی عزاداری تا دوره قاجاریه، داستانهایی از گریه بر امام حسین (ع)،  نگاهی به عزاداری‌های حسینی،  گریه‌ی اشك (شعر) و کلی مطالب مفید دیگر است. شما می توانید با مطالعه کتاب "بانک جامع عزاداری" به صورت کامل با فضایل و احکام عزاداری آشنا شوید.


 • لینک‌های دانلود

قابل اجرا در اندروید: 2.1 و بالاتر
حجم نرم افزار: 2.5 مگابایت


حجم نرم افزار: 3.3 مگابایت


فرمت نرم افزار: jar
حجم نرم افزار: 2.1 مگابایت


   

نرم افزار امام حسین(ع) برای اندروید
برنامه حضرت امام حسین (ع) حاوی: شناسنامه، زندگی نامه، مدایح، زیارت نامه، فضائل و کرامات حضرت حسین (ع) است که بسیاری از اعمال را در خود جای داده است.


 • لینک دانلود

قابل اجرا در اندروید 2.1 و بالاتر
حجم نرم افزار: 3.4 مگابایتزندگانی امام حسین (ع) برای پلتفرم جاوا
با مطالعه این کتاب الکترونیکی می توانید نگاهی کامل به زندگانی امام حسین و سیره ی آن داشته باشید، کتاب شامل بخش های مختلفی از جمله: بیعت مردم با یزید تا شهادت امام حسین، شهادت طفلان مسلم، گریه آسمان و زمین براى امام حسین  (ع)، مرثیه و اشعارى که براى امام حسین علیه السلام سروده‏اند و ... می شود.


 • لینک دانلود

فرمت نرم افزار: jar
حجم نرم افزار: 540 کیلوبایت


 


نرم افزار حضرت عباس برای اندروید
برنامه حضرت عباس (ع) حاوی شناسنامه، زندگی نامه، مدایح، زیارت نامه، فضائل و کرامات حضرت عباس (ع) است.


 • لینک دانلود

قابل اجرا در اندروید 2.1 و بالاتر
حجم نرم افزار: 4.2 مگابایت


 

زیارت عاشورا برای اندروید و جاوا
زیارت عاشورا برای تمامی عاشقان و دوستاران امام حسین علیه السلام آشنایی قدیمی است و شما می توانید در این ماه با قرائت آن از فضایل بیشتری برخوار دار شوید.


 • لینک‌های دانلود

قابل اجرا در اندروید 2.1 و بالاتر
حجم نرم افزار: 2.8 مگابایت


فرمت نرم افزار: jar
حجم نرم افزار: 2.6 مگابایتشور شیرین برای پلتفرم جاوا
نرم افزار شور شیرین یکی از جامعترین نرم افزار های مذهبی موبایل ویژه ماه محرم و حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است و شامل ادعیه و زیارت ماه محرم می شود.


 • لینک دانلود

فرمت نرم افزار: jar
حجم نرم افزار: 2.4 مگابایتنرم افزار زندگانى حضرت ابوالفضل العباس برای رایانه
نرم افزار زندگانی حضرت عباس (ع) یک شرح کامل از زندگی علمدار کربلا است و شما می توانید با مطالعه این کتاب اطلاعات دقیقی از از آن حضرت بزرگوار کسب کنید. در این کتاب بخش هایی مانند: ولادت و رشد، عباس و دیدگاه ها، برکرانه علقمه و .... گنجانیده شده است.


 • لینک دانلودنرم افزار حضرت زینت (س) برای اندروید
با استفاده این نرم افزار می توانید آشنایی کاملی از زندگی یادگار کربلا یعنی حضرت زینت به دست بیاورید. بخش های موجود در نرم افزار عبارت اند از: شناسنامه حضرت زینب (س)، درس هایی از حضرت زینب، خطبه حضرت زینب (س) در شام، خطبه حضرت زینب (س) در کوفه، زیارت نامه حضرت زینب (س) و ...  .


