شنبه 8 مرداد 1390  ساعت 11:30 ب.ظ

http://www.javanonline.ir/Images/News/Larg_Pic/19-4-1390%5CIMAGE634459245540937500.jpg

همه عوامل اثرگذار بر بازار اجاره بها در گزارش ویژه «جوان»
اجاره بها با اجازه كنترل نمی‌شود

شواهد حاكی از آن است كه بازار اجاره بها دچار نوسان قابل توجهی شده است نوسانی كه این روزها قادر است كمر هر مستأجری را خم كند.

هادی غلامحسینی/پس از افزایش 20 درصدی اجاره بها در سال گذشته وزارت مسكن از تهیه و تدوین بسته اجاره‌بهایی خبر داد كه با اجرای آن در سال 90 بازار اجاره بها نوسان چندان قابل توجهی را تجربه نخواهد كرد، اما هم اكنون كه در هفته‌های  اول نقل و انتقال قرار داریم شواهد حاكی از آن است كه بازار اجاره بها دچار نوسان قابل توجهی شده است نوسانی كه این روزها قادر است كمر هر مستأجری را خم كند. در همین باره یك متقاضی مسكن اجاره‌ای در جنوب غرب تهران در گفت‌وگو با جوان گفت: دست دولت درد نكند با این بازار اجاره‌ای كه درست كرده است هر ساله با علم به اینكه جابه‌جایی مسكن هزینه‌های سنگینی را طلب می‌كند با موجر به توافق می‌رسیدم تا براساس عرف بازار میزان اجاره بها را افزایش دهم كه در نهایت هم من راضی بودم هم موجر، اما همزمان با اتمام مهلت قرارداد سال جاری وقتی با در نظر گرفتن مصوبه ابلاغی دولت از افزایش 7 تا 9 درصدی اجاره بها با مالك سخن گفتم مالك گفت كه انگار از بازار اجاره خبر نداری من هم با شنیدن این حرف با فرض اینكه مالك دندان گرد شده گفتم بهتر است به چند مشاوره املاك سری بزنم تا در صورت پیدا كردن موردی مناسب واحد را تخلیه كنم.  وی افزود: مدتی است كه به دنبال یك مسكن استیجاری مناسب هستم، ولی پس از بررسی چندین منطقه دریافتم كه مسكن‌های اجاره‌ای با قیمت‌های نجومی عرضه شده‌اند و وقتی خواستار ارائه عقدنامه سال گذشته ملك می‌شوم تا بتوانم برآورد صحیحی از میزان اجاره بهای مسكن داشته باشم مالكان مدعی می‌شوند برای اولین بار است كه مسكن خود را اجاره می‌‌دهند یا به بهانه‌ای مرا دست به سر می‌كنند.  وی خاطر نشان كرد: افزایش 7 تا 9 درصدی اجاره بهای خود بهانه‌ای شد كه حداقل در بازار اجاره بها سال 90 هر مستأجری این میزان رشد اجاره بها را تجربه كند تازه این در حالی است كه مالك اجاره بهایی بیش از نرخ مصوب دولت را طلب نكند. در این بین در محافل كارشناسی بحث بر سر دلایل شكل‌گیری نوسان در بازار اجاره همچون فصل تابستان داغ داغ است به طوری كه هر یك از كارشناسان موارد مختلفی را در شكل‌گیری فضای حاكم بر بازار اجاره‌ بهای فعلی دخیل می‌دانند.


ظهور آثار هدفمندی در بخش مسكن
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 2 | لينک مطلب


چهارشنبه 29 تیر 1390  ساعت 11:21 ق.ظ 
چهارشنبه 29 تير 1390 - ساعت 09:30
شماره خبر: 100849263431
مجوز برداشت 37 ميليارد موجودي 20 ميليارد
موجودي صندوق توسعه ملي منفي شد
جام جم آنلاين: در حالي كه بر اساس آخرين آمار رسمي، موجودي صندوق توسعه ملي به 20 ميليارد دلار رسيد، دستگاه‌ها از همه سو براي اين صندوق تازه تاسيس دندان تيز كردند، صندوقي كه قرار بود ذخيره‌اي براي آيندگان باشد، مسئولان تا به امروز بيش از 37 ميليارد دلار براي آن كيسه دوخته‌اند.

به گزارش فارس، در ماده 84 قانون برنامه پنجم توسعه تصريح شده است، صندوق توسعه ملي با هدف تبديل بخشي از عوايد ناشي از فروش نفت و گاز و ميعانات گازي و فرآورده‌هاي نفتي به ثروتهاي ماندگار، مولد و سرمايه‌هاي زاينده اقتصادي و نيز حفظ سهم نسلهاي آينده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌هاي نفتي تشكيل مي‌شود.

