موارد مصرف و عوارض جانبی لورازپام

لورازپام برای درمان اضطراب استفاده می‌شود. لورازپام متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده تحت عنوان بنزودیازپین ها است که بر روی مغز و اعصاب (سیستم عصبی مرکزی) برای ایجاد آرامش عمل می‌کنند. این دارو با افزایش اثربخشی مواد شیمیایی طبیعی در بدن (GABA) عمل می‌کند.
موارد مصرف و عوارض جانبی لورازپام

لورازپام چیست و چه کاربردی دارد؟

از داروی لورازپام برای درمان اضطراب استفاده می‌شود. داروی لورازپام از خانواده‌ی گروهی از داروهاست که با نام بنزودیازپین‌ها شناخته می‌شوند.


نحوه‌ی عملکرد داروی لورازپام

داروهای بنزودیازپین با تحت تاثیر قرار دادن مغز و سیستم عصبی مرکزی باعث ایجاد آرامش می‌شوند. داروی لورازپام از طریق افزایش یک ماده‌ی شیمیایی طبیعی در بدن به نام گاما آمینوبوتیریک اسید فعالیت می‌کند.


نحوه‌ی مصرف داروی لورازپام و دوز مصرفی

پیش از شروع مصرف لورازپام و قبل از هر بار استفاده‌ی مجدد راهنمای نحوه‌ی مصرف دارو را مطالعه کرده یا از پزشک خود یا دکتر داروخانه طریقه‌ی مصرف دارو را سوال کنید.

داروی لورازپام را به صورت خوراکی، همراه غذا یا بدون غذا، طبق تجویز پزشک مصرف کنید. دوز مصرف داروی لورازپام به سن، وضعیت بیماری و پاسخ‌گویی بدن شما به درمان بستگی دارد.

در صورتی که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده برای تاثیرگذاری بیش‌تر دارو آن را به صورت منظم مصرف کنید. به یاد داشته باشید که داروی لورازپام را هر روز در ساعت مقرر مصرف کنید.

مصرف این دارو به خصوص در دوره‌های طولانی یا در دوزهای بالا (بیش‌تر از چهار هفته) یا به طور دائم ممکن است باعث بروز علائم ترک ناگهانی دارو شود. در صورتی که سابقه‌ی اختلال شخصیتی دارید امکان بروز این علائم بیش‌تر می‌شود. اگر به طور ناگهانی مصرف داروی لورازپام را متوقف کنید ممکن است با عوارضی از قبیل تشنج، مشکل در خواب، تغییرات روحی و روانی، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، درد معده، توهم، بی‌حسی یا مورمور شدن بازوها و پاها، درد ماهیچه‌ها، ضربان قلب سریع، از دست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت، تب بسیار زیاد و افزایش میزان واکنش‌های لمسی، واکنش به نور و واکنش به صدا ممکن است برای‌تان اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از علائم ترک ناگهانی ممکن است پزشک شما برای قطع دارو دوز مصرفی‌تان را به تدریج کاهش دهد. در صورتی که با هر یک از علائم ترک ناگهانی مواجه شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر چه مصرف داروی لورازپام به بسیاری از افراد کمک می‌کند اما در بعضی از مواقع می‌تواند اعتیادآور باشد. داروی لورازپام را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید تا امکان اعتیاد شما به این محصول کم‌تر شود. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود یا دکتر داروخانه صحبت کنید.

اگر مصرف داروی لورازپام را بدون دستور پزشک قطع کنید ممکن است بعضی از علائم بیماری شما وخیم‌تر شود.

در صورتی که داروی لورازپام برای مدت زمان زیادی استفاده شود ممکن است تاثیرگذاری آن به خوبی گذشته نباشد. در این شرایط به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر علائم بیماری شما مانند قبل ادامه داشت یا حالتان وخیم‌تر شد به پزشک مراجعه کنید. 1


عوارض جانبی لورازپام

اگر بعد از مصرف لورازپام به علائم آلرژیک مثل مشکل در تنفس و تورم صورت، لب، زبان یا گلو دچار شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. برخی دیگر از عوارض جانبی که نیاز به در میان گذاشتن با پزشک دارد، شامل موارد زیر است.

