💗💗 ياس‍ين 💗💗
نسیم کوی جـــانــــــــــان است قرآن شمیم عطر رحمان است قرآن
در حقيقت، كسانى كه كتاب خدا را مى‏خوانند و نماز برپا مى‏دارند و از آنچه بديشان روزى داده‏ايم، نهان و آشكارا انفاق مى‏كنند، اميد به تجارتى بسته‏اند كه هرگز زوال نمى‏پذيرد. فاطر آيه 29
لوگو وب
نويسنده
كانال تلگرام

كانال تلگرام قرآني ياسين

سُور قرآن
سوره قرآن
السلام عليك يا ثارالله

السلام علي الحسين ... ماه محرم و صفر تسليت باد

نرم افزار هاي انرويد

نرم افزار قرآن

نرم افزار مفاتيح الجنان

نرم افزار ميزان الحكمه

نرم افزار اذان گوي باد صبا

نرم افزار اطلاعاتي قرآني مشق عشق

نرم افزار لهوف

نرم افزار كتاي خانه ي اربعين

نتیجه تصویری برای امام رضا (ع) و قرآن
حسين بن احمد مي‏گويد: امام رضا عليه‏ السلام روزي درباره قرآن سخنراني کرد و پيرامون عظمت مفاهيم و دلايل روشن و اعجاز نظم آن فرمود: قرآن، ريسمان محکم خداوند، و دستگيره استوار و راه روشن و مستقيم اوست که انسان سالک را به بهشت رهنمون مي‏سازد، و از ارزش و رونق نمي افتد، زيرا قرآن، براي زماني مخصوص و معين قرار داد نشده، بلکه حجت و دليل و برهان خدا براي همه انسانها در همه ‏ي زمانها است که هيچ گونه باطلي نه از پيش رو و نه از پشت و سر به سراغ آن نمي‏آيد چرا که از سوي خداوند حکيم و شايسته ستايش، نازل شده است [عیون اخبار الرضا -ج2-ص286] .

يکي از نامهاي قرآن کريم، حديث (جديد و تازه) است حضرت رضا عليه السلام در روايتي علت تازگي و جديد بودن قرآن را چنين بيان مي‏فرمايد: شخصي از امام صادق عليه ‏السلام پرسيد: علت چيست که قرآن در مواقع نشر و درس چيزي جز تازگي و شادابي نمي‏افزايد؟ 
فرمود: زيرا خداوند قرآن را براي زماني خاص نازل نکرده و همين طور براي مردم زمان معيني نفرستاده است. قرآن در هر زماني جديد و تازه و براي هر قومي تا قيامت نوآوري و تازگي و شادابي دارد [عیون اخبار الرضا -ج2-ص167]  .
 مورخان ابن ‏سکيت را يکي از راويان امام رضا عليه‏ السلام ثبت کرده‏اند. او که نامش يعقوب بن اسحاق معروف به ابن‏ سکيت است از نوادر روزگار در رشته منطق و ادبيات عرب و از اساتيد و برجستگان و صاحب نظران منطق و قواعد صرف و نحو عربي مي‏باشد. و نظريه‏ ها و تحقيقات او هنوز هم زنده و در کرسي‏هاي تدريس مطرح است. وي علاوه بر اين مقام علمي والا، در ميدان اخلاص به امامت و ولايت علي بن ابيطالب عليه ‏السلام و امامان از نسل او بدانجا رسيد که در دفاع از اين اخلاص و ارادت جام  شهادت سرکشيد. 
اين عالم و استاد ادبيات که با قرآن انس فراگير داشته فصاحت و بلاغت و نظم آن، هميشه او را شگفت زده کرده بود. روزي به امام هادي عليه‏ السلام عرض کرد: 
ما بال القرآن لايزداد علي النشر و الدرس الا غضاضه؟ فقال: ان الله لم يجعله لزمان دون زمان و لا لناس دون کل ناس فهو في کل زمان جديد و عند کل قوم غض الي يوم القيامه
[2امالی شیخ طوسی ص580] .
چرا هميشه بر قرآن در هنگام درس و تفسير و انتشار آن، چيزي جز تازگي و نوي، افزوده نمي‏شود؟ 
امام هادي عليه ‏السلام در پاسخ به اين سؤال - عينا همان جواب امام رضا عليه‏ السلام را به ابن‏ سکيت داده و - فرمود: براي اين که خداوند قرآن را براي زماني معين و مردم دوره خاصي قرار نداده است، بلکه قرآن در هر زماني نو و براي هر ملتي تا روز قيامت تازه و شاداب است.

