آقا سلام ماه محرم فرا رسید 

ماه عزای شاه تشنه لب کربلا رسید 

.......................

 


*


تاريخ : چهارشنبه 7 آبان 1393  | 07:07 ق.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 0

سلام من به محرم به روزهای عجیبش 

سلام من به حسین و به خاندان غریبش 

سلام من به تو ای خواهر شه دین 

که گشته ای امیدی برای اهل یقین


ادامه مطلب


تاريخ : سه شنبه 6 آبان 1393  | 08:40 ب.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 0

اگر این روزها کلماتی مانند عاشورا و محرم را به صورت لاتین « Ashora/Moharam » در موتورهای اینترنتی جست‌وجو کرده باشید، بی‌شک شما هم با تصاویر گوناگونی از قمه‌زنی، خشونت و آسیب رساندن به بدن به بهانه عزاداری مواجه شده‌اید، چند سال است که موتور‌های جست‌وجوی اینترنتی بویژه گوگل و یاهو تصاویری را با موضوع و مضمون عاشورا و محرم در برابر دیدگان کاربران اینترنتی قرار می‌دهند که از یک برنامه‌ریزی سازمان‌یافته و تاکتیک‌وار برای تخریب ارزش‌های اعتقادی و اخلاقی شیعیان حکایت دارد.

جالب اینجاست که نشان دادن اینگونه تصاویر در برابر کاربران اینترنتی تنها به تصاویر جست‌وجوگرها ختم نمی‌شود و کاربران در بخش فیلم موتورهای جست‌وجو هم با سکانس‌هایی از قمه‌زنی و خشونت مواجه می‌شوند!

به موازات این اقدام، هر ساله در آستانه ماه محرم سایت‌های ضدشیعه و وابسته به بهائیت و وهابیون بشدت فعال شده و دامنه فعالیت خود را گسترش داده‌اند، به‌‌طوری که با ارسال لینک مطالب خود به نشانی ایمیل تعدادی از کاربران اینترنتی با نمایش صحنه‌های خشن از قمه‌زنی این عمل را به عنوان شعائر شیعیان قلمداد کرده و از این طریق مذهب شیعه را زیر سوال می‌برند!


ادامه مطلب


تاريخ : سه شنبه 6 آبان 1393  | 02:22 ب.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 0

سازمان بسيج سازندگي در پي ابلاغ سياست هاي كلي «اقتصاد مقاومتي» توسط رهبر معظم انقلاب با صدور بيانيه اي آمادگي خود را براي كمك به خدمتگذاران ملت و خودكفايي ايران اسلامي اعلام كرد." اقتصاد مقاومتي خواهد توانست الگويي الهام بخش از نظام اقتصادي اسلام را عينيت بخشد و زمينه و فرصت مناسب را براي نقش آفريني مردم و فعالان اقتصادي در تحقق حماسه اقتصادي فراهم كند.
"مقام معظم رهبري"

نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به دليل پيگيري آرمان هاي عدالت خواهانه، همواره مورد خشم و نفرت سلطه گران جهاني و در راس آن آمريكاي جهانخوار بوده و زورگويان بين المللي براي تسليم كردن ملت ايران، انواع فشارهاي سياسي و اقتصادي را بر كشور ما وارد كرده اند.

بر اين اساس است كه مقام معظم رهبري در فرماني بسيار مهم فرمودند: ما بايد بتوانيم قدرت نظام اسلامي را در زمينه ي حل مشكلات اقتصادي به همه ي دنيا نشان دهيم؛ الگو را بر سر دست بگيريم تا ملت ها بتوانند ببينند كه يك ملت در سايه ي اسلام و با تعاليم اسلام چگونه مي تواند پيشرفت كند.

از اين روي ، مجموعه سازمان بسيج سازندگي در دهه پيشرفت و عدالت ، اقتصاد مقاومتي را تنها راه نجات كشور از مشكلات و تحريم هاي ظالمانه استكبار جهاني مي داند.

