جملات قصار امام خمینی (ره) پیرامون دشمن‌شناسی

ملتی كه در خط اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و مخالف با استكبار و پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس‌نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند، چرا كه در هنگامه خطر ملتی سربلند و
جملات قصار امام خمینی (ره) پیرامون دشمن‌شناسی
جملات قصار امام خمینی (ره) پیرامون دشمن‌شناسی

 

گردآورنده: موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت
 

1- ملتی كه در خط اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و مخالف با استكبار و پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس‌نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند، چرا كه در هنگامه خطر ملتی سربلند و جاوید است كه اكثریت آن آمادگی لازم رزمی را داشته باشد. (صحیفه امام، ج21، ص195)
2- تا شما بیدارید و زنده‌اید و ایستاده‌اید، كاری نمی‌توانند بكنند. (صحیفه امام، ج15، ص 115)
3- مهم این است كه شما ایستاده باشید و قایم به امر باشید و حكومت را از خودتان جدا ندانید و ننشینید به اینكه همه كارها را باید حكومت بكند یا باید ارتش بكند. (صحیفه امام، ج15، ص115)
4- نیروهای نظامی ما هرگز نباید از كیْد و مكر دشمنان غافل بمانند. در هر شرایطی باید بنیه دفاعی كشور در بهترین وضعیت باشد. (صحیفه امام، ج21، ص 94)
5- بعید به نظر نمی‌رسد كه آن چیزی كه پیش اجانب اهمیت دارد و به آن اصرار دارند آن توطئه‌ای است كه در داخل حاصل می‌شود. (صحیفه امام، ج11، ص 506)
6- ما با اینهایی كه اظهار دوستی می‌كنند و تیشه برداشته‌اند و به ریشه اسلام می‌زنند باید چه بكنیم؟ (صحیفه امام، ج14، ص 452)
7- اینها پیش ملت ما دیگر آبرویی ندارند و خرابكاریهایی كه می‌كنند شاید برای تشفی باشد و الا می‌دانند خودشان هم كه كاری از این ساخته نیست. (صحیفه امام، ج15، ص 426)
8- توجه كنید كه تكلیف همه ما زیاد است در این زمان. اگر فرصت پیدا بكنند و شما توجهتان كم بشود اسلام را امروز ریشه‌كن خواهند كرد. امروز غیر از دیروز است. (صحیفه امام، ج18، ص 428)
9- باید همه كشور ما به این توجه داشته باشند كه اگر چنانچه دیر بجنبند گرگها آنها را می‌خورند. (صحیفه امام، ج18، ص 159)
10- شما هوشیار باشید كه مبادا این گروهكهای فرصت‌طلب به بهانه اینكه چه شده و چه شده بخواهند راهپیمایی كنند و بخواهند آشوب كنند. (صحیفه امام، ج14، ص418)
11- بستن بازار در هرجا و راه افتادن در كوچه و محله‌ها بدون اینكه از طرف وزارت كشور اجازه داده شده باشد، این انحراف است و محرّم است. (صحیفه امام، ج14، ص 418)
12- اختلاف اگر زیربنایی و اصولی شد، موجب سستی نظام می‌شود. (صحیفه امام، ج21، ص 178)
13- امروز هیچ دلیل شرعی و عقلی وجود ندارد كه اختلاف سلیقه‌ها و برداشتها و حتی ضعف مدیریتها دلیل به هم خوردن الفت و وحدت طلاب و علمای متعهد گردد. (صحیفه امام، ج21، ص 282)
