سه‌جایی که امام رضا(ع) به شما سر می زند

 

خبرگزاری میزان- امام رضا(علیه السلام )فرمود: هر کس مرا زیارت کند و از راه دور به زیارت من آید در روز قیامت در سه موقف به یارى او خواهم آمد تا او را از ناراحتی هاى آن حال نجات دهم.

 

 

سه‌جایی که امام رضا(ع) به شما سر می زندبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،  امام رضا (علیه السلام) فرمود: هر کس مرا زیارت کند و از راه دور به زیارت من آید در روز قیامت در سه موقف به یارى او خواهم آمد تا او را از ناراحتی هاى آن حال نجات دهم.

*مؤمن از دیدگاه امام رضا (ع)

عَنْ عُبَیْدِ بْنِ هِلَالٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا الْحَسَنِ الرِّضَا (ع) یَقُولُ إِنِّی أُحِبُّ أَنْ یَکُونَ الْمُؤْمِنُ مُحَدَّثاً قَالَ قُلْتُ وَ أَیُّ شَیْ‏ءٍ الْمُحَدَّثُ قَالَ الْمُفَهَّمُ

عبید بن هلال گوید: شنیدم که امام رضا علیه السّلام فرمود:: من دوست دارم مؤمن «محدّث» باشد. گوید: پرسیدم: «محدّث» چیست؟ فرمود: بسیار فهمیده و دانا.

*ایمان چیست؟

عَنْ أَبِی الصَّلْتِ الْهَرَوِیِّ قَالَ سَأَلْتُ الرِّضَا (ع) عَنِ الْإِیمَانِ فَقَالَ ع. الْإِیمَانُ عَقْدٌ بِالْقَلْبِ وَ لَفْظٌ بِاللِّسَانِ وَ عَمَلٌ بِالْجَوَارِحِ لَا یَکُونُ الْإِیمَانُ إِلَّا هَکَذَا.

از ابى الصلت روایت است که می‌گوید: از حضرت رضا (ع) در خصوص تعریف ایمان سؤال کردم فرمود:: ایمان بستن (گره زدن) به قلب، تلفظ کردن به زبان و عمل به ارکان است و ایمان غیر از این نیست.

*پیوست سه عمل مهم

عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الرِّضَا (ع) قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَمَرَ بِثَلَاثَةٍ مَقْرُونٍ بِهَا ثَلَاثَةٌ أُخْرَى أَمَرَ، بِالصَّلَاةِ وَ الزَّکَاةِ فَمَنْ صَلَّى وَ لَمْ یُزَکِّ لَمْ یَقْبَلْ مِنْهُ صَلَاتَهُ وَ أَمَرَ بِالشُّکْرِ لَهُ وَ لِلْوَالِدَیْنِ فَمَنْ لَمْ یَشْکُرْ وَالِدَیْهِ لَمْ یَشْکُرِ اللَّهَ وَ أَمَرَ بِاتِّقَاءِ اللَّهِ وَ صِلَةِ الرَّحِمِ فَمَنْ لَمْ یَصِلْ رَحِمَهُ لَمْ یَتَّقِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ.

از حضرت رضا (ع) روایت شده که آن جناب فرمود: حق تعالى بنده را به سه چیز امر فرمود: ه است، مشروط بر اینکه به سه چیز مقرون باشد؛ امر به نماز فرمود: ه و آن را مقرون به زکاة فرمود: ه است؛ پس کسى که نماز بخواند و زکاة ندهد، هرگز نماز او مقبول نخواهد شد.

امر به شکر کردن براى خود نموده و آن را به تشکر از پدر و مادر مقرون فرمود:؛ پس کسى که والدین را شکر نکند خدا را شکر نکرده است؛ و امر به تقوى فرمود: ه و آن را به صله رحم مقرون نموده پس کسى که صله رحم نکند تقوى الهی ندارد.

*نشانه‌های فقیه

قَالَ أَبُو الْحَسَنِ (ع) مِنْ عَلَامَاتِ الْفَقِیهِ الْحِلْمُ وَ الْعِلْمُ وَ الصَّمْتُ إِنَّ الصَّمْتَ بَابٌ مِنْ أَبْوَابِ الْحِکْمَةِ إِنَّ الصَّمْتَ یَکْسِبُ الْمَحَبَّةَ إِنَّهُ دَلِیلٌ عَلَى کُلِّ خَیْرٍ.

حضرت رضا (ع) فرمود:: از علامات و نشانه‌های فقیه، حلم، علم و سکوت است؛ همانا سکوت بابى از ابواب حکمت است و سکوت، محبت را کسب می‌کند و راهنما به هر خوبى است.

*زمین از حجت خدا خالی نیست

عَنْ سُلَیْمَانَ بْنِ جَعْفَرٍ الْحِمْیَرِیِّ قَالَ سَأَلْتُ الرِّضَا (ع) فَقُلْتُ تَخْلُو الْأَرْضُ مِنْ حُجَّةٍ فَقَالَ (ع) لَوْ خَلَتِ الْأَرْضُ طَرْفَةَ عَیْنٍ مِنْ حُجَّةٍ لَسَاخَتْ بِأَهْلِهَا.

از سلیمان بن جعفر الجعفرى نقل شده می‌گفت: به حضرت رضا (ع) عرض کردم: زمین از حجت خالى مى ‏شود؟. حضرت فرمود: اگر به قدر یک طرفة العین زمین از حجت خالى ماند، اهل خود را فرو برد.

*نعمت‌های الهی چه وقت از انسان جدا می‌شود

عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَرَفَةَ قَالَ قَالَ أَبُو الْحَسَنِ الرِّضَا (ع) یَا ابْنَ عَرَفَةَ إِنَّ النِّعَمَ کَالْإِبِلِ الْمَعْقُولَةِ فِی عَطَنِهَا عَلَى العوم الْقَوْمِ مَا أَحْسَنُوا جِوَارَهَا فَإِذَا أَسَاءُوا مُعَامَلَتَهَا وَ إِنَالَتَهَا نَفَرَتْ عَنْهُمْ.

محمّد بن عرفه روایت کرده گفت: امام هشتم به من فرمود:: یا ابن عرفه! همانا نعمت هاى الهى همانند شترى است که در خوابگاهش که در کنار نهر یا (قناتى) است بسته ‏اند، این خیر براى مردم تا وقتى است که با آن نیکو رفتار کنند و قدر آن را بشناسند؛ امّا همین که قدرش را نشناختند و با آن بدرفتارى نمودند (یعنى نعمت را در راه ناصواب مصرف کردند) از چنگ آنان می‌گریزد.

*بخیل از نگاه امام رضا (ع)

عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الرِّضَا ع. قَالَ السَّخِیُّ یَأْکُلُ مِنْ طَعَامِ النَّاسِ لِیَأْکُلُوا مِنْ طَعَامِهِ وَ الْبَخِیلُ لَا یَأْکُلُ مِنْ طَعَامِ النَّاسِ لِئَلَّا یَأْکُلُوا مِنْ طَعَامِهِ.

امام رضا علیه السلام فرمود: سخى، طعام مردم را می‌خورد تا مردم طعام او را بخورند و بخیل طعام مردم را نمی‌خورد تا طعام او را نخورند.

*در این سه جا به شما سرمی زنم

قَالَ الرِّضَا (ع) مَنْ زَارَنِی عَلَى بُعْدِ دَارِی أَتَیْتُهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فِی ثَلَاثِ مَوَاطِنَ، حَتَّى أُخَلِّصَهُ مِنْ أَهْوَالِهَا إِذَا تَطَایَرَتِ الْکُتُبُ یَمِیناً وَ شِمَالًا وَ عِنْدَ الصِّرَاطِ وَ عِنْدَ الْمِیزَانِ.