بسيج سازندگي به عنوان طلايه دار اين عرصه ؛ الگوي اقتصاد مقاومتي را سرلوحه عملكرد خويش قرار داده است و ايمان دارد، در سايه اين الگوي اقتصادي ، مي توان كشور را از آخرين گردنه مبارزه با استكبار عبور و به تهديدات پايان داد.

بسيج سازندگي در اين بيانيه اعلام مي دارد، بي شك حضور مردم پايه و اساس تحقق اقتصاد مقاومتي است و اين سازمان در راستاي اين مهم كه همانا مردمي كردن اقتصاد و دستيابي به خودكفايي كشور است ، امسال در 10 عرصه اقتصاد مقاومتي طراحي و با گسيل نيروها و استفاده از جوانان متخصص اين مرز و بوم ،همه مراحل توليد تا فروش محصولات را مورد حمايت قرار داده و در اين راه بحمدالله توفيقات ارزنده اي نيز بدست آمده است.

جوانان جهادگر نيز در لبيك به اين فرمان فرماندهي معظم كل قوا، با عزمي راسخ تر از هميشه، در قالب اردوها و حركت هاي جهادي عطر خوش پيشرفت و عدالت را به محروم ترين و دور افتاده ترين مناطق كشور خواهند برد.

شايان ذكر است ، هرچند تا رسيدن به وضع مطلوب آنچنان كه مورد نظر و تاكيد مقام معظم رهبري است راه سخت و طولاني در پيش است اما بسيج سازندگي براي كمك به خدمتگذاران ملت و خودكفايي ايران اسلامي آمادگي كامل دارد تا تجربيات و توانمنديهاي ارزنده خود را در اين راه خالصانه در اختيار همه دستگاهها و وزارتخانه هاي درگير اين حركت ملي قرار دهد.

بسيج سازندگي در پايان اين بيانيه خاطرنشان مي كند، حال كه رهبر انقلاب حكم به جهاد در عرصه اقتصاد داده و خط مقدم اين نبرد را توليد ملي بنا نهاده اند، بر همه مسئولان، كارشناسان و آحاد مردم واجب است تا با پيگيري و اجراي صحيح اقتصاد مقاومتي تهديدات را تبديل به فرصت نموده و ايران اسلامي عزيز را به الگويي براي همه جهانيان تبديل كنند.

اميد است در ميدان واقعي و جهاد اقتصادي همه دست به دست هم دهيم و ايران اسلامي را ياري رسان باشيم.


ادامه مطلب


تاريخ : شنبه 10 اسفند 1392  | 03:39 ق.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 1

سبک زندگی از جمله مفاهیمی است که در دنیای امروز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. جست‌و‌جویی ساده در یکی از موتورهای جست‌وجوی اینترنت نشان می‌دهد که این مفهوم تا چه حد عمومیت دارد و در چه زمینه‌ گسترده‌ای از آن استفاده می‌شود.

همین گستردگی مفهومی و حوزه وسیع کاربری سبب شده است تا مفهوم واقعی آن کماکان غیردقیق باشد.

در هر حال، پیشرفت در زمینه‌های علمی و اقتصادی کشور در گرو توجه به شیوه‌های زندگی است و با توجه به تمدن غنی ایران اسلامی، جمهوری اسلامی ایران توان رسیدن به قله‌های پیشرفت را در کنار توجه به نقش زندگی خانواده ها داراست.

 


 

این موضوع آنقدر اهمیت دارد که رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع دانش‌آموزان، دانشجویان و جوانان استان خراسان رضوی به موضوع «سبک زندگی» اشاره ویژه‌ای داشته‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، «سبک زندگی» را بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن سازی نوین اسلامی خواندند و با دعوت از نخبگان و صاحبان فکر و اندیشه برای «پرداختن به این مفهوم مهم، آسیب شناسی وضع موجود سبک زندگی در ایران و چاره جویی در این زمینه» تأکید کردند: «پیشرفت در علم و صنعت و اقتصاد و سیاست که بُعد ابزاری تمدن اسلامی را شکل می‌دهد، وسیله‌ای است برای دستیابی به سبک و فرهنگ صحیح زندگی و رسیدن به آرامش، امنیت، تعالی و پیشرفت حقیقی.»