14- اگر در این نظام كسی یا گروهی خدای ناكرده بی‌جهت در فكر حذف یا تخریب دیگران برآید و مصلحت جناح و خطّ خود را بر مصلحت انقلاب مقدم بدارد، حتماً پیش از آنكه به رقیب یا رقبای خود ضربه بزند به اسلام و انقلاب لطمه وارد كرده است (صحیفه امام، ج21، ص 179)
15- من به بعضی از مسؤولین هشدار می‌دهم كه بشدت باید مراقب بود كه خدای ناكرده آب به آسیاب دشمنان نریزیم و آنان را با اقوال و جبهه‌گیریهایمان شادمان نگردانیم. (صحیفه امام، ج21، ص 156)
16- این رژیم اسلامی را در اینجا پیاده كردند، باید حفظ كنند، آبروی جمهوری اسلامی را حفظ كنند، بهانه دست بهانه‌جوها كه بدون بهانه هم به ما تاخت و تاز می‌كنند، بهانه دیگر دست آنها ندهند. (صحیفه امام، ج16، ص 414)
17- اگر وكلاشان خواستند برخلاف اسلام عمل بكنند، مردم مختارند كه وكلا را عَزلشان بكنند، ‌بریزندشان دور. (صحیفه امام، ج10، ص 223)
18- گاهی از طرف اشخاصی كه علم دارند و مهذّب نیستند و بیشتر هم از طرف اشخاصی كه جاهل بودند و مهذب نبودند. (صحیفه امام، ج15، ص 504)
19- سازش با ظالم، یعنی اینكه دست ظالم را باز كن تا ظلم كند. این خلاف رأی تمام انبیاست. (صحیفه امام، ج18، ص500)
20- جاهلی كه نداند قانون اسلام چیست و پیش خود به اسم اسلام برود به خیال خودش خدمت می‌كند. این از آنهایی است كه پیغمبر فرموده است كه كمر مرا می‌شكند. (صحیفه امام، ج11، ص314)
21- اگر مسلمین وحدت كلمه داشتند، امكان نداشت اجانب بر آنها تسلط پیدا بكنند. (صحیفه امام، ج6، ص83)
22- واجب است بر همه مسلمین كه باهم باشند. (صحیفه امام، ج6، ص83)
23- آنهایی كه از شما شكست خوردند آرام نمی‌نشینند. آنها درصدد این هستند كه جبران كنند شكست خودشان را. (صحیفه امام، ج18، ص 281)
24- شما ‌ای مستضعفان جهان و‌ ای كشورهای اسلامی و مسلمانان جهان به پا خیزید و حقّ‌ را با چنگ و دندان بگیرید و از هیاهوی تبلیغاتی ابرقدرتها و عمّال سرسپرده آنان نترسید. (صحیفه امام، ج21، ص 448)
25- حضور شما مردم عزیز و مسلمان در صحنه است كه توطئه‌های ستمگران و حیله‌گران تاریخ را خنثی می‌كند. (صحیفه امام، ج14، ص473)
26- حضور شما در صحنه است كه گرد یأس و درماندگی بر چهره‌های منافقین و متحدان بی‌آبرویش می‌پاشد. حضور شما مردم شجاع و با ایمان است كه خط اصیل اسلام را بر ایران و به امید خدا بر جهان حاكم خواهد نمود. (صحیفه امام، ج14، ص473)
27- حضور شما مردم مؤمن از جان گذشته است كه روشنفكران غرب و شرق‌زده را برای همیشه رسوا می‌كند. (صحیفه امام، ج14، ص 473)
28- حضور شما در صحنه، تمام «من» ‌ها و منیّت های شیطانی را كوبیده و می‌كوبد و «ما» و اخوّت اسلامی را جایگزین آن نموده و می‌نماید. حضور شما در صحنه به امریكا و غرب و شرق و دنباله‌روهای بی‌عقلشان هشدار داد كه این ما بودیم كه انقلاب نمودیم و این ما هستیم كه سرنوشت خود را خود تعیین می‌نماییم و از كلمات بی‌محتوای شما گول نمی‌خوریم. حضور شما در صحنه، جبهه‌ها و سازمانها و جمعیتهایی را كه به اسم طرفداری از فرد و فردپرستی به مقابله با اسلام و احكام شرعی آن برخاسته بودند، رسوا نمود. (صحیفه امام، ج14، ص 473)
