آموزش مراحل تمیز کردن هود آشپزخانه

در اینجا می‌توانید روش صحیح تمیز کردن قسمت‌های مختلف هود را با محلول‌های مختلف و کاربردی بیاموزید.
آموزش مراحل تمیز کردن هود آشپزخانه
هود در آشپزخانه جایی است کمترین توجه به آن می‌شود، اما تمیز کردن هود آشپزخانه بسیار مهم است. کثیفی‌های روی هود علاوه بر آلودگی، باکتری و میکروب‌هایی که دارد به دلیل این که روغن حاصل از پخت و پز نیز روی آن جذب می‌شود خطر آتش سوزی را به همراه دارد. 


بخش اول: تمیز کردن قسمت‌های بیرونی هود

۱- یک پاک کننده مناسب با هود انتخاب کنید. محدوده خارجی هود ممکن است از مواد مختلفی مثل شیشه، استیل یا پلاستیک ساخته شده باشد. پس پاک کننده‌ای را انتخاب کنید که مطمئن شوید به هود شما آسیبی نمی‌رساند.


نکات مورد توجه:

برای هود‌های پلاستیکی یا وینیل، از پاک کننده معمولی یا محلول آب و مایع ظرف شویی استفاده کنید. 

برای استیل فقط از آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

برای مس از پاک کننده مخصوص مس استفاده نمایید.

۲- روی قسمت بیرونی هود، یک پاک کننده مناسب بپاشید و با توجه به دستورالعمل آن اجازه دهید که محلول مدتی روی هود بماند.

۳- یک پارچه خشک و نرم یا دستمال کاغذی بردارید و تمام قسمت‌های هود را که در مرحله قبل روی آن محلول اسپری کردید را با دقت پاک کنید. اگر روی هود دانه‌های چربی درشت و سفت هست از تمیزکننده‌های مخصوص برای تمیز کردن آن استفاده نمایید.


بخش دوم: تمیز کردن قسمت های زیر هود آشپزخانه

۱- ابتدا یک ظرف را با آب پر کنید و روی اجاق گاز زیر هود بگذارید، زیر آن را روشن کنید تا به جوش بیاید و سی دقیقه یا بیشتر اجازه دهید آب بجوشد و بخار آب وارد قطعات داخلی هود شود. سپس صبر کنید تا بخار خنک شود.

۲- برای پاک کردن داخل هود به یک تمیز کننده قوی نیاز دارید. ابتدا محلول را بر روی یک قسمت دور از دید هود اسپری کنید تا مطمئن شوید اسپری به بدنه هود آسیب وارد نمی‌کند و رنگ آن را از بین نمی‌برد.

توجه: برای اطمینان، دستورالعمل روی پاک کننده را به دقت بخوانید سپس از آن برای تمیز کاری استفاده نمایید.

۳- ابتدا دستکش بپوشید، پنجره‌ها را باز کنید یا تهویه را روشن کنید، بعد محلول را روی قسمت‌های داخلی هود اسپری کرده و با یک اسفنج یا پارچه مناسب آن را روی قطعات هود بمالید.

توجه: برخی از پاک کننده‌ها سریع پاک می‌کنند و برخی دیگر باید مدتی بگذرد تا تاثیر خود را بگذارند؛ هنگام استفاده از این پاک‌کننده‌ها کمی صبر کرده و سپس آن را تمیز کنید.

۴- با یک حوله کاغذی یا یک دستمال نرم مرطوب، محلول پاک کننده را از روی هود تمیز کنید.

۵- پیشنهاد می‌شود کار تمیز کردن هود را حداقل  یک بار در ماه انجام دهید تا تمیزکاری هود برای شما راحت‌تر باشد و آلودگی‌های روی هود سریع‌تر از بین بروند.


بخش سوم: پاک کردن فیلتر هود آشپزخانه

۱- هر ماه فیلتر هود را بررسی کنید و آن را به خوبی تمیز کنید. اگر غذا‌های سرخ کردنی زیاد درست می‌کنید فیلتر هود را به صورت هفتگی تمیز نمایید.

۲- فیلتر هود را از هود جدا کنید. دقت کنید باید با یکی از روش‌های زیر فیلتر هود شما از بدنه هود جدا شود:

 اتصال دهنده‌ای که روی فیلتر هود است را فشار داده و آن را جدا کنید.

 یک چنگال بردارید و زیر فیلتر بیاندازید و آن را از هود در بیاورید.

 اگر جدا کننده هود شما چرخشی بود، آن را به آرامی بچرخانید و سپس از روی هود بردارید.

۳- اگر فیلتر هود شما از نوع فیلتر‌های پارچه‌ای یا از جنس کربن است، آن‌ها رو دور انداخته و فیلتر‌های جدید را جایگزین کنید. سعی نکنید فیلتر‌هایی از  این جنس را دوباره تمیز کنید، فقط آن را دور بیاندازید.

۴- فیلتر‌های فلزی را با آب بشویید. سینک ظرف شویی را با آب گرم پر کنید مقداری مایع ظرف شویی درون آن بریزید، فیلتر‌های هود را داخل سینک گذاشته و اجازه دهید ۱۰ الی ۳۰ دقیقه درون سینک بماند، سپس با استفاده از یک فرچه یا برس مناسب روی فیلتر‌های هود را خوب برس بکشید.

با فشار آب قوی فیلتر را شستشو دهید تا تمام گرد و غبار و آلودگی‌های آن از بین برود. سپس یک دستمال یا حوله خشک برداشته و فیلتر‌های هود را خشک کنید. بعد از خشک شدن فیلتر‌ها آن‌ها را سر جای خود بگذارید. به این ترتیب کار تمیز کردن هود آشپزخانه شما به پایان می‌رسد.


منبع: سایت ستاره
نسخه چاپی