بر اساس همين قانون، مصارف صندوق توسعه ملي شامل اعطاي تسهيلات به بخشهاي خصوصي، تعاوني و بنگاههاي اقتصادي متعلق به مؤسسات عمومي غيردولتي براي توليد و توسعه سرمايه‌گذاريهاي داراي توجيه فني، مالي و اقتصادي، اعطاي تسهيلات صادرات خدمات فني و مهندسي به شركتهاي خصوصي و تعاوني ايراني كه در مناقصه‌هاي خارجي برنده مي‌شوند از طريق منابع خود يا تسهيلات سنديكايي، اعطاي تسهيلات خريد به طرفهاي خريدار كالا و خدمات ايراني در بازارهاي هدف صادراتي كشور، سرمايه‌گذاري در بازارهاي پولي و مالي خارجي، اعطاي تسهيلات به سرمايه‌گذاران خارجي با در نظر گرفتن شرايط رقابتي و بازدهي مناسب اقتصادي به منظور جلب و حمايت از سرمايه‌گذاري در ايران با رعايت اصل هشتادم (80) قانون اساسي و تأمين هزينه‌هاي صندوق مي باشد.

همچنين در قانون برنامه پنجم توسعه تصريح شده است كه اولاً استفاده از منابع صندوق براي اعتبارات هزينه‌اي و تملك دارائيهاي سرمايه‌اي و بازپرداخت بدهيهاي دولت به هر شكل ممنوع است، ثانياً اعطاي تسهيلات موضوع اين ماده فقط به صورت ارزي است و سرمايه‌گذاران استفاده‌كننده از اين تسهيلات اجازه تبديل ارز به ريال در بازار داخلي را ندارند و ثالثاً اعطاي كليه تسهيلات صندوق صرفاً از طريق عامليت بانكهاي دولتي و غيردولتي خواهد بود.
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


یک شنبه 26 تیر 1390  ساعت 01:39 ب.ظ


اقتصادي

جمعه 24 تير 1390 - ساعت 21:50
شماره خبر: 100848875569
مركز آمار ايران سكوت كرده است
همه در انتظار اعلام نرخ تورم توسط مركز آمار
جام جم آنلاين: با اين‌كه 2 هفته از زمان سنتي اعلام نرخ تورم مي‌گذرد، اما مركز آمار ايران به عنوان متولي جديد اعلام اين نرخ، هنوز آن را اعلام نكرده است و سياست سكوت را در پيش گرفته است.

به گزارش خبرنگار «جام‌جم»، با وجود آن‌كه بانك مركزي به عنوان مرجع سابق اعلام نرخ تورم، معمولا يازدهم هر ماه، آخرين وضعيت نرخ تورم در ماه قبل شامل تورم نقطه‌اي (تغيير ماه به ماه نرخ تورم)‌ و تورم اصلي (تغيير نرخ تورم در دوره يكساله)‌‌ را اعلام مي‌كرد و رسانه‌ها، ‌كارشناسان و تحليلگران و ساير فعالان اقتصاد ايران به آن عادت كرده بودند، اما امروز كه بيست و چهارم تيرماه است و 2 هفته از آن زمان سنتي مي‌گذرد، هنوز خبري از اعلام وضعيت نرخ تورم در خردادماه نيست.

سايت مركز آمار ايران نيز در اين باره سكوت كرده است و آخرين عنوان خبري آن «توزيع درآمد در خانوارهاي شهري و روستايي كشور 1386 ـ 1376» است. اين در حالي است كه مركز آمار ايران در مقدمه، خبر اولين نرخ تورم اعلامي از سوي اين مركز ـ تورم ارديبهشت 90‌ـ برعزم خود بر اعلام نرخ تورم تاكيد كرده بود. لذا معلوم نيست اين تاخير 2هفته‌اي چگونه تعبير خواهد شد.

 

آخرين نرخ تورم اعلام از سوي بانك مركزي مربوط به تورم ارديبهشت 90 بود كه 11 خرداد امسال، 2/14 درصد محاسبه شده بود، مركز آمار ايران نيز تورم همين ماه را مقداري بالاتر و رقم 7/16 درصد اعلام كرده بود.