29- برنامه دشمنان ما این است كه كشور ما را از داخل خراب كنند. (صحیفه امام، ج17، ص 225)
30- مایی كه می‌گوییم مسلمان هستیم، باید مصالح اسلام را در نظر بگیریم، نه مصالح شخصی خودمان را. (صحیفه امام، ج19، ص 66)
31- آنها چگونه می‌توانند به ما ضربه بزنند؟ تنها آنها می‌توانند از داخل خود ما، به ما ضربه بزنند؛ در داخل، فردی را درست كنند - كما اینكه می‌بینید درست كرده‌اند - و بعد توسط آن هرچه می‌خواهند انجام می‌دهند. (صحیفه امام، ج15، ص 310)
32- به نظر من اینطور می‌رسد كه نقشه این است كه در داخل ما را، این ضربه را به ما بزنند كه ما اغتشاش در خودمان پیدا كنیم. (صحیفه امام، ج12، ص 70)
33- هیچ‌وقت از این حرفهایی كه می‌زنند كه ما مداخله نظامی می‌كنیم، از این هیچ وقت نترسید، بلكه آن‌وقت هم كه مداخله نظامی بكنند به نفع ماست. (صحیفه امام، ج11، صص 504 و 505)
34- آنها هم همین را می‌خواهند كه از راه زیاد شدن احزاب، زیاد شدن اختلاف درست كنند. (صحیفه امام، ج11، ص 505)
35- مادران و پدران متعهد از رفت و آمدهای فرزندانشان سخت مراقبت نمایند و آنان را زیر نظر بگیرند تا خدای ناكرده صید منافقان امریكایی و منحرفان روسی نگردند. (صحیفه امام، ج17، ص4)
36- نقش مادران و پدران در حفظ فرزندانشان در سنین دبستان و دبیرستان بسیار مهم و ارزشمند است. (صحیفه امام، ج17، ص4)
37- اگر كسی شعارهای باطل خواست بدهد، با قوت او را بكوبید و نگذارید یك شعارهای باطل بدهند. (صحیفه امام، ج17، ص 354)
38- اگر این تفرقه در آن پیدا شد و یك قشری در آن پیدا شد كه یك شعار دیگری غیرالهی داد و لله نبود، بدانید كه شكست‌شان می‌دهند. (صحیفه امام، ج5، ص516)
39- باید همه هم صدا باشند و یك شعار؛ و این، شعار توحیدی اسلام است. این است كه می‌تواند شما را نجات بدهد. (صحیفه امام، ج4، ص 306)
40- شعارهای غیراسلامی را كنار بگذارید. همه یك شعار، شعار اسلامی. (صحیفه امام، ج4،ص 305)
41- اسلام همیشه گرفتار یك همچو مردمی بوده است كه با اسم اسلام، می‌خواستند اسلام را بكوبند. (صحیفه امام، ج12، ص 466)
42- باید بدانید اشخاصی كه دعوت به هرج و مرج می‌كنند، دشمنان شما و انقلاب اسلامی هستند. (صحیفه امام، ج12، ص 442)
43- در حال حاضر كه دولتْ اسلامی و ملی است و دشمن در توطئه است، تحصن و اعتصاب و شایعه‌سازی و جنجال بی‌اساس كه باعث ضعف دولت و تقویت دشمنان اسلام و ملت می‌شود، موجب سخط خداوند و از معاصی بزرگ و محرّمات عظیم شمرده می‌شود. (صحیفه امام، ج9، ص268)
44- اشكال اگر هست به من و دیگران، اشكال را باید گفت، لكن نباید تضعیف كرد دولت را، نباید تضعیف كرد قوّه مقننه را، ‌قوه قضاییه را، روحانیت را، اینها جرم است، اینها گناه نابخشودنی است. (صحیفه امام، ج20، ص56)
45- اشكال‌تراشان اگر معاند باشند حرفی نیست و اگر متعهد باشند و دلسوز باید گفت دستی از دور بر آتش دارند. (صحیفه امام، ج19، ص158)
46- ما باید مأیوس نباشیم. (صحیفه امام، ج18، ص 141)
47. فرزندان انقلاب به هیچ‌وجه نگذارند ایادی امریكا و شوروی در آن دو محل حساس نفوذ كنند. تنها با بسیج است كه این مهم انجام می‌پذیرد. (صحیفه امام، ج21، ص 195)
