بازدید : 2702 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

احمد هومن

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم)
در 1288 در تهران متولد شد. پدرش حاج رضا قلى خان از اصناف معتبر تهران بود. تحصیلات مقدماتى را در مدارس جدید انجام داد و وارد دارالفنون شد و از آن مدرسه دیپلم گرفت و بعد به مدرسه عالى حقوق رفت و لیسانسیه شد. چندى در فارس به شغل دبیرى اشتغال داشت، پس از آن به استخدام در دادگسترى درآمد و در زمره محصلین دولتى براى ادامه تحصیل عازم اروپا شد و در پاریس در رشته حقوق دكترا گرفت. در 1317 به ایران بازگشت اولین شغل قضائى وى ریاست دادگاه جنحه بود، پس از آن به دادستانى تبریز منصوب گشت و قریب یك سال در آن سمت بود تا به تهران منتقل شد و آهى وزیر دادگسترى وقت او را به دادستانى تهران منصوب نمود. دادستانى تهران متجاوز از سه سال طول كشید و پس از آن ریاست دادگاه اعاده دادرسى برگمارده شد. هومن از 1322 در كنار شغل قضائى به فعالیتهاى سیاسى دست زد عضویت حزب عدالت را پذیرفت و سردبیر روزنامه نداى عدالت كه ارگان حزب مزبور بود شد. در همان موقع به استخدام در دانشگاه تهران درآمد و به تدریس حقوق روستائى در دانشكده كشاورزى پرداخت. چندى هم به اتفاق سرلشكر حسن ارفع رئیس ستاد ارتش وقت و سرتیپ دیهیمى و چند افسر دیگر حزبى بنیاد نهادند كه فعالیت‏هاى ناسیونالیستى داشت. هومن در 1328 به عضویت هیئت تصفیه كارمندان دولت درآمد. هیئت مزبور قریب هزار پرونده را مورد مطالعه و مداقه قرار داد و كارمندان را به سه دسته تقسیم نمود: عده‏اى عنوان بند (الف) یافتند یعنى در دستگاه دولت وجود آنها ضرورى است و دسته‏اى نیز در بند (ج) قرار داده شدند یعنى بایستى از خدمت دولت بركنار شوند. بند دیگرى نیز به نام بند (ب) وجود داشت كه دولت در ابقاء یا اخراج آنها مخیر بود. تصمیمات هیئت تصفیه كارمندان دولت در اوایل نخست‏وزیر رزم‏آرا انتشار یافت. چون غالب رجال و نمایندگان مجلس در بند (ج) گنجانیده شده بودند سر و صداى زیادى بلند شد. عده‏اى به طرفدارى هیئت و دسته‏اى به مخالفت با لیست مشغول فعالیت گردیدند. سردار فاخر حكمت رئیس مجلس شوراى ملى در لیست بند (ج) بود، لذا رهبرى مخالفین را به عهده گرفت و سرانجام مجلس تصمیمات هیئت تصفیه را باطل نمود و از این رهگذر هومن لطمه زیادى دید و چه مطبوعات و چه نمایندگان مجلس او را به باد انتقاد و افتراء گرفتند، ولى در هر حال جان سالم به دربرد. هومن در 1329 در كابینه على منصور به معاونت نخست‏وزیرى و ریاست تبلیغات منصوب شد. رزم‏آرا جانشین منصور او را از آن شغل خارج نمود و هومن چندى بیكار ماند تا به معاونت وزارت دربار منصوب شد. در اسفند ماه 1329 كه حسین علاء وزیر دربار به نخست‏وزیر منصوب گردید هومن سرپرست وزارت دربار شد. ولى پس از بازگشت علاء به دربار كماكان معاونت را داشت. پس از 1332 هومن شغل وكالت دادگسترى را پیشه خود ساخت و وكیل مبرز و معرفى شد و به جامع بین‏المللى راه یافت. پس از استعفاى آقا سیدهاشم وكیل یك دوره چهار ساله ریاست كانون وكلاى دادگسترى را عهده‏دار بود. صاحب ترجمه در جوانى به گروه فراماسونى پیوست. نام خانوادگى هومن قبلا بسیجى بود. دكتر احمد هومن در سال 1374 در تهران درگذشت.
فعالیت ها : مشاهیر / سیاست
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.