10 بيماري کاهش دهنده ميل جنسي زنان

بسياري از بيماري‌ها با کاهش ميل جنسي باعث مي‌شوند روابط زناشويي تحت تاثير قرار بگيرد. در واقع مي‌توان کاهش ميل جنسي را به‌عنوان يکي از بارزترين عوارض اين بيماري‌ها به‌حساب آورد. با توجه به اين حقيقت مي‌توان اذعان کرد که اگر دچار کاهش ميل زناشويي و يا هر نوع اختلال ديگري در اين عملکرد هستيد، بهتر است به پزشک مراجعه نماييد تا دليل اصلي آن مشخص شود و با رفع مشکل زمينه‌اي، اين مشکل شما نيز برطرف شود. در ادامه به بعضي از مهم‌ترين
10 بيماري کاهش دهنده ميل جنسي زنان
10 بيماري کاهش دهنده ميل جنسي زنان
10 بيماري کاهش دهنده ميل جنسي زنان

ترجمه: زهرا نوروزي
بسياري از بيماري‌ها با کاهش ميل جنسي باعث مي‌شوند روابط زناشويي تحت تاثير قرار بگيرد. در واقع مي‌توان کاهش ميل جنسي را به‌عنوان يکي از بارزترين عوارض اين بيماري‌ها به‌حساب آورد. با توجه به اين حقيقت مي‌توان اذعان کرد که اگر دچار کاهش ميل زناشويي و يا هر نوع اختلال ديگري در اين عملکرد هستيد، بهتر است به پزشک مراجعه نماييد تا دليل اصلي آن مشخص شود و با رفع مشکل زمينه‌اي، اين مشکل شما نيز برطرف شود. در ادامه به بعضي از مهم‌ترين بيماري‌‌هايي که ميل زناشويي را تحت تاثير قرار مي‌دهد اشاره مي‌کنيم...

10 بيماري کاهش دهنده ميل جنسي زنان

1 بيماري‌هاي عروقي

برخي از اختلالات عروقي در قالب مشکلات زناشويي خود را نشان مي‌دهد. به مرور زمان رگ‌هاي خوني را تحت تاثير قرار داده، شريان‌ها را سخت و باريک مي‌کند و همين مساله، خون‌رساني به دستگاه تناسلي را کاهش مي‌دهد.

2 ديابت

اغلب مشکلات زناشويي ناشي از بيماري ديابت است که با مشکلات ديگري نظير آسيب‌هاي عصبي و بيماري‌‌هاي عروقي همگام مي‌شود. در زنان اين عارضه به شکل کاهش ميل زناشويي است. البته اين عوارض با کنترل قندخون، فشارخون و سطح کلسترول قابل جبران است.

3 افسردگي

اغلب به‌دنبال افسردگي اختلالات زناشويي بروز مي‌کند. اگر مواد شيميايي مغز و يا هورمون‌ها و ناقل‌هاي عصبي در وضعيت متعادلي نباشند، ميل زناشويي، انگيختگي زناشويي را تحت تاثير قرار مي‌دهد و دارو‌هاي ضدافسردگي باعث کاهش ميل زناشويي مي‌شود. البته خوشبختانه دارو‌هايي با فرمول مشابه وياگرا و يا خود وياگرا مي‌تواند به بهبود اين وضعيت کمک موثري کند.

4 يائسگي

ميل زناشويي زنان به موازات تغيير در هورمون‌هاي خاص افول مي‌کند. افت مقدار استروژن که در انگيختگي زناشويي موثر است، باعث خشکي واژن و دردناکي آميزش مي‌شود. تستوسترون، هورموني که در ميل زناشويي هر دو جنس نقش دارد، با افت فعاليت تخمدان‌ها کاهش مي‌يابد و در جمع، اين مساله باعث کاهش ميل زناشويي مي‌شود.

5 عوارض جانبي برخي داروها

دارو‌هاي بي‌شماري هستند که چنين تاثير ناخواسته‌اي رابه همراه خواهند داشت. علاوه بر دارو‌هاي ضدافسردگي، دارو‌هاي فشارخون و حتي دارو‌هاي ضدبارداري مي‌تواند ميل زناشويي را تحت‌تاثير قرار دهد.

