علم و تکنولوژی

سلام .امیدوارم از وبلاگ من لذت ببرید.

1  روز از محل خودمون رد می شدم که دیدم یه مغازه خدمات کامپیوتری که مردم بهش روی خوش هم نشان می دادند و کلی لپ تاپ و کامپیوتر برای تعمیر دستش داشتند و کلا برای خرید قطعات کامپیوتری هم زیاد پیشش می رفتن ، پشت شیشه اش زده : فروش لب تاب ( laBtoB ) . کلی چشم هامو مالیدم و سیلی به صورتم زدم که آیا من اشتباه می بینیم یا اینکه این آقا …

خلاصه نزدیکتر شدم و دیدم که بله چشمای من غلط نگفته و ایشون نوشته لب تاب . من با این بنده خدا یه آشناییت کوچکی داشتم ، رفتم داخل مغازه و گفتم فلانی این چیه نوشتی رو شیشه ، لپ تاپه ( Laptop )  نه لب تاب . ایشون با اعتماد به نفس کامل رو به من کرد و گفت : هه هه پسر خوب لابراتور شنیدی ؟ گفتم خب ، گفت لب تاب از این کلمه میاد . من یه لحظه قفل کردم و پیش خودم گفتم بنده خدا خیلی اوضاعش بی ریخته حالا خوبه ننوشته لاب تاب .

پیش خودم گفتم اینجوری نمی شه باید بهش بفهمونم . گفتم فلانی لپ تاپه بخدا ، من چون دوستت دارم اومدم بگم که ضایع نشی ، گفت نترس پسر خوب و خلاصه من گفتم از ما گفتن بود خود دانی ، آخرین لحظه گفت وایسا تو گوگل چک کنم ببینیم درست میگی یا نه ( توجه کردید که ایشون خدمات کامپیوتری داره ) گفتم باشه و زد تو گوگل دید آره لپ تاپ هست نه لب تاب . کلی خجالت کشید و گفت دمت گرم نمی دونستم .

 

فروش لپ تاپ

فروش لپ تاپ

 

نتیجه گیری اخلاقی از این خاطره :

۱ – ایرانی ها جزو تنبل ترین افراد در زمینه تحقیق و پژوهش هستند و به ندرت زحمت بررسی درست یا غلط بودن چیزی ، تلفظ صحیح لغتی ، استفاده درست از وسیله ای و … رو به خودشون میدن  . ( البته جدیدا دارن اصلاح میشن ) حتما باید اتفاق بدی واسشون بیفته تا متوجه اصل قضیه بشن .( اقا به خدا خود من هم ایرانیم و کسی ( نظام اموزشی ) بهم آموزش نداده بود که تحقیق کنم و گیر بدم به چیزی و دقتم رو زیاد کنم . طی مرور زمان این خصلت بهم اضافه شد ) ( اساتید وطن پرست ناراحت نشن قصدم توهین نیست)

۲ – ایرانی ها مصرف کنندگان خوبی هم نیستند . بابا این وسیله که دستته ( موبایل ، لپ تاپ و … ) رو افراد متخصص و باهوش دیگه ای طراحی و تولید کردند . تو لا اقل بدون که چجوری باید ازش استفاده کنی و مصرف کننده آبرو مندی باش .

۳ – اکثر افرادی که در زمینه کامپیوتر ( خدمات کامپیوتری ) کار می کنند ، به صورت تجربی کار مردم رو راه میندازن . یعنی دریغ از یک بار تحقیق از اینترنت یا منابع معتبر دیگر . البته استثنا همیشه هست .

۴ – وقتی ایشون که خدمات کامپیوتری داره میگه لب تاب ، دیگه وای به حال مردم عادی و دوستانی که باهاش سر و کار دارن .

باقی نتیجه گیری رو خودتون تو نظرات بنویسین لطفا .

ریشه کلمه لپ تاپ Laptop :

کلمه laptop  از دو بخش ترکیبی Lap در اینجا به معنی قسمتی بین کمر و زانو از بدن یک فردی که روی صندلی نشسته ( تقریبا ران ) و Top هم به معنی بالا تشکیل شده . تلفظ صحیح لپ تاپ به لهجه آمریکایی ˈlæp ˌtɑp هست . همونطور که می بینید اصلا حرف B در این کلمه وجود نداره .

به عبارت دیگر ، لپ تاپ کامپیوتری کوچک هست که می توانید از آن در قسمت فوقانی پاهای خود در حالت نشسته استفاده کنید .

در این زمینه خیلی خاطره دارم که تعریف کنم اما از حوصله بنده خارجه . می تونید دوستانی که قیمت لپ تاپ شون پول ۱ پرایده اما نمی دونن چجوری باید ازش استفاده کنن یا ۱ نرم افزار ساده رو لپ تاپ شون نصب کنن رو اطرافتون ببینید .