حضرت رضا علیه السّلام فرمود: هر کس مرا با دورى راه زیارت کند و از راه دور به زیارت من آید در روز قیامت در سه موقف به یارى او خواهم آمد تا او را از ناراحتی هاى آن حال نجات دهم:

اوّل- در آن هنگامی که نامه‏ هاى اعمال پخش مى ‏شود از جانب راست و از جانب چپ که: «فَأَمَّا مَنْ أُوتِیَ کِتابَهُ بِیَمِینِهِ فَسَوْفَ یُحاسَبُ حِساباً یَسِیراً» هر کس که نامه عملش به دست راستش داده شود با نرمى و سهولت به حساب او رسند؛ «وَ أَمَّا مَنْ أُوتِیَ کِتابَهُ بِشِمالِهِ فَیَقُولُ یا لَیْتَنِی لَمْ أُوتَ کِتابِیَهْ وَ لَمْ أَدْرِ ما حِسابِیَهْ .. هَلَکَ عَنِّی سُلْطانِیَهْ»

و، امّا آنکه کتابش را به دست چپش دهند خواهد گفت: اى کاش نامه ‏اش را به او نمى ‏دادند و به حسابش نمى ‏رسیدند.

*عبور از صراط

دوم- در آن هنگام که از صراط می‌گذرد.

*هنگام میزان عمل

سوم- در آن وقت که عمل او را بررسى کرده مى ‏سنجند.


(کتاب عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج. ۲ و ۱.)
 
منبع:جهان نیوز
 
انتهای پیام/

ادامه مطلب
[ جمعه 24 فروردین 1397  ] [ 11:48 ق.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

فراخوان جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی

 
 

 

فراخوان ششمین جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی فراخوان ششمین جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی

 

 

باسمه تعالی

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا(علیه السلام)

خدا رحمت کند کسی که امر ما را احیا کند. امام رضا(علیه السلام)

فراخوان )جلوه های فرهنگ رضوی)

ششمین جشنواره سراسری تولید ات محتوای رضوی در فضای مجازی

از سری برنامه های شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضاعلیه السلام

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین- شهریورماه 1397

اهداف:

الف: اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی.

ب: گسترش فعالیتهای فرهنگی مرتبط با سیره اهل بیت(علیهم السلام) به ویژه حضرت امام رضاعلیه السلام در فضای مجازی.

ج: تجلیل و تقدیر از تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه فرهنگ رضوی.

د) تولید محتوا با رویکرد ارزشی،دینی و انقلابی در فضای مجازی.

بخش های جشنواره:

الف: فعالیت های فرهنگی دیجیتال.

ب: تولید محتوای دیجیتال.

ج: ایده های دیجیتال رضوی.

الف- فعالیت های فرهنگی دیجیتال

مجموعه فعالیت های فرد یا موسسه که در معرفی سیره اهل بیت و معصومین به خصوص امام رضا علیه السلام  و حوزه های مذهبی  در شکل و قالب دیجیتال انجام شده باشد در این بخش مورد ارزیابی و رقابت قرار خواهد گرفت. از نمونه فعالیت ها می توان به فعالیت مستمر گروه ها ،کانال ها در شبکه های اجتماعی ، فعالیت های اجتماعی که در فضای مجازی ساماندهی می شوند و مجموعه پایگاه های اینترنتی ، صفحات پر مخاطب اینستاگرام و هرگونه فعالیت دیگر که موضوع رضوی و قالب دیجیتالی داشته باشند را می توان اشاره کرد. جذب و اثرگذاری روی مخاطب از فاکتورهای اصلی در ارزیابی این بخش می باشد.

بخش

عنوان

موضوعات

فعالیت های فرهنگی دیجیتالی

ارزشمندترین و تاثیرگذارترین فعالیت فرهنگی دیجیتال در حوزه رضوی

پیام های آموزشی و تربیتی در کلام و سیره ائمه معصومین به ویژه امام رضا (ع) ، کرامات رضوی، امربه معروف و نهی از منکر در سیره رضوی،معرفی اماکن مذهبی، مهربانی در احادیث رضوی، جایگاه علم آموزی در آموزه های رضوی، قناعت و رضایتمندی در سیره وسبک زندگی رضوی.

موضوعات کاربردی و اجتماعی ذیل نیزپیشنهاد می گردد:

حکومت در جامعه اسلامی،ارتباط مسئولان و مردم ،صداقت و امانتداری،تهمت و افترا،رزق حلال ،بیت المال،رسیدگی به محرومان ، عدالت.

 

مقررات شرکت در بخش فعالیت های فرهنگی دیجیتال

 1. نوع فعالیت باید مشخص ، با هدف تعیین شده و برنامه ریزی شده باشد.
 2. اگر فعالیت شامل چند بخش است باید همه بخش ها پیوسته و دارای یک شخص یا موسسه به عنوان صاحب فعالیت باشد
 3. صفحات اینستاگرام ، گروه ها و کانالهای تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی پر مخاطب که پیشینه فعالیت دارند و الزاما باید کد شامد(شناسنامه الکترونیکی و محتوای دیجیتال) را داشته باشند.(جهت دریافت شناسنامه  الکترونیکی از طریق سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آدرسwww.samandehi.ir اقدام نماید).
 4. اثر و اجزای به کار رفته در آن مغایر قوانین و مقررات جاری، فرهنگ و ارزش‌های ملّی و دینی و امنیت ملّی‌‌جمهوری اسلامی ‌ایران نباشد.

ب- تولید محتوای دیجیتال

این بخش از جشنواره هرگونه محتوای مرتبط با سیره و آموزه های رضوی و ارزشهای اسلامی که توسط ابزار های دیجیتال ارائه یا تولید شده باشد را شامل می شود. تولیداتی از قبیل بازی های رایانه ای ، نرم افزارهای چندرسانه ای و همراه ، انیمیشن  وکلیپهای تصویری کوتاه (حداکثر 60 ثانیه ای)، موشن گرافیک، اینفوگرافیک ، پایگاه های اینترنتی و وب سایتها، بازیهای رایانه ای و واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و... که در قالب و بستر دیجیتالی تهیه و منتشر می شوند همگی می توانند در این بخش حضور داشته باشند.

بخش

عنوان

موضوعات

تولید محتوای دیجیتال

ارزشمندترین و تاثیرگذارترین محتوای  دیجیتال در حوزه رضوی

پیام های آموزشی و تربیتی در کلام و سیره ائمه معصومین به ویژه امام رضا (ع) ، کرامات رضوی،امربه معروف و نهی از منکر در سیره رضوی،معرفی اماکن مذهبی،مهربانی در احادیث رضوی، جایگاه علم آموزی در آموزه های رضوی، قناعت و رضایتمندی در سیره وسبک زندگی رضوی.

موضوعات کاربردی و اجتماعی ذیل نیزپیشنهاد می گردد:

حکومت در جامعه اسلامی،ارتباط مسئولان و مردم ،صداقت و امانتداری،تهمت و افترا،رزق حلال ،بیت المال،رسیدگی به محرومان ، عدالت.

 

مقررات شرکت در بخش تولید محتوای دیجیتال

 1. مراحل تولید و یا انتشار اثر حتما باید از طریق ابزارهای دیجیتال صورت گیرد
 2. محتواهای دیجیتال شرکت داده شده در جشنواره در سه بعد فنی (تکنیک های پیاده سازی)، تاثیرگذاری روی مخاطب و غنای محتوایی  مورد داوری قرار خواهند گرفت
 1. اثر و اجزای به کار رفته در آن مغایر قوانین و مقررات جاری، فرهنگ و ارزش‌های ملّی و دینی و امنیت ملّی‌‌جمهوری اسلامی ‌ایران نباشد.