شوراي عالي آمار جانشين بانك مركزي شد

13 تير ماه جاري حسين قضاوي، معاون اقتصادي بانك مركزي اعلام كرد كه از اين پس بانك مركزي نرخ تورم را اعلام نكرده و اين وظيفه به شوراي‌عالي آمار محول شده است. اين در حالي بود كه بانك مركزي از سال 1315 يعني 75 سال پيش كار محاسبه و اعلام شاخص‌هاي حياتي اقتصاد كشور از جمله نرخ تورم را به عهده داشت. با اين وجود محول كردن وظيفه اعلام نرخ تورم به «شوراي عالي آمار» شبهاتي داشته و دارد كه برخي كارشناسان را به اين فرض رسانده كه ممكن است اراده بر اين باشد كه همزمان با رشد نرخ تورم و به علت پرهيز از رشد تورم رواني، اعلام نرخ تورم به صورت منظم قبل از متوقف يا اعلام آن با تاخير و روش ديگري انجام شود. درست مانند نرخ بيكاري كه به طور فصلي (3 ماه يك بار)‌ و البته با تاخيري كه اخيرا به 9 ماه نيز رسيد، اعلام مي‌شود. مهم‌ترين ابهامي كه براي اين قضاوت پيش‌روي كارشناسان بود، شرح وظايف شوراي عالي آمار است. اين شورا صرفا يك شوراي كلان‌نگر و سياستگذار است كه سياست‌هاي آماري كشور را تعيين و ابلاغ مي‌كند. در شرح وظايف قانوني اين شورا هيچ نشانه‌اي از الزام به محاسبه هيچ شاخص اقتصادي از جمله نرخ تورم به چشم نمي‌خورد و اصولا اين شورا فاقد هرگونه بودجه و ساز و كار و امكانات اجرايي و كارشناسي براي محاسبه يك چنين شاخص گسترده، فراگير و حساس است. به‌‌زعم كارشناسان طبيعتا اعلام نرخ تورم صراحتا بايد به «مركز آمار ايران» سپرده مي‌شد نه شوراي عالي آمار و همين ابهام به ظاهر ساده شايد كافي باشد كه هر دو مسوول جديد به بهانه‌هاي اداري، اعلام نرخ تورم را به يكديگر پاسكاري كنند.

 

كارنامه مركز آمار
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


شنبه 25 تیر 1390  ساعت 10:13 ب.ظ

   یارانه : قرار بود چه شود؟ و چه شد !!!!
خبر گزاری آزاد : یکی از پیش بینی های  بسیار خوب هدفمند کردن یارانه ها که محمود احمدی نژاد بسیار روی آن تاکید میکرد کاهش و حتی درآینده نابودی کامل فاصله طبقاتی در جامعه بود . پیش بینی از همان روز اول شباهت به مزاح بیشتر داشت . فاصله طبقاتی در جامعه ایرانی بسیار زیاد است به گونه ای که شخصی از طبقات بالا  غم اندوهش این است که چگونه خودروی  سانتافای خود را تبدیل به خودروی فراری کند اما در گوشه ای دیگر در طبقه ضعیف دغدغه این است که خدا را شکر شام امشب هم جور شد . شما بگویید آیا این مزاحی بسیار خنده دار نیست که فاصله طبقاتی شخصی را که فقط خودروی او 200 میلیون تومان است با شخصی که هنوز دغدغه جور کردن یک وعده غذایی را دارد با 40000 هزار تومان یارانه حذف شود ؟!!!! سخن دیگر رئیس جمهور این بود . یارانه عین عدالت است، یارانه رفاه را بسیار بالا میبرد، و یارانه پول امام زمان است برکت دارد  . شخصی در یک خوانواده 3 نفره که یارانه آنها در ماه 136500 تومان می باشد قبض گاز آنها 120000 شد . حال ماند نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


سه شنبه 21 تیر 1390  ساعت 03:30 ب.ظ


 
سه شنبه 21 تير 1390 - ساعت 11:44
 
شماره خبر: 100848580504
قيمت گاز امسال افزايش نمي‌يابد
جام جم آنلاين: سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه امسال قیمت گاز طبیعی مشترکان خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاه‌ها افزایش نمی یابد، گفت: بر این اساس قیمت گاز خانگی در 2 دوره پنج و هفت ماهه گران نخواهد شد.

مجید بوجارزاده در گفتگو با مهر درباره برخی از اظهارنظرها مبنی بر احتمال افزایش قیمت گاز طبیعی در بخشهای خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده، گفت: مطابق با مصوبه ستاد هدفمندی یارانه ها امسال قیمت گاز طبیعی هیچ کدام از مشترکان تغییری پیدا نمی کند.

 

 

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه در حال حاضر قیمت گاز مشترکان خانگی مطابق با 2 الگو تعریف و اجرایی می شود، تصریح کرد: بر این اساس در دوره هفت ماهه گرم سال و دره پنج ماهه پایانی سرد سال قیمت گاز به هیچ وجه گران نخواهد شد.
 
