برداشتهایی از بیانات امام خمینی (ره)

تاكتیك شایعه‏ سازی

امروز یكی از نقشه‌های بزرگ آنهایی كه می‌خواهند این كشور را، همه اشیایش را ببرند و همه خزاین ما را ببرند و از راههای دیگر مأیوس شده‌اند؛ شایعه است. شما در هرجا كه بروید می‌بینید كه یك شایعه‌ای درست كرده‌اند یا برای یك
تاكتیك شایعه‏ سازی
تاكتیك شایعه‏سازی

 

گردآورنده: موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت
 
 برداشتهایی از بیانات امام خمینی (ره)
امروز یكی از نقشه‌های بزرگ آنهایی كه می‌خواهند این كشور را، همه اشیایش را ببرند و همه خزاین ما را ببرند و از راههای دیگر مأیوس شده‌اند؛ شایعه است. شما در هرجا كه بروید می‌بینید كه یك شایعه‌ای درست كرده‌اند یا برای یك گروهی، یا برای یك اشخاصی. از هر طرف كه می‌بینید، شایعه‌سازی فراوان است. به حرف شایعه‌سازان گوش فراندهید. به حرف اشخاصی كه از روی غرض و هوای نفس صحبت می‌كنند گوش فراندهید. شما خودتان با وجدان خودتان بنگرید. اگر گفتند كه فلان قشر با شما دشمن است ببینید كه این مطلب صحیح است یا غیرصحیح. صحت و غیرصحتش را از گفتار آن گروه، از كردار آن گروه، از نوشته‌های آنها باید استفاده كنید. اگر كسی با شما توی دلش مخالفت كند كه به شما ضرری نمی‌رساند، اما معنی مخالفت به اینكه در عَلَن گفته بشود كه ما با قشر كذا مخالفیم، این شما خودتان باید حَكَم قرار بدهید خودتان را. اگر در بین ملت آمدند و گفتند فلان قشر از ارتش ما، ژاندارمری، پاسبانها پاسدارها و دیگر كسانی كه در سرحدّات ما، در جبهه‌های ما مشغول فداكاری هستند، اینها سستی كردند یا خدای نخواسته خیانت، اینها حرفهای اشخاصی است كه می‌خواهند بین شما و ارتش جدایی بیندازند. وجدان خودتان حَكَم باشد. اینهایی كه دارند هر روز فداكاری می‌كنند و فدا می‌دهند، هر روز كشته می‌دهند، هر روز معلول می‌دهند، هر روز در جبهه‌ها خون می‌دهند، ما كه در این كنار نشستیم و هیچ فداكاری خودمان نمی‌كنیم، فقط می‌گوییم و صحبت می‌كنیم، و با صحبتهای خودمان تفرقه بین جمعیتها می‌اندازیم، تفرقه می‌خواهیم بیندازیم بین ارتش و جناحهای دیگر، بین پاسداران و ارتش، اینها اشخاصی هستند كه در خارج نشسته‌اند و فساد و شایعه‌سازی و این چیزها را آلت دست قرار داده‌اند برای اینكه این كشور را از این چیزی كه هست به حال اول برگردانند. شما باید هیچ‌وقت به این صحبتها گوش نكنید، و همیشه در هر امری وجدان خودتان را حَكَم كنید، و اگر از كسی یا از كسانی تكذیب كرد، به تكذیب او فقط گوش نكنید و خودتان ببینید كه اعمال او چیست. اگر اعمالش بد است، هركس هم تعریف كند از او غلط است. اگر اعمالشان خوب است كسی كه تكذیب كند از او، باز هم غلط است. انسان باید خودش نظر داشته باشد و همه قشرها و همه ملت و همه قوای نظامی و انتظامی و قوای مسلحه و غیرنظامی باید خودش قضاوت بكند، گوش به حرف كسی ندهد. بی چون و چرا حرفی از كسی قبول نكند راجع به اینكه فلان قشر چطور است، فلان قشر چطور است. البته در همه قشرها اشخاص فاسد هستند و نفوذ كرده‌اند و می‌خواهند بین شماها اختلاف بیندازند، و نتیجه اختلاف را خودشان یا اربابانشان - كه آن ابَرقدرتها هستند - ببرند. (1)
اكنون كه نقشه‌های شوم دشمنان خارجی و داخلی اسلام و مسلمین با بیداری و وفاداری ملت و دولت باطل گردید و توطئه‌هایشان برای اختلاف بین دولتمردان - كه در نتیجه اختلاف بین قشرهای ملت می شد - با هوشیاری ملت عزیز خنثی شد، از راه شایعه‌افكنی و تبلیغات بی‌پایه كه به خیال خامشان موجب دلسردی و بی تفاوتی ملت سلحشور اسلامی گردد مشغول به فعالیت مذبوحانه شدند كه به گمان باطل خود ملت را از صحنه خارج و اسلام و مسلمین را به پرتگاه هلاكت بكشند و راه را برای اربابان ستمگر خویش صاف نمایند. بر ملت هوشیار و عزیز است كه به شایعات و قلمهای مسموم كه مع‌الاسف گاهی به دست دوستان جاهل نیز می‌باشد اعتنا نكنند. و اسلام عزیز را كه از دسترنج زحمتهای طاقت‌فرسای پیامبر اسلام - صلی الله علیه و آله - و اصحاب كبارش به ما رسیده است با بیهوده‌گویی مشتی توطئه‌گر و جاهل از دست ندهند. (2)