ج- ایده های دیجیتال رضوی

این بخش به منظور حمایت از ایده های نو و خلاقانه در حوزه تولید و فعالیت های دیجیتال تاثیر گذار با موضوع رضوی ایجاد شده است. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین بر همین اساس از علاقه مندان و صاحبان ایده دعوت می نماید تا طرح خود را در زمینه های نرم افزارهای تلفن همراه، نرم افزارهای چندرسانه ای، بازیهای رایانه ای، شبکه های اجتماعی و دیگر فعالیت های دیجیتالی با موضوع رضوی ارائه نمایند. طرحهای دریافتی توسط دبیرخانه جشنواره در بخشی جدا داوری شده و به ایده هایی که خلاقانه ، تاثیرگذار و قابل اجرا باشند جوایزی اهدا خواهد شد.

مقررات شرکت در بخش ایده های دیجیتالی رضوی

 1. شکل و قالب طرح های ارسالی باید حداقل شامل بخش های : مقدمه ، ضرورت و اهمیت اجرای پروژه، طرح پروژه، شناسایی و بیان پروژه، اهداف، روش اجرا، بودجه بندی و خدمات باشد.
 2. متقاضیان می‌توانند طرح و ایده‌های دیجیتالی رضوی خود را در قالب‌های بالا از طریق تارنمای شمس توس به نشانی portal.shamstoos.ir و وب سایت جشنواره (ghazvin.shamstoos.ir) به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

جوایز:

در هر بخش  به نفرات اول تا سوم جوایز ذیل اهدا می‌شود:

جایزه رتبه اول: تندیس جشنواره + لوح تقدیر + 30میلیون ریال وجه نقد

جایزه رتبه دوم: لوح تقدیر + 25 میلیون ریال وجه نقد

جایزه رتبه سوم: لوح تقدیر + 15 میلیون ریال وجه نقد

نحوه ثبت نام و ارسال آثاربه جشنواره :

* همه اطلاع رسانی‌ها و فرآیند ثبت نام از طریق تارنمای شمس توس به نشانی ghazvin.shamstoos.irانجام می‌‌شود.

مهلت ثبت نام و ارسال آثار تا تاریخ20/05/ 1397 می‌باشد.

نکات مهم :

 • برگزاری کارگاه ها و نشست ها با موضوع رسانه های دیجیتال رضوی از بخش های جنبی جشنواره می باشد. که زمان و مکان برگزاری آن متعاقبا از طریق وبسایت جشنواره اطلاع رسانی خواهد شد.
 • تولید کنندگان محترم حوزه دیجیتال می توانند جهت دسترسی به محتوا، منابع و احادیث مورد نیاز در خصوص موضوعات عنوان شده به سایت شمس توس به نشانی ghazvin.shamstoos.ir مراجعه نمایند.
 • هزینه ایاب وذهاب، اسکان وپذیرایی درطول برگزاری جشنواره به عهده دبیرخانه جشنواره بوده وبه شرکت کنندگان درمرحله ی پایانی متناسب باموقعیت استان کمک هزینه سفرپرداخت خواهدشد.
 • هرگونه نظر و پیشنهاد را از طریق سامانه نظام پیشنهادات برروی سایتshamstoos.ir ارسال فرمایید.
 • در صورت ارسال آثار ( در قالبDVD) از طریق پست ، (به علت حجم بالای اثر و عدم بارگذاری در سامانه ) انضمام « فرم شناسه اثر» مندرج در انتهای فراخوان و کد رهگیری پس از ثبت نام در سامانه الکترونیکی
  ضروری می باشد اعلام وصول از طریق ارسال کدرهگیری پستی انجام می گیرد .
 • دبیرخانه مجاز است از آثار ارسالی به صورت مختلف ( عکس، فیلم، متون و ...) در گزارشات استفاده نماید
  و حق استفاده و چاپ و نمایش تصویر آثار را با قید نام صاحب اثر برای خود محفوظ می دارد.

تماس با دبیرخانه:

قزوین- بلوار آزادگان- چهارراه غیاث آباد- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین- دبیرخانه ششمین جشنواره سراسری تولید محتوای رضوی در فضای مجازی .

02833691404-02833691412                      

                        ghazvin.shamstoos.ir  

info@qcaf.ir

                                          

https://telegram.me/DMRFth

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 8 فروردین 1397  ] [ 06:17 ب.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

یا غریب الغربا امام رضا میشه ضامنم بشی

 

258
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی ؟

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

ضامن آهو، یکی از القابی است که در میان توده مردم به امام هشتم حضرت امام علی بن موسی الرضا صلوات الله علیه نسبت داده شده است و حتی برخی از محققان این لقب را برگرفته از داستان‌های گوناگونی می دانند که در کتب تاریخی نقل شده است . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا با مشهورترین نقل قول آن که بدین صورت می باشد بیشتر آشنا شویم :

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

روزی صیادی در بیابان طوس آهویی را دنبال می کند. اتفاقاً امام رضا علیه السلام در آن نواحی تشریف فرما بودند و آهو به امام پناه می برد ، امام حاضر می شود مبلغی را به آن شکارچی بپردازد تا او آهو را آزاد سازد ولی صیاد نمی پذیرد . در این هنگام آهو به زبان می آید و به امام عرض می کند که من دو بچه ی شیری دارم که گرسنه اند و چشم براهند و حالا شما ضمانت مرا نزد این ظالم بفرمائید که بروم و بچگانم را شیر بدهم و برگردم و خود را تسلیم صیاد کنم . امام هم ضمانت آهو را می کند و آهو می رود و به سرعت بر می گردد ، شکارچی که این وفای به عهد آهو را می بیند و وقتی می فهمد که ضامن آهو، امام علیه السلام می باشند، منقلب می شود و آهو را آزاد می کند.

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

اما آنچه که در منابع روایی معتبر در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است داستانی متفاوت و در عین حال معقول و موجه می باشد که علامه مجلسی (ره) آن را از برکات قبر آن امام همام دانسته و از آن به عنوان “برکات رضویه” یاد کرده است. ایشان این داستان را از کتاب شریف « عیون اخبار الرضا » تألیف عالم و محدث بزرگ شیعه ابو جعفر محمد بن علی بن بابویه قمی، ملقب به شیخ صدوق رضوان الله تعالی علیه نقل فرموده است، بدین ترتیب که :

همچنین بخوانید :   حضرت امام رضا علیه السلام و حدیث سلسله الذهب

 

ابو منصور محمد بن عبدالرزاق طوسی که حاکم طوس بوده روایت کرده :

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

« در روزگار جوانی نظر خوشی به طرفداران این مشهد نداشتم و در راه متعرض زائران می شدم و لباس ها و خرجی و نامه ها و حواله هایشان را به ستیزه می ستاندم روزی به شکار بیرون رفتم و یوزی را به دنبال آهویی روانه کردم، یوز هم چنان دنبال آهو می دوید تا به ناچار آهو را به پای دیواری پناهید و آهو ایستاد و یوز روبرویش ایستاد ولی به او نزدیک نمی شد هرچه کوشش کردیم که یوز به آهو نزدیک شود یوز نمی جست و از جای خود تکان نمی خورد ولی هر وقت که آهو از جای خود دور می شود یوز هم او را دنبال می کرد اما همین که به دیوار پناه می برد یوز باز می گشت تا آنکه آهو به سوراخ لانه مانندی در دیوار آن مزار داخل شد . من وارد رباط ( تعبیر جالبی از مزار امام رضا علیه السلام در آن عصر) شدم و از ابی نصر مقری (خادم مزار) پرسیدم که آهویی که هم الان وارد رباط شد کجاست؟ او گفت : ندیدمش.