این مقام مسئول با اعلام اینکه هر گونه تغییرات قیمتی و یا دامنه مصرف گاز مشترکان به طور رسمی توسط ستاد هدفمندی یارانه ها اطلاع رسانی می شود، تاکید کرد: در شرایط فعلی متوسط مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی به حدود 115 تا 120 میلیون متر مکعب در روز کاهش یافته است.
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


دوشنبه 20 تیر 1390  ساعت 10:38 ب.ظ
 

دوشنبه 20 تير 1390 - ساعت 18:30
 
شماره خبر: 100848516374
 
 
دولت به حذف صفرها چراغ سبز داد
 
يک ريال مساوي يک دلار
جام جم آنلاين: با چراغ سبز هیئت دولت برای حذف 4 صفر پول ملی، یک ریال برابر یک دلار می‌شود، البته با طرح این موضوع در شرایط فعلی، مردم تصور می‌کنند پولی که در جیب آنها است، فردا چه می‌شود، بنابراین مضطرب می‌شوند و سعی می‌کنند پرتفوی خود را به نحوی از اسکناس به سمت سایر کالاها پرکنند.

به گزارش مهر، موضوع حذف چند صفر از پول ملی کشور که طی چهار سال گذشته به عنوان یکی از بحث برانگیزترین موضوعات کشور مطرح بود، هم اکنون به مراحل جدی اجرایی خود رسیده است. حذف چند صفر از پول ملی کشور پس از دستور رئیس جمهور در سال 86 به صورت جدی مورد بررسی های کارشناسی بانک مرکزی قرار گرفت.

اداره بررسی های کارشناسی بانک مرکزی پیش از آن موضوع حذف صفرها از واحد پولی کشور را چندین بار برای بررسی در دستور کار قرار داده بود و حتی گزارش مفصلی برای آن تهیه کرد اما این طرح همچنان به دلایلی مسکوت ماند، اما پس از دستور رئیس جمهور از حالت مسکوت خارج شد.

حذف صفرها جدی تر شد

حذف صفرها از پول ملی کشور طی حدود دو دهه گذشته همواره به عنوان یکی از دغدغه های بانک مرکزی مطرح بوده است. حذف چهار صفر از واحد پولی کشور که به عنوان بخشی از طرح تحول بزرگ اقتصادی دولت محسوب می شود، به گفته محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها موکول شده بود، بنابراین با اجرای موفقیت آمیز یارانه های نقدی، حذف صفرها جدی تر شده است.
  نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


دوشنبه 20 تیر 1390  ساعت 02:35 ب.ظ


 
دوشنبه 20 تير 1390 - ساعت 14:11
شماره خبر: 100848502581
واگذاري زمين هزارمتري در دشت و کوه!
دولت آدرس ويلاهاي رويايي را بدهد!
جام جم آنلاين: رئیس جمهور در حالی از واگذاری زمین 1000 متری به هر خانواده برای ساخت باغ ویلا خبر داده که برخی کارشناسان با انتقاد از این نوع وعده‌ها به دولت توصیه کردند به جای این کار، اول وعده مسکن مهر که دست خیلی از متقاضیان به آنها نرسیده را محقق و بعد چنین طرحهایی را مطرح کند.

به گزارش مهر، دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری هفته گذشته طرح جدید دولت برای واگذاری 1000 متر زمین به هر خانوار برای ساخت باغ ویلا را مطرح کرده که این سخنان، جنجال زیادی را در میان رسانه ها و مردم برپا کرده است.

احمدی نژاد با بیان اینکه می‌توان به هر خانواده ایرانی یک زمین هزار متری داد، قیمت ساخت باغ ویلای 1000 متری برای هر خانواده را 60 میلیون اعلام کرده است.

گرچه وی براین امر تاکید کرده است که با اجرای این طرح می‌توان زندگی ارزان‌تر و با کیفیت تری داشت اما نوک پیکان انتقادها به سمت رئیس جمهور نشانه رفته است و محیط زیست، کارشناسان مسکن و حتی نمایندگان مجلس هم با این موضوع مخالفت کرده اند.

از آنجایی که احمدی نژاد اعلام کرده است که در شرایط کنونی، 20 میلیون خانواده در ایران زندگی می‌کنند که اگر به هریک از این خانواده‌ها هزار مترمربع زمین داده شود، در مجموع به دو میلیون هکتار زمین نیاز داریم و هر یک از این قطعه زمین‌ها را می‌توان به 800 متر باغ و فضای سبز و 100 الی 200 مترمربع بنای مسکونی تبدیل کرد، بنابراین چاره ای به نظر نمی رسد جز اینکه از منابع طبیعی و فضاهای محیط زیست برای این امر استفاده شود.