48- انقلاب به هیچ گروهی بدهكاری ندارد و ما هنوز هم چوب اعتمادهای فراوان خود را به گروهها و لیبرالها می‌خوریم. (صحیفه امام، ج21، صص 285 و 286)
49- در دانشگاه نقشه آن است كه جوانان را از فرهنگ و ادب و ارزشهای خودی منحرف كنند و به سوی شرق یا غرب بكشانند و دولتمردان را از بین اینان انتخاب و بر سرنوشت كشورها حكومت دهند تا به دست آنها هرچه می‌خواهند انجام دهند. (صحیفه امام، ج21، ص 418)
50- مایی كه می‌گوییم مسلمان هستیم، باید مصالح اسلام را در نظر بگیریم، نه مصالح شخصی خودمان را. (صحیفه امام، ج19، ص 66)
51- باید ببینیم كه امروز ضربه‌ زدن به مجلس شورای اسلامی، ضربه‌ زدن به شورای نگهبان، ضربه زدن به رئیس جمهور، ضربه زدن به دولت اسلامی، این می‌سازد با شیعه بودن با علی بن ابیطالب؟ (صحیفه امام، ج19، صص 66 و 67)
52- امریكا ضربه از اسلام خورده است و از اسلام می‌ترسد. ضربه از این جوانهایی كه برای اسلام قیام كردند و جان دادند و فداكاری كردند. (صحیفه امام، ج12، ص76)
53- این اشخاص از ریشه‌های آنها هستند و همدست با آنها هستند آنها از اسلام ضربه دیدند. سیلی خوردند از اسلام. نمی‌خواهند كه اسلام در خارج تحقق پیدا بكند. لكن مرز خودشان را معین نمی‌كنند كه ما كی هستیم. (صحیفه امام، ج11، ص 525)
54- دشمنهای اسلام كوشش كردند كه بین برادرهای اسلامی جدایی بیندازند، و كوشش كردند كه تعلیمات اسلامی را نگذارند به گوش برادرهای مسلم برسد چون از اسلام می‌ترسیدند، و از اجتماع مسلمین هراس داشتند. (صحیفه امام، ج11، ص 355)
55- بر ملت هوشیار و عزیز است كه به شایعات و قلمهای مسموم كه مع‌الاسف گاهی به دست دوستان جاهل نیز می‌باشد اعتنا نكنند. (صحیفه امام، ج14، ص 220)
56- اكنون كه مخالفین انقلاب از توطئه‌های گذشته مأیوس شده‌اند، به شایعه‌سازی و دروغ‌پردازی كمر بسته و می‌خواهند مردم را از این راه مأیوس كنند و كشور را به دامان چپ و یا راست بكشانند. (صحیفه امام، ج14، ص 255)
57- انقلاب ما متكی به معنویات و خداست و آنهایی كه با ما موافقند كسانی هستند كه با خط توحیدی موافقند. (صحیفه امام، ج15، ص 307)
58- ما باید خط معنویتی را كه برای آن انقلاب كردیم فراموش نكنیم. (صحیفه امام، ج15، ص 307)
59- روز شهادت امام مظلوم ما، پای نطق و سخنرانی یك نفر آدمی كه با آنها دوست است كف می‌زنند و سوت می‌كشند و آمریكا را از یاد می‌برند. (صحیفه امام، ج15، ص29)
60- خط این بود كه اصلاً امریكا منسی بشود. یك دسته شوروی را طرح می‌كردند تا امریكا منسی بشود، یك دسته الله‌اكبر را كنار می‌گذاشتند، سوت می‌زدند و كف می‌زدند آن هم روز عاشورا. خط این بود كه این قضیه مرگ بر امریكا منسی بشود. (صحیفه امام، ج15، ص 29)
61- من یك وقتی این كلمه را گفتم كه اینها نمی‌فهمند، اگر می‌فهمیدند، می‌آمدند تعریف از فلان آدمی كه - مثلاً - پیش مردم یك ارزشی دارد، هی شروع می‌كردند تعریف كردن. همین اسباب این می‌شد كه ارزشش از بین می‌رفت. (صحیفه امام، ج15، ص 189)