حضرت آیت الله خامنه‌ای، با اشاره به توجه عمیق اسلام به مفهوم سبک و فرهنگ زندگی افزودند: «در معارف اسلامی، اصطلاح عقل معاش در مفهوم جامع خود، مترادف مفهوم سبک و فرهنگ زندگی است و در قرآن کریم نیز آیات فراوانی در این زمینه وجود دارد.»

با توجه به نگاه ریزبینانه رهبر معظم انقلاب اسلامی به «سبک زندگی»، سبک و فرهنگ زندگی قسمت عمده‌ای از زندگی افراد جامعه را تشکیل می‌دهد و توجه به خانواده و موضوعات اجتماعی پیرامون آن از مواردی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت.

فرهنگ تجمل گرایی و مصرف گرایی که این روزها بین مردم کلان شهرها باب شده است و زمینه را برای  تضعیف ریشه های بنیان خانواده، افزایش طلاق و به وجود آمدن فساد را فراهم می کند باید به طور ویژه مورد توجه مسئولین امر قرار گیرد و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، توجه و تلاش ویژه ای را می طلبد.

وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نهادهای اصلی در پرداختن به این موضوع و با توجه به مخاطبان اصلی که همان نوجوانان، جوانان و عموم جامعه هستند، می‌توانند نقش موثری در این باره ایفا کنند.

از سوی دیگر صدا و سیما نیز می تواند ابزار عملی مناسب برای تغییر سبک زندگی از تجمل گرایی به سمت سبک زندگی اسلامی باشد چرا که یکی از مواردی که رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در بین دانش‌آموزان، دانشجویان و جوانان به آن اشاره داشته‌اند مربوط به «سبک زندگی در تمدن نوین اسلامی » بود که می تواند به عنوان الگویی برای برنامه سازی در صدا و سیما در نظر گرفته شود.


از سوی دیگر، برگزاری همایش ها و نشست ها و همچنین برگزاری کلاس های آموزشی رایگان برای خانواده ها و جوانان  می تواند گام مهمی برای آشنا شدن مردم با سبک زندگی اسلامی مورد توجه مقام معظم رهبری باشد.

آنچه مسلم است ، تمامی دستگاه ها  ی کشور باید برای رسیدن به این مهم دست  به  دست هم بدهند تا جامعه زیر سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری  به سوی پیشرفت و ارتقا گام بردارد و آمار آسیب های اجتماعی روز به روز کمتر و کمتر شود.


*


تاريخ : دوشنبه 30 دی 1392  | 10:59 ب.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 4

 

روزگاری اگر میهمانی و دور هم نشینی به صرف ناهار یا شام بود، خانم خانه، سفره ای پهن می کرد و تمام هنر بند بند انگشتانش را به پای آن می ریخت، سفره ای با شکل های انواع میوه ها و گل و بوته ها. پای ثابت سفره هم ظرف های چینی گل سرخی بود که جولانگاهی می شد برای مانور میهمان در ارزیابی کدبانوی خانه.

سالها بعد، سفره های ساده لبه توری جای سفره های طرح دار را گرفت و گل سرخی ها برچیده شد و نوبت به ظروف پیرکس و آرکوپال و سرامیک رسید. تحول و تجدد به همین جا ختم نشد بلکه این تغییرات،سفره ایرانی را در فهرست سنت های در آستانه انقراض قرار داد. تا حدی که این روزها، کمتر کسی در خانه های چند ده متری برای میهمانانش، سفره ای می اندازد از این سمت خانه تا آن سوی دیگر. میزها جای سفره ها را گرفته اند و باکلاسی در این تعریف شده است که بشقاب میهمان را کف دستش می گذارند و دور یک میز می چرخانند تا تمام فتوحاتش در حمله همزمان میهمانان به سمت غذاها را در یک ظرف، تلنبار کند و با پیدا کردن کنجی امن در خانه، غذا را ببلعد تا سهمی از «دسر» هم بتواند داشته باشد!