آن وقت به همان جایی که آهو داخلش شده بود در آمدم و پشگل های آهو و رد پیشابش را دیدم ولی خود آهو را ندیدم . پس با خدای تعالی پیمانه بستم که از آن پس زائران را نیازارم و جز از راه خوبی و خوشی با آنان در نیایم و از آن پس هر گاه کار دشواری به من روی می آورد و گرفتاری پیدا می کردم بدین مشهد روی و پناه می آوردم… و هیچ گاه از خدای تبارک و تعالی در آن جا حاجتی نخواستم مگر آن که حق تعالی آن حاجت را برآورد ….»

همچنین بخوانید :   چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا است
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

البته خوانندگان فاضل استحضار دارند که شیخ صدوق (ره)، این کتاب را جهت اهدا به صاحب اسماعیل بن عباد طالقانی (متوفی در سال ۳۸۵هجری) وزیر ایرانی سامانی که خود یکی از بزرگ‌ترین ادبا و شعرا و متکلمین و ناقدین ادب در قرن چهارم است، تألیف فرموده و این کتاب شریف، علاوه بر، دربرداشتن اخبار مربوط به حضرت رضا علیه السلام از لحاظ ادبی و تاریخی نیز مرجع معتبر و مستندی به شمار می‌رود.

شیخ (ره) در این کتاب همچنان که از بسیاری مشایخ ثقات و محدثین رضوان الله علیهم ، نقل و روایت می کند از بسیاری از ادبا و شعرا و مورخین به نام نیز با‌ واسطه یا بدون ‌واسطه نیز نقل و روایت می‌فرماید. اما نکته قابل توجه در اینجا این است که در خلال کتاب « عیون اخبار الرضا » چند بار که شیخ حدیث یا مطلبی را نقل فرموده که خود صددرصد اعتقادی به صحت روایت یا وثوقی به سلامت سند آن یا اطمینانی به ثقه بودن راوی آن نداشته است (ولو آن که آن را از مشاهیر هم نقل فرموده باشد) بی‌اعتمادی خود را به آن مطلب تصریح می‌فرماید.

از جمله در صفحه ۳۵۰ که می‌فرماید : « قال مصنف هذا الکتاب، روی هذا الحدیث بریئی من عهدة صحته » ؛ یا در صفحه ۱۹۲ : « کان شیخنا محمد بن الحسن بن احمد بن الولید رضی الله عنه سیئی الرأی فی محمد بن عبد الله المسمعی راوی هذا الحدیث وانما اخرجت هذا الخبر فی هذا الکتاب لانه کان فی کتاب الرحمه وقد قرأته علیه فلم ینکره و رواه الی » ؛

اما داستان آهو صددرصد مورد قبول شیخ صدوق (ره) قرار گرفته و ادنی شبهه در صحت آن به خاطر شریفش خطور نکرده است .

همچنین بخوانید :   با سوغاتی های شهر مشهد شهر زیارت آشنا شوید

به هر صورت ، ظاهراً اصل داستان و روایتی که سبب ملقب ساختن حضرت امام علی بن موسی الرضا صلوات الله علیه به «ضامن آهو» شده است، باید همین داستان باشد، و لا غیر؛ و به قراری که ملاحظه فرمودید، داستان کاملاً واقعی و موجه و معمولی به نظر می‌رسد.

 

یا امام رضا میشه ضامنم بشی ؟

یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟
یا غریب الغربا امام رضا ، میشه ضامنم بشی؟

من بر سر راه عشق زانو زده ام در محفل انس ، ذکر یاهو زده ام هر کس به کسی سپرده دل اما من دل در گرو ضامن آهو زده ام 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 8 فروردین 1397  ] [ 06:16 ب.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

سفر امام رضا (ع) ازمدینه به مرو جنبه اجبار داشت

 

یک کارشناس مذهبی با اشاره به سخنان ارزشمند امام هشتم (ع) در نیشابور، از اجباری بودن سفر امام رضا(ع) از مدینه به مرو سخن گفت.

 

 وی ادامه داد: زمانی که مامون به امام هشتم(ع) پیشنهاد ولایتعهدی را داد، ایشان نپذیرفتند اما با اصرار از سوی مامون رو به رو شدند که این اصرار در ادامه تبدیل به یک تهدید شد.
علیرضا محبیان کارشناس مذهبی گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که درباره امام رضا (ع) همواره مورد توجه قرار می‌گیرد، مربوط به ولایتعهدی ایشان است. گام نیوز به گزارش

سفر امام رضا (ع) از مدینه به مرو جنبه اجبار داشت/ امام هشتم (ع) در نیشابور سخنانی ارزشمند را بیان کردند////////// سه شنبه ///////// ارسال نشود


محبیان تصریح کرد: زمانی که حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در مقابل نپذیرفتن پیشنهاد ولایتعهدی با تهدیدی برای جان خود و همچنین جان شیعیان رو به رو شدند، در نهایت امام برای در امان ماندن شیعیان و همچنین ادامه نهضت اسلامی این پیشنهاد را پذیرفتند.
وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: البته باید توجه داشته باشیم که امام هشتم (ع) تا زمانی که در مدینه بودند این پیشنهاد را نپذیرفتند و حتی حرکت ایشان از مدینه به سوی مرو نیز گرچه در قالب دعوت صورت گرفت اما جنبه اجبار داشت و از سوی مامون ، حاکم وقت صورت گرفت.
این کارشناس مذهبی یادآور شد: با وجود اینکه مامون از امام رضا(ع) خواسته بود از بین اعضای خانواده‌اش هرکسی را می‌خواهد همراه خود بیاورد اما ایشان از این اقدام خودداری کردند و حتی فرزند بزرگوارشان امام جواد (ع) را نیز همراه خود نبردند.

سفر امام رضا (ع) از مدینه به مرو جنبه اجبار داشت/ امام هشتم (ع) در نیشابور سخنانی ارزشمند را بیان کردند////////// سه شنبه ///////// ارسال نشود

وی توضیح داد: حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در طول سفر به مشهد مقدس، در شهر نیشابور چهره محبوبشان را برای صدها هزار تن از مردم استقبال کننده نمایان کردند و این روایت را خواندند " خداوند متعال می‌فرماید: کلمه توحید (لا إالهَ‌ إلی الله ) دژ من است و هر کسی به دژ من داخل شود از کیفرم مصون می ماند".
محبیان خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم در روند پذیرش ولایتعهدی از سوی امام رضا (ع) این است که ایشان برای پذیرش این سمت برای مامون شرط گذاشتند مبنی بر اینکه این امر تنها جنبه ظاهری داشته باشد و ایشان دور از تصمیم‌گیری‌های سیاسی باشند.

منبع: جهان نیوز

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 8 فروردین 1397  ] [ 06:15 ب.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

توصیف شیخ تهرانی از زبان صاحب مستدرک

 

 

مرحوم آیت‌الله حاج میرزا حسین نوری، صاحب مستدرک الوسائل، درباره شیخ عبدالحسین تهرانی می‌نویسد(1): «شیخی و أستاذی و من إلیه فی العلوم الشرعیه استنادی، أفقه الفقهاء و أفضل العلماء العالم الربانی، کان نادره الدّهر و أعجوبه الزمان فی الدّقه و التحقیق و جوده الفهم و سرعه الإنتقال و حسن الضبط و الإتقان و کثره الحفظ فی الفقه و الحدیث و الرجال، حامی الدین و دافع شبهۀ الملحدین...».(2)(3)

در این گفتار صاحب مستدرک، شیخ تهرانی را بالاترین فقها و فضلا، اعجوبه روزگار در تحقیق و فهم و سرعت تفهیم و حافظ ميراث شيعه در فقه، حديث، رجال، لغت و واژه‌شناسى مطالب می داند. هم چنین از وی به عنوان شخصی حامی دین و مقابله کننده شبهه دشمنان اسلام نام می‌برد که دو ویژگی قابل تأمل در احساس مسؤلیت وی نسبت به دین است.