 • لینک دانلود

حجم: 4.83 مگابایت
اجرا در: اندروید 2 و بالاترمجموعه کتاب هایی با محوریت امام حسین و عاشورا
شهادت امام حسین(ع) باعث تحکیم بنیان های جامعه اسلامی شد و به جامعه عدل و داد را معنا بخشید، امام حسین(ع) مدرسه ای را بنیان نهاد که درس آن عشق به حقیقت و فداکاری در راه کرامت های اخلاقی بود. دریچه فناوری اطلاعات مجموعه کتاب هایی با موضوع امام حسین(ع) و روز عاشورا در اینجا گردآوری کرده است که عبارتند از:
- جلوه عشق
- از دیار حبیب
- کرامات الحسینیه(ع) جلد 1

- کرامات الحسینیه(ع) جلد 2

- چهل داستان و چهل حدیث از امام حسین (ع)
- سخنان حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا
- ده گفتار
- امام حسین(ع) الگوی زندگی جلد 5
- زیتون (ترجمه خصائص الحسینیه(ع) )
- چهره درخشان حسین بن علی (ع)
- لمعات الحسین (ع)
- سوگنامه کربلا (ترجمه لهوف)
- پیام عاشورا
- چهل حدیث عزاداری
- غروب سرخ فام
- اسرار عاشورا (جلد 1 و 2)
- فرهنگ عاشورا
- گزارشى از عاشوراى سال 61 هجرى
- شهداى کربلا
- داستانهایى از خاک تربت
- داستانهاى شگفت انگیز از زیارت عاشورا و تربت سید الشهدا (ع)


 • لینک دانلودزندگی نامه امام حسین (ع)
كتاب زندگی نامه امام حسين(ع) جزء كتاب‌هايی عاشورايی است كه توسط نویسنده علی ربانی خلخالی تاليف شده است. این کتاب به صورت PDF بوده که می توانید آن را در رایانه و یا گوشی همراه خود مطالعه کنید.


 • لینک دانلودمجموعه زنگ موبایل ویژه ماه محرم
در این بخش هم تعدادی رینگتون مرتبط با این ماه را برای شما کاربران آماده کرده‌ایم، این رینگتون ها شامل: آذری، بی کلام و مداحی می شوند.
مجموعه والپیپر محرم
در این بخش هم تعدادی تصویر زمینه مرتبط با ماه محرم و شهادت امام حسین (ع) را آماده کرده‌ایم. شما می توانید با استفاده از این تصاویر محرم را به صفحه نمایش رایانه خود بیاورید، تمامی تصاویر دارای کیفیت فوق العاده و رزولوشن بالا هستند.

تصاویر سه بعدی از حرم سید الشهدا (ع)
همانگونه از نام تصاویر پیدا است، این تصاویر به صورت سه بعدی یعنی دارا بودن قابلیت چرخش (180 * 360) ارائه شده است، تصاویر قابلیت چرخش، بزرگنمایی و تغییر زاویه دید از ویژگی های اصلی این تصاویر است. می توانید با استفاده از آن به صورت مجازی حرم سید الشهدا (ع) را زیارت کنید.

نحوه استفاده :
اگر چه اغلب کاربران در اولین نگاه متوجه امکانات این تصاویر خواهند شد، اما بهتر است اشاره ای گذرا بر نحوه عملکرد آن داشته باشیم:
۱) برای حرکت فقط باید ماوس را حرکت دهید تا به تمامی نقاط تصویر دسترسی داشته باشید .
۲) در این تصاویر شما می توانید به صورت مجازی لنز عکاسی را زوم کنید . از دکمه اسکرولر ماوس و یا کلیدهای PageUP و PageDown برای تعویض بزرگنمائی تصویر از لنز ۱۷ میلی متر تا لنز ۷۵ میلی متر استفاده کنید . ضمنا این کار را می توانید با نگاه داشتن کلید سمت راست ماوس و عقب و جلو کردن ماوس نیز انجام دهید .
۳) برای انتخاب تصویر سه بعدی ( ۱۸۰ در ۳۶۰ درجه ) به عنوان محافظ صفحه نمایش ( Screen Saver ) از کلید F۵ استفاده کنید. (البته در ابتدا و قبل از اجرای تصویر آن را به محل مشخص و ثابتی انتقال دهید تا پس از فشردن کلید F۵ ، تصویر همیشه از همان جا فراخوانی شود.)
۴) برای خروج از کلید ESC استفاده کنید.