در آخر باز هم تاکید میکنم که این پست کوبنده نیست ، سازنده است . برای کسانی است که در اینترنت به جای لپ تاپ می گن لب تاب . به امید اینکه تلفظ صحیحش رو بدونن . من ایران و ایرانی رو دوست دارم.

منبع:http://www.elmefarda.com/ نگاشته شده توسط   در دوشنبه 26 اسفند 1392  ساعت 10:59 ق.ظ نظرات 0 | لینک مطلب

چکیده:
ایران هم رده بوتان و کنیا در دسترسی به اینترنت با سرعت بالا High-speed Internetآخرین آمار ارائه شده در زمینه دسترسی کشورهای جهان به اینترنت با سرعت بالا، نشان می دهد که ایران هم رده کشورهایی همچون بوتان، کنیا، بنین و گویان با سرعت دسترسی به پهنای باند اینترنت ۲۵۶ کیلوبیتی قرار دارد و کشورهایی مانند بنگلادش، موریس و ساحل عاج از این نظر اوضاع بهتری نسبت به کشورمان دارند.
ایران هم رده بوتان و کنیا در دسترسی به اینترنت با سرعت بالا

 

براساس برنامه پنجم توسعه کشور، ایران باید تا پایان سال ۹۵ رتبه دوم منطقه را از نظر فناوری به خود اختصاص دهد و ۶۰ درصد خانوارها نیز به اینترنت پرسرعت مجهز باشند با این وجود معاون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هفته گذشته سرانه پهنای باند اینترنت ایران را به ازای هر ایرانی یک کیلوبیت بر ثانیه از میزان ۱۰۰ ترابیت ظرفیت پهنای باند دنیا عنوان کرد و گفت: این در حالی است که سرانه کشور ترکیه در این حوزه ۵۰ کیلوبیت و کشور قطر ۱۰۰ کیلوبیت برآورد می شود؛ از طرفی کف دسترسی به اینترنت در دنیا ۲ مگابیت برثانیه و سقف سرعت اینترنت ۲۰ مگابیت در ثانیه است.

این آمارها در حالی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده که در ایران سرعت دسترسی کاربران به اینترنت به ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه هم نمی رسد.

با این وجود اتحادیه جهانی مخابرات – ITU – آخرین ارزیابی های خود از وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشورهای مختلف جهان را براساس میزان توسعه پهنای باند اینترنت تا پایان سال ۲۰۱۳ اعلام کرده است.

۴۰ درصد مردم جهان کاربر آنلاین اینترنت هستند

براساس اعلام ITU نزدیک به ۲.۷ میلیارد نفر از جمعیت جهان که تقریبا ۴۰ درصد مردم جهان را تشکیل می دهند کاربر آنلاین اینترنت هستند که براساس دسته بندی صورت گرفته بر مبنای سطح توسعه کشورها ۳۱ درصد این افراد در کشورهای در حال توسعه و ۷۷ درصد آنها در کشورهای توسعه یافته در حال استفاده از اینترنت هستند.

در این رده بندی مشخص شده که اروپا با نرخ نفوذ اینترنت ۷۵ درصد و آمریکا با نرخ نفوذ اینترنت ۶۱ درصد مناطقی با بالاترین نرخ نفوذ اینترنت در جهان محسوب می شوند.

در همین حال باید گفت در آفریقا ۱۶ درصد مردم کاربر اینترنت آنلاین هستند که تنها نیمی از نرخ نفوذ اینترنت در آسیا و اقیانوسیه محسوب می شود.

مردان بیش از زنان از اینترنت استفاده می کنند

بررسی های صورت گرفته براساس شکاف جنسیتی در میان مردان و زنان آنلاین نشان می دهد که مردان بیش از زنان از اینترنت استفاده می کنند به نحوی که در سطح جهان ۳۷ درصد از زنان و ۴۱ درصد از مردان کاربر اینترنت هستند که ۱.۳ میلیارد نفر از جمعیت زنان و ۱.۵ میلیارد نفر از جمعیت مردان را شامل می شود.

این آمار برای کشورهای در حال توسعه در حدود ۸۲۶ میلیون زن و ۹۸۰ میلیون مرد است و این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته در حدود ۴۷۵ میلیون زن و ۴۸۳ میلیون مرد از کاربران آنلاین اینترنت هستند.