 

-----------------

1. مستدرک، ج3:ص397

2. در مورد شیخ العراقین رك.به: أحسن الودیعة، ج1، ص75؛ طبقات أعلام الشیعة، ج2، ص716؛ أعیان الشیعة، ج7، ص438؛ ریحانة الادب، ج3، ص329

3. مقدمه مصحح، پاسخ آیت الله تهرانی به داماد، فصلنامه علمی تخصصی محفل، شماره15، پاییز93، ص


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 9 اسفند 1396  ] [ 09:12 ب.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

توصیف عالم واقف شیخ تهرانی درنگاه بزرگان

عبدالحسین تهرانی (شیخ العراقیین)

عبدالحسین تهرانی (1222- 1286قمری)

عنوان مقاله: شیخ العراقیین

نویسنده: احمد رشیدی شادباد

ولادت و تحصیلات

در سال 1222 هجری قمری[1] در یکی از محلّات تهران[2] فرزندی متولد شد که او را عبدالحسین[3] نام نهادند. بعدها به شیخ العراقین[4]معروف شد. وی فرزند مرحوم علی تهرانی است.[5]

درباره ی دوران کودکی و محل رشد و تربیت و تحصیلات ابتدایی، در منابع، مطلبی یافت نشد. ایشان تحصیلات عالیه اش را در نجف سپری کرد و در حدیث و رجال و فقه و اصول[6] و ادبیات صاحب نظر بود. در حفظ شعر عربی هم موفقیت های شایانی به دست آورده بود.

اساتید و مشایخ

پس از هجرت به نجف اشرف در حوزه ی نجف، در محضر عده ای از مشایخ ـ که از جمله ی آنان ـ حسن بن جعفر کاشف الغطاء ـ مشکور بن محمد بن صقر حولاوی (متوفای سنه ی 1273) و عیسی بن حسین، (معروف به زاهد) ـ و محمدحسن بن باقر النجفی صاحب جواهر بود ـ تلمذ کرد.[7]

شاگردان

عده زیادی از فضلا و علما، از محضر ایشان استفاده کرده اند. از جمله ی آنان شیخ نوح بن شیخ قاسم قرشی جعفری (متوفای سنه ی 1300 در سماوه) و شیخ محسن بن شیخ محمد حائری معروف به ابن الحب (متوفای سنه ی 1305) و ابو محاسن محمد بن عبدالوهّاب بن داوود همدانی (صاحب فصوص الیواقیت فی التواریخ) هستند.[8]

از فرزندان و نزدیکان صاحب نام و تصاویر ایشان و دوستانش، در منابع چیزی نیامده است.

شیخ العراقیین

شیخ عبدالحسین بن علی تهرانی حائری، معروف به شیخ العراقین، شیخ الاجل افقه الفقهاء و اعقل الحکماء و افضل العلماء ربانی، شیخ عراقین تهرانی، نادره ی دهر و اعجوبه ی زمان خود، در دقت و تحقیق و جودت فهم و کثرت حفظ و احاطه به فقه و حدیث و رجال و لغت، حامی دین و دافع شبهه های ملحدان، استاد شیخ محدث اعظم نوری، «نوّرالله مرقده»، بوده است.

توصیف صاحب فهرس التراث

مؤلّف کتاب فهرس التراث، درباره ی مرحوم شیخ عبدالحسین تهرانی می گوید:

او علّامه ی فقیه الحاج[9] بود. آن زمان شیخ ما (شیخ نوری، نورالله مرقده) از محضر ایشان کسب علم کرد. از جمله علوم حدیث و درایه و رجال را از محضر ایشان استفاده کرد. او به شیخ نوری اجازه ی اجتهاد داده است.

مرحوم تهرانی بعد از زمانی به نجف اشرف کوچ می کند و از محضر علمایی مانند صاحب جواهر استفاده کرد. صاحب جواهر به ایشان اجازه ی اجتهاد می دهد.

بعد از چند سال به تهران باز می گردد و به یکی از علمای نامدار آن دیار و مرجع بزرگ دینی زمان ناصرالدین شاه قاجار، معروف می شود. ناصرالدین شاه، توجه خاصی به ایشان داشت و همان موقع ایشان را وصی خود قرار می دهد. شیخ عبدالحسین تهرانی بعد از مدتی از ناصرالدین شاه در خواست رسیدگی به مرقدهای امامان مدفون در کربلا و کاظمین و سامرا و نجف اشرف را می کند. ناصرالدین شاه، ثلثی از بیت المال را در اختیار ایشان قرار می دهد تا خود مرحوم شیخ تهرانی به آن ها رسیدگی کند. ایشان به سامرا سفر می کند و قبّه ی امامین عسکریین، علیهما السلام، را در سال 1270 هجری با آن ثلثی که در اختیار داشت، تذهیب (طلا کاری) می کند و به نحو احسن، تکلیف خودش را انجام می دهد. بعد از اتمام تذهیب قبّه ی امامان عسکریین، علیهما السلام، به کاظمین هجرت می کند و در آن جا ماندگار می شود.[10]

آثار فعالیت های اجتماعی

مؤلّف کتاب سرگذشت تهران در ویژگی های معماری مسجد و مدرسه ی شیخ عبدالحسین تهرانی می نویسد:

مسجد شیخ عبدالحسین تهرانی (معروف به مسجد آذربایجانی ها) واقع در بازار، مسجدی است که خود آن مسجد با طرح مشتمل بر مقصوره و گنبدی در ضلع جنوبی و طاق نماهای متناسب کوچک در جوانب دیگر و شبستانی در ضلع شرق که با کاشی و آجر مزین شده است. در غرب مسجد شیخ عبدالحسین، مدرسه ی قدیمی علوم دینی با وسعتی نسبتاً زیاد و با همین نام قرار داشت که صحن آن به شیوه ی چهار ایوان ترتیب یافته و اتاق ها و غرفه های محل سکونت طلاب را در اطراف صحن ترتیب داده اند. منبَّت بسیار عالی و ممتاز و کاشی کار خشتی هفت رنگ خود طرح و زیبایی سر در مدرسه ی شیخ عبدالحسین از آثار هنری مورد توجه قرن سیزدهم (هجری قمری) به شمار می رود.[11]

دیگر فعالیّت های اجتماعی

میرزا محمدحسین شهرستانی در کتاب الفوائد الرضویه للقمی، در وصف احوالات این مرحوم چنین فرموده است:

در سنه ی 1280 هجری برای تعمیر صحن مطهر به کربلا آمد و مجاور حرم حسینی گردید. تذهیب جدید مبارک و بنای صحن و کاشی ایوان حجره ها و توسعه ی صحن شریف از سمت بالای سر مقدّس، به مباشرت ایشان شده و بعد از چندی به جهت تذهیب قبه ی عسکریین، علیهما السلام، به سامرا رفت. بعد از اتمام کار در کاظمین چندی مریض شد و در سال 1286 که مطابق است با کلمه ی مبارکه «غفور» وفات یافت.