بنابراین تمامی تلاشهای سازمان جنگلها و سازمان محیط زیست برای بازپس گیری زمینها از دست زمین خواران به یکباره بی فایده می شود در حالی که مقام معظم رهبری هم سال گذشته در جلسه ای اعلام کردند: "من جداً از این طرح باغشهرها نگرانم. آقاى رئیس جمهور هم چند بار با من مطرح کردند، به ایشان هم گفتم. من نمی دانم چه پیش مى‌آید، سوءاستفاده‌چى‌ها چه کار خواهند کرد. با این دید نگاه کنید که راه را باز نکنید. یک عده‌اى سوءاستفاده‌چى‌اند."
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


جمعه 17 تیر 1390  ساعت 08:12 ب.ظ


 
جمعه 17 تير 1390 - ساعت 17:39
 
شماره خبر: 100848255971
آغاز اخراج شركت‌هاي پيمانکاري از بازار کار
جام جم آنلاين: گزارشها از آغاز اخراج شركت هاي پیمانکاری از بازار کار با اجرای مصوبه دولت حکایت دارد؛ غولهایی که تخلفات فراوان، واسطه‌گری بین کارفرما و کارگر و سودجویی‌های بی‌شمار در پرونده‌ آنان دیده می‌شود.

به گزارش مهر، شاید بتوان یکی از مهم‌ترین و جدی ترین اقداماتی که در سالهای اخیر درباره آن صحبت شده است و از سال گذشته نیز جدیت بیشتری برای تحقق آن در بازار کار کشور مشاهده شد، به قول وزیر کار و امور اجتماعی "جمع آوری بساط پیمانکاران نیروی انسانی از بازار کار" باشد.

آغاز جمع آوری دلالی

پیمانکارانی که از دهه 70 فعالیت خود را در بازار کار و اشتغال کشور آغاز کرده بودند پس از مدتی فعالیت و یافتن شرایط بهتر اقتصادی، دست به اجرای تخلفات فراوانی در بازار کار کشور زدند به نحوی که درصد بالایی از آنان عدم رعایت حق و حقوق نیروی کار را در دستور کار خود قرار دادند.

دستکاری در مفاد قانون کار، رعایت نکردن مصوبه دستمزد شورای عالی کار، تهدید امنیت شغلی افراد تحت پوشش، عدم بیمه کردن نیروهای زیردست و یا اجرای ناقص آن، اعمال سلیقه در قبال نیروهایی که در شرایط یکسانی از کار و سابقه و حتی مهارت قرار داشتند و خلاصه اخراج بی چون و چرای افراد از شغل؛ از جمله تخلفات محرزی بوده است که گروهی سودجو در بازار کار رقم زدند.

معضلات واسطه‌گری

در واقع دولت با درک این موضوع مهم و این آفت بزرگ در خرمن بازار کار، مصوبه ای را به دستگاه ها و زیرمجموعه های خود در سال گذشته ابلاغ کرد که در قالب آن باید دستگاه های دولتی هرچه سریعتر برای لغو قراردادهای پیمانکاری اقدام می کردند.

هرچند در ابتدا اجرای این مصوبه در برخی بخش ها به ویژه نفت با مقاومت ها و توجیهاتی نیز مواجه شده بود اما در نهایت برخی دیگر از بخش ها توانستند مصوبه دولت را اجرایی کرده و امروز مشاهده می شود که مراکز درمانی و بیمارستانی کشور به عنوان یکی از بزرگترین مراکزی که پیمانکاران و دلالان نیروی انسانی در آن نفوذ کرده بودند، یکی از پس از دیگری در حال اخراج هستند.

 

 
 

 

دستگاه‌های "پر" واسطه

 
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


چهارشنبه 15 تیر 1390  ساعت 07:44 ب.ظ


 
چهارشنبه 15 تير 1390 - ساعت 17:38
 
شماره خبر: 100848083312
فاز 9 و 10 پارس جنوبي هنوز زيانده هستند
زيان 6 ميليارددلاري يك افتتاح نمايشي!
جام جم آنلاين: با گذشت 845 روز از افتتاح پالایشگاه‌های فاز 9 و 10 پارس جنوبی 75 درصد چاه‌های این دو فاز هنوز قادر به استخراج گاز از مخزن مشترک نیستند که این تاخیر تاکنون بیش از 6 میلیارد دلار زيان نصیب اقتصاد کشور کرده است.

به گزارش مهر، پالایشگاه‌های فاز 9 و 10 میدان پارس جنوبی اسفند ماه 1387 پس صرف میلیاردها تومان تبلیغات به طور رسمی افتتاح شد و مقرر شده بود در کوتاه ترین زمان ممکن بخش فراساحلی و چاههای دریایی این دو فاز مشترک با قطر هم راه اندازی شوند.

