بازدید : 2628 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

علی اصغر مؤدب نفیسی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : فرهنگ فارسی معین (جلد ششم)
(دكتر على‏اصغر فرزند على‏اكبر). (و. 1253 ه.ش ف. 1328 ه.ش) پس از پایان تحصیلات در رشته‏ى طب، به تهران بازگشت و در مدرسه‏ى علمیه و دارالفنون به تدریس پرداخت. مجله‏ى حفظالصحه از انتشارات اوست. در دوره‏ى دوم به وكالت مجلس انتخاب شد. معروف به مؤدب‏الدوله از اطباء و رجال دانشمند و درجه اول ایران و فرزند ناظم‏الاطباء نفیسى كه از رجال و دانشمندان عصر ناصرى است مى‏باشد. تولد او در 1251 ش در تهران اتفاق افتاد. پس از انجام تحصیلات مقدماتى و آموختن ادبیات فارسى و عربى و حكمت وارد دارالفنون شد و تحصیلات خود را در رشته طبابت به اتمام رسانید و مدتى نیز در اروپا به تكمیل تحصیلات پرداخت. بعد از مراجعت به ایران در دارالفنون استاد طب شد. در 1299 كه سید ضیاءالدین طباطبائى به نخست‏وزیرى ایران رسید وزارتخانه جدیدى به نام وزارتخانه صحیه و امور خیریه تأسیس نمود و مؤدب‏الدوله نفیسى را وزیر آن وزارتخانه معرفى كرد. در حقیقت باید گفت مرحوم مؤدب نفیسى اولین وزیر بهدارى ایران است. در دوران سلطنت رضاشاه به پیشكارى ولیعهد تعیین شد. وفات او در 1328 در 77 سالگى در تهران اتفاق افتاد. مؤدب‏الدوله نفیسى از اطباء درجه اول و حاذق ایران بود. او در تربیت سایر برادران خود از جمله استاد سعید نفیسى سعى جمیل به كار برد. محمدرضا پهلوى نسبت به او بسیار بدبین و عصبانى بود به همین دلیل در دوران سلطنت خود كارى به او ارجاع ننمود. علت این بى‏مهرى سختگیرى‏هائى بود كه مؤدب‏الدوله در سویس نسبت به او اعمال مى‏كرد و كوچكترین خطاى ولیعهد را به رضاشاه گزارش مى‏داد. قسمتى از تحصیلات شاه مخلوع نتیجه تلاش و سختگیرى نفیسى بود. از مؤدب‏الدوله سه پسر و چهار دختر باقى ماند. پسران وى عبارت بودند از: مهندس حبیب نفیسى، دكتر عباس نفیسى و دكتر ابوالقاسم نفیسى، دختران وى به ترتیب به همسرى نظام‏السلطان، دكتر شمس‏الدین جزایرى، وحید سعد و عظیمى درآمدند.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.