 • لینک دانلودفونت محرم
به مناسبت فرار رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) دریچه فونت های را با همین مضمون برایتان آماده کرده است. دو فونت با نام Muharram Font است که با فرمت TTF بوده و قابلیت استفاده در word و نرم افزارهای طراحی می باشد، طراحان از این فونت ها می توانند در طرح های خود استفاده کنند.


 • لینک دانلودمراسم‌های مذهبی در یک نگاه؛
نزدیک‌ترین مراسم به من کجاست؟

امام حسین علیه‌السلام و موضوعات مرتبط با ایشان دارای خصایص و ویژگی‌هایی بی‌بدیل است که در طول تاریخ مورد توجه اقوام و ملل گوناگون و شخصیت‌های برجسته قرار گرفته است. کم‌تر موضوع دینی را می‌توان یافت که تا این حد همه جهانیان را شگفت زده کرده باشد. از هندو و بودایی گرفته تا مسیحی و زرتشتی، همگی شیفته امام حسین علیه‌السلام و ندای صلح، محبت و عدالت ایشان هستند تا جایی که این موضوع بهترین وسیله برای جذب دیگران به مکتب اهل بیت علیهم‌السلام به شمار می‌آید. در همین راستا «پایگاه تخصصی امام حسین علیه‌السلام» (که با دامنه karbobala.com در فضای مجازی در دسترس است) به طور اختصاصی به موضوعات مرتبط با امام سوم شیعیان، حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام می‌پردازد و معرفی جهانی آن حضرت و دفاع از مکتب ایشان را به عنوان هدف خود قرار داده است.

مجموعه نرم افزارهای ویژه برای گوشی‌های ویندوزفونی
این مجموعه نرم افزارها شامل تمامی دعاها به همراه صوت، دعای زیارت امام حسین، دعای عهد، قرآن کریم با ترجمه 4 زبان دنیا و دیگر امکانات شامل می‌شود که برای شما کاربرانی که سیستم عامل تلفن همراهتان ویندوزفون است، آماده کرده‌ایم.

ماه محرم
نهضت امام حسین(ع) از نادرترین رخدادهایى است كه تفكر انسانها را به خود معطوف داشته و در تاریخ اسلام، ارزش والایى دارد. شهادت امام حسین(ع) حیات تازه‏اى به اسلام بخشید، خون ها رابه جوش آورد و تن ها را از رخوت خارج ساخت. امام حسین(ع) باحركت قهرمانانه خود، روح مردم مسلمان را زنده کرد. آنچه امت اسلامى از زمان وقوع این حادثه عظیم تا امروز بر آن‏ متفق است، این است كه انقلاب كربلا هیبت و ابهت اسلام را كه به‏ علت‏ حاكمیت فرمانروایان ضعیف النفس و تحقیر ارزشها و مقدسات‏ دینى رو به افول گذارده بود، احیا كرد. حركت امام حسین(ع)،حركتى است مستمر براى همه نسل‌ها و همه عصرها. نرم افزار محرم، شامل متن و ترجمه زیارتها، پیامکهای عاشورایی، نوحه ها و... می باشد.


yjc.ir


 • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 33.02 مگابایت
 • نسخه: 1.0.0.0
 • اجرا در: ویندوزفون 8، 8.1
 • رمز فایل فشرده: www.yjc.ir
 • امتیاز:


ادعیه و زیارات
با پیشرفت تلفن های همراه و هوشمند شدن آن ها، می توانید به جای حمل فیزیکی کتاب ها، آن ها را به صورت مجازی و الکترونیکی در گوشی هوشمند خود داشته باشید تا در هر زمان و مکان به مطالعه آن ها بپردازید، حال می توانید کتاب های مذهبی را نیز به این صورت به همراه خود داشته باشید. برنامه دعا یک برنامه ی کامل است که تمامی نیازهای شما را در مورد دعا و زیارت ها برطرف می کند.
 

yjc.ir

تمامی دعاها و زیارات در صورت وجود با صدای استاد فرهمند قرار داده شده اند که با وصل شدن به اینترنت می توانید از امکان پخش آنها استفاده کنید.

 • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 11.19 مگابایت
 • نسخه: 2014.909.1424.3144
 • اجرا در: ویندوزفون  8.1
 • رمز فایل فشرده: www.yjc.ir
 • امتیاز:

 
قرآن کریم
قرآن رساترین بیان است و از نظر موسیقی و وزن لفظی، در لغات و جملاتش نشانه‌های وحیانی ربانی مشهود است. وزنش نه وزن شعر است نه نثر، بلکه هر دو و برتر از هر دو است، در حدّی که در توان غیر خدا نیست برای گفتن آن، وزن و لفظ آن به گونه‌ای تناسب و انسجام با معنا دارد که گوئی معناهایش در آن تجسم یافته است. قرآن به ۳۰ بخش تقریباً مساوی به نام جزء تقسیم شده‌است. هر جزء از دو قسمت مساوی به نام حزب تشکیل شده‌است و احزاب به نصف و ربع حزب تقسیم می‌شوند برخی نیز هر جزء را به ۴ حزب تقسیم می‌کنند و در این صورت ۱۲۰ حزب داریم.

yjc.ir

 • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 11.19 مگابایت
 • نسخه: 3.0.3.0
 • اجرا در: ویندوزفون  8.1، 8، 7.5
 • رمز فایل فشرده: www.yjc.ir
 • امتیاز:


دعای عهد
هر کس چهل صبح این دعا را را بخواند از یاران امام دوازدهم خواهد بود و اگر پیش از ظهور بمیرد، خداوند او را از قبرش بیرون آورد (رجعت می‌کند) تا به خدمت امام دوازدهم درآید. زمان فضیلت خواندن دعای عهد پس از نماز صبح و قبل از طلوع آفتاب می باشد. طبق روایتی از امام صادق (ع)، جبرئیل به حضرت محمد(ص) گفت: یا محمد! کسی که در ماه رمضان بادعای "اللهم رب النور العظیم" قبل از افطار دعا کند، خداوند دعاهای او را مستجاب، نماز و روزه ی او را قبول و ده دعای او را بر آورده می نماید، گناهان او را می بخشد غم و غصه ی او را از بین می برد و گرفتاریهایش را برطرف می کند، حاجت او را برآورده می نماید، او را به مقصودش می رساند، عمل او را با عمل صدیقین و پیامبران بالا می برد و در روز قیامت چهره او درخشان تراز ماه شب چهارده خواهد بود.

yjc.ir

 • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 2.72 مگابایت
 • نسخه: 1.0.0.1
 • اجرا در: ویندوزفون  8.1، 8
 • رمز فایل فشرده: www.yjc.ir
 • امتیاز:روضه اول محرم، مسلم بن عقیل
اول محرم متعلق به مسلم بن عقیل علیه السلام است. مسلم بن عقیل، مردی خردمند، آگاه، شجاع و جوان مرد بود. فضیلت‌های اخلاقی او از همه جنبه‌های زندگی‌اش آشکار است. او به راستی خون امیرمؤمنان علی علیه السلام و حمزه و جعفر و حسین علیه السلام را در رگ‌های خویش داشت. مسلم و خاندان او از صدر اسلام، در تمامی حوادث در کنار عترت پیامبر، بودند. عنایت ویژه خاندان وحی و نبوّت به این جوان هاشمی، بی دلیل نیست و این، برگرفته از مقام والای او در نظر پیامبر و اهل بیت پاک اوست.


 • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 18.78 مگابایت
 • نسخه: 1.0.0
 • اجرا در: اندروید 2.3 به بالا
 • رمز فایل فشرده: www.yjc.ir
 • امتیاز:ذکر قرائت به همراه ترجمه برای رایانه
نرم افزار ذکر در بین نرم افزارهای مشابه خود از امکانات فراوانی برخوردار است که می توان از بین این امکانات به تلاوت قرآن با صوتی دلنشین و همچنین تفسیر و ترجمه قرآن نام برد که این امکانات و همچنین محیط ساده ولی جذاب آن سبب شده است تا این نرم افزار به راحتی برای همه افراد از جمله مردم عادی و همچنین پژوهشگران قرآن قابل استفاده باشد. این نرم افزار که برای اولین بار در سال 2005 ارائه شد اکنون به تکاملی فوق العاده دست یافته است. • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 8.12 مگابایت
 • پیش نیاز نصب: Java runtime 6.3
 • اجرا در: ویندوزهای  XP, 7, 8
 • امتیاز:


Al Quran Karim Pro برای آیفون
با استفاده از این برنامه می‌توانید تمام سوره‌های قرآن کریم را به صورت انگلیسی و عربی به طور کامل داشته باشید و از آن بهره ببرید. این برنامه دارای قابلیت به اشتراک گذاری و پیام دادن بخشی از آیه و سوره، تغییر سایز و فونت، امکان جستجوی قدرتمند و... می‌باشد. دریچه توصیه می‌کند این برنامه را هرگز از دست ندهید. • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 32 مگابایت
 • نسخه: 2.1
 • اجرا در: IOS 4.1 و بالاتر
 • امتیاز:


iQuran Pro کامل‌ترین نرم افزار قرآن برای اندروید
iQuran Pro 2.5.2 جامع‌ترین و کامل‌ترین نرم افزار قرآن کریم برای اندرویدی هاست. شما علاوه بر مرور 114 سوره کامل قرآن می‌توانید از طریق خود برنامه فایل صوتی مربوط به سوره را با تلاوت 7 قاری برتر گوش دهید. این برنامه که با قیمتی بیش از 7 دلار در فروشگاه گوگل و با امتیاز بالایی به فروش می رسد به زبان های اندونزیایی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، اردو، عربی، ترکی، هلندی، فارسی و... ترجمه شده است، که به صورت رایگان می‌توانید از اینجا دانلود کنید.  

 • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 27.85 مگابایت
 • نسخه: 2.5.2
 • اجرا در: اندروید 2.2 و بالاتر
 • امتیاز:


Hablolmatin قرآن صوتی برای اندروید
Hablolmatin را می‌توان به عنوان بهترین قرآن صوتی دانست، این نرم افزار حاصل تلاش‌های برنامه نویسان کشورمان است. برنامه معرفی شده به دلیل دارا بودن ویژگی‌های منحصر به فرد توانسته است در جشنواره بین المللی قرآن عنوان بهترین نرم افزار قرآنی را به خود اختصاص دهد. توجه داشته باشید که برای استفاده از صوت نرم افزار باید آن ها دانلود کنید و در نسخه رایگان قادر به استفاده از تمامی صوت‌ها نخواهید بود. قابلیت‌های فعال نسخه آزمایشی عبارت اند از: 10 ترتیل از قاریان برجسته، یک ترجمه فارسی، استخاره. از ویژگی‌های نرم افزار می‌توان به مواردی چون: فونت‌های زیبا و دارا بودن زوم بالا، ترجمه فارسی، محل نزول سوره و ... اشاره کرد. در ضمن می‌توانید به صورت آنلاین در ختم قرآن سراسری شرکت کنید.
 
  

 • دانلود و مشخصات فایل


 • حجم: 9.95 مگابایت
 • نسخه: رایگان
 • اجرا در: اندروید 3.3 و بالاتر
 • امتیاز:

 

 


ادامه مطلب

[ پنج شنبه 8 آبان 1393  ] [ 11:48 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

در ماه محرم الحرام و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان با روح و جانمان به زیارت ضریح مطهر امامان بزرگوار حضرت عباس (ع) و حضرت ابا عبدالله (ع) می رویم. 

 
 
 
 
 

ادامه مطلب

[ شنبه 3 آبان 1393  ] [ 08:28 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]

اساس تكبر اين است كه انسان از اينكه خود را برتر از ديگرى ببيند احساس آرامش كند، بنابراين تكبر از سه عنصر تشكيل مى‏شود: نخست اينكه براى خود مقامى قائل شود، ديگر اينكه براى ديگرى نيز مقامى قائل شود و در مرحله سوم مقام خود را برتر از آنها ببيند و احساس خوشحالى و آرامش كند.