خواب آلودگی شدید


افکار خودکشی یا صدمه زدن به خود

تغییرات غیرعادی در حالت یا رفتار

سردرگمی، پرخاشگری و توهم

تشدید مشکلات خواب

احساس ناگهانی هیجان

ضعف عضلانی

افتادگی پلک‌ها

مشکل در بلعیدن غذا

تغییرات بینایی

اختلال در صحبت کردن

ناتوانی جنسی

یبوست

تغییر اشتها

افت فشار خون

درد معده

زردی پوست

ادرار تیره

سرگیجه

مشکلات حافظه

احساس ناراحتی و ناامنی 2


موارد مصرف و عوارض جانبی لورازپام

موارد احتیاط مصرف داروی لورازپام

پیش از مصرف داروی لورازپام در صورتی که به این دارو یا به سایر بنزودیازپین‌ها مانند آلپرازولام، کلونازپام یا دیازپام حساسیت دارید موضوع را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی لورازپام ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

قبل از مصرف داروی لورازپام سوابق پزشکی خود را به اطلاع پزشک برسانید؛ مخصوصاً سابقه‌ی بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های کبدی، گلوکوم، مشکلات تنفسی مانند آپنه‌ی خواب یا وقفه‌ی تنفسی در خواب، اختلالات روحی و روانی مانند افسردگی و روان‌پریشی

داروی لورازپام ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری و تاری دید شما بشود. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هشیاری دارند تا زمانی که در هشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است سالمندان حساسیت بیش‌تری نسبت به عوارض جانبی این دارو نشان دهند. خواب‌آلودگی و از دست دادن هماهنگی اعضای بدن از جمله‌ی این عوارض هستند. ممکن است اثر ضد اضطراب این دارو برای سالمندان متفاوت باشد و مصرف لورازپام چنین تاثیری روی سالمندان نداشته باشد. مصرف داروی لورازپام در سالمندان ممکن است اثرات معکوسی داشته باشد. به عنوان مثال باعث ایجاد نشانه‌هایی از جمله تغییرات روحی و روانی، ایجاد مشکل در خواب، افزایش میل جنسی یا توهم شود. هم‌چنین از دست دادن هماهنگی اعضای بدن و خواب‌آلودگی ممکن است خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

کودکان ممکن است با مصرف داروی لورازپام تسکین اضطراب را تجربه نکنند. این دارو بر کودکان نیز، مانند سال‌مندان، ممکن است تاثیر عکس داشته باشد و باعث نشانه‌هایی از جمله هیجان‌زدگی، لرزش یا توهم باشد.

برای مصرف داروی لورازپام در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنان‌چه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری از داروی لورازپام استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید. 1


تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است چگونگی عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارویی نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید و یا دوز آنها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: کلوزاپین، کاوا، سدیم اکسی بات (تحت عنوان گاما هیدروکسی بوتیریک اسید یا GHB نیز شناخته می‌شود).

اگر این دارو با سایر محصولاتی که ممکن است موجب خواب آلودگی شوند، مصرف شود خطر عوارض جدی (مانند تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی / سرگیجه شدید) ممکن است افزایش یابد. در صورت استفاده از داروهای دیگر مانند مسکن های درد یا داروهای سرفه و سرماخوردگی (مانند کدئین، هیدروکودون)، داروهای دیگر برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، آرامبخش های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) پزشک خود را مطلع کنید.


برچسب‌ روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده‌ای باشند که موجب خواب آلودگی می‌شوند. در مورد استفاده بی خطر از این محصولات با پزشک خود مشورت کنید. 3


پی نوشت:
1.www.doctoreto.com
2.www.honarehzendegi.com
3.www.rastineh.com
نسخه چاپی