 

 

در این راستا باید گفت از آنجایی که در کشورهای در حال توسعه، زنان ۱۶ درصد کمتر از مردان از اینترنت استفاده می کنند و در کشورهای توسعه یافته، کاربران اینترنت زن تنها ۲ درصد کمتر از کاربران اینترنت مرد هستند شکاف جنسیتی در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته بارزتر است.

۷۵۰ میلیون خانوار در جهان به اینترنت متصل اند

آمارهای ارائه شده از پایگاه داده شاخص های جهانی مخابرات از اتصال ۷۵۰ میلیون خانوار معادل ۴۱ درصد خانوارهای کل جهان به اینترنت حکایت دارد. براین اساس نیمی از خانوارها مربوط به کشورهای در حال توسعه هستند که نفوذ اینترنت در آنها به ۲۸ درصد می رسد و در کشورهای توسعه یافته، ۷۸ درصد کل خانوارها به اینترنت متصل هستند.

در همین حال ارزیابی ها نشان می هد که ۹۰ درصد از ۱.۱ میلیارد خانواری که دارای اتصال به اینترنت نیستند در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند.

در راستای بررسی های صورت گرفته از حیث تعداد خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت براساس منطقه جغرافیایی نیز شواهد نشان می هد که اروپا و آفریقا مناطقی با بالاترین و پائین ترین سطح نفوذ اینترنت در خانوار هستند که این مقدار در اروپا ۷۷ درصد و در آفریقا ۷ درصد عنوان شده است؛ اکثریت خانوارها در آمریکا که حدود ۶۱ درصد عنوان شده و نیز تقریبا یک سوم خانوارها در اتحادیه عرب، قاره آسیا و اقیانوسیه آنلاین هستند.

گفته می شود که بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی، نفوذ اینترنت در خانوارها سریع ترین رشد را در آفریقا با رشد سالانه ۲۷ درصدی داشته است و پس از آن ۱۵ درصد رشد سالانه مربوط به مناطق آسیا و اقیانوسیه، اتحادیه عرب و کشورهای مستقل مشترک المنافع بوده است.

مشترکان باند پهن در کشورهای در حال توسعه از توسعه یافته سبقت می گیرند
درطول ۵ سال گذشته، سهم قیمت باندپهن ثابت در سرانه درآمد ناخالص ملی کشورها تا ۸۲ درصد کاهش داشته است. به نحوی که از سال ۲۰۱۲ میلادی به بعد قیمت باند پهن ثابت ۱.۷ درصد قیمت ماهیانه سرانه درآمد ناخالص ملی کشورها به شمار آمده است. در همین حال در کشورهای در حال توسعه خدمات باند پهن ثابت گران باقی مانده که ۳۰ درصد متوسط درآمد ماهیانه خانوار است.

درسال ۲۰۱۲ در ۹۵ کشور سامل ۴۸ کشور در حال توسعه، قیمت اشتراک باند پهن ثابت ماهیانه ۵ درصد قیمت ماهیانه سرانه درآمد ناخالص ملی و یا کمتر بوده است.

با صرفه پذیر شدن خدمات، جذب باند پهن ثابت، رشد بیشتری را نشان می دهد به نحوی که تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی تقریبا ۷۰۰ میلیون اشتراک باند پهن ثابت معادل نرخ نفوذ جهانی ۹.۸ درصد وجود داشته است.

در سال ۲۰۱۳ میلادی مجموع مشترکان باندپهن در کشورهای در حال توسعه در حال سبقت گرفتن از کشورهای توسعه یافته بوده اند اما همچنان شکاف گسترده ای بین نرخ نفوذ باند پهن در کشورهای در حال توسعه به میزان ۶.۱ درصد در مقایسه با کشورهای توسعه یافته به میزان ۲۷.۲ درصد وجود دارد.

این درحالی است که تا سال ۲۰۱۳ میلادی اکثر کشورها به هدف کمیسیون پهن باند یعنی ارائه خدمات پهن باند ثابت پایه با قیمت کمتر از ۵ درصد سرانه ماهیانه درامد ناخالص ملی دست یافتند.

 

ایران هم رده بوتان و کنیا در دسترسی به اینترنت با سرعت بالا

نفوذ باند پهن با سرعت بالا (حداقل ۱۰ مگابیت بر ثانیه) در برخی از کشورهای آسیایی از جمله کره جنوبی و هنک کنگ و ژاپن و در چندین کشور اروپایی مانند بلغارستان، ایسلند و پرتغال بالاتر از سایر کشورها است.

این درحالی است که در کشورهای آفریقایی کمتر از ۱۰ درصد اشتراک های باند پهن ثابت (سیمی ) سرعت های حداقل ۲ مگابیت بر ثانیه را ارائه می دهند که این موضوع در مورد چندین کشور در مناطق آسیا و اقیانوسیه، امریکا و برخی از کشورهای عربی نیز دیده می شود.