قبرش در کربلا در حجره ی متصّل به درب سلطانی است و جمیع کتاب های خود را وقف بر طلاّب کرد.[12]

وصایت از امیرکبیر

از جمله آثار اسلامی اجتماعی دوران قاجار، مسجد آذربایجانی ها (یا مسجد ترک ها) است که به همراه حوزه ی علیمه ی با شکوه در کنار هم ساخته شده اند.

این مسجد از ماتَرَکِ میرزا تقی خان امیرکبیر، صدر اعظم با کفایت دوران قاجار (ناصرالدین شاه) ساخته شده است. بعد از مرگ امیرکبیر با نظر دقیقی که در شناسایی مردم، بویژه روحانیان داشت، در میان تمام علمای مرکز، شیخ عبدالحسین را وصی خود قرار داد.

امیرکبیر در اواخر عمر، ثلث اموال خود را برای کارهای عام المنفعه و ردِّ مظالم وصیت کرد، همانند همه ی مسلمانانی که جداً معتقد به روز قیامت و حساب و کتاب و جزا هستند و این عقیده در زندگی آنها اثر می گذارد.

مسجد و مدرسه ی مرحوم حاج شیخ عبدالحسین تهرانی که اکنون در بازار تهران مورد استفاده مسلمانان است، از همین ثلث امیرکبیر ساخته شده است. البته در زمان صدارت خویش زمین آن را خریده و نقشه ی ساختمان را هم تهیه کرده بود، ولی مهلت پیاده کردن نقشه را نیافت و طبق وصیت او بعد از مرگش، وصیّ او حاج شیخ عبدالحسین تهرانی آن را ساخت.

ساختمان امامزاده زید در تهران نیز از آثار آن مرحوم (امیرکبیر) است.[13]

مرحوم تهرانی (معروف به عراقین) هم از حالّ الوصایه ایشان، مسجد و مدرسه ای عالی برای تربیت طلاّب بنا نهاد که امروز به مسجد و مدرسه ی شیخ عبدالحسین یا مسجد آذربایجانی ها معروف است. در علت نامگذاری گفته شده که چون ترک زبانان در ایام محرّم در آن مسجد عزاداری و روضه خوانی بر پا می کنند که به مسجد ترک ها نیز شهرت دارد.[14]

احیای مرقد مختار رحمة الله علیه

مدتی مرقد مختار، رضوان الله علیه، به صورت خرابه و مندرس بود، بلکه اثری از آن نبود. دست های مرموز و غافل، مرتب در کار بودند تا نسل به نسل، شخصیت مختار را بکوبند. درباره ی کوبیدن او، حدیث ها جعل کردند و با دسیسه های مختلف خواستند از مقام و شأن او بکاهند. علی رغم این نقشه بازی ها، بالاخره، حق آشکار شد و خداوند بعضی از صالحان از اولیای خود را بر آن داشت که در مورد قبر مختار به جست وجو کنند. از میان این مردان کنجکاو و حق جوـ چنان که بسیاری از علمای محقّق ما که تألیفاتی درباره ی کوفه و قبور اطراف آن و امور دیگر مربوط به آن نوشته اند، تصریح می کنندـ علامه ی بزرگ و مجاهد شیخ عبدالحسین تهرانی مشهور به «شیخ العراقیین» در این باره به جست وجوی عمیق پرداخت. وی وقتی که برای زیارت عتبات عالیات به عراق مشرف شد و تصمیم بر تجدید و تعمیر بناهای عتبات گرفت، با کمال جدیّت در نواحی مسجد کوفه از مرقد مبارک مختار جویا شد تا آن را پیدا و تعمیر کند.

در صحن حضرت مسلم که ساختمانش به مسجد اعظم کوفه چسبیده، بالای دکه و سکوی بزرگ و پیش روی حرم هانی، علامتی از قبر مختار بود. به دستور او آن را کندند. دیدند در زیر آن علامت حمّامی ظاهر شد. برای او معلوم شد که آن جا محل قبر مختار نیست.

این عالم بزرگوار مجدداً به جست وجو و تفحّّص پرداخت تا آن که علامه ی کبیر سیّد شریف رضا، فرزند مرجع بزرگ و محقق عالی مقام، سیّد بحرالعلوم به او گفت: «پدرم وقتی که از کنار زاویه ی شرقی، عبور می کرد، می گفت: سوره ی فاتحه را نثار روح مختار در این جا بخوانیم. او و همراهانش سوره ی فاتحه را می خواندند و می فرمود: همین جا محل قبر مختار است.».

وقتی که شیخ العراقین این مطلب را شنید، دستور داد همان محل را کندند، دیدند سنگی پیدا شد که روی آن نوشته بود: «هذا قبر المختار بن عبید الثقفی».

شیخ بزرگوار، قبر مختار را به این وسیله شناخت و دستور داد آن را تعمیر کردند. اینک بنای قبر در خارج محوطه ی مسجد اعظم کوفه، کنار دیوار قبله قرار گرفته است. سال تعمیر این قبر با این کیفیت حدود سال 1258 هجری بوده است.

در کتیبه دربی که از آن به طرف قبر مختار می روند، نوشته شده: «قد امر السید مهدی بحرالعلوم والشیخ جعفر کاشف الغطاء بان یشهدا هذا ضریحاً للمختار وعیّنا هذا الموضع قبراً له؛ به دستور بحرالعلوم و کاشف الغطاء، ضریح مختار شناخته شد و این دو بزرگوار قبر مختار را که همین محل است، تعیین کردند.».

این جریان را جماعتی از بزرگان علمای محقق ما نقل کرده اند. از جمله ی آنان شیخ بزرگوار آیت الله شیخ میرزا حسین و فرزند حاج میرزا خلیل تهرانی نجفی و استاد کبیر و علامه ی محقق، شیخ محمّدعلی غروی اردوبادی در کتاب خود سبک النضارفی المختار به سندی که منتهی به شیخ العراقین می شود، است.[15]

آثار علمی

شیخ عبدالحسین در 30 سالگی (سال 1252 هـجری) کتاب المصباح النّجاة فیاسرار الصلاة و سرّ الاستغفار بین السجدتین، را تألیف کرده. بعداً کتاب المبکی را نوشته است.[16] علاوه بر این ها آثار علمی دیگری هم دارد که ما چند تا از آن را ذکر می کنیم:

1ـ کتاب الاجازاة[17]

2 ـ ترجمه ی نجاة العباد[18]

3ـ طبقات الروات[19]

مرحوم شیخ تهرانی، توان علمی در سرودن شعر و ادبیات فارسی داشتند که دو بیت از شعر فارسی ایشان را که در سال 1274 هجری نوشته شده است، می آوریم.

ای خداوندا هفت سیاره
 

نیست ما را به جز گنه چاره
 

شکنم توبه کردمی صد بار
 

عفو فرماییَم دو صد باره[20]
 

سخن صاحب فهرس التراث

مرحوم تهرانی، کتابخانه ی بزرگی در کاظمین داشت که بیش تر کتاب های آن کتابخانه از نفائس مخطوطات آن مرحوم است. متأسّفانه بعضی از آثار این کتابخانه ی را در کتابخانه ی جیستربتی دیدم و خودم از این کتاب های مرحوم تهرانی، تصویربرداری کردم.[21]

اجازه ی اجتهاد استاد به شاگردان

میرزا حسین نوری، نورّالله مرقده، پس از کسب علم از مرحوم تهرانی اجازه ی اجتهاد می گیرد و شیخ محاسن محمد عبدالوهّاب همدانی حائری از مرحوم تهرانی اجازه ی روایت می گیرد.[22]

تاریخ وفات

شیخ عبدالحسین تهرانی پس از انجام دادن آن مرام عالی، مدتی در کاظمین مریض شد و در بیست و دوم رمضان سال هزار و دویست و هشتاد و شش، عازم جنان گردید. جنازه اش به کربلای معلّی انتقال یافت و در حجره ی متصل به باب سلطانی صحن مقدس حسینی مدفون گردید.

