در دوران بارداری میتوان از لوازم آرایشی استفاده کرد؟

از جمله نکاتی که خانم های باردار باید در دوران بارداری شان رعایت کنندکاهش مصرف لوازم آرایشی است زیرا با اینکار هم خود و هم جنین شان را در معرض موادشیمیایی خطرناک قرار می دهند.
در دوران بارداری میتوان از لوازم آرایشی استفاده کرد؟

نکات استفاده از لوازم آرایشی در بارداری

 
مو
بنا به گفته بسیاری از پزشکان، مواد شیمیایی و مضر رنگ موها می تواند از طریق پوست سر وارد بدن شود. بنابراین بهتر است در این دوران موهای خود را رنگ نکنید و یا از رنگ های غیر شیمیایی مثل حنا استفاده کنید.

اگر هم اصرار به رنگ کردن موها دارید، بهتر است آن ها را از ریشه رنگ نکنید.
 
صورت
بهتر است در دوران بارداری کمتر از لوازم آرایشی استفاده کنید. بیشتر داروهای مصرفی برای از بین بردن اکنه، شامل موادی است که ممکن است سلامت جنین شما را به خطر بیاندازد.

از کرم های موضعی که در آن ترکیبات ویتامین A وجود دارد، استفاده نکنید. از مصرف داروهای خوراکی مثل تتراسایکلین و انواع کرم ها بدون نسخه پزشک، برای درمان اکنه خود داری کنید.

کرم های ضد آفتاب (غیر شیمیایی) نه تنها برای بانوان باردار خوب، بلکه ضروری است.
 
گردن
در بعضی عطرها از مواد شیمیایی ای استفاده شده است که می تواند برای سلامتی بانوان باردار و جنین آن ها مضر باشد. معمولاً روی برچسب عطرها می توان از مواد شیمیایی مورد استفاده در آنها با خبر شد.

در هرصورت بهتر است به جای استفاده از عطرهای ساخته شده با مواد شیمیایی، از عصاره یا روغن های طبیعی که از گل ها و گیاهان خوش بو گرفته شده است، استفاده کنید.
 
شکم
نگرانی مادرها در این دوران مربوط به ترک های پوستی روی شکم آن هاست. معمولاً پمادهایی که تضمین کننده سلامتی و زیبایی پوست هستند در این دوره مورد استفاده قرار می گیرند.

این پمادها ممکن است سالم و آرام بخش باشند، ولی پزشکان معتقدند که تنها چیزی که از زیاد شدن اثرات کشیدگی بر روی بدن خانم های باردار پیشگیری می کند، ژن آنها است.

پمادها و لوسیون های پیشگیری از این علایم برای آرام سازی پوست های خشک و خارش آن بسیار مناسب است.
 
کمر و پشت
یک ماساژ خوب نه تنها برای بانوان باردار مناسب است بلکه بر انجام آن نیز تاکید شده است.

تمامی روش ها برای ماساژ در زمان بارداری مناسب است، ولی حتماً به شخصی که شما را ماساژ می دهد بگویید که باردار هستید. به این علت که بعد از سه ماهه اول، شما نباید بیش از چند دقیقه به پشت خود بخوابید، و بعضی از روش های ماساژ و همچنین بعضی از روغن ها در انجام ماساژ، نباید مورد استفاده قرار گیرد.

در این حالت استفاده از بالش برای پشتیبانی از بدن بهتر از تخت های مخصوص ماساژ است. در هر حال متخصصین در امر ماساژ بانوان باردار، برای استفاده از روغن های بی ضرر در این دوران و بهترین روش ها برای انجام ماساژ بانوان باردار آموزش های لازم را دیده اند.
 
پاها
دست کم دو روش بدون ضرر برای از بین بردن موهای زاید پاها در دوران بارداری وجود دارد که استفاده از تیغ و موم است (درصورتی که شما این کارها را قبل از بارداری انجام داده اید و از بی خطر بودن آن برای خود مطمئن هستید).

در مورد برداشتن موهای زاید بوسیله لیزر در زمان بارداری تحقیقات کافی انجام نشده است، بنابراین انجام آن در این دوره پیشنهاد نمی شود. همچنین استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن این موها نیز در دوران بارداری ممکن است زیان هایی داشته باشد.
 
دست ها
انجام هر چند یک بار مانیکور نمی تواند برای سلامتی بانوان باردار مشکل ساز باشد. سعی کنید ابزار مورد استفاده خود را به همراه داشته باشید و تا حد ممکن از لاک زدن ناخن خود خود داری کنید، زیرا به احتمال زیاد برای ساخت آن ها از مواد شیمیایی زیان آور استفاده شده است.


منبع: سایت نظارت بر خانواده
نسخه چاپی