 

 

با این وجود بررسی اشتراک باند پهن براساس سرعت که براساس میزان دسترسی به اینترنت ۲۵۶ کیلوبیت برثانیه (کف) تا ۲مگابیت بر ثانیه (سقف)، ۲ مگابیت تا ۱۰ مگابیت و بیش از ۱۰ مگابیت توسط اتحادیه جهانی مخابرات دسته بندی شده نشان می دهد که ایران به همراه بوتان، گویان، کنیا و بنین در رده کشورهایی قرار دارد که کف دسترسی به اینترنتشان ۲ کیلوبیت بر ثانیه اعلام شده و پس از آن، کشورهای بنگلادش، موریس، ساحل عاج، نامیبیا و ونزوئلا قرار دارند به نحوی که در این کشورها نزدیک به ۹۹ درصد کاربران اینترنت از اینترنت تا سقف ۲ مگابیتی استفاده می کنند.

در این رده بندی اغلب کشورهای اروپایی دارای اینترنت ۱۰ مگابیتی و بالاتر از آن هستند و همسایگان ایران از جمله ترکیه نیز نزدیک به ۹۰ درصد کاربرانش از اینترنت ۲ تا ۱۰ مگابیتی بهره می برند.

  نگاشته شده توسط   در دوشنبه 26 اسفند 1392  ساعت 10:40 ق.ظ نظرات 0 | لینک مطلب

 
 
 
ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ بزرگ رصدخانه VLT در آتاکامای شیلی واقع در کویر آتاکامای شیلی موفق به مشاهده این ستاره ابر غول شدند که در صورت فلکی قنطورس جای دارد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ بزرگ رصدخانه VLT در آتاکامای شیلی واقع در کویر آتاکامای شیلی موفق به مشاهده این ستاره ابر غول شدند که در صورت فلکی قنطورس جای دارد.

این ستاره زرد که HR 5171 A نام گذاری شده است، در فاصله ۱۲ هزار سال نوری از زمین جای دارد. به گفته ستاره شناسان رصدخانه کوت دازور در نیس فرانسه و رصدخانه پارانال در شیلی، این ستاره یک میلیون بار بیشتر از خورشید روشنایی دارد.

ستاره های غول پیکر زرد رنگ، بسیار نادر هستند و تنها ده عدد از آنها در کهکشان راه شیری شناسایی شده اند که مشهورترین آنها ستاره رو کاسیوپیا (Rhô Cassiopeiae ) است. این ستاره در دسته‌ی متفاوتی از مرحله‌ی تحول ستاره‌ها قرار دارد. بنابراین به گونه‌ای دیگری از ستاره‌ها موسوم به ستاره‌های سرخ تعلق دارد.

هر دو ستاره جزء ستارگان ابر غول می باشند، اما تصور می‌شد که اندازه‌ی ستاره‌های ابر غول زرد حداکثر ۷۰۰ برابر خورشید باشد. اندازه‌گیری‌های تازه‌ی ستاره‌ی HR 5171 A نشان داد که این نوع ستاره‌ها می‌توانند بزرگ‌تر هم باشند. ستاره‌ی HR 5171 A حدوداً ۵۰ درصد بزرگ‌تر از ستاره‌ی ابط‌الجوزا – نهمین ستاره‌ی پرنور آسمان- در "صورت فکلی جبار" است. لازم بذکر است این ستاره با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده است.

 

 

تصویری از ستاره‌ی ابر غول زرد که اندازه‌ی آن ۱۳۰۰ برابر خورشید می‌باشد و در مرکز تصویر قابل مشاهده است.

طول موجی که این ستاره‌ی غول‌پیکر می‌تابد بسیار شبیه به خورشید است اما قطر آن ۱۳۰۰ بار بزرگ‌تر از "یگانه‌ ستاره‌ی منظومه‌ی شمسی" است. به عبارت دیگر اگر خورشید را از مرکز منظومه‌ی شمسی برداریم و این ستاره‌ی غول‌پیکر را جایگزین کنیم٬ همه‌ی سیارات از عُطارد تا مشتری را دربرخواهد گرفت.

جالب است بدانید که این ستاره‌ی ابر غول تنها نیست و ستاره‌ی همدم کوچک‌تری٬ چهر‌ه‌ به‌ چهر‌ه‌ی او در حال گردش می‌باشد که باعث ایجاد نوسان در گردش ستاره بزرگتر می شود.

ستاره‌ی HR 5171 A آن‌قدر بزرگ‌ است که با ستاره‌ی همدم خود چرخ به رخ شده و سطح آن را لمس و ساختاری بادام‌ زمینی مانند ایجاد می کند.