کلمه ی «غفور» که برابر با 1286 است، ماده تاریخ وفات او است.[23]

[1]. تراجم الرجال، ج2، ص 25، م 880؛ موسوعة طبقات الفقهاء، ج 13، ص 326.

[2]. موسوعة طبقات الفقهاء، ج 13 326.

[3]. مستدرک الوسائل (الخائمه) ج 2، ص 114؛ تاریخ آداب اللغة العربیة، ج 4، ص 141؛ الکنی والالقاب، ج 2، ص 397؛ فوائد رضویه، ص 224؛ معارف الرجال، ج2، ص 34؛ اعیان الشیعه، ج 7، ص 438؛ ریحانة الادب، ج 3، ص 329.

[4]. موسوعة طبقات الرجال، ج 13، ص 326؛ معارف الرجال، ج 2، ص 34.

۰ لایک / ۰ نظر / 

 

ادامه مطلب
[ سه شنبه 8 اسفند 1396  ] [ 01:07 ق.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

معرف شخصیت عالم واقفشیخ عبدالحسین تهرانی

#معرفی 
 
شیخ‌ العراقین، مورد اعتماد و عنایت‌ خاص‌ #امیرکبیر قرار داشت و امیر، که‌ از گوهرشناسان‌ روزگار‌ بود، علاوه‌ بر ارجاع‌ #محاکمات‌_شرعی‌ دیوان‌ به‌ محضرش «در مطالب‌ مشکله‌ و امور معضله‌ با او #مشورت» می‌کرد و حتی‌ برای‌ تعیین‌ نام‌ فرزندان‌ #شاه، از استخاره‌هایش مدد می‌گرفت.
 
#کنگره_ملی_شیخ_تهرانی 
 
🆔 https://t.me/joinchat/AAAAAERx8LZEprCcMDd4Qw

ادامه مطلب
[ سه شنبه 1 اسفند 1396  ] [ 10:53 ب.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

مدرسه علمیه شیخ عبدالحسین

 

مدرسه علمیه شیخ عبدالحسین

 مدرسه علمیه شیخ عبدالحسین در خیابان پامنار تهران به وصیت مردی ساخته شده که همگان وی را در زمره یکی از مردان خدمتگزار ایران زمین در دو صده اخیر می‌شناسند. او در زمانه خویش مهر و وفا ندید و در حمام فین کاشان جان به جان آفرین تسلیم نمود. 

میرزا تقی خان امیرکبیر را می‌گویم که وصیت کرد از یک سوم مالش زیرنظر «شیخ عبدالحسین تهرانی» که به شیخ العراقین نیز معروف است، مدرسه ای بسازند، برای آموزش و البته پرورش جوانان این مرز و بوم؛ شاید از میان آنان، پاک سرشتانی چون امیرکبیر دیگربار پای به عرصه وجود گذارد.

 مدرسه علمیه شیخ عبدالحسین، نزدیک به ۱۶۵ سال پیش در یکی از محله های قدیمی جنوب شهر تهران به نام پامنار قد علم کرد و امروزه نیز طلبه ها در آن درس دین می گیرند تا اشاعه دهنده اسلام عزیز باشند.

 در کنار مدرسه، مسجدی به همان نام قرار دارد ، البته نسبت به مدرسه در نتیجه تعمیر، اصالت اولیه خویش را از دست داده است. مدرسه ۲۰ حجره دارد و حیاطی سرسبز و باصفا. از دیگر مشخصات اینکه در یک طبقه و به صورت چهار ایوانی ساخته شده و ایوان غربی آن به گنبد خانه مسجد راه پیدا می کند.

 آنچه پیش روی شماست، حاصل هم کلامی خبرنگار خبر گزاری حوزه با  حجت الاسلا م والمسلمین سید باقر خسرو شاهی تولیت ، حجت‌الاسلام رضا شریفی مدیر و حجت‌‌الاسلام حسن شرفی معاون آموزش مدرسه است.

موسس مدرسه

درست است میرزا تقی خان امیرکبیر بانی اصلی مدرسه شیخ عبدالحسین است ،اما کسی که مدرسه و البته مسجد مجاور آن را بنیان نهاد شیخ عبدالحسین تهرانی از فقیهان معروف دوران قاجار است.

 ایشان شاگرد صاحب جواهر و یکی از چهار نفری است که مرحوم صاحب جواهر بر اجتهادشان گواهی داد. شیخ نزد امیرکبیر بسیار احترام و عزت داشت چنان که امور قضاییه و شرعیه را نزد ایشان ارجاع میداد. شایان توجه اینکه شیخ عبدالحسین تهرانی سخت با فرقه ضاله بهائیت مبارزه کرده و درباره آن، روشنگری می نمود.

چرا مدرسه به نام امیرکبیر نیست؟

به دلیل حساسیت های حکومت وقت نسبت به امیرکبیر، آیت الله تهرانی مجبور شد نام خود را بر مدرسه بگذارد. جالب و البته تأسف آور اینکه محل کنونی مدرسه، زمانی محل ساخت مشروبات الکلی بود تا اینکه با وصیت هوشمندانه امیرکبیر، چنین فسادی تبدیل به محل فراگیری علوم اسلامی شد. در کنار مدرسه، مسجد شیخ عبدالحسین که به آذربایجانیها معروف است قرار دارد.

تولیت و مدیران مدرسه   

  حاج آقا سید باقر خسروشاهی از سلاله خندان بزرگ علم و سیادت خسروشاهی، تولیت مدرسه شیخ عبدالحسین تهران است. پدر ایشان پس از رفتنِ آیت الله انگجی که سالها در مدرسه و مسجد، نماز، اقامه میکردند به مسجد ملک- به مدرسه شیخ عبدالحیسن آمدند که البته به پیشنهاد برخی از علمای نام آشنای زمان مانند مرحوم آیت الله نجفی شهرستانی بود. مدیر مدرسه حجه الاسلام رضا شریفی است. وی دانش آموخته همین مدرسه است و به دست تولیت آن ملبس شد. اخوی ایشان، حجه الاسلام حسن شریفی معاون امور آموزش مدرسه است که در همین مدرسه و مروی درس خوانده و معم شده است.

اوضاع مدرسه در زمانه حکمرانی رضا خان

زمانی که رضا شاه بر قدرت مسلط شد در کنار تعدادی از اقدامات ضد دینی، برخی از مدارس علمیه را دچار آشفتگی کرد، از آن جمله مدرسه آیت الله شیخ عبدالحسین تهرانی است. آیت الله سید هادی خسروشاهی پدر تولیت فعلی مدرسه، تلاش بسیاری نمود تا این وضعیت را سامان دهد. چرا که تعدادی دانشجو مدرسه را در اختیار گرفته بودند و بعضاً حجره ها را به همدیگر می فروختند و در واقع مدرسه به خوابگاه دانشجویی تبدیل شد. سرانجام آقا شیخ هادی تصمیم میگرد حجره ها را بخرد و به طلبه ها و اگذار نمایدوکم کم به هویت  سابق خود باز گشت.

سابقه مبارزاتی مدرسه

از سال ۵۴-۱۳۵۳ مدرسه یکی از مراکز ترویج انقلاب شد. در آن سالها نماز جماعت بی نظیری برگزار میشد و صف های نماز تا دم در ورودی حیاط میرسید. سالی را حضرت امام خمینی (ره) و یک سال را آقای هاشمی رفسنجانی در ماه مبارک رمضان در این مسجد منبر رفتند. یک سالی هم نمایشگاهی از کتب مذهبی برگزار شد.