62- اگر امریكا از یك جایی یا از جاهایی تعریف می‌كند، تعریف از خودش است، ‌برای اینكه می‌بیند همه مطیع او هستند. (صحیفه امام، ج20، ص 472)
63- آن روز كه كارتر و ریگان از ما تعریف كنند معلوم می‌شود در ما اشكالی پیدا شده است، آنها باید فحش دهند و ما هم باید محكم كارمان را انجام دهیم. (صحیفه امام، ج18، ص 242)
64- همه می‌دانید تا كسی كاری انجام ندهد كسی به او توهین نمی‌كند. توهین برای كسانی است كه می‌خواهند زنده باشند. (صحیفه امام، ج17، ص 441)
65- هیچ‌كدام از ما نباید انتظار تعریف را داشته باشیم. باید به حكم خدا عمل كنیم و به این هم كاری نداشته باشیم كه چه كسی از این كاری كه برای خدا می‌كنیم خوشش می‌آید و یا چه كسی بدش می‌آید. (صحیفه امام، ج17، ص 441)
66- امریكا هرچه به حكومتها فحش بدهد و به مجلس ما فحش بدهد یا به افراد فحش بدهد، پیش مردم، اینها معتبرتر می‌شوند. (صحیفه امام، ج17، صص 249 و 250)
67- اینها نمی‌فهمند چطور اشخاص را زمین بزنند، چهار دفعه تعریف كنند از یك كسی، تعریف كنند از یك چیزی، وقتی تعریف كردند، مردم می‌فهمند این عیبی دارد كه اینها تعریف می‌كنند از او،‌ لكن خدا خواسته است كه اینها نفهمند. (صحیفه امام، ج17، ص 250)
68- آیا ما می‌توانیم نوكر و اسیر امریكا و دولتهای كافر شویم تا بعضی چیزها ارزان شود و شهید و مجروح ندهیم؟! هرگز، ملت زیر بار این ننگ نخواهد رفت و تن به این ذلت نخواهد داد (صحیفه امام، ج17، ص 35).
69- شما توقع نداشته باشید كه آنها از ما تعریف كنند. اگر آنها از من طلبه و شما تعریف می‌كردند، ساقط می‌شدیم. (صحیفه امام، ج17، ص 35)
70- یك ملتی كه ببیند یك كسی با دشمن او، با كسی كه تمام حیثیت ملی و دینی او را از بین برده است، اینطور مخالفت می‌كند، این ملت از او قدردانی می كند؛ یعنی این قدردانی از خدمتگزار خودش است. (صحیفه امام، ج9، ص 533)
71- دستهای وحدت را به هم دهید و بازو به بازوی هم یكدل و یك جهت این هدیه الهی را، كه پس از قرون متمادی به شما عطا فرموده قدردانی و حفظ كنید و از نقصها و كمبودها كه لازمه هر انقلابی است و در انقلاب شما به بركت اسلامی و مردمی بودن از همه كمتر است، به خود سستی راه ندهید، كه با خواست خداوند منّان با پیروزی شما همه چیز اصلاح می‌شود. (صحیفه امام، ج19، ص 160)
72- به تمام متصدیان امور و دست‌اندركاران كشور هشدار می‌دهم كه قدر این جوانان حزب‌اللهی را بدانید، و از آنان قدردانی كنید و آنان را تشویق نمایید و در آغوش محبت خود حفظ كنید. (صحیفه امام، ج19، صص 150 و 151)
73- مسؤولین صاحبان اصلی انقلاب را با بهانه‌های بی‌اساس پس نزنند تا به جای آنان كسانی را كه وارثان رژیم گذشته و وابستگان فكری آنان هستند جایگزین كنند. (صحیفه امام، ج19، ص 151)
74- باید چشمها را باز كنیم و اشخاص را مطالعه كنیم. (صحیفه امام، ج14، ص 498)

منبع مقاله:
مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، (1390)، سیره سیاسی حضرت امام خمینی (ره) (9)، تهران: قدر ولایت، چاپ اول. 

 

نسخه چاپی