  نگاشته شده توسط   در یک شنبه 25 اسفند 1392  ساعت 09:05 ب.ظ نظرات 0 | لینک مطلب

بشنويد از سوني :
 
 
سوني شب گذشته از دو اسمارت فون جديد رونمايي كرد.اولين محصول Xperia Z1 compact است.اين محصول مدل جمع و جور شده ي Xperia Z1 مي باشد.روي اين محصول همانند Z1 پردازنده چهار هسته اي 2.2  گيگاهرتزي و دوربين 20 مگاپيكسلي به همراه حافظه 16 گيگابايتي و قابليت ضد آب بودن و پشتيباني از NFC نصب شده است.اما نمايشگر اين تلفن همراه 4.3 اينچي با رزولوشن اچ دي (720P) بوده و چگالي آن 340ppi است.همچنين باتري اين اسمارت فون 2300 ميلي آمپر ظرفيت دارد.
 
 
دومين اسمارت فون سوني كه ساعاتي پيش رونمايي شد Xperia Z1S نام گرفته است.اين اسمارت فون غول پيكر داراي نمايشگر 5 اينچي است.Xperia Z1S در تاريخ 22 ژانويه به طور رسمي  با قيمت 528 دلار وارد دنياي تكنولوژي مي شود.اين محصول به پردازنده چهار هسته اي ، حافظه 32 گيگابايتي و دوربين 20 مگاپيكسلي به همراه باتري 3000 ميلي آمپري مجهز است.
 
قابليت ضد آب بودن Xperia Z1S نيز در نوع خود جالب است.بر خلاف بقيه اسمارت فون ها كه در عمق يك متري مي توانستند كار كنند،اين محصول مي تواند 30 دقيقه در عمق 4.5 متري آب كار كند.
 
 
 
از اينتل بشنويد :
 
اولين گجت پوشيدني اينتل كه يك ساعت هوشمند مي باشد ساعاتي پيش در CES 2014 رونمايي شد.اين محصول نمونه اوليه اسمارت واچ اينتل است.
 
 
اينتل در ادامه از پردازنده هاي 22 نانومتري كه اندازه اي معادل يك كارت حافظه SD دارند رونمايي كرد.اين پردازنده ها براي استفاده در گجت هاي پوشيدني مناسب هستند.
 
 
 
 
سراغ LG مي رويم كه در حال تاخت و تاز است :
 
 
 
ال جي ادعا مي كند كه سلطان تلويزيون ها را ساخته است.تلويزيون ال جي كه ساعتي پيش در CES 2014 از آن پرده برداري شد لقب WebOS را از آن خود كرده است.اين تلويزيون هوشمند براي وبگردي و مشاهده فيلم هاي آنلاين ساخته شده است.نكته قابل توجه در خصوص اين تلويزيون عجيب و غريب ريموت كنترل آن است كه مانند يك موشواره بي سيم عمل كرده كاربر مي تواند به راحتي با كمك آن قابليت هاي تلويزيون را كنترل كند.
 
محصول بعدي ال جي اولين تلفن همراه مجهز به سيستم عامل فاير فاكس مي باشد.اين اسمارت فون در ماه اكتبر رونمايي شد و حالا در CES 2014 به نمايش درآمده است.قيمت اين محصول كه فايروب نام دارد،207 دلار است.
 
 
سومين محصول ال جي an all-in-one جديد اين شركت است كه با سيستم عامل كروم كار مي كند.نمايشگر اين محصول 21.5 اينچ با رزولوشن فول اچ دي مي باشد.
 
 
سامسونگ،بزرگتر و بزگتر از قبل :
 
 
سامسونگ شب گذشته از تبلت غول پيكر 12.2 اينچي خود پرده برداري كرد.اين محصول در حدود 700 گرم وزن دارد و مي تواند با نسل سوم و چهارم شبكه هاي تلفن همراه به خوبي كار مي كند. 
 
وارد دنياي اتومبيل هاي هوشمند مي شويم :
 
 
سري به بخش اتومبيل ها مي زنيم كه حالا هوشمند تر از قبل شده اند.هيونداي نسل دوم سيستم هاي Blue Link رونمايي كرد.اين سامانه با اندرويد كار مي كند.شما مي توانيد با كمك جستجوي گفتاري از قابليت هاي اين سيستم مانند "قابليت ناوبري" استفاده كنيد.
 
 
باز از سوني بشنويد :
 
 
دستبند جديد Core كه ساعتي پيش توسط سوني رونمايي شد يك گجت پوشيدني نيست.اين محصول در واقع يك Activity Tracker است كه فعاليت هاي بدن را تحت كنترل خود مي گيرد. Core توسط درگاه microUSB شارژ مي شود.
 