 

تاکنون 845 روز از افتتاح رسمی این دو فاز مشترک گازی می گذرد و با وجود وعده های مختلف شرکت ملی نفت ایران هنوز 75 درصد از چاههای گازی فازهای 9 و 10 پارس جنوبی قادر به تولید گاز طبیعی از مخزن مشترک با قطر در آبهای خلیج فارس نیستند.
 
در طرح توسعه فاز 9 و 10 پارس جنوبی حفاری 24 حلقه چاه گازی برنامه ریزی شده و قرار بود با تکمیل و راه اندازی این تعداد چاه دریایی روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز ترش از پارس جنوبی استخراج و برای شیرین سازی به پالایشگاههای ساحلی ارسال شود.
 
با وجود آماده بودن پالایشگاه‌های خشکی فاز 9 و 10 پارس جنوبی در زمستان سال 1387 اما به دلیل توقیف کشتی حامل تجهیزات سرچاهی و درون جاهی این پروژه، عملا امکان افتتاح رسمی این پروژه پنج میلیارد دلایر وجود نداشت اما مسئولان وقت با وجود ناآماده بودن چاه‌ها اقدام به افتتاح نمایشی این فازها کردند.
 
در مراسم افتتاح این پروژه در عسلویه مسئولان وقت وزارت نفت وعده دادند که تا شهریور ماه سال 1388 چاه‌های این دو فاز مشترک گازی راه اندازی می شود اما در نهایت اردیبهشت ماه سال 1389 ابتدا چهار چاه و سپس آذر سال گذشته سه چاه راه اندازی شدند.
 
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


چهارشنبه 15 تیر 1390  ساعت 07:38 ب.ظ


 
 
چهارشنبه 15 تير 1390 - ساعت 17:04
 
شماره خبر: 100848080537
تذکرات کميسيون اصل90 کارساز نشد
فاکتور خودرو فاقد گزينه انتخاب بيمه
جام جم آنلاين: با وجود تذکرات بیمه مرکزی و کمیسیون اصل 90 مجلس به شرکتهای خودروسازی مبنی بر اینکه گزینه انتخاب شرکت بیمه در فاکتور فروش خودروهای صفر کیلومتر درج شود، اما شرکتهای خودروسازی به این تذکرات بی توجهی می کنند.

به گزارش مهر، با وجود تذکرات بیمه مرکزی و کمیسیون اصل 90 مجلس به شرکتهای خودروسازی برای تحمیل بیمه نامه های از پیش آماده شده برای خودروهای صفر کیلومتر، شرکتهای خودروسازی بدون توجه به این تذکرات همچنان بیمه نامه های شرکتهای بیمه وابسته به خود را به مشتریان ارائه می کنند.

این درحالی است که شرکتهای بیمه وابسته به خودروسازان، بدون توجه به نیازهای واقعی مشتریان و بدون ارائه سرویسهای مطلوب در زمان خسارت، همچنان به فعالیتهای خود ادامه می دهند و مشتریان ناراضی را همچنان با مشکلاتی که برای دریافت خسارت دارند، تنها می گذارند.

شرکتهای خودروساز اتومبیلهای صفر کیلومتر را همراه با بیمه نامه ای که متعلق به شرکتهای وابسته به آنها است، به مشتریان تحویل می دهند، که می توان گفت این امر به منزله نوعی سلب اختیار از خریدار است.

بی توجهی خودروسازان

طی یکسال گذشته با جدی تر شدن موضوع صدور انحصاری بیمه نامه های شخص ثالث و بدنه اتومبیلهای صفر و افزایش نارضایتی هایی که در این راستا صورت گرفت، کمیسیون اصل 90 مجلس وارد موضوع شد و در نهایت منجر به این امر شد که خودروسازان در فرمهای فروش خودرو، موضوع انتخاب شرکتهای بیمه صادر کننده بیمه نامه شخص ثالث را درج نمایند که هنوز چنین اتفاقی نیافتاده است.

خودروسازان بی توجه به این امر همچنان فرمهای فروش را بدون درج گزینه انتخاب شرکت بیمه صادر می کنند، براین اساس فقط دو شرکت بیمه خصوصی نسبت به صدور بیمه نامه در این مرحله اقدام می کنند.

در اصل کمیسیون اصل 90 مجلس در مورد صدور بیمه نامه شخص ثالث و بدنه اتومبیلهای صفر کیلومتر توسط چند شرکت بیمه خاص گزارشی را آماده کرد.