6 ام.اس

اين بيماري که باعث تخريب سيستم عصبي مرکزي مي‌شود، روي عملکرد آميزشي تاثير مي‌گذارد. عدم خشنودي از آميزش و يا فقر ميل زناشويي در زنان مي‌تواند دال بر ابتلا به اين بيماري باشد. بيماري‌هاي عصبي ديگري نظير پارکينسون نيز چنين تاثير مشابهي را به همراه دارد.

7 آندومتريوز

بيش از 5 ميليون زن در شمال آمريکا دچار اين اختلال هستند. علاوه بر اين، علايم دردناک اين بيماري نظير گرفتگي‌هاي شکمي‌ دردناک، قاعدگي‌هاي شديد و درد مزمن لگني، امکان آميزش را به سختي فراهم مي‌کند و تجربه‌اي ناخوشايند خواهد بود.

8 کيست‌هاي تخمداني

آميزش‌‌هاي دردناک، مي‌تواند علامتي از کسيت‌هاي رحمي‌ باشد. بيماري التهاب لگن و يا سرطان لگن نيز چنين علامتي را به همراه دارد. به طور کلي آميزش‌هاي دردناک را نبايد ناديده گرفت.

9 اختلالات تيروييدي

تيروييد، غده‌اي پروانه‌اي در جلوي گردن است که نقش مهمي ‌در حيات و سلامت فرد ايفا مي‌کند. مديريت فرآيند متابوليسم، از دما تا وزن و همچنين سلامت زناشويي از فعاليت‌هاي غده‌ تيروييد است.

10 آپنه

آپنه که اصطلاحا به آن، خفگي در خواب مي‌گويند، مشکلي است که در آن تنفس به مدت 10 ثانيه متوقف مي‌شود و اين روند مرتب در خواب تکرار مي‌شود. پزشکان مي‌گويند آپنه نيز مي‌تواند به بروز مشکلات زناشويي در مردان منجر ‌شود.

واقعيت‌ها

شما ممکن است احساس کنيد که ميل زناشويي شما کم رنگ شده است. يا چيزهايي که قبلا براي شما لذت‌آور بوده اکنون ناراحت‌کننده به نظر مي‌رسد. شما تنها نيستيد. خيلي از زنان دچار مشکلات زناشويي در نقاطي از زندگي خود مي‌شوند. تخمين زده مي‌شود که ? نفر از هر ?? زن حداقل يک نگراني زناشويي را تجربه کرده است. ناتواني زناشويي در زنان دلالت بر مشکلات مزمن يا عودکننده در مصاف با يک يا برخي از پاسخ‌هاي زناشويي است. به آنچه شما تجربه مي‌کنيد ناتواني زناشويي در زنان نمي‌گويند مگر اينکه شما درباره آن مضطرب بوده يا تاثير منفي بر ارتباط شما با همسرتان داشته باشد. اگرچه مشکلات زناشويي در ارتباط با ناتواني زناشويي در زنان دلايل متفاوتي دارد ولي اغلب قابل درمان هستند. ارتباط دادن دلواپسي‌هاي خود و فهم کالبدشناسي و فيزيولوژي طبيعي پاسخ‌هاي بدن به ميل زناشويي قدم‌هاي مهمي ‌است به طرف دوباره به دست آوردن رضايت زناشويي.

علايم و نشانه‌ها

دلواپسي زناشويي در زنان با هر سني اتفاق مي‌افتد ولي ممکن است در زمان‌هاي آسيب‌پذيري هورموني شايع‌تر باشد، مانند بعد از زايمان يا در زمان انتقال به يائسگي. نگراني‌هاي زناشويي همچنين ممکن است با بيماري‌هاي عمده مانند سرطان اتفاق افتد. مشکل شما به‌عنوان ناتواني زناشويي در زنان دسته‌بندي مي‌شود اگر شما يک يا بيشتر از موارد زير را تجربه کرده‌ايد و يا تجربه نگراني شخصي به علت آنها داريد:
• ميل زناشويي در شما کم شده يا وجود ندارد.
• شما با فعاليت زناشويي برانگيخته نمي‌شويد يا علي‌رغم ميل زناشويي برانگيخته نمي‌شويد.
• شما نمي‌توانيد به اوج لذت زناشويي (ارگاسم) برسيد.
• شما داراي درد در زمان تماس زناشويي هستيد.
منبع: http://salamat.ir


نسخه چاپی