نيكون،خودنمايي را آغاز كرد :
 
 
ساعاتي پيش نيكون از دوربين جديد D4S رونمايي كرد.سرعت تمركز (Focus) در اين بهبود پيدا كرده است.هنوز مشخص نيست چه سنسور پردازشگر تصويري در اين دوربين به كار رفته است.


کليد برق،بدون برق!


يکي ديگر از محصولات رونمايي شده در روز اول CES 2014 کليد برقي است که به صورت وايرلس کار مي کند و نياز به شارژ و برق هم ندارد.با اين کليد جديد مي توانيد چراغ هاي منزل خود را به راحتي خاموش و روشن کنيد.
 
 
 
بازهم سامسونگ و دوربین های عکاسی :
 
 
ساعتی پیش سامسونگ از چند دوربین عکاسی در نمایشگاه CES 2014 پرده برداشت.اولین دوربین WB2200F است که لنز قدرتمند با قابلیت زوم اپتیکال 60 برابری روی آن نصب شده است.این دوربین از ارتباط نزدیک NFC و Wi-Fi و درگاه HDMI پشتیبانی می کند.
سامسونگ دوربین های دیگری را نیز معرفی کرده که در روزهای آینده به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.
 
Nvidia هم به جمع بزرگان آمد:
 
مسولان شرکت Nvidia دقایقی پیش از کنفرانس این شرکت که ساعت 21 و 30 دقیقه هفتم ژانویه به وقت محلی برگزار می شود خبر دادند. 
 
 
سونی  دیوار ها را به نمایشگر تبدیل می کند :
 
سونی از ویدئو پروژکتور جدیدی که می تواند تا 147 اینچ تصاویر را با رزولوشن فوق اچ دی نمایش دهد رونمایی کرد.بدین ترتیب قادر خواهید بود تا دیوارهای بزرگ را به نمایشگرهای غول پیکر تبدیل کنید.
 
 
اینتل خلاق تر از گذشته :
 
 
دقایقی پیش اینتل از لیوان هوشمند خود که چراغ های تزئینی روی آن نصب شده اند پرده برداشت.کاربر به کمک یک تبلت می تواند این لیوان را تحت کنترل خود بگیر


