برخی از عجیب ترین قانون های دنیا

در این جا چند نمونه از قانون ها در برخی کشورها معرفی شده که با خواندنشان از خودتان می پرسید آیا این ها واقعا قانون هستند؟
برخی از عجیب ترین قانون های دنیا
قانون ها برای این ساخته شده اند که ما انسان ها با اجبار برخی رفتارها بتوانیم در یک جامعه کارآمد در کنار همدیگر زندگی کنیم. اما بعضی قانون ها هم هستند که اصلا منطقی به نظر نمی رسند. بعضی از این قانون ها قابل اجرا نیستند، بعضی از آن ها بی مورد هستند و بعضی دیگر دور از واقعیت و منطق ما انسان هاست.


زنان در عربستان صعودی اجازه رانندگی ندارند

زنان در دولتی که با شریعت و وهابیت اداره می شود در زندگی روزانه خود با یکسری محدودیت ها مواجه هستند. این محدودیت های مذهبی قدرت قانون را دارند. از جمله این محدودیت که برای باز کردن حساب بانکی و گرفتن پاسپورت به اجازه همسر نیاز دارند. آن ها محدودیت های زیادی در آزادی خود دارند از جمله ممنوعیت در رانندگی. این ممنوعیت یک حکم مذهبی غیرشفاهی است که در عربستان به عنوان قانون شناخته شده است. زنانی که بر خلاف این قانون عمل کنند دستگیر شده و بازداشت می شوند.
 
خاندان حکومت پادشاهی و مقامات مذهبی این قانون را تایید کرده اند و بر این باور هستند که رانندگی روی سلامت تخمدان زنان تاثیر گذاشته و باعث می شود کودکان با مشکلات سلامتی به دنیا بیایند. این قانون بر اقتصاد عربستان صعودی نیز تاثیر گذاشته است و محدودیت جا به جایی زنان باعث شده مشارکت نیروی کار زن محدود شود و عدم تساوی حقوقی تشدید شود. زنان ثروتمند می توانند راننده استخدام کنند و به کارهای خود ادامه بدهند اما زنان فقیر قادر به چنین کاری نیستند. درست است که زنان در عربستان صعودی اجازه رانندگی ندارند اما می توانند در عوض هواپیما برانند و نخستین زن خلبان در عربستان صعودی در سال ۲۰۱۴ مجوز دریافت کرده است.


در ایالات متحده سوزاندن پول غیرقانونی است

در ایالات متحده سوزاندن اسکناس کاملا غیر قانونی است اما از بین بردن سکه ها هیچ ممنوعیتی ندارد. سوزاندن اسکناس جنایت نیست اما پیگرد قانونی دارد حتی اگر در عموم انجام شده باشد.


در سوئیس نگهداری تنها یکی از گونه حیوانات غیرقانونی است

در سال ۲۰۰۸ سوئیس برای حمایت از حقوق اجتماعی بعضی از حیوانات قانونی را تعیین کرد. این قانون از این قرار است که نگهداری تنها یک حیوان خانگی مثل ماهی، طوطی ممنوع است و باید از آن ها جفت نگهداری شود.


منبع: سایت برترینها
نسخه چاپی