ثـــــــــــار الله


 
برای دانلود روی فیلم کلیک فرمایید
 

 


ادامه مطلب

[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 09:56 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


قيام عاشورا و پيامدهاي آن، موثرترين و ماندگارترين رخدادي است كه منشا تحولاتي بنيادين در تاريخ اسلام گرديده است. آثار و نتايج اين قيام منحصر به زمان وقوع حادثه و سالهاي نزديك به آن نيست. ريخته شدن خون پاك سبط پيامبر اكرم(ص) حضرت ابا عبداللّه الحسين(ع) و اصحاب باوفايش در روز دهم محرم سال 61 هجري در يكي از بي نظيرترين صحنه هاي دردناك تاريخ بشريت، چنان جرياني نيرومند در مسير تحولات تاريخ جهان اسلام پديد آورد كه آثار عميق، گسترده و ماندگار و تحوّل زاي آن از "روز واقعه" تاكنون ـ كه بيش از 13 قرن مي گذرد ـ همچنان پابرجاست و نه تنها گذر زمان بر ابعاد و پيامدهاي آن سايه فراموشي نيافكنده، بلكه تاثير واقعه عاشورا بر حيات بخشي مهم و تعيين كننده از امّت اسلام دامنه اي بسيار گسترده تر از گذشته نيز يافته است.


ادامه مطلب

[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 09:45 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


امام حسين(ع) در بيان هدف خودش از نهضت الهي و عظيم عاشورا از امر به معروف و نهي از منكر ياد مي كند و مي فرمايد: و انما خرجت لطلب الاصلاح في امة جدي اريد ان آمر بالمعروف و انهي عن المنكر: من بدين هدف (از مدينه) بيرون آمدم كه امت جد خويش را اصلاح نمايم و تصميم دارم امر به معروف و نهي از منكر كنم.

جهت معرفي امر به معروف و نهي از منكر به نمونه هايي از آن اشاره مي كنيم.

الف) نهي از همكاري با ستمگران

1. امام صادق(ع) به يكي از شيعيان خود به نام «عذافر» فرمود: بلغني انك تعامل «ابا ايوب » و «ابا الربيع » فما حالك اذا نودي بك في اعوان الظلمة: به من اينگونه خبر رسيده كه با «ابي ايوب » و «ابا الربيع » همكاري مي كني! حالت چگونه خواهد بود اگر تو را در قيامت در رديف همكاران ظالمان صدا بزنند.

چون «عذافر» چهره در هم كشيد.
حضرت فرمود: من تو را به چيزي ترساندم كه خداوند مرا به او ترسانده است.


ادامه مطلب

[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 09:39 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


مقاله **امام حسين عليه السلام واحياي دين**

 

نهضت امام حسين(ع) پديده اي عميق، چند ماهيتي و چند لايه است چرا كه عوامل متعددي در آن دخالت دارند. برخي علت قيام حضرت را امتناع از بيعت يزيد مي دانند و بعضي ديگر امر به معروف و نهي از منكر و عده اي هم دعوت كوفيان و تشكيل حكومت را علة العلل قيام ذكر مي كنند و...

 

 

 


ادامه مطلب

[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 08:54 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]

  

 

عبدالله بن عبيد انباري گويد: به امام صادق (ع) عرضه داشتم: فدايت شوم، همه ساله وسايل تشرف به حج برايم فراهم نمي شود. فرمود: «چون قصد حج نمودي و اسباب برايت فراهم نگشت، به زيارت قبر حسين (ع) برو، كه يك حج برايت نوشته مي شود و چون قصد عمره نمودي و وسايل مهيا نشد، عزم زيارت قبر حسين (ع) نما، كه يك عمره برايت منظور مي شود(1)1.منتخب کامل الزيارات، ابن قولويه، ص 306. 


ادامه مطلب

[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 08:50 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


قيامهاي مقدس بشري داراي دو مشخصه هستند: اول اينكه آنها براي مقامات عالي انسانيت و توحيد و عدل و آزادي، و براي رفع ظلم و استبداد صورت مي گيرند. دوم اينكه، برقي هستند در ظلمتهاي سخت كه معمولاً مورد تصويب «عقلاي قوم!» قرار نمي گيرند. قيام امام حسين (ع) هر دو مشخصه را دارا بود، و يكي از آثار اين قيام، جنبه الگويي آن براي ساير نهضتها و قيامهاي به حق و الهي است. تمام انقلابهاي مقدسي كه در جهان اسلام پس از شهادت حسين (ع) تا زمان ما به وجود آمد، خمير مايه اصلي آن، قيام آن حضرت بوده و هست و خواهد بود، قيامي كه الهام بخش همه نهضتهاي اصيل رهايي بخش گرديد. و اين اصلي است كه خود امام حسين (ع) در «بيضه» - يكي از منازل بين مكه و كربلا - به همراهان و ياران خويش فرمود: «ولكم فيه اسوة»