 نگاشته شده توسط   در یک شنبه 25 اسفند 1392  ساعت 08:41 ب.ظ نظرات 0 | لینک مطلب

تصاویر جالب و تحسین‌برانگیز از منطقه مشابه «دره گراند کانیون» در مریخ توسط فضاپیمای مارس اکسپرس سازمان فضایی اروپا به شکل سه بعدی ثبت شده‌اند.
به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این دره موسوم به «Hebes Chasma» یک شکاف عجیب 315 کیلومتری است که تقریبا درست در وسط استوای مریخ در لبه بالایی دره‌واره مارینر قرار گرفته است.
دانشمندان امیدوارند که این دره و شبکه دره‌های همسایه آن بتوانند درک بهتری در مورد تحولات زمین‌شناسی سیاره سرخ ارائه کنند.
فضاپیمای مارس اکسپرس سازمان فضایی اروپا(اسا) در موقعیتهای مختلف بر روی این منطقه از سیاره مریخ پرواز کرده اما این موزائیک تصویری متشکل از هشت عکس به نمایش کل منطقه Hebes Chasma و با دقت بیشتر از همیشه پرداخته است.
سازمان اسا با تصویربرداری از مناطق در سه طول موج مختلف، نمای بهتری از شکل دره در زوایای مختلف ارائه کرده است.
منشا دره Hebes Chasma و دره‌های همسایه آن که در اثر نیروهای تکتونیکی از هم گسسته شده‌اند با منطقه آتشفشانی تارسیس در نزدیکی آنها ارتباط دارد. این منطقه عظیم در سیاره مریخ در طول تاریخچه باستانی آتش‌فشانی آن شکل گرفته است.
با افزایش برآمدگی منطقه تارسیس توسط مواد مذاب طی چند میلیارد سال‌ اول تشکیل سیاره سرخ، پوسته اطراف کشیده شده و در نهایت از هم باز و به فرورفتگی‌های عظیم منجر شده است.
یکی از این فرورفتگی‌ها دره Hebes Chasma بوده و الگوهای پیچیده گسل در اطراف گودی‌های عمیق قابل مشاهده است. این گودی‌ها به خصوص در تصاویر رنگ اصلی و سه بعدی مشهود هستند.
در مرکز Hebes Chasma یک تپه قرار داشته که منطقه‌ای مرتفع با قله و دامنه‌های مسطح است. هیچکدام از دره‌های دیگر سیاره مریخ از ویژگی‌های مشابه برخوردار نبوده و منشأ آن هنوز به طور کامل مشخص نشده است.
لایه‌های آن شامل مواد آتشفشانی بوده اما همچنین غبارهای جمع شده در اثر وزش باد و رسوبات دریاچه‌ای نیز در طول زمان روی آن قرار گرفته‌اند.
یک تکه شبیه نعل اسب از بخشی از این تپه جدا شده و به کف دره سقوط کرده است. یک ویژگی مشابه در سوی مخالف این تپه قرار داشته و در تصاویر کاملا رنگی مشخص است.
سایر رسوبات زمین‌لغزه در همه‌جای سطح دره Hebes Chasma قابل مشاهده هستند که بسیاری از آنها از دیواره‌های اصلی دره سقوط کرده‌اند.
دیواره‌های دره و تپه دارای شیاره‌هایی هستند که نشان‌دهنده سست بودن ماده و ساییده شدن آسان آن است.
در تصویر دیگر، نواری از ماده تاریک بین دو لایه ماده روشن دیده می‌شود.
یک ایده این است که این ماده از بالای تپه سر خورده و پایین افتاده و در دامنه‌های پایین جمع شده است. همچنین سطح تیره‌رنگی در اطراف پایه تپه دیده می‌شود که یا از لایه‌های رسوب جوان در ارتفاعات بالاتر تپه ساییده شده یا بطور جداگانه توسط باد یا آب ته‌نشین شده‌اند.
دیگر لایه‌های موجود در اطراف تپه ممکن است در اثر آب ته‌نشین شده باشند.
داده‌های به دست آمده از هر دو فضاپیمای مارس اکسپرس و مدارگرد اکتشافی مریخ به نمایش برخی بخش های دره Hebes Chasma پرداخته که مواد موجود در آن تنها در حضور آب قابل شکل گیری هستند. این امر نشان‌دهنده آن است که زمانی در تاریخ سیاره سرخ، این دره باید از آب برخوردار بوده باشد.
اگرچه بنابر اعلام دانشمندان اسا، بقایای آشفته موجود در کف دره نشان‌دهنده آن است که زمین‌لغزه‌های زیادی نیز به ایفای یک نقش اساسی در شکل‌گیری و تعریض این شکاف عمیق از زمان شکل‌گیری آن پرداخته‌اند.

 

گروه اینترنتی روزنه

 

دره عمیق Hebes Chasma

 

گروه اینترنتی روزنه

 

تکه جدا شده از دره به شکل نعل اسب و افتادن آن در کف دره(چپ)و استخر تاریک مواد سر خورده از دره(راست)

 

گروه اینترنتی روزنه

 

تصویر موزائیکی دره Hebes Chasma و دره‌های همسایه

 

گروه اینترنتی روزنه

 

نقشه توپوگرافی کد رنگی با نمایش ارتعاش بالا با رنگهای آبی و سفید و عمقها با رنگهای بنفش و آبی

 

گروه اینترنتی روزنه

 

تصویر سه‌بعدی از دره Hebes Chasma 

 

گروه اینترنتی روزنه

 

دره Hebes Chasma در 300 کیلومتری شمال دره‌واره مارینر قرار دارد.

  نگاشته شده توسط   در یک شنبه 25 اسفند 1392  ساعت 08:31 ب.ظ نظرات 0 | لینک مطلب

 

 


جهان امروز به طور کامل به ربات ها وابسته است تصاویر زیبا از ربات های عجیب و کاربردی که در کارهای روزمره به ما کمک می کنند و با سرعت زیاد در حال شبیه شدن به انسان ها از نظر ظاهر و حتی هوش هستند.در این بخش   قصد داریم تصاویری جالب از عجیب ترین ربات های جهان را به شما معرفی کنیم...
تصاویر دیدنی و جالب ازعجیب ترین ربات های جهان

 

  نگاشته شده توسط   در یک شنبه 25 اسفند 1392  ساعت 08:25 ب.ظ نظرات 0 | لینک مطلب

 

 

چکیده:
آیا از بهترین تکنولوژی‌هایی‌ که در اتوموبیل‌های ۲۰۱۴ استفاده می‌شود خبر دارید؟ با توجه به خودروهای آخرین مدلی که در بازار موجود است، دانستن این اطلاعات زیاد هم سخت نیست. در اینجا به تعدادی از این تکنولوژی‌ها می‌پردازیم.
تکنولوژی‌های خودرو در سال ۲۰۱۴+تصاویر

۱- تشخیص عابر پیاده

خودرو ولو توانسته است با ترکیب تکنولوژی‌های مختلف به اختراع جدیدی را در تشخیص اشیا در فاصله‌های دور دست پیدا کند، خودرویی که به این تکنولوژی مجهز است می‌تواند عابرین پیاده و دوچرخه سواران را در فواصل متفاوت شناسایی و مانع تصادف خودرو با آنها شود.