قرآن کریم آیاتی را به مذمت این صفت ناپسند اختصاص داده و می فرماید: «وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا» در روی زمین با تکبر و غرور راه نروید.

و نیز می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ» یعنی خداوند کسی را که متکبر و فخرفروش است دوست ندارد.

علاوه بر آیات قرآن، روایات ائمه معصومین (ع) نیز تکبر را نکوهش کرده و آن را آفت زندگی می دانند، آنچنان که امیرمومنان (ع) می فرمایند: «تکبر بدترن آفت های عقل است.» همان حضرت (ع) فرموده اند: «تکبر انسان بلندمرتبه را پست می گرداند.»

پیامبر اکرم (ص) نیز می فرمایند: «از تكبر بپرهيزيد كه ابليس به خاطر تكبر از سجده كردن بر آدم خوددارى كرد(و براى هميشه مطرود درگاه الهى شد)».

همان حضرت (ص) می فرمایند: «هر کس بمیرد و در دلش ذره ای تکبر باشد، بوی بهشت را استشمام نخواهد کرد مگر اینکه قبل از آن توبه کند.»

در حدیثی از امام باقر و امام صادق‏ علیهماالسلام آمده است: «كسى كه در قلبش به اندازه سنگينى دانه خردلى از كبر باشد هرگز داخل در بهشت نخواهد شد»!

در این میان، بدترین تکیر، تکبر ورزیدن برابر خداوند و پذیرش حق است که قرآن درباره آن می فرماید: «إِنَّهُ لَايُحِبُّ الْمُسْتَکْبِريِنَ» (نحل، 23)

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «هر که خود را بزرگ بشمارد و در راه رفتن تکبر کند خدا او را ملاقات خواهد کرد در حالی‌که بر او غضبناک است.»

از همان حضرت (ص) يك حديث قـدسي مـنقول اسـت كه خداونـد متعال می‌فرماید: «کبریایی و بـزرگی ردای من اسـت و عظمـت و بـرتری سـزاوار من است، هر کس در یکی از این‌ها بخواهد با من برابری کند او را به جهنم خواهم افکند.»

همچنین، از نبی مکرم اسلام روایت است که فرمودند: «بد بنده‌ای است که به سهو و لهو از قبرستان بگذرد (تکبّر کند) و پوسیدن بدن را در آن‌جا فراموش نماید» و نیز فرمودند: «روز قیامت متکبرین به صورت مورچه‌های کوچک محشور و پایمال مردم خواهند شد.»

از امام كاظم (ع) روایت است که فرمودند: «زراعت در زمين هاى نرم و هموار مى‏رويد و روى سنگ هاى سخت هرگز رويش ندارد، همين گونه دانش و حكمت در قلب انسان متواضع رويش دارد، و قلب متكبر جبار هرگز آباد نمى‏گردد، زيرا خداوند تواضع را وسيله عقل و تكبر را از ابزار جهل قرار داده است!‏»

علاوه بر این آثار دنیوی، فرجامی هم که قرآن برای متکبران تصویر می کند بسیار جای تامل دارد چراکه می فرماید: «قِيلَ ادْخُلُواْ أَبْوَابَ جَهَّنَمَ خَالِديِنَ فيِهَا فَبِئْسَ مَثْوَی الْمُتَکَبِّرِينَ» (زمر، 72) «و گفته شود از درهاى دوزخ درآييد جاودانه در آن بمانيد وه چه بد [جايى] است جاى سركشان.»

منابع:

بحارالانوار

معراج السعاده

راه و رسم زندگی در بیان قرآن و روایات

کنزالعمال


ادامه مطلب

[ جمعه 2 آبان 1393  ] [ 07:50 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
سوره 31. لقمان آیه 17

یا بُنَی أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْکرِ وَ اصْبِرْ عَلَی مَآ أَصَابَک إِنَّ ذَ لِک مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ
فرزندم! نماز را برپا دار و امر به معروف و نهی از منکر کن و بر آنچه از سختی‌ها به تو می‌رسد مقاومت کن که این (صبر) از امور واجب و مهم است.