در من براي شما نمونه و الگويي است. و چنانكه مي دانيم اين الگو، قيام بر عليه ظلم و فساد است، همان امري كه باعث گرديد خداوند متعال رسولش را در قرآن براي انسانها اسوه و الگو معرفي كند. و رسول خدا (ص) فرمود: «براي شهادت حسين (ع) حرارتي در دلهاي مؤمنان است كه هرگز سرد و خاموش نمي شود»


ادامه مطلب

[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 08:41 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]

 

از آثار و بركات فردي سيد الشهدا (ع) كه در سراي ديگر ظهور كرده و جلوه نمايي مي كند، بهشتي شدن دوستداران و حتي دوستان و دوستداران آن حضرت است. چنانكه حذيفة بن يمان گويد: رسول خدا (ص) را ديدم كه دست حسين بن علي (ع) را در دست خودگرفته بود و مي فرمود:

«يا ايها الناس، هذا الحسين بن علي فاعرفوه، فو الذي بيده، انه لفي الجنة، و محبه في الجنة، و محبي محبيه في الجنة»
اي مردم، اين حسين بن علي است، او را بشناسيد؛ سوگند به آن خدايي كه جانم به دست اوست، براستي او در بهشت است، و دوستدار او نيز در بهشت است، و دوستدار دوستدار او نيز در بهشت مي باشد.

و از امام موسي بن جعفر (ع) روايت شده كه فرمود:

«رسول خدا (ص) دست حسن و حسين (ع) را گرفت و فرمود:

«هر كس اين دو پسر و پدر و مادر آنان را دوست داشته باشد، روز قيامت در درجه من با من خواهد بود»

و نيز رسول خدا (ص) فرمود: «آگاه باشيد، همانا حسين (ع) دري از درهاي بهشت است، هر كس با او دشمني كند خدا بوي بهشت را بر او حرام مي كند»


و معلوم است كه اين مقام عظيم تنها با محبت ظاهري حاصل نمي شود، بلكه مقصود، محبت خاصي است كه مخصوص كساني مي باشد كه در درجات بالاي ايمان هستند. اگر چه دوستي و محبت امامان معصوم و امام حسين (ع) ثمر بخش است ولي احراز مقام والاي معيت بارسول خدا (ص) در بهشت برين، محبتي فراتر از ظاهر مي طلبد. 


ادامه مطلب

[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 08:38 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


----يكي ديگر از بركات فردي سيدالشهدا (ع) كه از ارزش معنوي بسياري برخوردار است، اين است كه نه امام معصوم (ع) بعد از او از فرزندان گرامي آن حضرت مي باشند، و نسل امامان به بركت وجود او ادامه يافت. چنانكه از امام باقر و امام صادق (ع) روايت شده است كه فرمودند: «خداوند عوض قتل امام حسين (ع) چهار ويژگي به آن حضرت عطا فرموده است: اول - امامت را در ذريه او قرار داده است، دوم - شفا را در تربت آن جناب قرار داده، سوم - كنار و زير قبه او دعا مستجاب مي باشد، چهارم - ايام زيارت كنندگان او از عمرشان حساب نمي شود».
از طرفي در روايات بر اين امر تصريح شده كه علي بن الحسين (ع) بعد از پدر به امامت رسيده است. چنانكه عبدالله بن عتبه روايت كرده: خدمت امام حسين (ع) بودم كه پسر كوچكترش «علي» وارد شد. (يعني حضرت سجاد (ع) كه از علي اكبر كوچكتر بوده است. و اين واقعه قبل از تولد علي اصغر مي باشد). تا آنجا كه مي گويد: عرض كردم: اگر آن امري كه از آن به خدا پناه مي برم اتفاق افتاد، به چه كسي رجوع كنيم؟ (يعني امام بعد از شما كيست؟) فرمود: به اين پسرم: علي، او امام و پدر امامان است...»
روايت در اين زمينه زيادتر از آن است كه در اين مختصر بدانها پرداخته شود، ضمن اينكه ادامه امامت از ذريه امام حسين (ع) به خاطر مشهور بودن آن، نيازي به استدلال روايي بيشتر از آنچه ذكر شده، ندارد.-- 


ادامه مطلب

[ سه شنبه 20 آبان 1393  ] [ 08:33 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 15 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

درباره وبلاگ

این وبلاگ از دهه اول محرم کار خود را اغاز کرده و مطالب اون درباره محرم عزاداری ایثار امام و یارانش و پاسخگویی به شبهات میباشد
نويسندگان
آمار سایت
كل بازديدها : 67457 نفر
كل مطالب : 227 عدد
تعداد نظرات : 59 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 9 آبان 1393  عدد
آخرین بروز رسانی : جمعه 1 آبان 1394 
امکانات وب
روزشمار محرم عاشورا