این جانب نصیحت متواضعانه برادرانه می‌كنم كه آقایان محترم تحت تأثیر اینگونه شایعه‌سازیها قرار نگیرند و برای خدا و حفظ اسلام این جمهوری را تقویت نمایند. و باید بدانند كه اگر این جمهوری اسلامی شكست بخورد، به جای آن یك رژیم اسلامی دلخواه بقیةالله - روحی فداه - یا مطیع امر شما آقایان تحقق نخواهد پیدا كرد، بلكه یك رژیم دلخواه یكی از دو قطب قدرت به حكومت می‌رسد و محرومان جهان، كه به اسلام و حكومت اسلام رو[ی] آورده و دل باخته‌اند، مأیوس می‌شوند و اسلام برای همیشه منزوی خواهد شد؛ و شماها روزی از كردار خود پشیمان می‌شوید كه كار گذشته و دیگر پشیمانی سودی ندارد. (3)
قدرتهای بزرگ نشسته‌اند آنجا كه با ایادی خودشان در این كشور راههایی درست كنند كه خود اهالی این كشور برای آنها جاده را صاف كند. آنها مستقیماً نمی‌آیند سراغ شما، آنها با این راهها، با قلمهای فاسد، با فكرهای فاسد كه در خدمت می‌گیرند در سراغ شما می‌آیند و با شایعه‌افكنیها و دروغپردازیها در بین شماها هركس را به دیگری بدبین می‌خواهند بكنند. و آن روزی كه قشرهای ملت خدای نخواسته، برخلاف الآن كه هستند، به هم بدبین بشوند، آن روز است كه رخنه كرده‌اند آنها و استفاده خواهند كرد. و همه مسؤول هستیم، از من طلبه تا مراجع اسلام تا علمای بلاد اسلامی تا دست اندركاران مجلس، رئیس جمهور، ارتشیها، پاسدارها و همه قشرهای ملت در مقابل خدا مسؤول‌اند و همه یك روز در پیشگاه خدا خواهیم رفت و از ما سؤال خواهد شد، نعمت را از ما سؤال می‌كنند و آن نعمت، اسلام است. ما مسؤول هستیم. ما باید پا روی غرضهای شخصی خودمان بگذاریم برای خدا و برای مقصد. ما همه باید برای خدا باشیم، چون از او هستیم و هرچه داریم از اوست، قدرت هرچه هست از اوست نعمت هرچه هست از اوست و او نورِ سماوات و ارض است. (4)
شما جوانان عزیز هوشیار با دوستان داخل كشور خود دست به دست هم دهید و این نوباوگان بی خبر را ارشاد و از دام صیادان شیاد برهانید. و از وظایف دینی و ملی ما و شماست كه تبلیغات بوقهای امریكایی و صهیونیستی را كه با پخش دروغ و افترا می خواهند جمهوری اسلامی را لكه‌دار كرده و به انزوا بكشند خنثی كنیم و از جنایات شایعه‌سازان تا حد ممكن پرده برداریم و به ملت محروم خود كه جرمی جز گرایش به اسلام و اراده استقلال و آزادی ندارند، با تمام توان كمك كنیم، و مطمئن باشیم كه ملت بزرگ ایران راه خود را كه همان صراط مستقیم انسانی است یافته و در تمام ابعاد با آگاهی كامل در صحنه حاضر است و اجازه برگشت قوای كفر را به كشور خود نمی‌دهد و با چنگ و دندان از اسلام عزیز و كشور خود دفاع می‌كند؛ و بحمدالله و با خواست خداوند قادر، جنگ‌افروزان را به جای خود می‌نشاند و تبهكاران وابسته را به انزوا می‌كشاند، و مشكلات خود را هرچه باشد با همت والای خود از سر راه جمهوری اسلامی برمی دارد و در جمیع جبهه‌ها پیروزمندانه به پیش می‌رود، و با اتكال به خدای بزرگ و اعتماد به نفس، از هیچ قدرتی هراس ندارد. (5)
از عموم ملت عزیز می‌خواهم كه از شایعه‌ها كه از طرف گروههای وابسته به رژیم سابق و یا ابرقدرتها پخش می‌شود، بی‌اعتنا بگذرند و به اكاذیب آنان گوش نكنند. اكنون كه مخالفین انقلاب از توطئه‌های گذشته مأیوس شده‌اند، به شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی كمر بسته و می‌خواهند مردم را از این راه مأیوس كنند و كشور را به دامان چپ و یا راست بكشانند. (6)

راهبردهای تصریحی:

1- یكی از شگردهای معمول دشمن ایجاد شایعات بی‌اساس است.
2- به شایعات نباید توجه داشت.
3- شایعات برای بدبین كردن مردم و مسؤولین به یكدیگر، ناامید و مأیوس كردن مردم و ایجاد اختلاف، ساخته می‌شود.

نكته استنباطی:

1- دروغ‌پردازی و شایعه‌سازی مهم‌ترین ابزار دشمن در ایجاد جنگ روانی و نرم بر علیه ملت ایران بوده است كه متأسفانه برخی دانسته و ندانسته به آن دامن می‌زنند.

پی‌نوشت‌ها:

1. صحیفه امام(ره)، ج14، صص 29 و 30.
2. صحیفه امام(ره)، ج14، ص220.
3. صحیفه امام(ره)، ج21، ص 447.
4. صحیفه امام(ره)، ج17، ص436.
5. صحیفه امام(ره)، ج15، ص 348.
6. صحیفه امام(ره)، ج14، ص 255.

منبع مقاله:
مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، (1390)، سیره سیاسی حضرت امام خمینی (ره) (9)، تهران: قدر ولایت، چاپ اول. 

 

نسخه چاپی