قرآن پاسخگوي نيازهاي بشر
امام رضا عليه‏السلام در بيان اين که قرآن پاسخگوي همه نيازهاي انسان و ضرورت هاي اجتماع در زندگي مادي و معنوي بشر است مي‏فرمايد: 
 خداوند رسولش را به سوي خود فرانخواند، مگر پس از اين که دين را براي او کامل ساخت و قرآن را بر او فرو فرستاد، قرآني که در آن همه چيز به تفصيل بيان شده است و حلال و حرام، حدود، احکام و هر چيز ديگري که مردم بدان نيازمند مي‏باشند. خداوند درباره‏ي قرآن مي‏فرمايد: 
«ما فرطنا في الکتاب من شي» 
ما در قرآن از بيان هيچ چيز فروگذار نکرديم. (انعام، 38)[عیون اخبار الرضا -ج1-ص445] .
قرآن جامع کتب آسماني
امام رضا عليه ‏السلام در حديث شرايع الاسلام مي‏فرمايد: اسلام محض شهادت به يکتايي خداست که خدايي جز او نيست... و تصديق به کتاب او که راست و عزيز است. آن کتابي است که نه از پيش رو، و نه از پشت سر باطل در آن را ندارد و فرستاده شده از جانب خداوند حکيم و حميد است. اين کتاب (قرآن) دربردارنده‏ي همه مطالب کتب آسماني است که پيش از آن نازل شده و از آغاز تا پايانش حق و صحيح است و ما به همه‏ي آيات آن از محکم و متشابه و خاص و عام و وعده و وعيدها و ناسخ و منسوخ و تمام قصص و اخبارش، ايمان داريم. و هيچ کس از مخلوقات نمي‏توانند مانند قرآن بياورد [عیون اخبار الرضا -ج1ص262]

قرآن کتاب هدايت
عن الريان بن الصلت قال: قلت للرضا عليه ‏السلام يا بن رسول الله ما تقول في القرآن؟ فقال: کلام الله لا تتجاوزوه و لا تطلبوا الهدي في غيره فتضلوا [عیون اخبار الرضا -ج1-ص445] .
 
ريان بن صلت مي‏گويد: از حضرت رضا عليه ‏السلام سؤال کردم نظر شما درباره قرآن چيست؟ فرمود: قرآن کلام خداست از آن نگذريد (قدم فراتر ننهيد) و از غير آن هدايت مجوييد که گمراه خواهيد شد.
اهميت امام رضا به قرائت قرآن
امام رضا عليه‏ السلام قرآن عيني، و اخلاق آن حضرت ساخته شده از عناصر ساخته شده قرآن کريم بود. او قرآن ناطق و تجسم و عملي و تجلي آيات وحي الهي است. چرا که اهميت به قرآن و انس با آيات آن سراسر وجود ايشان را فراگرفته و تمام سخنان ايشان تفسير و تبيين مفاهيم ثقل اکبر بود. در سيره‏ي امام رضا عليه ‏السلام و انس ايشان با قرآن، چنين آمده است!  
کان يکثر بالليل في فراشه من تلاوة القرآن فاذا مر بآية فيها ذکر جنة او نار بکي و سأل الله الجنه و تعوذ من النار [[عیون اخبار الرضا -ج1-ص428]] . 
 
امام رضا عليه‏ السلام شبها چون به بستر خواب مي‏رفت و زياد تلاوت قرآن مي‏کرد و هر گاه به آيه‏ اي که در آن ذکري از بهشت و يا دوزخ بود مي‏رسيد مي‏گريست و از خداوند درخواست بهشت مي‏کرد و از آتش دوزخ به او پناه مي‏برد. 
 همچنين ابراهيم بن عباس مي‏گويد: 
 کل کلامه کله و جوابه و تمثله انتزاعات و من القرآن و کان يختمه في کل ثلاثه و يقول: لو اردت ان اختمه في اقرب من ثلاثه لختمت ولکني ما مررت بآية قط الا فکرت و فيها و في اي شي انزلت و في اي وقت فلذلک صرت اختم و في کل ثلاثه ايام  . [عیون اخبار الرضا -ج2-ص420] .