 

 
 

 

مکاتبه با وزارت صنایع
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


سه شنبه 14 تیر 1390  ساعت 11:54 ق.ظ


 

اقتصادي
 
سه شنبه 14 تير 1390 - ساعت 08:46
 
شماره خبر: 100847963989
صاحبنظران در گفتگو با جام‌جم:
واگذاري زمين ‌هاي 1000 متري كارشناسي ‌شده نيست
جام جم آنلاين: رئيس‌جمهور روز يكشنبه از اجراي طرحي بزرگ در حوزه ساخت مسكن خبر داد كه مي‌تواند با زمين‌دار كردن همه ايرانيان تحولي در الگوي شهرسازي ايجاد كند اما منتقدين بر اين باورند كه اين طرح از پشتوانه كارشناسي لازم برخوردار نيست.

محمود احمدي‌نژاد در مراسم تجليل از 31 تعاوني مسكن مهر از در دست تهيه بودن طرح اهداي هزار متر زمين به هر خانواده ايراني براي ساخت مسكن ويلايي و باغ خبر داده و گفته بود در شرايط كنوني، 20 ميليون خانواده در ايران زندگي مي‌كنند كه اگر به هريك از اين خانواده‌ها هزار مترمربع زمين داده شود، در مجموع به دو ميليون هكتار زمين نياز داريم و هر يك از اين قطعه زمين‌ها را مي‌توان به 800 متر باغ و فضاي سبز و 100 تا 200 مترمربع بناي مسكوني تبديل كرد.

احمدي‌نژاد با محاسبه كل اراضي ايران و تقسيم آن به بخش‌هاي مختلف زمين‌هاي قابل استفاده و همچنين زمين‌هاي قابل كشت اظهار كرد حدود ۳۰ ميليون هكتار زمين بلااستفاده براي احداث مسكن باقي مي‌ماند كه اگر از اين ميزان 2 ميليون هكتار به خانوارها اختصاص يابد مي‌توان به هر خانوار هزار متر زمين اجاره‌اي داد.
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


سه شنبه 14 تیر 1390  ساعت 11:51 ق.ظ

 
دوشنبه 13 تير 1390 - ساعت 21:30
 
شماره خبر: 100847924409
اوجي خبر داد
ابطال مجوز جايگاه‌هايCNG بدهكار
جام جم آنلاين: معاون وزير نفت با تشريح برنامه‌هاي دولت براي برخورد با بدهكاران گازي، از ابطال مجوز فعاليت جايگاه‌هاي CNG بدهكار خبر داد و گفت: احتمال تقبل ماليات بر ارزش افزوده جايگاه‌هاي CNG از سوي دولت وجود دارد.

جواد اوجي در گفت‌وگو با مهر با بيان اين ‌كه از ابتداي امسال تاكنون به طور متوسط بالغ بر 17 ميليون مترمكعب گاز به جايگاه‌هاي CNG ارسال شده است، گفت: ميزان گازرساني به جايگاه‌هايCNG نسبت به سال گذشته حدود 4 ميليون مترمكعب در روز افزايش يافته است.

مديرعامل شركت ملي گاز درباره آخرين تصميم دولت براي وصول بدهكاري‌هاي گازي جايگاه‌هاي CNG اظهار كرد: در حال حاضر جايگاه‌هايي در سطح كشور فعاليت مي‌كنند كه بين 700 ميليون تا يك ميليارد تومان به دولت بابت عدم پرداخت قبوض گاز بدهي دارند.

 

 
 

معاون وزير نفت با تاكيد بر اين ‌كه هم‌اكنون فروش گاز در جايگاه‌هاي CNG به صورت نقدي است، تصريح كرد: هيچ‌گونه دليلي براي عدم پرداخت بدهي‌هاي گازي جايگاه‌هاي CNG به خزانه دولت قابل قبول نيست.
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


دوشنبه 13 تیر 1390  ساعت 05:52 ب.ظ


اقتصادي

يكشنبه 12 تير 1390 - ساعت 19:29
شماره خبر: 100847830705
به رياست رحيمي
شوراي عالي اشتغال تشکيل جلسه داد
جام جم آنلاين: جلسه شورای‌عالی اشتغال ظهر امروز به ریاست محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در این جلسه نماینده بانک مرکزی گزارشی از جلسات کارگروه بانکها برای حمایت از برنامه‌های اشتغالزایی دولت ارائه کرد و مقرر شد در جلسات بعدی شورا برنامه و بسته نهایی نظام بانکی کشور برای پشتیبانی و توسعه اشتغال در سال 90 ارائه شود.

در این نشست همچنین وزیر کار و امور اجتماعی در خصوص برنامه‌ها و اولویت‌بندی امور مربوط به ایجاد فرصت‌های شغلی در سال جاری به ارائه توضیحاتی پرداخت.

