بازدید : 2248 بار

يکشنبه، 21 فروردين 1390

علی محمد نجفی بروجردی

ملیت :  ایرانی   -   قرن : 14 منبع : گنجینه دانشمندان (جلد سوم)
آیه‏الله حاج شیخ على محمد نجفى بروجهدى مدظله از علماء و آیات عظام و مراجع الامقام معاصر است در بروجرد. تولدش در حدود 1312 در بروجرد اتفاق افتاده و پس از خواندن مقدمات و ادبیات و سطوح بنجف اشرف مشرف و در حوزه درس مرحوم آیه‏الله نائینى و آیه‏الله آقاى ضیاءالدین عراقى بالاخص آیه‏الله حاج شیخ محمد حسین اصفهانى و غیرهما حاضر شده تا به اعلى درجه علم و كمال رسیده و مورد وثوق مرحوم آیه‏الله العظمى اصفهانى قرار گرفته و پس از فوت آنمرحوم سفرى در سال 1368 قمرى بایران نموده و بقم آمده و چندى توقف آنگاه معاودت و سفرى هم در سال 1373 بقم آمده و بیش از یك ماه توقف و هر چند از طرف حضرت آیه‏الله العظمى بروجردى و عده‏اى از فضلاء پیش نهاد و درخواست توقف در قم و تشكیل حوزه درس بآنجناب شده نپذیرفتند و بجهت عدم موافقت استخاره و موانعى كه داشتند بنجف اشرف مراجعت، ولى بعد از چندى توقف در آنجا هم حسب‏الاراده مرحوم آیه‏الله بروجردى و اصرار مردم بروجرد بوطن برگشته و در مسجد شاه باقامه جماعت و تدریس و ترویج دین و تبلیغ احكام اشتغال دارند. نگارنده گوید در سال 1389 سفرى به بروجرد براى زیارت معظم‏له رفتم و چند شبى در منزلشان توقف و از صفا و بى‏هوائى و بى‏آلایشى و معنویت و روحانیت و اخلاق حسنه‏اش استفاده نمودم. حقا عالمى و فقیهى كامل و مجتهدى بارع و دور از تظاهرات و مادیات است با اینكه اكنون مرجعیت تامه و ریاست عامه بروجرد را دارد هنوز منزلش اجاره‏اى و حاضر نمیشود براى او منزلى تهیه نمایند. اصلا توجهى باین دنیاى دنى بى‏اعتبار ندارد راستى وى مصداق این شعر است: نظر آنانكه نكردند بدین مشتى خاك الحق انصاف توان داد كه صاحب نظرند اما آثار علمى معظم‏له: 1- تقریرات فقه مرحوم آیه‏الله حاج شیخ محمد حسین اصفهانى 2- رساله عملیه توضیح المسائل 3- مناسك حج 4 حاشیه بر عروه‏الوثقى. و ناگفته نماند كه معظم‏له در رشته اخلاق از تلامذه‏ى برجسته مرحوم مبرور استاد اخلاق عالم ربانى صاحب نفس قدسیه آقاى حاج میرزا على آقاى قاضى طباطبائى بوده‏اند. و از باقیات الصالحات ایشان 4 فرزند دانشمند و فاضل بنامهاى زیر میباشند. 1- جناب آقاى حاج شیخ محمد ابراهیم بروجردى مقیم تهران. 2- جناب آقاى حاج شیخ مرتضى بروجردى مقیم نجف اشرف. 3- جناب آقاى حاج شیخ مجتبى بروجردى مقیم مشهد مقدس. 4- جناب آقاى شیخ عبدالصاحب بروجردى مقیم تهران.
نظرات کاربران
ارسال نظر شما

• با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پایگاه تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظرات کوتاه مثل "خوب بود" و "عالی بود" و... و نظرات تکراری تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• متن نظر شما میبایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.
توجه داشته باشید که به سوالاتی که در قسمت نظرات پرسیده میشود، جواب داده نخواهد شد، لطفا پیشنهادات و انتقادات را از طریق ارتباط با ما و سوالات خود را از طریق ارسال سوال و مشاوره ارسال نمایید.