تمام گفتارها و جواب‏ها و شواهدي که امام رضا عليه‏ السلام مي‏آورد همه از قرآن بود و هر سه شبانه روز يک ختم قرآن داشت و مي‏فرمود: اگر بخواهم به کمتر از اين زمان هم ختم کنم، مي‏توانم. لکن (در ختم سه روز) به هيچ آيه‏اي نمي‏گذرم و مگر اين که در آن مي‏انديشم که مراد چيست و در چه موردي نازل شده و زمان نزولش چه وقتي بوده است، به همين يک ختم قرآن من سه شبانه روز طول مي‏کشد.

در خانه‏هايتان قرآن بخوانيد
امام رضا عليه ‏السلام در توصيه و سفارشي فراگير و همگاني مي‏فرمايد: 
قال رسول الله: اجعلوا لبيوتکم نصيبا من القرآن فان البيت اذا قرء فيه القرآن آنس علي اهله و کثر خيره و کان ساکنيه و مؤمنوا الجن و البيت اذا لم يقرأ فيه القرآن وحش علي اهله و قل خيره و کان ساکنيه کفرة و الجن .صحیفة الرضا ص91 .
سهمي از وقت خود را در خانه، مخصوص قرآن قرار دهيد (و قرآن تلاوت کنيد) چون خانه‏اي که در آن قرآن خوانده شود. براي اهل و ساکنانش محل انس و آرامش مي‏شود، و خير و برکتش زياد مي گردد، و مومنين جن در آن مسکن مي‏گزينند. اما خانه‏اي که در آن قرآن تلاوت نشود محل وحشت و غربت ساکنانش گشته و خيراتش رو به کاهش نهاده و محل سکونت جن‏هاي کافر خواهد گشت. 
عن الرضا عليه‏ السلام يرفعه النبي صلي الله عليه و آله قال: اجعلوا لبيوتکم نصيبا من القرآن فان البيت اذا قرء فيه القرآن تيسر علي اهله و کثر خيره و کان سکانه في زيادة و اذا لم يقرأ فيه القرآن ضيق علي اهله و قل خيره و کان  سکانه في نقصان [وسائل الشیعه ج4ص85] .
از امام رضا عليه ‏السلام روايت شده که حضرت رسول صلي الله عليه و آله فرمود:براي خانه هاي خود، سهمي از تلاوت قرآن قرار دهيد،چون هر کس در خانه خود قرآن تلاوت کند، کارهاي اهل آن خانه آسان گردد. و خير و برکت در آن خانه زياد شود، و هر خانه‏اي که در آن قرآن تلاوت نکنند، کارها بر اهل آن تنگ شود، و خير و برکت و در آن خانه کم گردد، و ساکنان آن، بي‏برکت و در نقصان باشند.

توصيه امام رضا به قرآن صبحگاهي
عم معمر بن خلاد عن الرضا عليه‏ السلام قال: سمعته يقول: ينبغي للرجل اذا اصبح ان يقرأ بعد التعقيب خمسين آية.
معمر بن خلاد مي‏گويد: از حضرت رضا عليه‏ السلام شنيدم که فرمود: سزاوار است که انسان بعد از نماز صبح پنجاه آيه از قرآن مجيد را تلاوت کند [مسند الرضا ج2ص69] .
نگاه به قرآن عبادت است
از امام رضا عليه ‏السلام روايت شده است که فرمودند: نگاه کردن به سه چيز عبادت است: 
الف - نگاه به پدر و مادر. ب - نگاه به قرآن. ج - نگاه به دريا [صحیفة الرضا ص90] .

تلاوت قرآن حافظه را زياد مي‏کند
امام رضا عليه ‏السلام مي‏فرمايد، علي عليه ‏السلام فرمود: سه چيز حافظه مي‏افزايد و از بلغم مي‏کاهد: 
الف - قرائت قرآن 
ب - خوردن عسل 
ج - جويدن کندر . [عیون اخبار الرضا -ج2-ص41]

تلاوت قرآن نشانه مروت است
امام رضا عليه‏ السلام مي‏فرمايد: رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: شش چيز از مروت و مردانگي است، سه چيز در حضر و سه چيز در سفر: اما آن سه که در حضر است: 