 * نماز، انسان را از انجام بسیاری منکرات و زشتی‌ها باز می‌دارد.( عنکبوت، 45)
 در نماز، تمام کمالات به چشم می‌خورد که ما چند نمونه از آن را بیان می‌کنیم:
 * نظافت و بهداشت را در مسواک زدن، وضو، غسل و پاک بودن بدن و لباس می‌بینیم.
 * جرأت، جسارت و فریاد زدن را از اذان می‌آموزیم.
 * حضور در صحنه را از اجتماع در مساجد یاد می‌گیریم.
 * توجّه به عدالت را در انتخاب امام جماعت عادل می‌یابیم.
 * توجّه به ارزشها و کمالات را از کسانی که در صف اوّل می‌ایستند، به دست می‌آوریم.
 * جهت‌گیری مستقل را در قبله احساس می‌کنیم. آری، یهودیان به سویی و مسیحیان به سوی دیگر مراسم عبادی خود را انجام می‌دهند و مسلمانان باید مستقل باشند و لذا به فرمان قرآن، کعبه، قبله‌ی مستقل مسلمانان می‌شود، تا استقلال در جهت‌گیری آنان حفظ شود.
 * مراعات حقوق دیگران را در این می‌بینیم که حتّی یک نخ غصبی، نباید در لباس نمازگزار باشد.
 * توجّه به سیاست را آنجا احساس می‌کنیم که در روایات می‌خوانیم: نمازی که همراه با پذیرش ولایت امام معصوم نباشد، قبول نیست.
* توجّه به نظم را در صف‌های منظّم نماز جماعت و توجّه به شهدا را در تربت کربلا و توجّه به بهداشت محیط را در سفارش‌هایی که برای پاکی و نظافت مسجد و مسجدی‌ها داده شده است، می‌بینیم.
* توجّه به خدا را در تمام نماز، توجّه به معاد را در «مالک یوم الدین»، توجّه به انتخاب راه را در «اهدنا الصراط المستقیم»، انتخاب همراهان خوب را در «صراط الّذین انعمت علیهم»، پرهیز از منحرفان و غضب شدگان را در «غیر المغضوب علیهم و لاالضّالّین»، توجّه به نبوّت و اهل‌بیت پیامبرصلی الله علیه وآله را در تشهّد و توجّه به پاکان و صالحان را در «السلام علینا و علی عباد اللّه الصالحین» می‌بینیم.


 * توجّه به تغذیه‌ی سالم را آنجا می‌بینیم که در حدیث آمده است: اگر کسی مشروبات الکلی مصرف کند، تا چهل روز نمازش قبول نیست.
* آراستگی ظاهر را آنجا می‌بینیم که سفارش کرده‌اند از بهترین لباس، عطر و زینت در نماز استفاده کنیم و حتّی زنها وسایل زینتی خود را در نماز همراه داشته باشند.
* توجّه به همسر را آنجا می‌بینیم که در حدیث می‌خوانیم: اگر میان زن و شوهری کدورت باشد و یا یکدیگر را بیازارند و بد زبانی کنند، نماز هیچ کدام پذیرفته نیست.
اینها گوشه‌ای از آثار و توجّهاتی بود که در ضمن نماز به آن متذکر می‌شویم. امام خمینی‌قدس سره فرمود: «نماز، کارخانه‌ی انسان‌سازی است».


ادامه مطلب

[ جمعه 2 آبان 1393  ] [ 07:48 ب.ظ ] [ افشین ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By RASEKHOON :.
درباره وبلاگ

مصباح الهدی برنامه ای برگرفته از قرآن و اهل بیت (ع) برای زندگی سعادتمندانه به شما می دهد
نویسند وبلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 120685 نفر
كل مطالب : 367 عدد
تعداد کل نظرات: 33 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ: شنبه 16 شهریور 1392 
آخرین بروز رسانی : پنج شنبه 29 تیر 1396 
امکانات وب
دعای فرج