اما آنچه در این نبرد سخت، بیش از پیش چشم نوازی می کند این است که سفره روی میز «یک بار مصرف» است.......


ادامه مطلب


تاريخ : دوشنبه 30 دی 1392  | 10:00 ب.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 4


*


تاريخ : دوشنبه 30 دی 1392  | 01:08 ق.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 3

پوشش و آرايش در كفه‌ ترازوي سبك زندگي اسلامي‌ايراني

گفت‌وگو با آقاي دكتر محمدتقي كرمي

 

در پازل سبك زندگي ايراني‌اسلامي، توجه به جايگاه و نقش محوري زنان بسيار ضروري مي‌نمايد؛ چرا كه زنان نقش مهم و اثرگذاري در انتخاب سبك زندگي خانواده داشته و دارند. بحث پوشش و آرايش در اين بين از وزن بالايي برخوردار است و بايد با حساسيت ويژه‌اي مورد توجه قرار گيرد. تغييرات به‌وجودآمده در سبك پوشش و آرايش زنان، موجبات تغييرات در بسياري از بخش‌هاي زندگي ايرانيان شده است. تغييراتي كه بخشي از آن را مي‌توان منتج از مدرنيته و بخشي را در نتيجه‌ي تهاجم بيگانگان در قالب جنگ نرم تقسيم‌بندي نمود.

در سال‌هاي گذشته، همواره صرفاً در اين حوزه با سياست‌هاي سلبي روبه‌رو بوده‌ايم و سياست‌هاي ايجابي در سطحي محدود و بعضاً با اثرگذاري منفي همراه بوده است. در اين ارتباط، نشستي تخصصي با حضور دكتر محمدتقي كرمي، از اساتيد بنام در حوزه‌ي زنان و سبك زندگي و عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي، صورت گرفته كه آن را در ادامه خواهيم خواند.

 


ادامه مطلب


تاريخ : دوشنبه 30 دی 1392  | 12:08 ق.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 2
طی سالیان گذشته، رویکرد فمینیسم نیز همچون بسیاری از مؤلفه‌های دیگر، همانند حقوق بشر، دمکراسی دینی و... به جد در کانون توجه قرار گرفته است و گاه جهت بهبود وضعیت زنان در ایران توصیه می‌شود. مسئله‌ی اساسی در این بین آن است که آیا زن غربی با این رویکرد به واقع به حقوق خود دست یافته است؟
 فمینیسم به عنوان نهضتی که خواهان دفاع از حقوق زنان است در دهه‌ی 1840 در آمریکا آغاز شد و در قالب سه موج (سه دوره‌ی زمانی) مطالبات خود را مطرح کرد. فمینیسم در غرب گرچه پیامدهای مثبتی را نیز برای زنان به همراه داشت، اما با بررسی دقیق‌تر می‌توان با قاطعیت اعلام کرد که آثار منفی آن به مراتب بیشتر بوده است. در این جریان، هرچند زنان به کسب برخی موقعیت‌های برابر در اجتماع نائل شده‌اند، اما وضعیت فرودستی آن‌ها که نوع رایج آن استثمار جنسی و ابزاری بودن آن است، ادامه یافته و شاید هم بدتر شده‌ است. اتخاذ مواضع انحرافی یا افراطی از سوی فمینیست‌ها، در کنار عوامل دیگر، موجب انحطاط اخلاقی جوامع، خاصه در غرب و اشاعه‌ی پدیده‌ی هم‌جنس‌گرایی، سستی بنیان خانواده و بروز مشکلات عدیده‌ی روحی و عاطفی در کودکان و نوجوانان شده است.

 

 
در این جریان، هرچند زنان به کسب برخی موقعیت‌های برابر در اجتماع نائل شده‌اند، اما وضعیت فرودستی آن‌ها که نوع رایج آن استثمار جنسی و ابزاری بودن آن است، ادامه یافته و شاید هم بدتر شده‌ است.
 

