طرز تهیه چند مدل شیرینی خشک خوشمزه

تنوع شیرینی و خوراکی‌های سنتی در استان قزوین، نشات گرفته از آداب و فرهنگ غذایی مردم این سرزمین است.در ادامه دستور طرز تهیه چند نوع از این شیرینی ها را برایتان آماده کرده ایم همراه ما باشید.
طرز تهیه چند مدل شیرینی خشک خوشمزه
تنوع شیرینی و خوراکی‌های سنتی در استان قزوین، نشات گرفته از آداب و فرهنگ غذایی مردم این سرزمین است. انسان‌هایی خوش‌ذوق و هنرمند که با انواع خوردنی‌های بی‌همتایشان، در سراسر ایران و جهان، شهرتی به‌هم زده‌اند. از جمله‌ی این شیرینی‌های خوشمزه و وسوسه‌انگیز می‌توان به شیرینی بهشتی، شیرینی سه آرده، شیرینی حاج کریمی، شیرینی روح افزا و شیرینی نازک اشاره کرد.


شیرینی روح افزا


مواد لازم
بادام

شکر

زعفران

مراحل
آقا بابای ما همیشه این شیرینی را برامون درست می کنند! بنابراین اندازه ی دقیقی برای دستور تهیه ندارم.

ولی آقا بابا فرمودند که برای هر مقدار بادامی که دارید (بادام بدون پوست و پودر شده) (پودر بادام نباید به روغن بیافتد) دو برابر شکر در نظر بگیرید. بعد شکر را با مقدار کمی آب مخلوط می کنیم (در حدی که شکر کاملا مرطوب شود)

روی شعله قرار می دهیم تا شکر بجوشد و قوام بیاید سپس از روی شعله برداشته شروع به هم زدن شکر می کنیم تا خنک شده و سفید رنگ شود(من امسال نقش همزن رو داشتم!!!)

وقتی سفید شد پودر بادام را کم کم اضافه می کنیم و مخوط می کنیم تا گلوله نشود.

بعد زعفران را که با آب کم حل کرده ایم اضافه می کنیم تا به رنگ دلخواهمون برسیم باز هم به هم زدن ادامه می دهیم تا خمیر خنک و سفت شود(در حدی که فرم بگیرد)

می توانید خمیر را نصف کنید و نصفش را زعفرانی درست کنید تا روح افزا دو رنگ داشته باشید. یا اینکه از پودر پسته هم استفاده کنید.

حالا خمیر را روی سینی بزرگ (مجیمه ، مجمه) پهن می کنیم و پودر پسته می پاشیم سپس با چاقو برش میزنیم.1

طرز تهیه چند مدل شیرینی خشک خوشمزه


شیرینی حاج کریمی

یکی از این شیرینی‌های خوش عطر و خوش طعم، شیرینی حاجی کریمی است که مانند کلوچه، دارای شیرینی مغز شیرین و معطر است.

البته این شیرینی به دلیل استفاده از روغن و شکر فراوان، دارای کالری بالایی است بنابراین هنگام استفاده از این شیرینی ولع انگیز باید به فکر سلامتی بدن هم بود.

دستور پخت زیر یک دستور امتحان شده برای پخت شیرینی حاج کریمی در خانه است که هر کسی می‌تواند با استفاده از آن، کام خانواده و مهمانان عید خود را شیرین کند.

مواد لازم
آرد: 500گرم

آرد برنج: 500گرم

تخم مرغ: 5عدد

روغن جامد: 400گرم

پودر قند: 350گرم

بکینگ پودر: 1قاشق مرباخوری

پودر هل: 1قاشق چایخوری

ماست: 60میلی لیتر

مواد میانی
پودر گردو: 350گرم

پودر قند: 50گرم

پودر هل: 1قاشق مرباخوری

دارچین: 1قاشق چایخوری

گلاب: 2قاشق سوپخوری

روغن مایع: 2قاشق سوپخوری

مواد رویه
کنجد به اندازه لازم

خلال پسته در صورت تمایل کمی

طرز تهیه
روغن جامد، پودر قند و هل را در کاسه مناسبی می‌ریزیم و با همزن می‌زنیم تا خوب با هم مخلوط شوند.

سپس تخم مرغ‌ها را جداگانه در طرفی می‌شکنیم و کمی با هم مخلوط می‌کنیم تا از حالت لختگی خارج شود و بعد به مخلوط اضافه و دوباره با همزن می‌زنیم، تقریبا 1دقیقه کافی است.

بعد ماست را اضافه و فقط در حد مخلوط شدن هم می‌زنیم و در نهایت مخلوط آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط و کم کم به مواد قبلی اضافه و مخلوط می‌کنیم این خمیر نیاز به ورز دادن ندارد بنابراین خیلی خمیر را ورز نمی‌دهیم؛ فقط در حدی که جمع شود کافیست چون شیرینی‌ها بعد از پخت سفت می‌شوند.

