ثـــــــــــار الله


پس از خطبه زينب «ع » در مجلس يزيد که اوضاع را بر ضد او متحول ساخت، يزيد ناچار اهل بيت را در خرابه اي بي سقف جاي داد.آنان سه روز در آن خرابه بودند و برحسين «ع » نوحه و عزاداري مي کردند.

رقيه، دختر خردسال امام حسين «ع » نيز درهمانجا پدر را در خواب ديد و پس از بيداري گريه سر داد و سر سيد الشهدا را برايش آوردند و با ديدن آن صحنه مرغ جانش پر کشيد و جان داد.

مدفن رقيه نيز همانجاست که بعدها حرمي برايش ساختند.


ادامه مطلب

[ شنبه 1 آذر 1393  ] [ 03:49 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 3 ]


بزرگترين شهر سوريه که از قديم، موقعيت و مرکزيت فرهنگي و تاريخي داشته و پيش از اسلام بنا شده است و اماکن تاريخي آن، گوياي تاريخ کهن آن است.مسلمانان در سال 13 هجري آنجا را فتح کردند.معاويه مدت 31 سال در آنجا حکومت کرد.مسجد جامع امويکه از بزرگترين مساجد اسلامي است در اين شهر است.

اسراي اهل بيت را پيش يزيد در اين شهر آوردند.مرقد رقيه دختر امام حسين نيز دراين شهر است.مردم آن ديار در دوره هاي نخستين اسلام، چون تحت تاثير تبليغات شوم معاويه و امويان بودند، نسبت به علي و آل علي «ع » ديدگاه خصمانه اي داشتند.

برخوردهاي شاميان با اسراي کربلا نيز نشان دهنده آن بود.


ادامه مطلب

[ شنبه 1 آذر 1393  ] [ 03:46 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 1 ]

 

نام يکي از دروازه هاي ورودي دمشق، که اسراي اهل بيت را از آنجا وارد شهر کردند، همراه سر مطهر امام حسين «ع ».در حالي که مردم به شادماني و پايکوبي و طبل زني مشغول بودند.نام آن دروازه «باب ساعات » بود.

آن دروازه، يکي از دروازه هاي شرقي آن شهر بود که راه حلب و کوفه به اين دروازه ختم مي گرديد.هنگامي که اسيران به دروازه شام رسيدند، از شدت ازدحام جمعيت و مانور لشکر بني اميه، ساعتها قافله اسرا در کنار دروازه شام توقف کرد.لذا شيعيان اين دروازه را «باب ساعات » ناميدند.

در عصر حاضر، باب ساعات را «باب توما» مي نامند و آثاري از اين دروازه قديمي باقي مانده است و امروزه باب توما از محله هاي مسيحي نشين شهر دمشق است و نسبت به نقاط ديگر شهر، از هم پاشيده تر و کثيف تر به نظر مي رسد.


ادامه مطلب

[ شنبه 1 آذر 1393  ] [ 03:44 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 1 آذر 1393  ] [ 03:42 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


ادامه مطلب

[ شنبه 1 آذر 1393  ] [ 03:39 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


 

شد به سوي آب تازان باشتاب 

زد سمند باد پيما را در آب 

بي محابا جرعه اي در کف گرفت 

چون به خويش آمد دمي، گفت اي شگفت 

تشنه لب در خيمه سبط مصطفي 

آب نوشم من؟ زهي شرط وفا

عاشقان از جام محنت سر خوشند 

آب کي نوشند؟ مرغ آتشند

دور دار اي آب، دامن از کفم 

تا نسوزد ماهيانت از تفم 

دور دار اي آب، لب را از لبم 

ترسمت دريا بسوزد از تبم 

زاده ي شير خدا، با مشک آب 


خشک لب از آب بيرون زد رکاب 

حيدرانه آن سليل ذوالفقار 

خويش را زد يک تنه بر صد هزار

 


ادامه مطلب

[ شنبه 1 آذر 1393  ] [ 03:34 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


 

