جایگاه زیارت اربعین در متون حدیثی و فقهی

در احادیث فراوانی از امامان معصوم (ع) به زیارت اربعین سفارش و به زمان و مکان استحباب بیشتر این زیارت، اشاره شده است؛ به طوری که در مناسبت های گوناگون به آن ترغیب و در حدیثی، یکی از نشانه های مؤمن شمرده شده است. این سفارش های مؤکد ازآن روست که پیش از شهادت امام حسین (ع) به هیچ روی اربعین جلوه ای نداشته و اهل بیت(ع) خواسته اند به بهانه های گوناگون، ازجمله با تأکید بر زیارت اربعین، نام و یاد آن حضرت زنده نگه داشته شود.

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 7 آذر 1395  ] [ 11:14 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

فضیلت پیاده روی برای زیارت معصومین(ع)

از زمان آفرینش حضرت آدم (ع) تاکنون در همة ادیان الهی به زیارت اماکن مقدس سفارش شده و دشواری های راه بر اجر و پاداش معنوی این سفر می افزاید. در مذهب تشیع برای زیارت معصومان(ع) به ویژه امام حسین(ع) فضیلت فراوان ذکر شده و نوعی تجدید پیمان استوار با این انوار مقدس در اوج شور و شعور دینی به شمار می رود. همچنین بیانگر این است که شیعیان از اقتدا به سالار شهیدان به خود می بالند و زیر بار زور و ستم نمی روند.

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 7 آذر 1395  ] [ 11:03 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (4) ]

اربعین، امتداد عاشورا: بازخوانی بیانات آیت الله العظمی خامنه ای

نخستین ثمره های قیام عاشورا در اربعین دیده شد و بازگشت اهل بیت امام حسین (ع) به کربلا بدین مفهوم بود که قیام هنوز تمام نشده و اینک زمان آن رسیده که قیام سیدالشهدا (ع) در همیشۀ تاریخ جاودان شود. اربعین میعاد عشق و نشانگر تدبیر خاندان پیامبر (ص) در زنده نگه داشتن فرهنگ شهادت است. اربعین روز بازماندگان شهداست و درحقیقت، آغازی است پس از فاجعۀ بزرگ کربلا که پیام این حماسۀ عظیم را به گوش جهانیان رساند.

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 7 آذر 1395  ] [ 10:38 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

فقه پیاده روی اربعین حسینی

پیاده روی زیارت اربعین که همه ساله با حضور میلیونی زائران سیدالشهدا (ع) برگزار می شود ریشه در زیارت پیادة جابربن عبدالله انصاری(ره) صحابی گران قدر پیامبر’ دارد که نخستین بار پیاده از مدینه رهسپار کربلا شد و در اربعین شهیدان کربلا به تربت پاک حسینی رسید. این مراسم باشکوه که نماد عشق شیعیان به امامان معصوم(ع) است، همواره موجب شور و افتخار دوستداران اهل بیت(ع) و دشمنی و کینة مخالفان بوده است.

 


ادامه مطلب


،
[ یک شنبه 7 آذر 1395  ] [ 10:25 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

موکب بانوان هنوز در چذابه فعال است/ چفیه نماد وطن دوستی

چذابه ـ حضور بانوان برای خدمت به زائران حسینی در مرز چذابه همچون سایر سنگرها پررنگ و دوشادوش مردان بود، در این میان یکی از بانوان، گذرگاه مرز را سرشار از عطر چفیه کرده بود. خبرگزاری مهر ، گروه استان ها - کوثر کریمی: زنان در هر کاری حضور پیدا کنند نظم و دقت بالا را می توان به راحتی مشاهده کرد. خوشبختانه زنان ایرانی از شروع انقلاب و حتی در سنگرهای دفاعی دوران هشت سال جنگ تحمیلی حضوری فعال داشته و امروز این حضور پررنگ و فعال خود را در فعالیت های اجتماعی نشان می دهند. هر چند که حضور زنان در منصب های مدیریتی به ویژه در خوزستان کمرنگ دیده شده و در این گزارش مجال صحبت از این موضوع نیست ولی زنان خوزستانی این بار علاوه بر اجتماعی بودن وارد عرصه خدمات رسانی به زائران حسینی هم شده اند.

 


ادامه مطلب


،
[ چهارشنبه 3 آذر 1395  ] [ 10:00 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

ایام اربعین امسال بهداشت مطلوبی در مرز چذابه حاکم بود

اهواز ـ شهردار معنوی چذابه گفت: با تمهیدات اندیشیده شده، خوشبختانه ایام اربعین امسال شاهد بهداشت مطلوبی در مرز بوده و هستیم. محمد صفری در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ستاد اربعین حسینی خوزستان که به صورت پیوسته فعالیت خود را انجام می دهد اما از چهار ماه قبل جلسه ای به ریاست استاندار تشکیل و کمیته ها نیز فعالیت خود را به شکل جدی دنبال کردند. وی افزود: انجام فعالیت های خدمات عمرانی، خدماتی، امنتی در کمیته های مختلف ستاد اربعین استان و همچنین شهرستان دشت آزادگان برنامه ریزی شد.

 


ادامه مطلب


،
[ چهارشنبه 3 آذر 1395  ] [ 09:50 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

موکب دزفول در چذابه روزانه پذیرای ۱۷ هزار زائر است

دزفول ـ امام جمعه دزفول گفت : روزانه بیش از ۱۷ هزار زائر اربعین در موکب شهرستان دزفول در مرز چذابه پذیرایی شدند. حجت الاسلام سید محمد علی قاضی دزفولی در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: امسال و با هدف پذیرایی و تأمین نیازهای زائرین اربعین، ویژه برنامه‌های مختلفی در شهرستان دزفول طراحی و به اجرا رسیده است. وی افزود: یکی از این ویژه آئین ها، راه اندازی موکب مردمی و بزرگ شهرستان دزفول در مرز چذابه بوده که با همکاری بخش‌های مختلف شهری تجهیز و روزانه پذیرای بیش از ۱۷ هزار زائر اربعین بود.

 


ادامه مطلب


،
[ چهارشنبه 3 آذر 1395  ] [ 09:20 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

مراسم عزاداری روز اربعین در کربلا


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 2 آذر 1395  ] [ 08:38 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

پیاده روی زائران اربعین حسینی


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 2 آذر 1395  ] [ 07:48 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

راهپیمایی زائران اربعین حسینی از نجف به کربلا


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 2 آذر 1395  ] [ 07:38 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

عزاداری هیأت های دانشجویی در حضور رهبر معظم انقلاب

مراسم عزاداری هیأت ‌های دانشجویی سراسر کشور روز یکشنبه هم‌ زمان با چهلمین روز شهادت اباعبدالله الحسین (ع) در حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه‌ امام خمینی (ره) برگزار ‌شد.

 


ادامه مطلب


،
[ سه شنبه 2 آذر 1395  ] [ 07:26 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]

حرم امام علی (ع) در آستانه اربعین حسینی


ادامه مطلب


،
[ دوشنبه 1 آذر 1395  ] [ 12:28 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]
[ نظرات (0) ]