فعالیت های تحقیقی، فرهنگی

همچنان که حاج آقای شریفی گفت؛ نزدیک به ۱۱۰ طلبه در شیخ بعدالحسین درس میخوانند که بین ۱۵ تا ۲۰ نفر در هر پایه. روند جذب طلبه ها در سال های اخیر به صورت سالانه ۲۰ نفر بوده است. تلاش پیگیر برای قوام بخشی به بنیادهای علمی طلبه ها از دغدغه های اصلی کادر مدیریتی و اجرایی مدرسه است و به همین دلیل در سال های اولیه به طلبه ها فعالیت های تحقیقی ارایه نمیشود چرا که مبنایی ندارد طلبه تازه واردی که چندان در علوم دینی مهارت نیافته و عمیق نشده است، سراغ مقاله نویسی و کتاب نویسی برود. هنوز با تمام تلاش های صورت گرفته کارگروه های علمی-تحقیقی در مدرسه شیخ عبدالحسین پا نگرفته است و امید واریم این مهم محقق شود.

 شاید یکی از حوزه های علمی فعال در مدرسه، بخش مشاوره آن باشد که توسط حجت الاسلام مالک برنامه ریزی و هدایت میشود. طلاب و البته مردم از این طریق میتوانند پاسخ بسیاری از سوالات و شبهات خویش را دریافت کنند. شایان توجه است کلاس های شبهه شناسی چند وقتی است در این مدرسه دایر شده است. همچنین مدرسه نشریه ای منتشر میکرد به نام قلم که ظاهراً قرار است با نام تازه ای همین روزها دوباره به زیور طبع آراسته شود.

برپایی اردوهای زیارتی از جمله فعالیت های ثابت مدرسه است تا بدین شکل ضمن افزایش روحیه معنوی در میان طلاب، موجب فراهم آمدن بهجت و سرزندگی آنان شود. این مدرسه مبلغ چندانی به سایر نقاط کشور نمی فرستد ،هرچند سابقه ای در اعزام به جنوب کشور خاصه در ایامی مانند محرم و رمضان دارد. سالانه ۶ تا ۱۰ نفری ملبس میشوند که برخی از آنها نزد مقام معظم رهبری، برخی توسط تولیت مدرسه شیخ عبدالحسین و برخی مدارس دیگر لباس بر تن میکنند.

مدرسان

آقایانی که در مدرسه شیخ عبدالحسین تدریس می کنند عبارتند از: حضرت آیات سید رضی شیرازی، سید رضا صدر، امامی کاشانی، دروازه ای، فاکر، سید صالح طاهری، سید حسن طاهری و ... و حجج اسلام حسن خداشاهی، مجتبی محمدی، سید احمد روحانی، اسدی، رضا شریفی، حسین شریفی، محمد بایرامی، محمد غلامی و ... . البته تولیت مدرسه و برخی دیگر از آقایان نیز درس های مختلف مانند اخلاق و تفسیر را که اهمیت بیشتری دارد درس میدهند. برای نمونه از سال ۱۳۹۲ استاد مقدس نیا درس اخلاق میدهد.

تعامل با مردم و بازار

مدرسه به دلیل قرار گرفتن در میانه بازار توانسته است تعامل مناسبی با بازاریان برقرار نماید و به آنها در اجرای مراسم و برنامه های مختلف کمک میشود.

انتقاد از اوقاف و میراث فرهنگی

حجت الاسلام والمسلمین سید باقر خسروشاهی  تولیت  مدرسه دلی پرد دارد از اوقاف و میراث فرهنگی. از اینکه موقوفات مدرسه را در اختیار آنان قرار نمیدهند و هرچه رفتند هیچ که هیچ. وی گفت؛ خرج نگهداری مدرسه با توجه با سابقه طولانی اش بسیار است و میراث فرهنگی نیز به این مدرسه قدیمی توجهی ندارد. دانشگاه ، بودجه بسیار دارد ،اما طلبه که مبلغ دین است ومظلوم.آیا این ظلم نیست مدرسه ای که ۱۲۰ مغازه وقف دارد مشکلات بسیاری در حمام، آشپزخانه و حجره ها دارد؟

آیا طلبه ها که نگهبان انقلاب و نظام هستند ارزش سرمایه گزاری دولت را ندارند؟ مدام میگویند حوزه باید مستقل باشد! بله باشد اما به وضع مدارس و طلاب توجه شود. آیا به حوزه به اندازه دانشکده پزشکی یا دانشکده حقوق توجه می شود؟ شهرداری تهران ۱۰۰ ملیارد تومان برای ساخت یک پارک در تهران خرج کرده است، چقدر از بودجه فرهنگی اش را خرج حوزه کرده است؟ استانداری چه کرده است؟ تهران نزدیک به ۶۰۰۰ طلبه و ۷۰۰ استاد دارد آیا دولت خرج نگهداری از این ۷۰۰۰ نفر را ندارد؟

حجت الاسلام رضا شریفی مدیر مدرسه نیز از مشکلات طلاب گفت و  بیان داشت مدارس وسط بازار، دچار مشکلات بسیاری از جمله رفت و آمد، گاز، وسایل سرمایشی و گرمایشی و  ... هستند.

خلاصه اینکه مدیران این مدرسه از کم توجهی مسئولان نسبت به اوضاع رفاهی طلاب دلی پر درد دارند و شکوه دارند از مسئولانی که خرج های آنچنانی صرف دانشگاه هایی - که عمدتاً باطن که هیچ- حتی ظاهر اسلامی نیز ندارند میکنند ،اما دریغ از یک ریال برای بهبود وضعیت مروجان امروز و فردای دین.


مدرسه علمیه شیخ عبدالحسین
مدرسه علمیه شیخ عبدالحسین

 


ادامه مطلب
[ سه شنبه 24 بهمن 1396  ] [ 09:31 ب.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

شیخ عبدالحسین تهرانی درمنظربزرگان وجامعه

🔸🔸🔸🔸🔸🔸
حجت‌ الاسلام محسن غرویان(مدرس حوزه علمیه قم):
 
باید کتابی با موضوع زندگی و شخصیت #شیخ_عبدالحسین_تهرانی به نگارش درآید.
 
 
#کنگره_شیخ_تهرانی
 
🆔 https://t.me/joinchat/AAAAAERx8LZEprCcMDd4Qw

ادامه مطلب
[ پنج شنبه 19 بهمن 1396  ] [ 12:35 ق.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]

شیخ عبدالحسین تهرانی درمنظرامیرکبیر

#معرفی 
 
شیخ‌ العراقین، مورد اعتماد و عنایت‌ خاص‌ #امیرکبیر قرار داشت و امیر، که‌ از گوهرشناسان‌ روزگار‌ بود، علاوه‌ بر ارجاع‌ #محاکمات‌_شرعی‌ دیوان‌ به‌ محضرش «در مطالب‌ مشکله‌ و امور معضله‌ با او #مشورت» می‌کرد و حتی‌ برای‌ تعیین‌ نام‌ فرزندان‌ #شاه، از استخاره‌هایش مدد می‌گرفت.
 
#کنگره_ملی_شیخ_تهرانی 
 
🆔 https://t.me/joinchat/AAAAAERx8LZEprCcMDd4Qw

ادامه مطلب
[ چهارشنبه 11 بهمن 1396  ] [ 03:36 ق.ظ ] [ اعظم جلیلی ]
[ نظرات0 ]