 

 

از آنجایی که تصادفات با عابرین پیاده از شایع‌ترین تصادفات می‌باشد این تکنولوژی سریعا به سایر خودرو‌ها نیز منتقل خواهد شد.

 

۲- شناسایی علائم راهنمایی

این تکنولوژی در حال حاضر در اروپا استفاده می‌شود، خودررو‌های مرسدس بنز و آئودی در حال حاضر با استفاده از دوربین‌های مخصوص که در جلو خوردو تعبیه شده است می‌توانند علائم راهنمایی و رانندگی را شناسایی کنند.

 

 

این اطلاعات به راننده خودرو برای آگاهی بیشتر از علائم راهنمایی و رعایت سرعت مناسب کمک می‌کند.

 

۳- جاروبرقی تعبیه شده در خودرو

شرکت هوندا و کمپانی Shop-Vac جاروبرقی را در داخل خودرو مدل Honda Odyssey Minivan قرار داده‌اند.

 

 

شما می‌توانید به راحتی از جارو برقی داخلی خودرو در هر شرایطی استفاده نمایید.
 


۴- رادیو اینترنتی

نمی‌توان گفت این تکنولوژی جدید است، اما میتوان گفت رادیوهای اینترنتی در حال حاضر گسترده‌ترین تکنولوژی است که در خودروهای مدل ۲۰۱۴ فروخته شده در آمریکا وجود دارد.

 

 

این رادیو‌ها که بر روی داشبورد قرار دارند از طریق استفاده از اینترنت گوشی‌ همراه به ایستگاه رادیویی مورد نظر متصل می‌شوند.۵- دستگیره‌های هوشمند

خودروهای تسلا مدل S سری سدان از تکنولوژی‌های منحصر به فرد زیادی استفاده می‌کنند، یکی از این تکنولوژی‌ها که طراحی بسیار زیبایی دارد، دستگیره‌های خودرو است.

 

 

این دستگیره‌ها هنگامی که خودرو درحال حرکت است و یا درب‌های خودرو قفل می‌باشد به صورت اتوماتیک به داخل در خودرو جمع می‌شوند، و با فشردن دکمه‌ای به بیرون آورده می‌شوند. این تکنولوژی در نوع خود منحصر به فرد است.
 


۶- صندلی ماساژور

مرسدس بنز برای خودرو‌های ۲۰۱۴ سری S خود صندلی‌های ماساژوری را تعبیه کرده است.

 

 

ماساژ سرنشین توسط کیسه‌های هوای کوچکی که در پشت صندلی قرار دارد انجام ‌می‌شود.۷- رانندگی نیمه اتوماتیک

خودرو‌های کلاس E شرکت مرسدس بنز سیستم رانندگی هوشمندی را ارائه می‌کنند که می‌تواند کنترل رانندگی را با سرعت کم در مسیرهای پر پیچ و خم و شلوغ به دست بگیرد.

 

 

در صورتی که راننده از مسیر مشخص شده خارج شود برای جلوگیری از تصادفات این سیستم هوشمند به کمک راننده آمده و خودرو را در مسیر مناسب قرار می‌دهد. در مواقعی ضروری سیستم هوشمند می‌تواند خودرو را به صورت کامل متوقف کند.۸- ترمز‌های هوشمند

خودرو جدید Acura مدل RLX دارای دکمه ترمز هوشمند است که با فشردن آن ترمز خودرو به صورت اتوماتیک کار خواهد کرد.

 

 

این قابلیت در مواقعی که راننده پشت چراغ قرمز در انتظار سبز شدن چراغ است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.۹- اخطار عبور از خط‌کشی

این قابلیت محبوب‌ترین تکنولوژی خودروهای سال ۲۰۱۴ خواهد بود. بیشتر تولید کننده‌ها این تکنولوژی را در خودرو خود استفاده خواهند کرد.

 

 

در صورت عبور خودرو از خط کشی، این سیستم هوشمند به راننده اخطار خواهد داد. البته تحقیقات نشان داده است که این سیستم به اندازه کافی کار‌امد نیست، اما برای رانندگان خواب‌الود و خسته هشدار مناسبی است.

  نگاشته شده توسط   در یک شنبه 25 اسفند 1392  ساعت 08:23 ب.ظ نظرات 0 | لینک مطلب


POWERED BY RASEKHOON.NET

كد ماوس


  • انجمن