حالا روی خمیر را می‌پوشانیم و به مدت 3تا 4 ساعت استراحت می‌دهیم؛ در این فاصله مواد میانی را آماده می‌کنیم.

برای مواد میانی پودر گردو، گلاب، روغن، پودرهل و دارچین را در ظرفی می‌ریزیم و با هم مخلوط می‌کنیم و گلوله هایی تقریبا به اندازه فندق درست می‌کنیم و کنار می‌گذاریم.

حالا مقداری از خمیر را برمی‌داریم به قطر نیم سانت روی سطح صاف بازش می‌کنیم و از گلوله‌ها می‌گذاریم روی خمیر و دوباره یک تکه دیگر از خمیر برمی‌داریم و نازکتر از خمیر زیری حدود 3 تا 4 میل تو دست نازک می‌کنیم و روی گلوله قرار می‌دهیم.

سپس با دست دور خمیر رو کمی فشار می‌دهیم تا بچسبد بعد با کاتر گل یا هر چیزی که دوست داشتیم قالب می‌زنیم.

حالا شیرینی خام را در کنجد فرو می‌کنیم و در سینی چرب شده می‌چینیم و در صورت تمایل یک خلال پسته رویش قرار می‌دهیم.

سینی پر شده را در طبقه وسط فر که از قبل با حرارت 175درجه سانتی گراد روشن کردیم قرار می‌دهیم و به مدت 20 تا 25 دقیقه زمان می‌برد تا شیرینی‌ها آماده شوند.2

طرز تهیه چند مدل شیرینی خشک خوشمزه


شیرینی سه آرده (پادرازی)


مواد لازم
روغن صاف ۲۵۰ گرم

وانیل یک چهارم ق م

آرد گندم ۱۲۵ گرم

آرد برنج ۱۲۵ گرم

آرد نخودچی ۱۵۰ گرم

پودر قند ۱۵۰ گرم

هل یک دوم قاشق چایخوری

تخم مرغ ۲ عدد

مواد رویی
پودرقند یک دوم قاشق چایخوری

روغن مایع یک قاشق چایخوری

زرده ۱ عدد

زعفران دم کرده یک دوم قاشق چایخوری

طرز تهیه
آردها را با هم مخلوط کرده و روغن را اضافه می‌کنیم و خوب ورز می‌دهیم.

پودر هل را اضافه می‌کنیم و در ظرفی پودر قند را الک کرده و تخم مرغ و وانیل را اضافه می‌کنیم و با همزن می‌زنیم تا یکدست شوند.

مواد را به آردها افزوده و روی خمیر را با کیسه نایلونی پوشانده و ۱ ساعت در یخچال استراحت می‌دهیم.

کمی از خمیر را بین دو کیسه یا کاغذ روغنی با وردنه به ضخامت ۲-۳ میلی‌متر باز کرده و با قالب پادرازی قالب می‌زنیم و داخل سینی می‌چینیم و روی شیرینی‌ها را زرده زده و روی زرده‌ها ترکیب مواد رویی را می‌مالیم و در فر با دمای ۱۸۰ درجه به مدت ۱۰ دقیقه می‌پزیم.3

طرز تهیه چند مدل شیرینی خشک خوشمزه


شیرینی کاسترد بدون فر


مواد لازم
کره: ۱۰۰ گرم

پودر قند: ۵۰ گرم

آرد: ۱۰۰ تا ۱۱۰ گرم

پودر کاسترد: ۴۰ گرم

وانیل: ۱.۴ ق چ- شکلات آب شده و کنجد و پسته برای تزیین

طرز تهیه 
ابتدا کره و پودر قند و وانیل را هم زده تا به رنگ روشن برسد سپس کاسترد را اضافه کرده و با لیسک هم میزنیم و در مرحله آخر آرد را روی مواد الک میکنیم به خمیر زیاد نباید آرد بزنید چون خشک می شود ، سپس خمیر را در نایلون قرار داده و ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت در دمای محیط استراحت میدهیم اگر هوا خیلی گرم بود به یخچال منتقل میکنیم.

از خمیر گلوله های کوچکی برداشته و در دست گرد میکنیم و با چنگال روی آن خط انداخته و سپس در تابه دو طرفه که از قبل کمی آن را گرم کردیم و کف آن کاغذ روغنی انداخته ایم قرار میدهیم. به مدت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت می پزیم. رنگ شیرینی نباید تغییر کند. اگر خواستید شیرینی را در فر بپزید دمای ۱۷۰ حدود ۱۰ دقیقه تا یک ربع قرار می دهیم.4


پی نوشت:
1.www.cookpad.com
2.www.sobheqazvin.ir
3.www.bartarinha.ir
4.www.kiashpaze.ir
نسخه چاپی