برگزيده ي زنان. لقب حضرت سکينه عليهاالسلام دختر گرامي امام حسين عليه السلام است. اين را از آنجا گفته اند که امام حسين عليه السلام روز عاشورا به او لقب «خيرة النسوان» داده است:

فاذا قتلت فأنت اولي باللذي 

تأتينه يا خيرة النسوان


ادامه مطلب

[ شنبه 1 آذر 1393  ] [ 03:32 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]


از القاب سيد الشهدا «ع » که در زيارتنامه خطاب به آن حضرت گفته مي شود.يعني خون خدا. در زيارت عاشوراست: «السلام عليک يا ثار الله و ابن ثاره » اين تعبير، در زيارتهاي ديگر نيز، از جمله زيارت مخصوص امام حسين «ع » در اول رجب و نيمه رجب و شعبان و زيارت امام حسين «ع » در روز عرفه آمده است.در زياراتي هم که امام صادق «ع » به عطيه آموخت، آمده است: «و انک ثار الله في الارض من الدم الذي لا يدرک ثاره من الارض الا باوليائک ».

شدت همبستگي و پيوند سيد الشهدا با خدا به نحوي است که شهادتش همچون ريخته شدن خوني از قبيله خدا مي ماند که جز با انتقام گيري و خونخواهي اولياء خدا، تقاص نخواهد شد.القاب ديگري نيز مانند قتيل الله، و وتر الله در زيارتنامه است که گوياي همين نکته است. «... بزرگترين لقب آن نجات دهنده آخرين انسان از اين رابطه ثار... «منتقم » است.انتقام چه چيز را مي گيرد؟ همه مي گويند انتقام قاتلين سيد الشهدا، نه!انتقام ثاري که به گردن بني هابيل است...اگر غيرت و آگاهي وجود داشته باشد، تمام فضاي تاريخ ما پر از ضجه و دعوت خونخواهي ثارهاست.اما اين ثارها، ثارهاي قبيله اي نيست، ثار الله است.اينها «ثار الله » هستند که بايد از قاتلين بني طاغوت گرفته شوند.حسين، وارث يکي از ورثه است که خودش بصورت يک ثار در آمد و فرزندش و باباش، اينها همه ثارهاي خدا هستند و پدر ثارهاي خدا و پسر ثارهاي خداست... هدف، انتقام کشيدن از «بني قابيل » است که آنهمه دستش به خون ثارهاي عزيز ما آغشته است... يا ثار الله و ابن ثاره ».

عنوان مقدس «ثار الله »، در ادبيات شعري و مرثيه، همچنان در زمينه کارهاي خطاطي، نقاشي، طراحي و پوستر هم جاي خاصي داشته و منبع الهام بخش براي هنرمندان مکتبي بوده است.حتي هنرمندان قالي باف هم از آن بهره و فيض برده اند.قالي «ثار الله »، اثربرجسته استاد سيد جعفر رشتيان، نمونه اي از آن است.اين قالي که به مساحت 18متر مربع، در مدت 8 سال بافته شد، تداعي کننده عاشوراي حسيني است.در حاشيه فرش، نماي هفت شهر مذهبي مسلمانان است و در متن آن، خيام سوخته در ميان شعله ها و درميان فرش، عبارت «ان الحسين مصباح الهدي و سفينة النجاة » نقش بسته و فرياد سرخ مظلوميت، در گره گره اين اثر ارزنده به گوش جان مي رسد اين نقاش و مينياتوريست در سال 1367 ش از دنيا رفت.


ادامه مطلب

[ شنبه 1 آذر 1393  ] [ 03:23 ب.ظ ] [ Ria1365 ] [ نظرات 0 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 9 :: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

درباره وبلاگ

این وبلاگ از دهه اول محرم کار خود را اغاز کرده و مطالب اون درباره محرم عزاداری ایثار امام و یارانش و پاسخگویی به شبهات میباشد
نويسندگان
آمار سایت
كل بازديدها : 67456 نفر
كل مطالب : 227 عدد
تعداد نظرات : 59 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ : جمعه 9 آبان 1393  عدد
آخرین بروز رسانی : جمعه 1 آبان 1394 
امکانات وب
روزشمار محرم عاشورا