گزارشی نیز در خصوص طرح‌ها و برنامه‌های دو وزارتخانه ادغام شده صنایع و معادن و بازرگانی مطرح و مقرر شد برنامه‌های وزارت صنعت معدن و تجارت در جلسه ای با هماهنگی وزارت کار و امور اجتماعی نهایی و ارائه شود.
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


دوشنبه 13 تیر 1390  ساعت 05:50 ب.ظ

يكشنبه 12 تير 1390 - ساعت 19:32
شماره خبر: 100847830894
غضنفري :
‌کالاهاي وارداتي بدون برچسب ايران کد قاچاق محسوب مي‌شوند
جام جم آنلاين: وزیر بازرگانی با بیان اینکه معاونت فناوری اطلاعات در وزارتخانه جدید صنعت، معدن و تجارت فعال خواهد بود، گفت: از شهریورماه سال جاری، کالاهای وارداتی بدون برچسب ایران‌کد، قاچاق محسوب می‌شوند.

به گزارش مهر، مهدی غضنفری در سومین اجلاس کاربردهای شبکه اختصاصی دولت گفت: ‌‌‌مقدمات نصب برچسب ایران کد بر روی کالای وارداتی آماده شده و با همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله گمرک و موسسه استاندارد، گام‌های اساسی برای بهره‌برداری از آن صورت گرفته است.

وزیر بازرگانی افزود: بعد از نصب برچسب ایران‌کد، دولت به راحتی می‌تواند بر روی کالاهای وارداتی در سطح بازار نظارت داشته باشد و با کالاهایی که این برچسب بر روی آنها نصب نشده است، به شدت برخورد کند، چراکه این کالاها قاچاق به حساب می‌آیند.

وی تصریح کرد: همچنین شبکه شباب که از محصولات مورد نیاز و اساسی حوزه امنیت ارتباطات به شمار می‌آید، به لحاظ پهنای باند هیچ مشکلی در تعریض ندارد و در خود سامانه‌هایی همچون شبنم، میزان، ستاد، سجاد، ساعد، ایران کد و کاتالوگ الکترونیکی را جای داده است.

به گفته غضنفری، وزارت بازرگانی در راستای همگانی کردن تجارت الکترونیک که شعار سال 90 این وزارتخانه به شمار می‌آید، شبکه شباب را به عنوان یک زیرساخت تدارک دیده و ‌امیدوار است که این شعب اینترانت، پایلوتی برای کارهای بزرگی که فناوری ارتباطات و اطلاعات انجام می‌دهد، باشد.

وزیر بازرگانی با اشاره به برنامه ریزی برای شکل گیری بزرگراه موازی به نام اینترنت ملی خاطرنشان کرد: ‌در حال حاضر حدود پنج کشور اینترنت ملی خود را شکل دادند که با شکل‌گیری اینترانت در ایران، کشورمان ششمین کشور صاحب اینترنت ملی خواهد بود.
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب


دوشنبه 13 تیر 1390  ساعت 05:48 ب.ظ

دوشنبه 13 تير 1390 - ساعت 15:45
شماره خبر: 100847903598
معاون وزير جهاد كشاورزي خبرداد:
خودكفايي گندم در سال جاري
جام جم آنلاين: معاون وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه با اجراي هدفمندي يارانه هاي 2 ميليون تن مصرف گندم كاهش يافته و 5 ميليون تن هم گندم از سال گذشته باقيمانده است گفت: امسال به رغم خشكسالي پاييز با توليد 13.5 ميليون تن گندم خودكفايي را تكرار مي كنيم.

به گزارش فارس، مجيد خليلي خشنود در نشست خبري در جمع خبرنگاران گفت: به رغم خشكسالي پاييز سال 89 كه در 30 سال گذشته بي سابقه بود به محصولات ديم خسارت جدي وارد و در محصولات آبي نيز كشاورزان مجبور به برگرداندن زراعت گندم شدند.

معاون توليدات گياهي گفت: اما بارندگي‌هاي بهاره تا حدود زيادي اين خلاء را جبران كرد و امسال حدود 13 الي 13.5 ميليون تن گندم برداشت مي شود و با توجه به اعلام شركت بازرگاني دولتي به نياز 9.5 ميليون تني مصرف گندم كشور امسال نيز به توليد پايدار خواهيم رسيد.

معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: طي سنوات گذشته با خريد 11 ميليون و 200 الي 11 ميليون و 500 هزار تن، خودكفايي در گندم اعلام مي‌ شد، اما با اجراي هدفمندي يارانه‌ها ميزان مصرف گندم با 2 ميليون تن كاهش به 9.5 ميليون تن رسيده است.
 نگاشته شده توسط محمدعلی حاجیان نظرات 0 | لينک مطلب • تعداد صفحات :90
 •    
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
 • 5  
 • 6  
 • 7  
 • 8  
 • 9  
 • 10  
 • >  
Powered By Rasekhoon.net