الف - تلاوت کتاب خدا 
ب - آباد کردن مساجد 
ج - يافتن و پيدا کردن دوستاني در راه خدا. 
و اما آن سه چيز که در سفر است، 
الف - انفاق و بخشش از توشه 
ب - خوش خلقي 
ج - مزاح و شوخي در غير معاصي . [عیون اخبار الرضا -ج2-ص11]
ثواب قرائت آية الکرسي
از امام رضا عليه ‏السلام روايت شده که رسول خدا فرمود: هر کس آية الکرسي را صد بار بخواند مانند کسي است که تمام عمر خدا را عبادت کرده است. 
ابراهيم بن مهزم از حضرت رضا عليه ‏السلام روايت مي‏کند که فرمود: هر کس هنگام خواب آية الکرسي را تلاوت کند، به خواست خدا به مرضي که او را فلج کند گرفتار نشود و هر کس پس از هر نماز آن را بخواند گزنده‏اي به وي آزار نرساند
[ثواب الاعمال 121] .
استشفاء به قرآن
امام رضا عليه ‏السلام مي‏فرمايد: در قرآن شفا و درمان هر دردي است، و از  قرآن درمان بخواهيد. کسي که او را قرآن شفا و درمان ندهد، درماني براي او نيست. (بحار: 200:89) 
امام رضا عليه ‏السلام مي‏فرمايد: اميرالمؤمنين فرمود: اگر کسي از شما حاجتي دارد، اول بامداد روز پنج شنبه به سراغ آن برود، و چون از منزل خارج شود، آيه آخر سوره آل عمران «يا ايها الذين امنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلکم و تفلحون» و آية الکرسي و سوره قدر و سوره حمد را قرائت کرده، زيرا در اين آيات قضاء حوائج دنيا و آخرت است . [عیون اخبار الرضا -ج2-ص46] در حديثي ديگر حضرت رضا عليه ‏السلام مي‏فرمايد: دو برادر خدمت رسول اکرم صلي الله عليه و آله رسيدند و گفتند: يا رسول الله ما در نظر داريم براي تجارت به شام برويم، چيزي به ما تعليم دهيد. نبي اکرم صلي الله عليه و آله فرمود: هر گاه در منزلي فرود آمديد و نماز عشاء را خوانديد و بعد خواستيد بخوابيد تسبيح فاطمه زهرا عليها السلام و آية الکرسي را بخوانيد گزندي به شما نخواهد رسيد
[اخبار وآثار حضرت رضا 498و582] .
همچنين طبرسي در مکارم الاخلاق مي‏نويسد، حضرت رضا عليه‏ا لسلام فرمود: هر گاه از چيزي ترسيدي 100 آيه از قرآن مجيد، از هر کجاي آن را که خواستي قرائت کند، سپس سه مرتبه بگو: اللهم اکشف عني البلاء خدايا بلا را از من دور کن . [عیون اخبار الرضا -ج2-ص72]

علي بن نعمان مي‏گويد: خدمت امام هشتم عليه ‏السلام عرض کردم، فدايت گردم. من زگيل بسياري در بدن دارم که باعث ناراحتي من شده است. از شما مي‏خواهم، چاره‏اي براي رفع آن به من تعليم دهيد، که مفيد باشد. 

منبع:جایگاه وحی در معارف رضوی-غلامرضا اکبری زیبدی -نسخه دیجیتالی[ چهارشنبه 11 مرداد 1396  ] [ 09:55 ب.ظ ] [ علي عبد اللهي ]
نظرات 0
.: وبلاگ ياسين Weblogعلي عبد اللهي :.
درباره وبلاگ


قرآن کتاب مقدس دین اسلام است و در باور مسلمانان سخنان خداست که به صورت وحی از سوی او توسط جبرئیل بر پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله، نازل گردیده است. مسلمانان، قرآن را بزرگترین معجزهٔ محمد و روشن‌ترین دلیل بر پیامبری او می‌دانند.

آخرين مطالب
آمار وب
كل بازديدها : 40722 نفر
كل مطالب : 78 عدد
تاريخ ايجاد : چهارشنبه 8 دی 1395 
تعداد کل نظرات :22 عدد
خرين بروز رساني : پنج شنبه 9 شهریور 1396 
ذكر ايام هفته
استخاره با قرآن كريم
تدبر در قرآن
آیه قرآن
مراجع تقليد
دريافت کد لوگوي سايت 
مراجع معظم تقليد