ادامه مطلب


تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392  | 11:59 ب.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 1

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ای که در 92/7/24 در خراسان شمالی با جوانان این دیار داشتند مبحث مهم سبک زندگی اسلامی ایرانی را مطرح نمودند و با ایراد سوالاتی این مبحث را در جامعه امروز ما به چالش کشیدند .

متن سخنان رهبری در این دیدار بدین شرح است :

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحيم‌
 و الحمد للّه ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على ءاله    الأطيبين الأطهرين المنتجبين سيّما بقيّةاللّه فى الأرضين.
 جلسه، يك جلسه‌ى كاملاً جوان، با همه‌ى ويژگى‌هاى مثبت جوانى است. اميد هم به شما جوانهاست؛ هم براى امروز، و هم بيشتر براى آينده. مطالبى كه اين جوانان عزيز در اينجا بيان كردند، با دقت آنها را گوش كردم. قضاوت من در مورد اين بيانات اين است كه بسيار خوب بود. اين، همان نظر قبلى بنده را در مورد تعالى سطح فكر و انديشه در اين استان تأييد ميكند. در اين چند روز، هر جا كسانى از اين استان - از جوانان، از خانواده‌هاى شهدا، از معلمان و اساتيد - در اينجا بياناتى كردند، لحظه لحظه‌ى گفته‌هاى آنها براى بنده شادى‌آفرين و خرسند كننده بود. اين نشان‌دهنده‌ى اين است كه بحمداللّه شهر بجنورد و استان خراسان شمالى از سطح راقىِ فكر و فرهنگ برخوردار است؛ اين را بايد حفظ كنيد، و بايد اين تعالى را روزبه‌روز افزايش دهيد؛ و البته ما هم - هم بنده، هم ديگر مسئولين - وظيفه داريم كه از اين نعمت بزرگ خداداد، به شكل درستى به نفع انقلاب و به نفع نظام استفاده كنيم؛ كه اميدوارم اين توفيق نصيب ما شود.
 بحثى كه امروز ميخواهم براى شما جوانهاى عزيز عرض كنم، در توضيح و تبيين مسئله‌اى است كه روز اول مطرح كردم: مسئله‌ى پيشرفت. موضوع بسيار مهمى است كه بايد مطرح كنيم. البته با طرح اين موضوعات، خودمان را قانع نميكنيم كه قضيه تمام شد؛ اين يك شروع است. عرض كرديم كه آن مفهومى كه ميتواند اهداف نظام اسلامى را تا حدود زيادى در خود جمع كند و به ما نشان دهد، مفهوم پيشرفت است. توضيحى هم بعداً عرض كرديم كه پيشرفت، تداعى‌كننده‌ى حركت است، راه است. چطور ما ميگوئيم پيشرفت هدف است؟ عرض كرديم علت اين است كه پيشرفت هرگز متوقف نخواهد شد. بله، پيشرفت، حركت است، راه است، صيرورت است؛ اما متوقف‌شدنى نيست و همين طور ادامه دارد؛ چون انسان ادامه دارد، چون استعدادهاى بشرى حد يقف ندارد. گفتيم پيشرفت داراى ابعادى است؛ و پيشرفت در مفهوم اسلامى، با پيشرفت يك بُعدى يا دو بُعدى در فرهنگ غربى متفاوت است؛ چند بُعدى است.
 يكى از ابعاد پيشرفت با مفهوم اسلامى عبارت است از سبك زندگى كردن، رفتار اجتماعى، شيوه‌ى زيستن - اينها عبارةٌ اخراى يكديگر است - اين يك بُعد مهم است؛


ادامه مطلب


تاريخ : یک شنبه 29 دی 1392  | 11:58 ب.ظ | نویسنده : شکرانه افشاری | نظرات 0

تعداد کل صفحات : 6 :: 1 2 3 4 5 6